Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

demirel vs vahdettin

forgiver

Öne çıkan mesajlar

said:
Viktor, 02 Ağustos 2005 14:54 tarihinde demiş ki:
truk tarıh ve kulturune ınanan bırı nasıl osmanlıya ınanır ya bu kadarmı cahılsınız

evet cahiliz .

ha bu arada su meshur vikipedyani bir oku bakalim ne demis turkce hakkinda .

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ender%C3%BBn

bu arada osmanli hakkinda bir sey okumadan lutfen artik yazi yazma buraya . osmanli gitti hic bir yerde kimsenin dinine diline kulturune karismadi . artik seninkisi resmen bok atmaya giriyor .

[Bu mesaj huun tarafından 02 Ağustos 2005 15:02 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

tartişma osmanlı milliyetçi kavgalarına kaydı..milliyetçi deilim hatta kişisel olarak şu türkçülük kavramına falanda anlamam..sen türk kalamazsın ki nerde bilecen osmnlı zmanında yada öncesinde kimle kiristirdigini atalarının:)hepimiz insanız;ve fransızlar nası yaşadığı ülkede olmasına karşı öle atalarına saygılılarsa ki arkadaşın saydıklarına karşı avrupa osmanlıdan bin kez daha barbardır her yönden,osmanlyı savunmak bize düşer ve yakışır ve haklıyızdır..devlet içerisinde bu tür adam öldürmeler cartlar curtlar her ülkede vardır ve asayiş için çoğu zman elzemdir..
osmanlı,bir arap ermeni türk yahudi ülkesidir ve bu hoşgörüyle kaldığı için insnalar osmanlıyı sayarlar ve severler,yabancı ülkelerde siz türkmüsünüz?die soruların ardından size karsi gösterilen yogun ilgi ve alaka,anca senin atan olan yada sen onu kabul etme dielim,o ruhu üstlenen insnaların sana bir yadigarıdır..o yüzden vurmalardan kırmalardan daha cok sunu soyle bence sen,sabun yapılan dünyanın hiç bi yerinde barınamayn yahudileri ulkesine kabul eden bi ulke,apayri her yonden yani..
neyse biz normal beyinli degiliz ya ister kala alın ister almayın:D
maltoz hasta etti yaw.:)
p.s:bu tartismadan bi sey cikacana inanmam vahidettin olayına dönsek ii olr..
hürmetler;)[signature][hline]önce Allah sonra yallah
Sosyal ağlarda paylaş

said:
huun, 02 Ağustos 2005 14:58 tarihinde demiş ki:
said:
Viktor, 02 Ağustos 2005 14:54 tarihinde demiş ki:
truk tarıh ve kulturune ınanan bırı nasıl osmanlıya ınanır ya bu kadarmı cahılsınız

evet cahiliz .

ha bu arada su meshur vikipedyani bir oku bakalim ne demis turkce hakkinda .

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ender%C3%BBn

bu arada osmanli hakkinda bir sey okumadan lutfen artik yazi yazma buraya . osmanli gitti hic bir yerde kimsenin dinine diline kulturune karismadi . artik seninkisi resmen bok atmaya giriyor .

[Bu mesaj huun tarafından 02 Ağustos 2005 15:02 tarihinde değiştirilmiştir]

+1..
*!lise bilgileriyle hareket etmediği için mutludur*[signature][hline]önce Allah sonra yallah
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Viktor, 02 Ağustos 2005 00:43 tarihinde demiş ki:
tabı hatta fatıh tek başına yanına karamurat ı alıp surdan sura zıplıyarak fethettı ıstanbulu
o hanedanın başı ıyıysede 3. selımden sonra gelenlerın cogu yapmadıgını bırakmadı halka

fransızlar kendı krallarının kellesını kendı ellerıyle alırlar bızse bırısının bızım ıcın devırdıgı padişahı hala savunuruz onlar bızım herşeyımız dıye

sonrada fransızların neden demokrası ve ınsan haklarında bızden ılerde oldugunu , bızım nasıl onalrın sevıyesıne gelemedıgımızı tartısırız

bu konuda ozet cok guzel yapılmış

Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir!
Mustafa Kemal Ataturk

osmanlı olmasaydı, Atatürk nasıl olcaktı, istanbul nasıl bizim olcaktı, mimar sinan nasıl yetişcekti.[signature][hline]be the vanquisher, to forgive
Sosyal ağlarda paylaş

