Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bugünün önsözü (Atatürk'ün sonsözü)

DiabloTyrael

Öne çıkan mesajlar

Adam Istiklal Marsini okusa bunun altinda propaganda var bayrak assa neden asiyorsun bayragi propaganda yapma diyeceksiniz utanmasaniz.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Aha bende propaganda yapiyorum simdi. Hicibr gorushu begenmek zorunda degilsiniz ama sirf karsi cikmish olmak icinde gereksiz polemiklere girmeyin..[signature][hline]Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asîl kanda, mevcuttur!
:NSRq:üXrüt:irht:kök
Sosyal ağlarda paylaş

Kişisel düşüncelerini yazarak ve düşüncelerinin arkasında durarak hata ediyorsun. Çünkü baştan aşa yanlış. Gerekçelerni yazdım sebeplerinide yazdım.

Eğer ben kendime göre aradığımı bulmaya çalışıyorsam yazmış olduklarını baştan aşağa insanlar okusun. Benimle aynı kanaate varanlar olacaktır. Adam sorarlar sonra "Sen kendi aradığını çekip kullanmadın mı?"

Yazmış olduklarımın altına yazmış olduğun düşüncelerin hiçbiri paragraflarımal alakalı ve konuyla alakalı değil. Şunları lütfen birdaha oku.

Diablonun propaganda yaptığını iddia ettin. Ben de propaganda olmadığını bunu propaganda aracı olarak görenleri kınadım. Sende bana kalkıp nutuk üzerinden hareket etmem gerektiğini ve olayı anlamadığımı iddia ettin. Ne alkası varsa!

Bunu bana yazdın:
arkadaşım niye tartışmayı nutuk üzerinden yapmaya çalışıyorsun ki? burada söylenene karşı nutuğu kullanman zaten anlatılanların anafikri, nutuğu, atatürkü, eserlerini sömürmek.

kimse çıkıp da nutuğa laf etmemiş farkındaysan, nutuğun kullanılış biçimini konuşuyoruz burada.

nutuğun zaten bu başlıkta 'kullanıldığı', araç olduğu ortada, o formatta yazılmış bir yazı. girişine bakarsan zaten bunu farketmen de güç olmayacaktır.

--------------------------------------------------------------------------------
Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nı başardıktan sonraki "sonsözü" bugünkü koşullarda bizim için yeniden "önsöz" haline geldi.
Bugün, neredeyse "her şeye yeniden başlıyoruz!", Kurtuluş Mücadelesi'ndeki gibi!..

O nedenle, kitabın kapağında Mustafa Kemal'in bize seslenişi ile başladım, burada da O'nun sözlerini bugünün "ilk sözü" olarak "önsöz" yapıyorum:
--------------------------------------------------------------------------------

propaganda mıymış değil miymiş, anlatılanı ve neye dayanarak anlatıldığını, çarpıtmadan tam olarak anladıktan sonra söyleyelim bi zahmet.

Bu ifadeler sana ait ve propaganda olduğunu savunmuşsun. Propagandanın anlamını kendin yazdın.

Bu ifade sana ait:
Propaganda: bir öğreti, düşünce veya inancı başkalarına tanıtmak, benimsetmek ve yaymak amacıyla söz, yazı vb. yollarla gerçekleştirilen çalışma.
Ülkesi olmaz yani bunun, nereden öyle bi bağ kurduğuna anlam veremedim.

Yanıt olarak sana:
Propaganda anlamını yazmışsın. Fakat yazdığın şeyde başka düşüncelerini başkalarına tanıtmak anlamındaki ifadenin tutarsızlığının kanıtı Nutuk'un Türk toplumuna ait olduğu ve Türk toplumuna tanıtılmaya ihtiyacı olmadığıdır. (Türk toplumuna hatırlatılmaya ihtiyacı vardır. Propaganda ile farklı şeyler) Çünkü Nutuk Türk vatandaşı olan herkese ait. Eğer bu platformda başka bir ülkenin Nutuk'u yazılsaydı yazdığın propaganda açıklması doğrultusunda propaganda olurdu.

Kalkıp bana benim yazdığım şeyi sen söylüyormuş gibi bana karşılık vermeye kalkıyorsun.

