Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Voltron

Dale

Öne çıkan mesajlar

Sırasıyla Voltron'u inceliyelim , hatırlayalım ve bilmediklerimizi öğrenelim :)

Kaç tane Voltron Vardı?

Yayınlandığı dönem için yeni bir fikrin çizigifilmde de olsa uyarlamaya geçmiş süper bir çizgi diziydi. aynı fikirden yola çıkarak 2 tane voltron oluşturulmuştu. birincisi arabalardan oluşan voltron, ikincisi ise aslanlardan oluşan ve bence efsane olan voltron.

'voltron'ı oluşturmak' deyimi ne demektir? nerelerde kullanırız??

bir kere arabalı olan transformers olmasın...
voltron 5 farklı özellikteki kaplandan müteşekkildir. Kara, hava- deniz-ateş ve galiba ormandan gelen yeşil kaplanla beraber voltron oluşur. Pembe olan kaplan sarı saçlı kızındır;adını sormayın..
Her hafta bir yeni canavarı tahtalıköye gönderirdi. Fakat canavar dişli çıkarsa gönderme işi bir dahaki pazara sarkıyordu. Hatta siyan goril bir benzeri bir robot canavar voltron u 3 hafta uğraştırmıştı.
lazer kılıcı, gökte yükselip poz kesiş ve ben kafayı oluşturuyorum muhabbeti onu bir efsane yapmıştır. Baskın karakter kara kaplanıdır. Bir de olayın bilimsel tarafını yönlendiren beyaz gömlekli bir çocuk vardı: "Yesil kaplan güç kaybediyor" tarzında şeyler söylerdi.

voltron'ı oluşturduktan sonra kaçkere 'voltron' diye bağırırlar?

Türkçe Çevriminde Voltron Voltron Voltron olmasına rağmen.

orjinalinde ise "go voltron force" diyorlar. gene bir türk çeviri şaheseri.

her üyenin farklı rengi neleri temsil eder?

Farkli elementler ve cografyalari temsil eder . Gökyuzu , deniz , col gibi.

siyah o büyük şatonun büyük kulelerinden birinin içinden çıkıyordu.(neyi temsil ediyorsa? )
mavi okyanustan cıkardı
sarı çölde kumların arasından cıkardı
yeşil ormandan cıkardı
kırmızı yeraltından , lavların arasından cıkardı

voltron'ı oluşturma fikrini hangi aslan belirler ve sırayla oluşan vücut komutları nelerdir?

voltron'ı oluşturma fikrini siyah aslan belirler. ilk önce ayaklar ve bacaklar. daha sonra kollar ve vücut en sonunda da baş oluşturulur.

voltron hangi kanalda ne zaman oynardı ?

80li yillarin sonuna dogru TRT-1 de pazar sabahlari 9:00-10:00 civari oynuyordu . Lugatimize "To be continued"ifadesini katmasi acisindan onemlidir :))Ifadeler konusunda bir diger onemli sozuk olan "In stereo where available" de 90larin basinda Gorevimiz Tehlike ile lugatimize dahil edilmistir :))

oyuncakları var mıydı?

oyuncakları vardı. ama pahalıydı. maketleri vardı. puzzle'ı vardı. boyama kitabı vardı. sonra saolsun gazeteler kalitesiz kopyalarını verdiler bu oyuncakların. böylece burjuva çocuklarının tekelinden çıkmış oldu voltron oyuncaklarıyla oynamak.
bi de sakızı vardı içinden voltron kartları çıkıyordu seriyi tamamlayıp gönderince çeşitli hediyeler veriyordu.

birlikten kuvvet doğar temalı başka hangi çizgi diziler vardı?

thundercats,transformers,the fantastic four,Şirinler,Ghostbusters,Vikingler,power puff girls,scooby doo,aqua teen hunger force, captian planet, x men,pokemon,dijimon,gundam,robotech, go-bots,3 silah şörler vs vs.

hangi çizgi film türüne girer?

bence bir anime'idi.

voltron u oluşturan elemanların adları nelerdi?hangisi hangi aslanı kullanırdı? ?