Osmanli tebasindaki Turklere zulum etmish olabilir onlari kucumsemish olabilir ama bu Osmanlinin Turk olmadigi anlamina gelmez.Bu Osmanlinin Turk oldugu gercegini deyishtirmez. Timur imp,Oguzlar Hunlar Osmanlilar Selcuklular vs vs vs. Bunlarin hepsi benim tarihim. Hepsi Turk hepsini her ortamda savunurum. Kendime gore bir milliyetcilik anlayishim var. Dogrusu ile yanlishi ile bu tarih benim tarihimse bu boylardan herhangi birisinin kotu oldugunu dushundugum icine onlar Turk degil diyemem. Turk denildiginde lutfen Turkiye Cumhiyeti Vatandashligi ile karishtimayalim bunu.[signature][hline]Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asîl kanda, mevcuttur!
:NSRq:üXrüt:irht:kök
Sosyal ağlarda paylaş

osmanli turklere zulum falan etmedi . gocebe turkmenlerin timar sistemine verdigi zarardan dolayi bir nevi ban yemeleri ya da guneydoguda devlete karsi ayaklanan 40.000 sii nin katledilmesi turklere karsi sistematik bir hareket oldugunu gostermez .

ya resmen cildirttiniz beni :D

kurucular turk diyoruz anneleri turk degil diyorsunuz .

ordu turk diyoruz , ordu icersindeki ufak bir birlik olan yenicerileri ornek gosteriyorsunuz . (kanuni zamaninda sayilari 10.000 . daha sonra devlet duzenindeki bozulmalarla 19. yy da sayilari 90.000 e ulasmis zaten sonrada kaldirilmis)

devleti turkler idare ederdi diyoruz sadrazamlar turk degildi diyorsunuz . halbuki yaridan fazlasi turk . turk olmayanlarida bu konuda kendinize ornek almasaniz olmaz di mi ? o yıllarda hangi devlet boyle bir sey yapmis ? kimse . osmanli neden yapmis ? okumadan bilemezsiniz .

devletin dili turkce .

yani bir devletin turk olmasi icin daha ne gerekir ben cok merak ediyorum . ısrarlada osmanli karsiti yazi yazilan her yere mesaj atacagim .

osmanliyi gormezden gelen her turkculuk!!! akimininda karsisindayim.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben Vahdettin'in kötü bi adam olduğuna kesinlikle inanmıyorum.Atatürk'ü Samsun'a göndermesi gönderirken ona verdiği yetkiler tamamen bilinçli şeylerdi.Ancak yeni türk devleti ve Atatürk'ün simgeleşmesi adına Vahdettin kötü anılmaz zorundaydı.Hala bile burnunun önünü göremeyen türk halkı eğer Vahdettin iyi anılsaydı ne yapacağına karar veremez belki de verilen onca mücadeleyi boşa harcardı.Şu an ise Vahdettin'in yaptıkları realist şekilde değerlendirelebilir ve Ecevit yıllardır yanlış görülen bi olayı doğru şekilde anlaşılmasını sağlıcak bi açıklama yaptı ama insanlar o kadar kör ki yok "Ecevit Atatürk düşmanı mı ", "Vahdettin'in vatan haini olduğu herkes bilir" tarzı saçma sapan konuşmalar yapıyor.Belki de böyle olması gerekiyor ama herşey gerçekten uzak mith gibi insanlara sunulunca vatanlarına daha çok bağlanıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Elm, bana gerçekten uzak mit olan şeyi söyler misin acaba?

Vahdettin Mustafa Kemal'i yetkilerle yolladı diyelim Anadolu'ya Samsun'a. Mantıklı. Bir direniş hareketi başlatmasını salık verdi. Mantıklı. Pekala neden üzerine ordu saldı o zaman? Neden öldürülmesi için fetva verdirdi? Madem sarayında, boyunduruktan kurtulmak isteyen fakat cesareti olmayan bir padişah, İngiliz Muhiplerine üye olmakla ve işgalcilere yardım etmekle amaçladığı neydi? Neden bir İngiliz gemisine binip kaçtı gitti? Vahdettin çok büyük işler yapmaya çalışmış gibi kahramanlaştırılmaya çalışılıyor, benim bunu aklım almıyor. Belki çok zorda kaldı, bilmediğimiz şeyler oldu, haydi hain olmasın. Ama böyle bir adama da kahraman denmez, akıl var mantık var. Bir de hem Mustafa Kemal'i Anadolu'ya yolla(ortaya atılana göre), hem de arkasından öldürsünler diye adam yolla İngilizlere yaran, bunun tek ismi vardır o da fırsatçılıktır... Bu onu hain yapmasa bile biraz "adi" yapar, kahraman hiç yapmaz.