Diyorsunki:
e be kardeşim, ne anlatmaya çalışıyorum sayfalardır, sen çıkmış nutuk propaganda olamaz diyorsun, ne diyeyim ki ben sana. baştan bir kez daha göz geçirirsen açıklığa kavuşacak sanırım çoğu şey. hadi bu ifademe açık değil diyorsun, bu ifadenin o yazının bütünüyle, ve aslında bu tartışmanın bütününüyle bağlantılı olabileceğini neden hesaba katıp, o şekilde değerlendirmiyorsun. aynı şeyleri tekrar etmekten sakınmak sadece, onların üzerine bu söylediğimin yeterince anlaşılabilir olması gerekiyor zaten mantıken.

Kimseyi kandırma. Baştan aşa beni hor görür bir uslup ile üste çıkmaya çalşıyorsun. Konuştuğumuz mekan Türkiye.(İnternet gibi global bir ortamda tartışıyoruz gibi saçmalıklar hiç yazmayın). Türkiye sınırları içerisinde bize ait olan bir mirası sözlü ya da yazılı ifade etmek Propaganda aracı olamaz. Sen bunun propaganda olduğunu söyledin. Yazdıklarım konun bütünüyle ve senin yanlışlarınla birebir. Son derece açık ve net. Felsefe dolu yorumlamalar ve öğütler göz boyamadan başka bir şey değil. Somut ifadeler kullanmanı öneririm. Çünkü bu yazdıkların bana kıvırmya çalışıyor ya da olayı başka yere kaydırmya çalışıyormuş gibi bir izlenim verdi. Bana bu izlenimi verme sebebi çok kişisel ve alakasız olması.

Bütün bunlar doğrultusunda:
1-Aynı şeylerden bahsetmiyoruz.
2-Nutuğun propaganda aracı olarak kullanıldığını yazdın. Ben tersini savundum.
3-Nutuğu yazmış olmanın bir rant, bir çıkar, bir sömürü olduğunu iddia eden sensin. Ben de bunun tersini savunuyorum.

Bütün bunların dışına çıkmadan tartıştım. Kimseyi kandırmayalım.

[Bu mesaj caferi tarafından 03 Ağustos 2005 00:46 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Natural, 30 Temmuz 2005 12:34 tarihinde demiş ki:
böyle bir hitabenin ardından deniz gezmişlere vatanhaini diyip asan zihniyet oldukça ve bunu her fırsatta dile getirip ''astık,astık'' die belirtmeye devam edip aynı düşünceler devam ettikçe,atatürkün sözlerini tapılası putlar olarak görmekten başka hiç bişey yapamayız.

gençliğe hitabeyi k/y yapmakla bitmio olay yada konu dışına 10.yıl nıykunu koyupta ''ey atam sen rahat uyu'' nidalerı atmakla bitmio.
anca atatürkü taraftar kiteleleri toplamak için kullanırsınız ama yaptığnızın atatürkçülükle,kemalistlikle uzaktan yalkından alakası yoktur.

atatürk gibi ileri görüşlü bi adamın sözlerinden diablo gibi adamlar ne anliabilir ki.topiği açan adama bir bakmak lazım ne kadar kemalist ne kadar atatürkçü ki böyle bir topic açma istemini kendinde bulabiliyor.
yeni kuşak milliyetçi heralde bu :internet milliyetçisi.
bir tek eline saglik denir buna[signature][hline]Elandra, Night Elf Priestess
Emilo, Gnome Warrior
Penthesilea, Night Elf Huntress
Sosyal ağlarda paylaş

peki diyip geçicektim normalde iletişim kopukluğu had safhaya ulaştığı için fakat cevap verme durumunda olduğum için son bir kez daha altını çiziyorum söylediklerimin.

sen tartıştığın tarafta devamlı çelişkiler aradığın için bu şekilde kopukluklar oluşuyor belki de, halbuki 'bunu dedin üstüne bunu dedin, şunu böyle alır bunu böyle anlarsak çelişki olur' yerine, sonrasında söylediklerimi ilkinin üzerine katarak, aynı doğrultuda alsaydın çok daha sağlıklı olacaktı gibi geliyor bana bu tartışma.

