Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

gunn

Gunn

Öne çıkan mesajlar

şimdi kural kitabından baktım, doğru tap edilmiyormuş. zaten bir haftadır oynayan (oynamaya çalışan) biri olarak bi laf düşmez bana da artık güvenemiyorsun "yıllardır oynadığını" söyleyen bir arkadaş (ın arkadaşı) soru sorduğumda "nası yani land kartlarını sokar sokmaz tap edebilyor musun?" demişti.

ancak bir kartın hem blocker olarak declare edilmesi hem de abilitysini kullanması fazlaymış be kardeşim. magic online oynuyorum öğrenmek için de, orada "declare blockers" aşamasında yan yatıyo blockerların dolayısıyla abilitiy zamanı gelince "tap etme" bedelini ödeyemiyorlar.

bunun üstüne hem sana hem tuncaya bir iki soru daha sorayım:
magic online da bir kart girdiğinde oyuna sadece saldırtamamakla kalmıyorsun, aynı zamanda kartın abilitylerini de kullanamıyorsun (tahmin ediyorum artifactler de öyle). Sıra rakibe geçtiği zaman BİLE kendi sıranda oyuna soktuğun abilityli kartların abiltiylerini kullanamıyorlar. yani ability kullanmak için bir senin bir rakibin sırası mı geçmeli?

equipmentlar oyuna sokulduğu el attach edilebilir mi yoksa onu da beklememiz mi lazım? eğer bekliyorsak rakibin elinde (mana bedelini ödeyerek) takabilir miyiz bir yaratığa? yani rakip saldırırken instant kullanarak yaratığımızı +2/+2 yapabilir miyiz equipmentı takıp? yoksa o da rakipin elinden SONRA mı oynanır duruma gelir?

goblin king tüm goblinleri +1 yapıyor ama magic onlinedan gördüğüm kadarıyla kendini yapmıyor. iki goblin kingin varsa ikisi de yararlanamayacak mı bu özellikten yoksa birbirlerini +1 mi yapacaklar? bunlar da goblin değil mi?

adını unuttuğum bir artifact var, 4 mana ve bir yaratık sacrifice ederek creature ya da playrea 4dmg veriyorsun (bir top bu) mesela bu top şöyle kullanılabilir mi:
ben rakibe 3 attacker declare ediyorum, rakip 2 blocker declare ediyor. blockerlardan birini instant aşamasında ability kullanarak topa koyup bana atıyor (sacrifice ediyor) kural kitabına göre "bir yaratık blocker olarak declare edildiyse oyundan çıksa bile rakip yaratığı bloklar" deniyor. bu kural içi bir davranış mıdır?

artifact land kartları var. üzerine "tap this card to add one (bilmemne) mana to your pool" diyor. şimdi o kartı tap ettiğimde hem normal manasını hem de üstündeki manayı mı alıyorum? eğer öyleyse diyelim ilk land kartı olarak koydum ve tek manalık bir yaratık için tap ettim. elimde bir mana MECBUREN fazla kalıyor. durup dururken mana bur yiyor muyum yoksa "bakın ben bunu tap ettim ama iki mana istemiyorum" diyebiliyor muyum?

bir creature abilitysini kendisine verebilir mi? verirse tap olacağından dolayı ne işe yarar o yaratık? tapped creatureların blok edemeyeceğini biliyoruz... bilmiyor muyuz yoksa? nasıldır?

deck oluşuturma konusunda ne tavsiye edersiniz? tek renk mi iki renk mi? birsürü internet sitesi ve tavsiye var ancak onlar bayağı pro. ben mavi-beyaz deste yapmaya çalıştım, işe yarar mı? yoksa sadece beyaza mı yönelsem? birbirleriyle çelişen yanları var mı?
Sosyal ağlarda paylaş

Wizards'ın sitesinde uzun uzun clarification yazmışlar otur onları oku.