Bir şey daha, biz burada vahdettin'i tartışırken (85 sene öncesini yani), Kıbrıs Rum Kesimi'ni tanıyacak imzalar atılıyor, tavizler veriliyor, bilmiyoruz hangi yasalar çıkıyor neler oluyor. Herkesin umursadığı vahdettin hain mi değil mi...

Saygılarımla,[signature][hline]Bir fincan kahveden daha güzel olan tek şey, ikinci fincandır." CAFEIN
Tüm Metalciler bir gün Led Zeppelini tadacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Vahdettin'e hayran demiyorum sadece hain değil diyorum.Vahdettin ülkede kalsa sorun olurdu , ülkede idam edilse belkide isyan çıkardı , hala savaş kazanıldıktan sonra padişahlığı geri getirmeyi isteyenler yok muydu? Ülkemiz için en hayırlısı onun yurt dışına kaçmasıydı bir korkak gibi bence öyle olmadığı halde.
Liderliğe geldiği dönemde yapabileceği tek şey anadolu oluşan harekete zaman kazandırabilmek ve elinden geldiğince yaptığını düşünüyorum.Padişah olmuş bir insanın hiç bir zaman kendi çıkarlarını ülkesinden üstün tutacağına inanmam.
Sosyal ağlarda paylaş

"Padişah olmuş bir insanın hiç bir zaman kendi çıkarlarını ülkesinden üstün tutacağına inanmam"

Her şeye inanırım ben de buna inanmam. Padişahlık kazanılan bir şey değildir, babadan oğula geçer, o yüzden padişah olacak birinin bu duyarlılığı göstermesi beklenemez. Atanan biri olsaydı canla başla çalışırdı, oysa mutlak güce sahip bir hükümdar için ülke, onun malı olan bir şeydir. Gayet de kendini üstün tutar, bu çok "doğal"dır, onu engelleyecek bir kuvvet yoktur çünkü.

Saygılarımla,[signature][hline]Bir fincan kahveden daha güzel olan tek şey, ikinci fincandır." CAFEIN
Sosyal ağlarda paylaş

Padişahları bu kadar küçük görmemen lazım.Sarayda onların aldığı eğitimleri belki günümüzde bile az kişi alıyordur.Bir ülkeye lider olucak kişi basit biri olamaz.O lider gerekirse ülkesi için yüzyıllarca hain diye anılmayı da göze alır kendini hiçe sayar.Hiç bir kimse ki bir padişah -her türlü lüksü bilen biri -lüks içinde yaşıcam diye ülkesini satmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Dediklerin bana mantıklı gelmiyor. Şöyle ki...

Padişah mutlak güce sahipti, onu engelleyecek hiçbir şey yok. Senin iddia ettiğin gibi idealist olsalardı çok farklı şeyler yaparlardı, Osmanlı zamanında hazinedeki paraları bitirdikleri için saraydaki altın olan her şeyi toplayıp eritip para basmışlar. Padişahlar dediğin gibi olsaydı, "Lale Devri" denen şey olmazdı. Cülus bahşişi dağıtmak için dışarıdan borç para almazlardı. Belki Yıldırım Timurla bu kadar sürtüşmez, Ankara savaşı olmazdı.

Lüks içinde yaşacayacağım diye ülkesini çok satan adam vardır elbet. Padişah satmayabilir, çünkü ülkesini satarsa gücünü kaybeder, onun yerine işgalcilerine şirin görünüp bir şekilde gücünü devam ettirmeyi seçebilir. Bu seçeneğinin de hiçbir şekilde ülke çıkarıyla alakası yoktur. Vahdettin kalkıp ülke savunması ve işgalcilere direnilmesi için şahsen bir şey yapsaydı, yine kendi için yapacaktı, hanedanı ve gücü devam etsin diye yapacaktı, ülkesini sevdiği, halkı zarar görmesin istediği için değil. Anlatamıyorum sanırım, padişah için ülke ona ait olan topraklardır, halk da tebaadır, yani buyruğuna uyacak insanlar. Mutlak gücü de varken kalkıp kendisini değil ülkesini düşünür gibi bir iddia bana saçma geliyor.