örneğin, bunu bana yazdın dediğin, girişi quote ettiğim post, olabilecek en açık biçimde açıklıyor buradaki kastı. benim hatamdır belki, forumda zaman kopukluğu olduğu için insanlar tartışmanın öncesine bakmıyor da olabilirler benim aksime, fakat genelde bir şey söyleyeceksem, ve öncekiyle aynı doğrultudaysa bu, ikincisinde açıkça anlaşılmamış noktaları açıklamaya gayret ederim, fakat resmin bütünü gene de ilk söylediğimdir, sonrakiler, ilk söylediğimde açıkta kalmış, veya anlaşılmamış yerleri, soru işaretleri üzerinedir ki bana göre de normaldir. bir şeyi anlatmaya çalışırken her zaman bu şekilde tartışırım, en sağlıklısı olduğuna da inanıyorum.

fakat ne zaman ki karşımda argüman değil yargılarla, çelişki arayarak tartışan birileri çıkıyor, o zaman bu yöntem bütün geçerliliğini de kaybediyor anladığım kadarıyla.

gene o girişi quoteladığım postumda, tartışmanın nutukla ilgili olmadığını, nutuğun propaganda olarak değerlendirilemeyeceğini, burada propaganda dediğimizin de zaten nutuğu kullanarak, nutuktan bağımsız mesajlarını ve hedeflerini de içine katarak yapılması olduğunu belirtmişim. fakat aldığım yanıt nutuğun propaganda olamayacağı, çünkü nutuğun zaten tüm millet tarafından özümsendiği.

sanırım ondan sonra aldığın kısmı da, nutuğun propaganda olmadığını savunurken x sayfadır anlattıklarımı okumadın mı, elbette propaganda, ne anlatıyoruz burda türünden bir şey olarak anlamışsın, ve haklı olarak, bu yanlış anlamanın sonucu olarak ortada benim yazdığım, nutuk propagandadır türü bir şey de bulamamışsın. fakat asıl olay şu ki, ben o sayfalarda hep nutuğun, nutuğun, nutuktan bağımsız mesaj ve hedeflerin sunulmasında kullanılmasının propaganda, ve aynı zamanda nutuğun ve atatürkün sömürülmesi -ki bence ataya ve onun düşüncelerine yapılmış en büyük kötülük, en büyük hakarettir bu- olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

umarım açıklığa kavuşmuştur her şey sonunda.[signature][hline]not sleeping okay/drinking too much.trapped in hyperspace.?.the girl disappeared, smiling and blowing kisses. A white light flooded the room/this was the moment of awakening: the audience were relieved to find themselves in their own company...someo (text unclear) did not awaken, this was a white nightmare: faces aglow with laughing, limp complacency/apparently uninhibited...

**no more dinosaurs @montezaus
*** montezaus.deviantart.com
Sosyal ağlarda paylaş

said:
DiabloTyrael, 02 Ağustos 2005 23:09 tarihinde demiş ki:
Kurtuluş Savaşı sonrası Atatürk'ün sonsözü bugün önsöz haline geldiğini belirtmek istedim. Herşeye başlıyoruz Kurtuluş Savaşındaki gibi.

@caferi: hiç demagoji falan yapmadan, kelimeleri irdelemeden, tartışmaya bulaşmadan soruyoru:bu sözün altında yatanları merak ediyoruz işte, burda propaganda açık ve net bir şekilde görülüyo, bir savaş mı başlıyo, bizim haberimiz mi yok, düşmanı denize mi dökücez, elimize silahlar mı alıcaz tekrar, nedir bu?tartışma nutukla, nutuğun içeriği ve niteliğiyle ilgili değil, bu sözlerle ilgili.[signature][hline]parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas..
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Delidumrul, 30 Temmuz 2005 02:09 tarihinde demiş ki:
Madem yazildi ilk halini de ekleyelim bari,

Ey Türk gençliği!
Birinci vazifen, Türk İstiklâlini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcutiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni, bu hazineden, mahrum etmek isteyecek, dahilî ve harici bedhahların olacaktır.
Bir gün, istiklal ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için içinde bulunacağın vaziyetin imkan ve şeraitini, düşünmeyeceksin! Bu imkan ve şerait, çok nâmusait bir mahiyetde tezahür edebilir. İstiklâl ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyaya emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.Bütün bu şeraitten dahi elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerini siyasî emelleriyle tevhit edebilirler. Millet fakr-u zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen;
Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asîl kanda, mevcuttur!

Bütün bu şeraitten dahi elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerini siyasî emelleriyle tevhit edebilirler
Başka söze ne hacet[signature][hline]CallyLoveLace, 20 Temmuz 2005 16:33 tarihinde UO OSI bölümünde demiş ki:
Sen FAşistin anlamını bilionmu ben gidip onları ezilim demiyorum sadece keselim diyorum bilmiyosunuz konuşuyosunuz !!!

Hancer 4X Human Warior / Ilidan(US)

[Bu mesaj Hancer tarafından 03 Ağustos 2005 14:51 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
sir, 03 Ağustos 2005 12:03 tarihinde demiş ki:
said:
DiabloTyrael, 02 Ağustos 2005 23:09 tarihinde demiş ki:
Kurtuluş Savaşı sonrası Atatürk'ün sonsözü bugün önsöz haline geldiğini belirtmek istedim. Herşeye başlıyoruz Kurtuluş Savaşındaki gibi.

