Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Linux ve ATi driver sorunu

mayfer

Öne çıkan mesajlar

hangi distro'yu kullandıysam hep aynı sorunla karşılaştım.
FC3, MDK 10.2 ve şimdi Ubuntu. hepsinde bu problemle karşılaştım ve bazı yabancı forumlardan gördüğüm kadarıyla benle aynı durumda olan çok insan var.

ilk olarak ati.com'dan x.org driver'ını indirdim, kurdum, uğraştım, debelendim olmadı. remove ettim o driver'ı. sonra fark ettim meğer synaptic'te zaten varmış. synaptic'ten devel'di control panel'dı ne bulduysam indirdim, kurdum. congif'ini de yaptım, şapşal driver'ın yanlış yaptığı xorg.conf'umu da adam edip xserver'a restart attım, her şey normal. ama driver hala çalışmıyor.

fgl_glxgears komutuyla opengl çalışıyor mu diye deneyince şöyle bi durumla karşılaşıyorum:

said:
$ fgl_glxgears
X Error of failed request: BadMatch (invalid parameter attributes)
Major opcode of failed request: 143 (GLX)
Minor opcode of failed request: 5 (X_GLXMakeCurrent)
Serial number of failed request: 32
Current serial number in output stream: 32

lsmod ile kernel module'lere baktım, fglrx (driver'ın adı bu) yoktu, ben de modprobe fglrx ile ekledim. şimdi lsmod'da fglrx görünüyor. ama bir gelişme yok.

ati+linux kullanan ve bunu çözebilen kimse var mı?

(en sonunda kafayı yiyip gidip nvidia kart alcam)
Sosyal ağlarda paylaş

şu an nvidia driver yüklü olması durumu söz konusu mu?
bütün driverları silip sharkynin dediği gibi embed ederek çözmeyi dene
ilk önce synapticten kurmayı deneyecektin
ubuntu için özellikle synaptic dışından donanım kernel fln kurmaya çalışmamanızı öneririm debian kadar stable değil
ayrıca driver ı win e için fln uğraşıyorsun ehralde ?[signature][hline]Welcome to Linuxland, in silent nights you may hear the windows machines rebooting sound...
Sosyal ağlarda paylaş

screensaver, daha iyi 2d performans ve oyunlar icin ugrasiyorum. 2d'de mesela pencereleri resize ederken %100 cpu kullanimi oluyor falan.

neyse.. nvidia driver'i kurulu degil, hayir. tum driverlari silip synaptic de denedim, olmadi. zaten synaptic olmuyo falan diyolardi bazi forumlarda. bendeki problemin cozumu icin bi herif bisiler yazmis, o da olmadi, ayrintili yazarim sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...