siyah aslanı keith kullanırdı ama kırmızı bir üniforması vardı ve voltronun basını oluştururdu.
mavi aslanı aslında ilk bölümlerde Sven kullanmıştır(siyah üniforma ile) ancak Sven sakatlandıktan sonra(kör oluyordu galiba) mavi aslanı prenses Allura kullanmıştır(ablamız pembe üniforma ile dolaşırdı).Mavi aslan voltron un sağ bacağını oluşturur.
kırmızı aslanı Lance kullanır ve mavi üniforma ile aksiyona girerdi.Kırmızı aslan da voltronun sağ kolunu oluştururdu.
Yeşil aslanı ufaklık pidge kullanırdı.Galiba aralarında en akıllı oydu çünkü kullandığı aslanın renginde üniforma giyerdi ve voltronun sol kolunu oluştururdu.
sarı aslanı ise insan azmanı hunk kullanırdı o da turuncumsu bir üniforma giyerdi ve voltronun sol bacağını oluştururdu.

mavi aslanı kullanan sven'e ne olmuştur?Daha sonra voltron ekibiyle yolları kesişmiş midir? ?

kör olmuştu. kötülerin tarafından olan bir cadı güzelim gözlerini kör etmişti. prenses mavi aslanı kullanmaya başlamış, dolayısıyla çizgi filme feminen bir hava katmıştı.daha sonra sven tedavi olmak üzere baska bir gezegene gitti ancak kötülükler kralı Zarkon orayı ele geçirdi ve sven esir düştü.yeraltında esir olarak calıstırılıyordu.esirken o gezegenin prensesi ile tanıştı...nasıl olduğunu net olarak hatırlamıyorum ama yine voltron un da yardımıyla gezegeni zarkon un elinden kurtardılar.sven bu gezegende prensesle kaldı.

not:ayrıca bu olaylar voltron'un bizim izlediğimiz versiyonunda böyledir.japon versiyonunda cadının saldırısında sven ölür.

voltron da kötü karakter kimdir?

kral zarkon
onun oğlu beceriksiz prens lotor.bu eleman prenses allura'ya asıktı.cok salaktı.babası sürekli ordu kurup,dehşet robotlar yaptırıp gezegeni almaya hazırlanırken bu prensese hava yapmak için ordunun kumandasını
Sosyal ağlarda paylaş

Helal olsun aklınıza gelecxek tüm soruları yazmış arkadaş bide download linki verseydi tam olacaktı[signature][hline]Shaded by the trees, calling out to the wind, I'm lying face-down crying
I saw a version of myself I didn't even recognize
On this guitar I'm playing the melody of someone who's passed on
A star falls in the grief of someone who'll never be seen again
Sosyal ağlarda paylaş

çok güzel bi yazı olmuş eline sağlık.ama;
said:
Dale, 09 Haziran 2005 17:55 tarihinde demiş ki:
2 tane voltron oluşturulmuştu. birincisi arabalardan oluşan voltron

işte bu yanlış.bu voltran hava-kara-deniz timleri olmak üzere üç ayrı takım tarafından oluşturulurdu.senin dediğin arabalarda vardı fakat onlar kara timiydi ve voltranın sadece bi kısmıydı (hatta yanlış hatırlamıyorsam ayakları oluşturuyolardı), düzelteyim dedim :)[signature][hline]Starcraft bölümünde din tartışılsa...
kermit:Hydra ateistmiş ben öyle duydum
screamer:Zerglerin Allahsız olduğu Kerrigan dan belli,
Talaras, da Lvl 50 Druid of BL (Retired)

Sosyal ağlarda paylaş

voltron

voltran,voltran ,voltran

siz kolları ve bacakları oluşturun,ben başı oluşturacağım :)

--nedense oyunlarda herkes başı oluşturmak isterdi:)

hey gidi günler hey..

çocukluğumuzun süper çizgiflimi voltranı hatırlamayan yoktur,herhalde.yaşı 25 olan kuşağa(78-83 arası doğanlar iyi bilir)

ozaman sadece 1 kanalımız vardı.ama şimdiki dandik yayncılık anlayışı yoktu.şimdi hatırladıkça en güzel çizgi flimleri ozman izlemişim.bir he-man,laserion,voltran,clementin,robotech,vb hayal dünyamızı geliştiren serileri ozamanlar izlemiştik:)

şimdi o günlere dönmek isteyenler.ve abi voltran yokmu sende nasıl olmaz.diyenler için bu yazıyı ele alıyorum..

voltranın 2 çeşidi vardı bir aslanlı voltran,birde arabalı voltran:)

en çok aslanlı olan sevilirdi.arabalısı sonradan çıktı..
voltron lion force* ve de voltron vehicle force

japon orjinal adı: hyakujuu-ou go-lion ("hundred-beast king go lion")
ingilizce adı : voltron: defender of the universe
yapımcı firma: toei animation

bu ilk seri 52 bölümdür ve "lion force voltron" olarak da bilinen aslanlı-voltran'dır.