@caferi: hiç demagoji falan yapmadan, kelimeleri irdelemeden, tartışmaya bulaşmadan soruyoru:bu sözün altında yatanları merak ediyoruz işte, burda propaganda açık ve net bir şekilde görülüyo, bir savaş mı başlıyo, bizim haberimiz mi yok, düşmanı denize mi dökücez, elimize silahlar mı alıcaz tekrar, nedir bu?tartışma nutukla, nutuğun içeriği ve niteliğiyle ilgili değil, bu sözlerle ilgili.

Ben düşüncelerimi ve bunun neden propaganda olmadığını sebepleriyel yazdım. Ardından şahsıma hakarete uğradım ve hakaret edenin ne kadar tutarsız, anlamsız ve yanlış olan kişisel görüşlere sahip olduğunu yazdım. Konuyla alakalı bir ton şey yazıldı lütfen okurken işgüzarlık etmeyelim.

Konu uzadığı için okumamış olabilirsin neden propaganda olmadığını yazdım tekrar K/P yapıyorum ve ekliyorum

Propaganda: bir öğreti, düşünce veya inancı başkalarına tanıtmak, benimsetmek ve yaymak amacıyla söz, yazı vb. yollarla gerçekleştirilen çalışma.

Nutuk Türk milletine ait bir miras yani Türk vatandaşlığını benimsemiş herkese ait. Propagandanın anlamında başka düşünce ve ideolojilerin tanıtılması ve yayılmasından bahseder. Nutuk bizlere ait bir miras olduğu göz önünde tutuğunuzda bunu yayımlamak ya da sözle ifade etmek bunu propaganda yapmayacaktır. Dioblonun yaptığı Hatırlatma olduğunu ve şu son zamanlarda buna ihtiyacımız olduğunu ifade ettim.

Ayrıca quete ettiğiniz şey NUTUĞUN özeti. Sizler olayın siyasi boyutuyla cevap verecek olursam...

Çok kısa zamanda arda arda gelişen Türkiye için tehditler.

1-Dehap'ın tekrar toparlanmasıyla ülkemizde artan terör olayları.
2-Kuzey Irak artık bir Kürt bölgesi sınırı çizildi ve PKK burdan organize olup Türkiyeye sızıyor.
3-Kürt lobileri smpati gurupları yaratmaya çalışıp faaliyetlerini arttırdı.
4-Ermni lobilerei organzi olup lobi kurdukları ülkelere son zamanlarda olmadığı kadar baskı yapıyor ve Ermeni soy kırımını kabul ettiriyor. (İsviçre gibi bir demokratik bir ülkede Ermeni meselesini tartışmak yasa dışı sayıldı). Ermenistan sınırımızı saymıyor.
5-Kuzey kıbrıs devletinin resmen tanınması ve Rum kesiminin siyasi baskı yapması.
6-Türk bayrağının yakılması sonucu olabilecek ırkçılık korkusu.
7-Kuzey Irakta muhtemelen PKK ile iş birliği yapan İsraile ait bir ajanın Türk silahlı kuvvetleri tarafından yakalanması.
8-Hollanda Anadilde eğitimi yasakladı ve bütün Türk öğretmenlere yurda geri dönmesi
9-İrtica sorunu artmakta ama medya bunu örtbas etmekte. Çünkü halkın korkutulmasını önlemek için devletin müdahalesi var.

vs vs...

Ve bütün bunlar ve aklıma şimdi gelmeyen bir sürü sorun sadece son bir yıl içinde oldu. Bir yıl için Türkiye çok hareketlendi ve Silahlı Kuvvetlerin Irak'a girmesi söz konusu.

Nutukta yazan her şey gerçekleşmekte ve halkın dikkatli olması gerektiği yazıyor. Her zaman sorunlar oldu ama Nutuğa bakan olduysada Putperes diyip devletin geleceğini elaleme bıraktı. Açmıyalım eski mevzuları. Çok tartıştık uzlaşmaya vardık.

Ben kelimeleri seçip çelişki aradım diyelim siz nasıl olurda Nutuğun öz sözünde çelişki ya da tehdit ararsınız? Putperestlikmiş, Sömürüymüş, Falanmış filanmış. Yazıklar olsun.