Sosyal ağlarda paylaş

atanmayla da alakası yok bu ısın senelerdır o atananlar yuzunden ulke bu hale geldı yanı sonucta ınsan zayıf ve ezık bır varlıktır guc u gordugu an vatan mıllet gıbı kavramları dusunmez gerek atanan olsun gerek padısah olsun herbırı haın olabılır veya ulkeyı satabılır konu kısısel cıkarlara gelınce

bunun en guclu tezı sosyalsıtlerın zengın etmek ıcın calsıtıgı ıscı sınıfının uyelerı zengın olunca sosyalıstlıkten muhafazakarlıga donerler dırek yanı ınsanalr ne akdar radıkal olursa olsun kısısel cıkarlar ısın ıcıne gırınce yuzde 80 moral duygularını ve degerlerını satmaya egılebılırler
az gorulmus bı olay degıldır bu[signature][hline]God's In His Heaven, All's Right With The World.
Sosyal ağlarda paylaş

Bekir Coşkun
Onuncu Köy
20 Temmuz 2005 Çarşamba /Hurriyet

Ecevit ile Vahdettin...

ECEVİTin Vahdettin hain değildi sözlerini niçin ciddiye aldılar anlamıyorum.

Kendisini makamında ziyaret eden Leyla Umarı yolcu ederken paltosunu tutmaya kalkıp, ama ona kendi paltosunu giydirip gönderdiğinde, ben Ecevitin her şeyi daha da karıştıracağını anlamıştım.

Gerçi Paltosunu tanımıyor olabilir, ama Vahdettini tanır denilebilir.

Pekiii...

Yakındığı arkadaşı Kemal Dervişi dahi tanımamış, ama Vahdettini tanımış olabilir mi?..

Belki tarihi inceledi.

O zaman Vahdettin ile Yıldırım Bayezidi karıştırmıştır.

Belki okuduğu kitap o kitap değildi. Osmanlı Padişahları rafında duruyordu, Vahdettini araştırmak için Zambak romanını aldı, ama kitap Otomotiv Sanayiinin Geldiği Nokta kitabıydı...

Kendi tuttuğu notlardan da okumuş olabilir...

Ama orada Bugün görüştük, çok iyi bir işbirliği içerisindeyiz, dışarıda yağmur çiseliyor... diye not düştüğü Vahdettin değil, 1970lerde koalisyon kurduğu ve övdüğü Necmettin idi.

Kim bilir?..

Nitekim Vahdettini aklamak için kanıt gösterdiği Londra Konferansında Türkiyeyi temsilen İsmet Paşa söz almıştı, Vahdettin itiraz etmemişti tezine karşı dün tarihçiler açıkladılar:

İsmet Paşa Londrada yoktu, Eskişehirde ordunun başındaydı...

Olsun...

Demek ki İsmet Paşa yanlış yerde duruyordu.

*

Ecevitlerin ne yapmak istediğini anlamış değilim.

Acaba dinci kesimin oylarını alıp, yeniden birinci parti olarak iktidara gelmeyi, Bülent Bey Başbakan, Rahşan Hanım Başbakan Yardımcısı olmayı düşünüyor olabilirler mi?

Olabilir...

Rahşan Ecevit, Din elden gidiyor diye bildiri yayınlıyor...

Bülent Bey. Vahdettin vatan haini değildi diyor, dinci medya bayram ediyor.

Ben ise; karı-koca partisi kurarak demokrasiye, demokratik sol ile Türk soluna, arada bir başbakan olarak Türkiyeye, en sonunda iktidarı AKPye teslim ederek rejime bu kadar zarar vermiş Ecevitin, Vahdettini nasıl kurtaracağını merak ediyorum.

İşte; durup dururken herkes Vahdettinin ne kadar vatan haini olduğunu anlatmaya başladı, buna canı sıkılıyordur Vahdettinin.