her ne kadar caponlar bu seriyi 52 bölüm olarak hazırlamış olsalar da; amerikalılar serinin popülaritesinden daha fazla faydalanmak için tüm haklarını almış ve koreli bi şirkete ekstradan 20 bölüm daha yaptırtmışlar ve toplamda 72 bölüme çıkarmışlar.

arabalı-voltran olarak bildiğimiz nam-ı diğer "voltron: defender of the near universe / vehicle force voltron " konusuna girmeyeyim hiç; zira pek sevmezdim o seriyi; aslanların karizması yanında arabalar, gemiler, uçaklar ve tonla kalabalık bayıyordu doğrusu. hele ki bir de; her 2 voltran'ın birlikte yeraldığı bir ortak macera vardır.

hikayemiz ise

galaksi ittifakı(THE GALAXY ALLIANCE) çok güçlü(KING ZARKON)ve onun diktatörlüğündeki(PLANET DOOM) a karşı savaşmaktadır.

fakat bu savaşta üstünlüğü ele geçirmek ve Voltran nın sırrını araştırmak için, galaksi ittifakı bir ekip görevlendirir.5 kişilik bu ekip
(KEITH, PIDGE, HUNK, LANCE, ve SVEN.)

Ekibimiz (Arus) gezegenine gelip Kral ALFOR ve güzel kızı ALLURA dan yardım isterler.

böytlelilk 5 kaşifimiz voltranı oluşturan 5 aslanı arayıp bulurlar ve kral zorkon a karşı savaşmaya başlarlar

aslanların hepsi bir elementi toprak su ateş rüzgar ve tahta yı temsil etmektedireler:)
-Princess Allura ile Mavi aslan
-Pidge yeşil aslan
-Keith (with blaster) ile siyah aslan
-Lance ile kırmızı aslan
-Hunk ile sarı aslan

[Bu mesaj kender tarafından 11 Haziran 2005 09:54 tarihinde değiştirilmiştir]

Sosyal ağlarda paylaş

yeşil aslan- gözlüklü pidge(trt tarafından ismi piiç diye telaffuz edildiği için o zamanların geyiklerinden biriydi) ormandan,
kırmızı aslan-lance( keith le birlikte en baba adam buydu) yanardağdan,
sarı aslan-hunk bu arkadaşda tozu toprağa katarak tali yoldan,
mavi aslan- lance bahçedeki havuz veya gölden
siyah aslan-keith(ekibin lideri ve voltron' un kafası olan zat aynı zamanda siyah rengin sevilip benimsenmesinde de büyük rol oynamıştır) oturan büyük

aslan heykelinden sıyrılıp peyda olurdu

bunların orjinal kadrosu, dizinin ilerleyen bölümlerinde mavi aslanı kullanan lance'ın kör edilmesiyle bozulur. yaşlı cadaloz bir karı(witch hagar) büyüyle kör

ediyordu hatta bunu. lance'ın saf dı$ı kalmasıyla takım 'tamam hoca, bu i$ buraya kadarmı$' diyip yollarını ayırmasına ramak kalırken prensesin de aslan

kullanabildigini farkederler ve mavi aslanı prensese verirler. hank sarı aslanı alır (sanıldıgının aksine pembe aslan falan yoktur)

voltron* ikiye ayrilir, turk izleyicisinin yakindan tanidigi voltron lion force* ve de voltron vehicle force*. pek surpriz olmayarak voltron vehicle force hitap

ettigi insanlar icin fazla karmasik bir topolojiye* sahip oldugu icin sadece tek bir sezon yayinlanmis daha sonra yayinina son verilmistir*. fakat gunumuzde

voltron 3d adi altinda orijinal lion force yeni maceralariyla karsimiza cikmaktadir, tabiki gunumuz sartlarina uygun daha cok patlamali, bol aksiyonlu olarak.
bu arada arabali voltran istenilen ticari basariyi saglayamayinca populerligini arttirmak icin yapimcilar lion force ve vehicle force'un ortak maceralari

hazirlamislardir. tipik bir karizmasi dusuk kahramani karizmasi yuksek kahramanin yanina yamamak ve populerligini arttirmak cabasidir bu, ki ayni olayi

she-ra ve he-man'in ortak maceralarinda da gormekteyizdir.
esas sosyolojik olarak incelenmesi gereken sey ise sudur ki bahsi gecen ortak maceralar turk televizyonlarinda sadece ama sadece bayramlarda

gosterilmektedir*. bu olguyu halen aciklayamamaktayim. bu tip ortak maceralar bayramlik seker muamelesi gormektedirler. fakat itiraf etmeliyim ki bir

kurban, bir seker bayraminda kahvalti yaparken televizyonda bu olayi gorunce "anaa obur voltran* da geldi" seklindeki heyecanimi ve tarif edilemez saf

mutlulugumu bir ben bilirim. odur.