Tekrar yazıyorum montezaus. Baştan aşa yanlışı savunuyorsun yazdıklarımda hata yok. Sen olaya kişisel görüşünle yaklaşarak hata yapıyorsun ben ise milleti ilgendiren boyutuyla ifade ediyorum. Şahsıma hakaret ettin bende hatalarını suratına vurdum olay uzadı. Bunun gibi hassas bir meseleye kişisel duyguyla yaklaşılmaz. Entellektüğel tabirlerle olayı başka türlü yaklaşmaya ben ORHAN PAMUK sahtekarlığı diyorum. (Orahn Pamuk Avrupa'ya yaranmak için Türkler bir milyon Ermeniyi bilerek katletti demiştir. Dahasıda başlık açılırsa tartışırız.)

Aslında tatışmaya gerek yok. Verilecek en iyi cevap Nutukta mevcut. Diablo bu konuyu açıp hassasiyetinizi ölçtüğü için ayrıca ona teşekkür ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

yok, yazılanların hepsini tek tek okudum ama aradığım cevabı halen bulabilmiş değilim. birçok sorun saymışsın, daha fazlası da var elbet, ama buraya bunu yazıp "bu bir önsözdür" demek ne işimize yaradı?nasıl bir mücadeleye, hangi yöntemlerle başlıyoruz? zaten mücadelenin içinde değil miyiz bu ülke kurulduğundan beri?

hadi herşeyi bi kenara bırak, bu mu ölçtü yani bizim hassasiyetimizi?bu forumda, bir topiğe böyle bir "önsöz"le konan gençliğe hitabe mi ölçüyor bizim milletimize/ülkemizin sorunlarına karşı olan duyarlılığımızı? kolaylıkla başka anlamlara çekildi, gördüğün gibi, kimse bu ülkenin veya Atatürk'ün aleyhine de konuşmadı üstelik.[signature][hline]parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas..
Sosyal ağlarda paylaş

Forum tartışmlarında bu bağımlıktan yoksunlarda şahit oldum. Onun dışında çevremde bunun gibi şeylere bağlı olymayan potansiyel bölücü dostlarım var. Ben bu olaylara olan rahatsızlığımı dile getirdim dostlarımında yanında dile getirmişimdir ama hep kavga çıkmıştır. Kim üstüne alır onu ben bilmem. İstanbulda her şey olduğu gibi bu da var. Kim üstüne alınır beni alakadar etmez.

Onu bunu bırakaın bu başlığı diablo değilde başkası açsaydı adım gibi eminimki bu kadar çok tepki olmayacaktı. Doğru olmayan gerekçilere dayandırıldı bende lafımı sakınmadım.

Sadece millete olan bağınızımı ölçer? Bir çoğunuzun bibirine olan yaklaşımınızı ölçer, Bir çoğunuzun okurken nelere dikkat edip etmediğinizi ölçer, anlamları çıkartırken kişisel duyguları araya sıkıştırıp sıkıştırmadığınızı ölçer.

"önsözdür". Anlamı geçmişte Atatürk bunu söyledi şu sıkıntılı günlerimizde nutku okuyup nelerin olduğunu ve neler yapmamız gerektiğini nutku okuyup anlayacağımız yazıyor.

Soru sormak yerine düşünceni yaz onada cevap verim.Türkçe öğretmenliği yaptırtmayın bana.

[Bu mesaj caferi tarafından 03 Ağustos 2005 17:03 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

soru sormak da bir düşünce biçimidir, düşünce egzersizidir. potansiyel bölücü kavramını da sorardım ben sana mesela, bağımlıktan kastın nedir diye de sorardım, ama gereksiz ideoloji tartışmalarına gireceğiz yine o yüzden uzatmıyorum.

ama şu konuda haklısın, bu başlığı başkası açsaydı böyle tepki çekmezdi; bu durum sana buradaki kullanıcılar hakkında birçok bilgi sağladığı gibi, diablo tyrael arkadaşımız ve onun forumdaki bazı başlıklarıyla ilgili de bitakım bilgiler sağlıyordur umarım.

benim şahsi görüşümün bu konuya bi katkısı olacağı kanaatinde değilim,bu başlık propaganda mıdır, değil midir diye tartışıyoruz, kime hak verdiğim de az çok ortadadır heralde.[signature][hline]parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas..
Sosyal ağlarda paylaş

yani bu topikle ilgili düşüncelerimin gayet açık olduğunu düşünmüştüm şu iki posttan sonra ama..daha ne anlatabilirim bilmiyorum yani :) soru sormak işin kolay kısmı değil, düşünceyi ve şüpheleri dile getirmenin bir yolu, nitekim bazı sorulara hiç cevap almadım ama önemli değil..