Ecevitin kurtarmaya kalktığı her şey gibi...[signature][hline]God's In His Heaven, All's Right With The World.

[Bu mesaj Viktor tarafından 03 Ağustos 2005 00:22 tarihinde değiştirilmiştir]

[Bu mesaj Viktor tarafından 03 Ağustos 2005 00:23 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

eceviti sevmm ama dürüst bi insandı..ve dindarların bu ülkeye zarar getirmekten çok faydalı olabilir düşüncesiyle senin dinci die tabir ettiğin kesimle diyalogu hiç elden bırakmadı..ülkeyi bazıları gibi zort die ayırmka yerine kaynaştırma çabalarında bulundu..ve bunu seçimde birinci parti olmak amacıyla deil kendini bildim bileli yapmıştır...bekir coşkun,abdurrahman dilipak tipi böle radikalist yazarları kala almam;sadece kafam bozuksa ne demiş bu dengesizler merak ederim..ben ecevitin karıştırmasını bilmem ama ecevitin bekir coşkundan 5 kat daha fazla tarih bildiğine adım gibi eminim.
ayrıca ordu gönderdiğide pek inanasım gelmio vahidettinin..dediği gbi cafeinin,bu kadar yetki vermiş bi adamın üstüne ordu göndermesi saçma,lise kitaplarına ve tarafgir kitaplara sokulan bu dogmatik bilgiler,böle kaynaklar açıla açıla ortaya çıkacaktır,bu kadar şeyin deiştiği gibi zmanla..vatan haini,aşağılık,bilmem ne vahidettinden,nrelere geldi olay!
bu konu hakkındaki yorumlar sadece beyinsel düşüncelerimiz,ve tutuğumuz görüşten yana olacaktır bence,bilimsel gerçeklik olmayacaktır..bırakalım ve görelim tarihsel süreç ne gösterecek...bana göre yapılması gerekn en mantıklı şey budur..toplumu demokrasi ortamı die daha fazla bölmenin,soru işaretleri yaratmanın mantığı ve anlamı olamaz..bilimsel gerçekler ne gösteriosa bırakın onlar bulsunlar bilgileri önümüzze sersinler,ozman hal ve hareketlerini adam gibi tartışalım bence..
ayrıca hak arıorum dierek çıkar pşinde koşmaya çalışan abdurrahman dilipak ve bekir coşkun gibi adamları bence okumayın bile..buda kendi görüşüm tabi..
hürmetler..[signature][hline]önce Allah sonra yallah
Sosyal ağlarda paylaş

Vahdettin ve İstanbul hükümetinin icraatlerini merak ediyorsanız ve ordu gönderdi, adam gönderdiğine inanmıyorsanız, Nutuk'u bir okuyun, orada neler diyor bakın diyorum sadece, Atatürk'ün kendi ağzından öğrenin.

Sosyal ağlarda paylaş

o dönemi aydınlatacak iki belge vardır bana göre, birisi vahdettinin kendi günlüğü, diğeriyse şimdi ismini cismini hatırlayamadım, fakat o dönem ingiliz istihbaratının istanbuldaki en yetkili kişisinin yazdığı, türkiye düşmanları tabir ettiğimiz kesimin başucu kitabı.

vahdettin hain miydi, vatana ihanet miydi yaptığı eylem, hıyanet içerisinde miydi, kesinlikle hayır. zaten bi patişah için düşünülemeyecek bir şey bu. bizim değil de, o dönemin şartlarını göz önüne alır, osmanlı toplum yapısını çerçeve olarak alır ve o şekilde bakacak olursak, saray da, hazineler de, osmanlının sahp olduğu topraklar da, hepsi padişahın özel mülkü, en az şu baktığınız monitörün sizin olduğu kadar bu topraklar da padişahın kendi serveti. en başta bunu, kendini düşünmeyerek başka imparatorluklara, başka krallıklara, başka hanedanlılara, ailelere, kişilere teslim etmez. zaten öz olarak bu şekilde değerlendirilebilecek bi eylemi de söz konusu değil. hatta enver paşayı parlemento kurulduktan, mustafa kemal iradesi meşrulaştıktan sonra sürgüne yollayan, ataya yeniden yapılandırma süreci içerisinde destek olan kişi de vahdettin. fakat mustafa kemal ile, tüm o zaferler kazanıldıktan sonra padişahın tanınacağına dair konuşmuşlardı. hatta günlüğünde de, yardımcılarından birinin, zafer kazanılırsa bu zaferin padişaha ait olacağı, mustafa kemalin vahdettine bağlılığını bildireceği, kaybedilirse de bu malübiyet mustafa kemale ait olacağını söylediği yazılıdır. gerçekten de o dönem, mustafa kemalin de aklında o vardır, elçilere de o şekilde cevap verir, etrafındakilerle de o şekilde konuşur. kaldı ki zaten enver paşa mektuplarında, eğer ülkede yönetimde bi gerileme görülürse istediği an vatani görevle topraklarına geri döneceği, fakat bunun karşısında şimdilik padişahın iradesi olduğunu da belirtir.