said:
Gunn, 02 Ağustos 2005 23:39 tarihinde demiş ki:

deck oluşuturma konusunda ne tavsiye edersiniz? tek renk mi iki renk mi? birsürü internet sitesi ve tavsiye var ancak onlar bayağı pro. ben mavi-beyaz deste yapmaya çalıştım, işe yarar mı? yoksa sadece beyaza mı yönelsem? birbirleriyle çelişen yanları var mı?

kafana göre takıl yap bişeyler. Renklerin oyun felsefesini bildiğin sürece çok bi problem olmaz. hatta kısaca yazayım

Yeşil- güçlü yaratıklara ağırlık verir. Büyüler genelde yaratık güçlendirir. Büyüye karşı sınırlı koruması vardır, enchant yokediciler ve büyülerden etkilenmeyen yaratıklar vardır. Trample özelliği yeşile hasdır.

Beyaz- İyileştirme, koruma ve az da olsa yaratık güçlendirme odaklıdır. (Aslında söylenecek çok şey var ama şu an aklıma gelmiyor:D)

Siyah- Kısa yoldan büyük bedeller ödeyerek güçlenme(klişe felsefe) Rakibin, senin ve oyundaki yaratıkların canını azaltır; güçlü büyülerde genelde hasarı can olarak sana verir. Ölü yaratıkları geri getirmek için çok fazla büyüsü vardır. En çok "kill target creature" kartı buradadır

Mavi- Kontrol desteleri. Efsane kart counterspell mavidir ve insanlara turnuvalar kazandırmıştır. Temel mantık rakibin oynayışını büyü yapmasını engelleyerek ve yaratıklarını kontrol ederek sınırlamaktır. uçan yaratıkların çoğu da mavidir.

Kırmızı- Direk öldürmek yerine ölümüne hasar verme üzerine kuruludur. Her iki büyüden birisi birilerine hasar verir. Yaratıklar haste özelliğine sahiptir oyuna girdikleri gibi saldırırlar.[signature][hline]Lopeth, 06 Temmuz 2005 11:35 tarihinde demiş ki:
benimde aklıma takılanlar var.
Mesela ninjalık günah mıdır ? G3nklemek günah mıdır ?Düşük lvl kesmek sübyancılık mıdır ?
All hail the lord and master Foamy the Squirrel
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Gunn, 02 Ağustos 2005 23:39 tarihinde demiş ki:
şimdi kural kitabından baktım, doğru tap edilmiyormuş. zaten bir haftadır oynayan (oynamaya çalışan) biri olarak bi laf düşmez bana da artık güvenemiyorsun "yıllardır oynadığını" söyleyen bir arkadaş (ın arkadaşı) soru sorduğumda "nası yani land kartlarını sokar sokmaz tap edebilyor musun?" demişti.

ancak bir kartın hem blocker olarak declare edilmesi hem de abilitysini kullanması fazlaymış be kardeşim. magic online oynuyorum öğrenmek için de, orada "declare blockers" aşamasında yan yatıyo blockerların dolayısıyla abilitiy zamanı gelince "tap etme" bedelini ödeyemiyorlar.

bunun üstüne hem sana hem tuncaya bir iki soru daha sorayım:
magic online da bir kart girdiğinde oyuna sadece saldırtamamakla kalmıyorsun, aynı zamanda kartın abilitylerini de kullanamıyorsun (tahmin ediyorum artifactler de öyle). Sıra rakibe geçtiği zaman BİLE kendi sıranda oyuna soktuğun abilityli kartların abiltiylerini kullanamıyorlar. yani ability kullanmak için bir senin bir rakibin sırası mı geçmeli?

*eger abilityyi kullanmak icin yaratıgın taplenmesi gerekiyosa kullanamazsın yani evet bir senin birde rakibin sırası geçmeli. ama abilityyi kullanmak için yaratıgı taplemeye gerek yoksa kullanabilirsin oyuna girdigi anda. taplenmeden kullanılan abilityler nasıl olur? sadece mana ödersin, yaratıgı sacrifice edersin vs

equipmentlar oyuna sokulduğu el attach edilebilir mi yoksa onu da beklememiz mi lazım? eğer bekliyorsak rakibin elinde (mana bedelini ödeyerek) takabilir miyiz bir yaratığa? yani rakip saldırırken instant kullanarak yaratığımızı +2/+2 yapabilir miyiz equipmentı takıp? yoksa o da rakipin elinden SONRA mı oynanır duruma gelir?