montezaus, cafein ve natural arkadaşlarım zaten benim düşüncelerimi yazmışlar daha ilk sayfada, ancak sonra tartışma farklı bir yöne sapmış, ben o tartışmalara girmek istemediğim için yine olayın en başıyla ilgili sorular sordum. öyle işte.[signature][hline]parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas..
Sosyal ağlarda paylaş

Şüpheciler soruları kendilerine sorarlar ve araştrmaya başlarlar. Şüphelendiklerinden bile şüphelenen bu düşünürler sorularına cevap buldukları zaman söylerler ya da yazarlar.

Yani başkalarına sormazlar kendilerine sorarlar. Kendileri araştırırlar. Kendileri söylerler kaynaklarını başklarından değil kendi araştırmalarındandır.

Soruyu kolay bir biçimde soran düşünürler araştırırken mi yoksa sorarken mi zorlanırlar? Düşünceye yön veren soruya acaba araştırmanın aşamaları mı yön verir?

Yön veren aşama.

Sorduğun soruların cevabını kendin araştırıp bizle paylaşsan iyi olurdu.

Yazdığın her sorunun cevabı yazıdık.
Sosyal ağlarda paylaş

sorduğum sorular nesnel gerçekleri ortaya çıkarma amaçlı sorulmuş sorular değiller, şüphe ettiğim doğru ancak bu soru cümlelerinin içinde yorum da mevcut, bir parça da ironi var, daha da fazlası sitem var. ama illa armut piş ağzıma düş tarzı istiyosan:

-bu topiğe vereceğimiz cevaplar bizim herhangi bir konuyla ilgili hassasiyetimizi ölçemez, hele ki topiği açan şahıs, hiç ölçemez. diablo tyrael'in daha önceki bazı başlıkları, bizde hiç de iyi bir intibah bırakmış değil, bu yüzden onun başlıklarına şüpheyle, belki bir parça da önyargıyla yaklaşıyoruz, evet Atatürkle ilgili olsa bile..

- paticikte birçok topicte yeri geldiğinde insanlar istiklal marşını, veya gençliğe hitabe'yi buraya c/p yapıyorlar, bazen yakışıyor ve söylenmesi gerekenleri söylüyor, bazen de ortalığı karıştırıyor, insanları birbirine düşürüyor, yok yere suçlamalar/ayrımcılıklar/ithamlar yapılıyor. bu tarz olaylar yüzünden bu forumdan ayrılanlar/kovulanlar bile oldu.

-son olarak:şüphesiz ki nutuk ve gençliğe hitabe bugün halen önemini/güncelliğini korumakta, ancak nerede nasıl kullandığımıza ve kimin nasıl kullandığına dikkat etmemiz gerekiyor bence. konunun özü de buydu, benim için söylenmesi gerekenleri de natural, cafein ve montezaus adlı arkadaşlar daha ilk sayfada söylediler.[signature][hline]parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas..
Sosyal ağlarda paylaş

Ha işte biraz delikanlı ol. Varsa şüphen başkalarının ağzından arama o zaman. Atasözü senin durumuna uygun.

-Topiği açan kişi hassasiyet ölçmek için açmadı. Benim merakım olan konu ile hassasiyetinizi almaktı. Onu ben yazdım Diablo yazmadı doğru okuyalım. Sebebini de yukarıda yazdım. Hassasiyeti de her bakımdan senin bile benim bile hassasiyetimizi ölçmüştür. Tarafsız bir izlenim veren sen meğersem düşünceni sonunda dobraca yazmışsın. Bu bir ölçü bana göre ve ne düşündüğün anlaşıldı.

-Nasıl olabilir? İstiklal marşını ve diğer nutukları burda yazan sevdiğimiz biriyse bravo sevmediğimiz biriyse kötü olmuş. İşte bu sizin çarpık değer yargınız. Burda hassas bir konu tartıştık, Kovulanlar haklı yere kovuldu cayanlar ise şahsi düşünceleri. Bu işe yaramaz. Konu dışı.