ingiliz istihbaratı yetkilisinin bize sunduğuysa, tüm bu süreç başlamadan önceki döneme ait bir şey, ne kurtuluş savaşı vardır ortada, ne bi yeniden yapılanma sürecine girilmiş, bu fikir ortaya atılmıştır. atatürkü cebinde parayla oraya gönderir fakat son akşam, mustafa kemalin orada 'zararlı' faaliyetlerde bulunacağı istihbaratını alır jurnalcilerinden, bunu da ingilizlere bildirir. ingilizler kordinasyon eksikliği sebebiyle mustafa kemalin samsuna gitmesini engelleyemez, yoksa normal şartlarda mustafa kemal de bu son hamleyle engellenecekti, fakat olağanüstü gelişmeler kendini gösterdi.

fakat bu da pekala vahdettinin vatana hiyanet içinde olduğunu göstermez, oradaki dinamiği hesaba katmasına imkan yoktur hatta vahdettinin, sadece zarar yaratacağı gördüğüdür. fakat onun asıl gönlünde yatan şeyse kendisinin anadoluya gidip, atalarının izinden türke önderlik edip düşmanı atması, bu görevi üstlenmesidir, fakat saray içinden olağanüstü muhalefetle karşılaşır, neticede istanbulda aha faydalı olabileceğine ikna edilir. pişmanlığını daha sonra notlarına yansıtır.

bu arada vahdettin osmanoğulları beyliğinden de 'halis mulis türk' diye söz eder kelimesi kelimesine.

nutuğu okumamış mı bu ecevit saçma bi önerme bence, nutuk tarihi değil, siyasi bi belge çünkü, aradaki ayrımı yapmak lazım.

*bu arada, şimdi aklıma geldi eklemek. vahdettinin atalarının hazinesini almaması da, bundan abartı sonuçlar çıkartmayacaksak bile ne olduğu, ne anlama geldiği anlaşılmalıdır. bunun, abartı şekilde öne çıkarılmasının sebebi, milliyetçilikle falan topraklar padişahın özel mülkünden, halkın malı haline gelse bile, devlet hazinesi apayrı bir şeydi. orada söz konusu olan, padişahın özel hazinesiydi, ki şüphesiz her biri ayrı değer taşıyan, ayrı manevi önemde eşyalardı, ki bu da tamamen padişaha ait bireysel bi servetti, buna yeni hükümet bile el koyamazdı, tepki toplardı, meşruluğu olmazdı. neticede vahdettinin yaptığı şey, kendi, aile hazinesini yeni kurulacak devlete terketmekti, kendisi de beş parasız, yoksulluk içinde yaşamaya mecbur olmuş birisidir daha sonraları.
[signature][hline]not sleeping okay/drinking too much.trapped in hyperspace.?.the girl disappeared, smiling and blowing kisses. A white light flooded the room/this was the moment of awakening: the audience were relieved to find themselves in their own company...someo (text unclear) did not awaken, this was a white nightmare: faces aglow with laughing, limp complacency/apparently uninhibited...