Nasıl izleriz diyenler için:)

ed2k://|file|voltron.lion.force.01.space.explorers.captured-dvdrip.xvid.[merchant].avi|178151424|F3C319BC7B4F43D160B8157D9B795729|/

diğer bölümleri emulede Voltron [merchant] diye aratırsanız bulursunuz:)

[Bu mesaj kender tarafından 11 Haziran 2005 09:52 tarihinde değiştirilmiştir]

Sosyal ağlarda paylaş

said:
PUMA, 10 Haziran 2005 14:19 tarihinde demiş ki:
çok güzel bi yazı olmuş eline sağlık.ama;
bu voltran hava-kara-deniz timleri olmak üzere üç ayrı takım tarafından oluşturulurdu.senin dediğin arabalarda vardı fakat onlar kara timiydi ve voltranın sadece bi kısmıydı (hatta yanlış hatırlamıyorsam ayakları oluşturuyolardı), düzelteyim dedim :)

arabalı değil ya değillll kender hakan sen yapma bari :) tamam kısaca arabalı deniyor ama yapmayın ya bilmeyen okuyup transformers gibi bişi sanacak ikincisini :P[signature][hline]Starcraft bölümünde din tartışılsa...
kermit:Hydra ateistmiş ben öyle duydum
screamer:Zerglerin Allahsız olduğu Kerrigan dan belli,

Talaras, da Lvl 50 Druid of BL (Retired...for now)

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Aklıma gelmişken voltron ile ilgili bir anektod:(1.sınıftayken Makina Mühendisliği Giriş dersine gelen rahmetli Üzeyir Garih anlatmıştı)
Alarko nun geliştiği dönemlerde Üzeyir Garih bir yurtdışı seyahatinde yanında oturan amerikalı beyle konuşmaya başlar. Adam Üzeyir beyin işini şirketin cirosunu sorar. Adamın yaptığı iş ise daha ilginçtir. Çocuk gelişimi konusunda medya sektöründe araştırma gelişme yapan bir firmadır. Şirketin geliri yaklaşık yılda 80milyon dolar civarındadır. Adam şöyle açıklar, biz daha önceden süpermen ve köpeğini yarattık ve büyük işler tek kişi tarafından başarılamaz en az 2 kişi olmadır temasıydı. Şimdi yeni bir çizgi filme danışmalık yapıyoruz. Bu çizgi filmde bir birden farklı 5 robot aslan ve bunu kontrol eden çocuklar mevcut. Hepsi tek başına çeşitli özelliklere sahipler ama yetersiz kaldıklarında birleşip Voltron adında büyük bir robota dönüşüyorlar. Bundaki amaç çocuklara takım çalışmasını birlik ve beraberliği sembolize etmekti. Voltron bu tanışmadan yaklaşık 1 yıl sonra tv de yayınlanmaya başlandı.

[Bu mesaj Gallant tarafından 06 Temmuz 2005 17:49 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
ilk çıktığında 5 aslan vardı çok kıyaktı sonra yine bi gün voltran çıkcak diye bekliom tvnin başında bi baktım barolar filo olmuş 5araba 5 gemi 5de uçak olmuş voltran o günden sonra bi daha izlemedim bari anılarda güzel kalsın dedim ne o be öyle bi robotta 15 kişi nerde çokluk orda bokluk demişler akraba nede güzel demişler...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
eldebaren, 18 Ağustos 2005 16:37 tarihinde demiş ki:
ilk çıktığında 5 aslan vardı çok kıyaktı sonra yine bi gün voltran çıkcak diye bekliom tvnin başında bi baktım barolar filo olmuş 5araba 5 gemi 5de uçak olmuş voltran o günden sonra bi daha izlemedim bari anılarda güzel kalsın dedim ne o be öyle bi robotta 15 kişi nerde çokluk orda bokluk demişler akraba nede güzel demişler...

hmmm 15 kişi cidden abartı gibi duruyor hehe ama bende severdim arabalıyı üstelik hayal meyal hatırlıyorum artık[signature][hline]Shaded by the trees, calling out to the wind, I'm lying face-down crying
I saw a version of myself I didn't even recognize
On this guitar I'm playing the melody of someone who's passed on
A star falls in the grief of someone who'll never be seen again
Sosyal ağlarda paylaş

• 7 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...