*oyuna sokulduğu el attach edilebilir çünkü attack etmek için taplemene gerek yok mana ödemen yeterli. equipmentları sadece kendi elinde takabilirsin.

goblin king tüm goblinleri +1 yapıyor ama magic onlinedan gördüğüm kadarıyla kendini yapmıyor. iki goblin kingin varsa ikisi de yararlanamayacak mı bu özellikten yoksa birbirlerini +1 mi yapacaklar? bunlar da goblin değil mi?

*kartı bilmediğim için kesin bişey söyleyemiyorum

adını unuttuğum bir artifact var, 4 mana ve bir yaratık sacrifice ederek creature ya da playrea 4dmg veriyorsun (bir top bu) mesela bu top şöyle kullanılabilir mi:
ben rakibe 3 attacker declare ediyorum, rakip 2 blocker declare ediyor. blockerlardan birini instant aşamasında ability kullanarak topa koyup bana atıyor (sacrifice ediyor) kural kitabına göre "bir yaratık blocker olarak declare edildiyse oyundan çıksa bile rakip yaratığı bloklar" deniyor. bu kural içi bir davranış mıdır?

*evet kural içi bir davranış

artifact land kartları var. üzerine "tap this card to add one (bilmemne) mana to your pool" diyor. şimdi o kartı tap ettiğimde hem normal manasını hem de üstündeki manayı mı alıyorum? eğer öyleyse diyelim ilk land kartı olarak koydum ve tek manalık bir yaratık için tap ettim. elimde bir mana MECBUREN fazla kalıyor. durup dururken mana bur yiyor muyum yoksa "bakın ben bunu tap ettim ama iki mana istemiyorum" diyebiliyor muyum?

tek mana ekler o kartlar. altta yazan manayı ekler tap to add bilmemne yerindekini yani.

bir creature abilitysini kendisine verebilir mi? verirse tap olacağından dolayı ne işe yarar o yaratık? tapped creatureların blok edemeyeceğini biliyoruz... bilmiyor muyuz yoksa? nasıldır?

*kendisine verebilir ne işe yarayacağı duruma göre değişir.

*bu konuda fazla bişey diyemiyorum. setlere göre değişir. ama mavi-beyaz deste alışılmadık bişey değil yani olabilir.
[signature][hline]Fevaxium level 54 nightelf rogue of Wicked Priests
Sosyal ağlarda paylaş

peki şöyle bir örnek olabilir mi?:
yukarıda bahsettiğim top artifactine sahipsin. rakip sana 2/2 lik bir yaratıkla saldırıyor. sen de 2/1 lik bir blocker declare ediyorsun. attackers ve blockers aşamasında bir instant oynanmıyor ancak combat damage aşamasından hemen önce bir instant hakkı daha var (magic onlineda) şimdi ben block eden 2/1 lik yaratığımı (activation costunu ödeyerek) topa koyup rakibime atabilir miyim? eğer atarsam combat dmg çözümlenirken benim 2/1 lik yaratığım hala attackerına 2dmg mi verecek?
Kural kitabında "attacker ve blockerlar declare edildikten sonra combat dmg. LOCK olur" deniyor yani o yaratıkların birbirine vereceği dmg artık belli diye anlıyorum ben.