**no more dinosaurs @montezaus
*** montezaus.deviantart.com

[Bu mesaj montezaus tarafından 03 Ağustos 2005 14:24 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

bende siyasi olduğunu ve atatürkün düşüncelerini aksettirmeye kaynak olamayacağını belirtmeyi örneklemek için sözleri sölemesini istedim nutuktan atatrkün.çünkü bi şeyde başka bi kaynağa kaysanız hödöö die tepenize biniolar..bu devletin kurucusu,o süper siyasi karakter ve takdir edilesi önderliğini malesef karistiriolar.bi noktadan sonra kendi çıkarları için bi süre sonra tartışıldığı gibi resmen atatürkü putlaştırıolar,bi büyük önderin bundan rahatsızlık duyacağınada adm gibi eminim.[signature][hline]önce Allah sonra yallah

[Bu mesaj tahakiraz tarafından 03 Ağustos 2005 15:04 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

vahdettının ıstanbuldan kaçışı zaten ayrı bır olaydır toplamak ıstesede hazıneden yar etmezler ona cunkı sıfatı duşmuştu padişah olarak kaldıkı ıngılızler yanına aldıkalrına pek hala el koyabılırlerdı kı adam ıstanbuldan can guvenlıgı yuzunden apar topar kacıyor dur şurdan hazıneye ugrıyım mı dıcek
bıde şu olay var hangı hazıneden altınlarda soz edıyoruz mucevherler ve saraydakı eşyalar hariç para yokkı ıstanbulda osmanlının aldıgı vergıyı duyun u umumuye sanıyesınde alıyor
bıde vahdettın ın yoksulluk ıcınde olmesı tamamen kendı hatası baska bır ulkeye gıdeblırdı ama kafasını kullandı ve muslumanalrın halıfesı olarak ıngıltereye sıgındı
ıngılterenın elınde cok fazla musluman topragı var halıyle vahdettın ı kullanarak toprakalrındakı muslumanalra alf gecırtmeye calısıcaktı cunkı turk kurtulus savasından aldıkalrı ılhamdan sonra somurgeler bırbırı ardına ayaklanıyordu ve ıngılızlerde halıfe bısey soylerse susarlar dıye dusunduler
tabı halıfelıgın artık bır fonksıyonu kalmadıgını anladıkalrında vahdettıne yol gozuktu hayatı boyunca ekmek parası ıcın calısmamış bır ınsanında o saatten sonra para kazanıcak halı yoktu o yuzden halıyle borclu oldu[signature][hline]God's In His Heaven, All's Right With The World.
Sosyal ağlarda paylaş

valla pek de muhalefetle karşılaşacağı yoktu. şu an topkapı müzesindeki tüm değerli eşyalar, kutsal eşyalardan, alinin, ömerin eşyalarından, hz.muhammedin sakalından, terliğine, musanın asasına, içinde, şu an gösterilmeyen elmaslara kadar her şey padişahın kendi eşyasıydı, kimse de almasına bir şey diyemezdi. şu an topkapıda, dünyanın en büyük, en değerli elmaslarından bir tanesi yer alıyorsa, pekala bu da padişahındı, hanedanlığındı. padişahlık sıfatının düşmesiyle pek bi alakası yok yani bunun. padişah tamamen yönetimle ilgili bir sıfat, oradaki yadigarlarsa adamın kendi eşyası, ailesinden yadigar. adı üstünde, hanedanlık, soyun egemenliği. o kadar da apartopar ayrılmamıştı kaldı ki, rus çarlığının yıkılması gibi bir süreç asla değildi, olguların paralelliğini olaylarda da aramayalım.

vahdettin lüks düşkünlüğünden falak yoksul kalmadı ki, çarçur edebileceği miktarda yadigarlardan almayı kendine yakıştırmamıştı, ki bi padişahın, çaresiz, elinden atalarının, kendisinin topraklarını savunmak için bir şey gelmeyen, ezik bir padişahın vicdanı bunu kabul etmiş değildi, vahdettin de hiçbir zaman halifeliğime devam edeyim amacında değildi zaten, feci şekilde spekülasyon olmuş bu. ingiltere açısından doğrulasak bile, vahdettinin bu şekilde bi hesabı olduğunu iddia edemeyiz, bunu doğrulayacak da bir şey yok zaten.[signature][hline]not sleeping okay/drinking too much.trapped in hyperspace.?.the girl disappeared, smiling and blowing kisses. A white light flooded the room/this was the moment of awakening: the audience were relieved to find themselves in their own company...someo (text unclear) did not awaken, this was a white nightmare: faces aglow with laughing, limp complacency/apparently uninhibited...

**no more dinosaurs @montezaus
*** montezaus.deviantart.com
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...