-Doğru zaman ve doğru yerde kulanıldı. Hemde her bakımdan. Düşüncelerine katıldığın arkadaşlarının hiçbirine katılmıyorum. Üstelik çok ayıpladım. Ayrıcada Protesto ettim.
Sosyal ağlarda paylaş

ben de seni kınıyorum o zaman, hah!

tamam, hassasiyeti sen dedin haklısın, orda diablo kelimesini caferi ile değiştirmeliyim, ancak: bu topikte sizin fikirlerinize katılmamak, ülkemiz, milletimizle veyahut Atatürk ve onun ilkeleri/düşünceleriyle ilgili hassasiyetimizin bir ölçüsü olamaz, tıpkı senin ve diablonun bu topikte yazıklarının aynı konularda bir hassasiyet ölçütü olarak kabul edilemeyeceği gibi. benim diablo ve onun açtığı başlıklarla ilgili düşüncelerimin, vatanla, milletle hiçbir ilgisi yoktur.[signature][hline]parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas..
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşım, sorular zaten kendi cevaplarını veriyorlar, cevaptan hareketle, aynı çizgide diğer soru geliyorsa neden anlamadım demek için diretiyorsun ki. bi de ayar verme gayesi çıktı başımıza, kim, nereden, nasıl ayar verebileceğine bakıyor da bunu yaparken 'anlamıyor' olmak pek de güzel bi durum değil elbette. hala bana kişisel görüşünü savunuyorsun falan filan diyosun, illa bi noktadan yakaladığını düşünmeye başladın diye anlamamakta direniyosun fakat ortada her şey, açık. kişiselliği bütün içinde anlam katacak, açıklayıcılığa katkı sağlayacak şekilde kullanmıştım orada ki paragrafın, yazının sonunda da aslında kişisel bi görüş olmadığını, ayar verici kelimelere takılmaman durumunda rahatlıkla seçebilmen gerekiyordu. propagandayı da tdknın kendi tanımına, günlük konuşmadaki anlamına tamamen ters olacaka biçimde, kendine göre tanımlamış, öyle kullanıyosun. üstüne de çıkmış avrupaya, ermeni lobisine, yahudilere, amerikaya, ırağa, kürtlere karşı kurtuluş savaşı ilan etmeyi nutuğun kendi mesajı olarak alıp bundan hareketle bizimkine kişisel falan diyorsun, şayet ben kişiselliği tam da burada görüyorum asıl, baştan aşağı, tanımlamandan, kılıflarına, ele alış, tartışma biçimine kadar kişisellik görüyorum, tanımlıyorum.

işbu tdknın tanımı ortada, ve bu dediğin yabancı güçlere karşu kurtuluş savaşı başlatma çağrısında bulunma da bu tanıma göre propaganda oluyor. tartışmanın vardığı yerlere anlam veremiyorum şu an, iletişim kopukluğu bu denli mi olur be kardeşim.[signature][hline]not sleeping okay/drinking too much.trapped in hyperspace.?.the girl disappeared, smiling and blowing kisses. A white light flooded the room/this was the moment of awakening: the audience were relieved to find themselves in their own company...someo (text unclear) did not awaken, this was a white nightmare: faces aglow with laughing, limp complacency/apparently uninhibited...

Sosyal ağlarda paylaş

Vereceğim cevaplar seninle olan diyoloğumuza mukabilen olacaktır.

Her mesajda çok sayıda kelime üzerinden yorum yapmaya kalktık. Şimdi de kendime göre ayar yapıyormuşum? Biri olmadı oltaya başka bir yem takan balıkçı gibisin.

Propaganda'nı sen yazdın. Anlamı TDK ile birebir. Neden Nutuğun propaganda aracı olamayacağını yazdım. Sebepleride yukarda. Tekrar yazmıyacam. Ve kesinlikle kişisel değildir.

Benim anlamadığımı düşündüğün şeylerin cevabını verdim sana ve sen inatla bir daha soruyorsun. Komik bir durum.

Türkiyenin başından sadece bir yılda geçen olayları yazdım. Nutukla olan ilgisini yazdım. Ama kalkıp bana "Bizimkileri kişisel diye yorumluyorsun" diyorsun. Siz böyle bir şey yazdınızda ben inkar mı ettim? Kişisel olan düşüncelerinizin Diabloa karşı olan tavırlanız olduğunu yazdım detayları yukarda. Kişisel olarak bana hakeretine hiç deyinmiyorum. Özellikle Propaganda anlayışın da hatalı. Detayları yukarda.

Kurtuluş savaşını başlatma gibi bir ifadem yok. Doğru oku. Hatta K/P yapayım da kafan karışmasın yine.