Bu sorudan sonra acaba şu combati birisi resolve edebilir mi bana?:
Declare attackers: Player A
2/2 Ahmet
2/2 Mehmet

Declare Blockers: Player B
2/2 Hasan (ahmeti blokluyor)

1- A instant oynamaz
2- B angelic spirit ile Hasanı +1/+1 yapar
3- A angelic spirit ile Ahmeti +1/+1 yapar
4- B angelic spirit ile Hasanı +1/+1 yapar
5- A angelic spirit ile Ahmeti +1/+1 yapar
6- B crossbowla Ahmeti vurur (1dmg)
7- A crossbowla Hasanı vurur (1dmg)
8- B crossbowla Ahmeti vurur (1dmg)
9- A crossbowla Hasanı vurur (1dmg)

yukarıdaki combat online oyunda bir mirror match sırasında yaşandı ve sonuç en azından benim hesapladığım gibi olmadı. Şimdi sizi zahmetten kurtarmak için benim kafamdaki çözümlemeyi söyliym doğruysa söyleyin:

Kartlar en son karttan itibaren çözüleceğine göre:
9- Hasan 2/1
Ahmet 2/2
8- Hasan 2/1
Ahmet 2/1
7- Hasan 2/0 (hasan ölüp oyundan çıkar)
Ahmet 2/1
6- Hasan 2/0
Ahmet /0 (ahmet ölüp oyundan çıkar)
angelic spiritlerin arttırabileceği hiçbir counter kalmaz ve onlar tap edilmiş olarak kalırlar. kimse dmg yemez, iki kart da oyunu terkeder.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Gunn, 04 Ağustos 2005 02:51 tarihinde demiş ki:
acaba şu combati birisi resolve edebilir mi bana?:
Declare attackers: Player A
2/2 Ahmet
2/2 Mehmet

Declare Blockers: Player B
2/2 Hasan (ahmeti blokluyor)

1- A instant oynamaz
2- B angelic spirit ile Hasanı +1/+1 yapar
3- A angelic spirit ile Ahmeti +1/+1 yapar
4- B angelic spirit ile Hasanı +1/+1 yapar
5- A angelic spirit ile Ahmeti +1/+1 yapar
6- B crossbowla Ahmeti vurur (1dmg)
7- A crossbowla Hasanı vurur (1dmg)
8- B crossbowla Ahmeti vurur (1dmg)
9- A crossbowla Hasanı vurur (1dmg)

yukarıdaki combat online oyunda bir mirror match sırasında yaşandı ve sonuç en azından benim hesapladığım gibi olmadı. Şimdi sizi zahmetten kurtarmak için benim kafamdaki çözümlemeyi söyliym doğruysa söyleyin:

Kartlar en son karttan itibaren çözüleceğine göre:
9- Hasan 2/1
Ahmet 2/2
8- Hasan 2/1
Ahmet 2/1
7- Hasan 2/0 (hasan ölüp oyundan çıkar)
Ahmet 2/1
6- Hasan 2/0
Ahmet /0 (ahmet ölüp oyundan çıkar)
angelic spiritlerin arttırabileceği hiçbir counter kalmaz ve onlar tap edilmiş olarak kalırlar. kimse dmg yemez, iki kart da oyunu terkeder.

Eğer bu saydıgın hareketlerin biri dierine response olarak yapıldıysa sürekli senin tahmininin olmuş olması gerekirdi, ama yaratıklar ölmedigine göre bunlar response degil resolvedan sonra yapılan hareketler olmuş demektir.
Şimdi responsela resolve farkına bi gelelim, adam diyorki ben ahmete +1/+1 vermek istiyorum (stacke konuluyor) varmı yapıcagın bir sey, işte burda sen eger yok dersen bu resolve olmus demek ve artık ahmet 3/3 olmuş demektir ha sen dersenki hayır response um var bende ahmete o zaman 1 vurucam dersen o zaman stacgin üstüne henuz 2/2 olan ahmete 1dmg vurma işlemi girer, onu resolve etme yada etmeme kararı rakibtedir rakibin responsu yoksa ahmet üstüne 1dmg almıs bir 2/2 olur sonra tekrar sıra +1/+1 verme aşamasına gelir, yani bu işlerde stacgi iyi ögrenmek cok önemlidir ve cok karışıktır iyice özumseyene kadar, istersen ben yüz yüzede yardımcı olurum seve seve.[signature][hline]ICQ: 99038139
MSN: [email protected]
----------------------
Magic Online : /addbuddy Enaxa
----------------------
Yeniden SWG
Eclipse - Enax'a Wise
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...