"Nutukta yazan her şey gerçekleşmekte ve halkın dikkatli olması gerektiği yazıyor. Her zaman sorunlar oldu ama Nutuğa bakan olduysada Putperes diyip devletin geleceğini elaleme bıraktı. Açmıyalım eski mevzuları. Çok tartıştık uzlaşmaya vardık"

Ama dersenki sadece bu ifade yeterli değil açıklaması yukarda.

Madem tartışıyoruz farklı bir şey yazda farklı bir şey tartışalım artık. Aynı şeyleri önüme konuyuyorsun. Senin gibi zeki entel birine hiç yakışmıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

son anlatma yöntemlerini deniyorum şu an.
ağırdan alalım, teker teker açıklığa kavuşturalım.

tdkda yazan açıklama bu şimdi değil mi
Bir öğreti, düşünce veya inancı başkalarına tanıtmak, benimsetmek ve yaymak amacıyla söz, yazı vb. yollarla gerçekleştirilen çalışma

senin koyduğunsa başka milletle ilgili falan alakasız bir şey.

tdknın tanımını alıyoruz, ve diablonun ifadeyi bununla tartıyoruz.

sen bunu x güce y güce karşı kurtuluş savaşı başlatma olabileceği şeklinde açmışsın.

Bir öğreti, düşünce veya inancı başkalarına tanıtmak, benimsetmek ve yaymak amacıyla söz, yazı vb. yollarla gerçekleştirilen çalışma

diablonun düşüncesi, inancı: yeni bi kurtuluş savaşı başlat.

söz, yazı kısmı da açık sanırım.
olmuştur sanırım artık.[signature][hline]not sleeping okay/drinking too much.trapped in hyperspace.?.the girl disappeared, smiling and blowing kisses. A white light flooded the room/this was the moment of awakening: the audience were relieved to find themselves in their own company...someo (text unclear) did not awaken, this was a white nightmare: faces aglow with laughing, limp complacency/apparently uninhibited...

Sosyal ağlarda paylaş

montezaus:
tdkda yazan açıklama bu şimdi değil mi

Bunun altına onca şey yazdım sen onları koymak yerine...

montezaus:
senin koyduğunsa başka milletle ilgili falan alakasız bir şey.

Kişiselliğinden şüphem yok artık. Ben senin o ifadenin yerine neler yazdım. Yazık. Yazdıklarımın üstüneden bu derecede sahtekarlık yapılmaz ayıp.

------------------------------------------------

montezaus:
tdknın tanımını alıyoruz, ve diablonun ifadeyi bununla tartıyoruz.

Bende TDK ya göre yazılarımı yazdım.

--------------------------------------------------

montezaus:
sen bunu x güce y güce karşı kurtuluş savaşı başlatma olabileceği şeklinde açmışsın.

Kafan iyi mi senin? Doğru okumak gerektiğini kaç kere yazacam? Aynı şeyi yine yapmışsın. Yazdıklarım bu kadar sefil bir biçimde kısaltılamaz.

---------------------------------------------------

montezaus:

Propagandanın anlamını bir daha yazmaya gerek yoktu. Nerdeyse her mesajımda var bu. Canın sağ olsun.

-----------------------------------------------

Son derece açık valla. Diablo bunu yazdı TSK ayağa kalktı(!)

------------------------------------------------

Entellektüğer olduğunu da düşünüyordum o da kalmadı artık.
Sosyal ağlarda paylaş

pff..

*ya kusura bakma, ben de şu an başka şeylerle yoğunum belki o yüzden bir şeyleri atlıyorum, kısaltıyorum belki ama, o karşı çıktığın şeylerin fonksiyonu apayrı hocam orada. tamam eksiğim var, tam almam gerekirdi ama mazur gör lütfen, bu oradaki ifadeni anlamadığımdan değil, meşgul olduğumdan şu an. ama anafikir şu cümledeydi, diğerleri temel olarak nerede karşıtlıklar olduğuyla ilgiliydi.

tdk bunu bu şekilde yansıtmak propagandadır diyor, bunu anlatmaya çalışıyorum. bunu yaparkenki detaylardaki hatalarım için de özür diliyorum, mazur gör onları da lütfen, koşullar itibariyle ortaya çıkmış şeyler çünkü onlar.[signature][hline]not sleeping okay/drinking too much.trapped in hyperspace.?.the girl disappeared, smiling and blowing kisses. A white light flooded the room/this was the moment of awakening: the audience were relieved to find themselves in their own company...someo (text unclear) did not awaken, this was a white nightmare: faces aglow with laughing, limp complacency/apparently uninhibited...

[Bu mesaj montezaus tarafından 03 Ağustos 2005 21:14 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...