Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Klasik gitar bilmeden elektroya başlamak

Dark_Soul

Öne çıkan mesajlar

Bu konu daha önce 2-3 kez açılmış ama,bazıları yok illa önce klasik sonra elektro demiş,bazıları direk elektroya başla demiş..
Şİmdi direk elektrodan başlasam bunun + leri - leri neler olur?
Bide elektro gitar çalmak hakkında nette önbilgi gibi bişeyler bulabilir miyim,ders ücretleri nekadardır:)
Başlarken hangi gitarla başlanmalı vs...
Kocaeli veya sakarya da ders veren varsa bi pm atsın bana[signature][hline]from exile...
Sosyal ağlarda paylaş

gitar çalmaya elektro gitar ile başlamanın , sadece akdeniz akşamlarını bilip sahil gitaristliği yapmaktan farkı yok.

gitar çalmak yerine "bir süre takılıcam , sonra bırakıcam" hobisi bu.
başka bişey değil.[signature][hline]valandil ownz j0o!
-G.I.Joe head stomp-
WoW - Kelvin , Archmage of Nerull/Burning Legion
Sosyal ağlarda paylaş

Klasik ile Elektro ayrıdır.Birini çalan insan diğerini çalabilir ancak akor basar ötesi olmaz yani bi elektroda seri halde solo atarken klasikte elektro kadar atamassın genelde(genelde diyorum çünkü eliyle abaran adamlar gördüm evet penayla atılan hızdan daha hızlıydı :p) Klasikte yakaladığın ruhu da elektroda yakalayamassın kanımca böyle karışık bişin :p[signature][hline]Wendigo, 09 Temmuz 2005 20:31 tarihinde lafı öyle bir gediğine oturtmuş ki bakınız ne demiş:
seni hayat banlamış ben ne yapayım yazık!

forgiver 1, 11 Aralık 2004 21:40 tarihinde demiş ki:
bu arada hoşgeldin ps: senin mesajına ve diğer mesajlara hoşgeldin yazmamım tek nedeni post kasmak doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar bakalım bu seferde yörünge dışı olcammı

Sosyal ağlarda paylaş

Hocaya bağlı bir durum daha çok. İyi elektro gitar hocası olduğu zaman ilk önce klasik gitar öğrenmeye gerek yok. Klasik gitarda mesela ilk başladığında ve nota bilgin yoksa önce bi süre gitar olmadan notaları öğrenirsin sonra ilk 3 perdede falan notaları gördükten sonra tutuş pozisyon falan derken basit parçalar ve egzersizlerle başlarsın. Elektro gitar hocasına gittiğin zamanda benzeri olur nota bilgin yoksa önce notalar sonra gitar sonra egzersizler sonra parçalar sonra egzersiz-parça karışık. Tabi bunlar genel bir sürü hocanın bir sürü farklı tekniği, öğretme stili vardır. Hiç nota biliyormusun bilmiyormusun aha bu işaret ne sus solfej falan demeden direk 1234 1234 pena aşağı yukarı in veya klasik için i-m i-m aşağı in sora annatırım ben sana notayı diyende olabilir. Gitar mı öğrenmek istiyorsun evet güzel o zaman gitarın felsefesiyle başlayalım istersen? ha ilgi çekici diymi falan diyen hocada olabilir. Kısacası sen elektrodan başlayabilirsin hemen, klasikten sonra elektroda olabilir. Hatta elektrodan sonra klasikte olabilir tabi. Hem elektro hem klasikte olabilir valla hepsi olur ne güzel işmiş :)
Sosyal ağlarda paylaş

ben elektro istiyordum. ama önce klasik öğrenilir dediler. ordaki adam da "yahu diyelim bi gün ünlü bi gitarist olursan sana klasik gitar verdiklerinde ne yapacksın?" demişti. saçmalğın daniskası. bizimkilerde ısrar edince klasik aldım . he klasiği de seviyorum ama klasikte metal çalmaya çalışmaktan bıktım. bi türlü elektro aldıramadım. öss de rezil geçince seneye kaldı. sen fırsatın varsa ve gerçekten istiyorsan elektro al. ztn çok saçma bi fikir bu. yahu perdeleri,klavyesi aynı ama tamamen farklı çalgılar bunlar. tamam ikiside gitar ama çok farklılar. gerçi bunu benden daha iyi açıklayacak bi sürü insan vardır bu forumda da işte. neyse sen elektro al elektro. bnm gibi studyodan studyoya elektro özlemini giderme(ne iğrenç bi duygudur bilir misin:P)
Sosyal ağlarda paylaş

Ne çalmak istiyorsan onla başla.

Yanlız iki şeyi ayırt etmek lazım, burda önemli olan gitarın türü değil, yaptığın müziğin türü. Klasik gitar öğrenmek iyidir denirken ki kasıt ise "klasik müzik" bilgisidir. Yani nota bilgisi, nota okuma, klasik eserleri finger picking denilen penasız hareketlerle çalma. Elektrogitar aldığında bu bilgilerinin olması şüphesiz iyidir.

Nedeni ise şöyle gelir. Elektro gitar alan bir çok kişi rock, metal çalmak ister. Aldığı gibi tab okumaya, ezberlemeye alışır, kulağı varsa kafadan çalar; ama nota öğrenmez. Gitar çalmayı öğrenir, ama müzik bilgisi eksik kalır, yarım bir gitarist olur (benim gibi :p).

Yani özet olarak, elektro çalmak isteyen gitsin elektro alsın. Klasik gitar teknikleriyle uğraşmak yerine direk pena tekniğiyle, elektro gitar üstündeki tekniklerle uğraşsın. Ama müzik bilgisini de eksik etmesin. Önemli olan bu. Yoksa gitarın kasasının çok da önemi yok bence.[signature][hline]Icq: 50896214 / Msn & E-Mail: [email protected]
Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"
Sosyal ağlarda paylaş

klasik gitari calmak daha zor elin kayar elektro gitara ilk gectiginde

bide daha bilmiyosun kotu gitar diye biseyde yok. paran varsa ve hevesinin destegine guveniyosun patlat 1000 dolara guzelinden bi gitar. daha kolay bile ogrenilir gitarin iyisiyle[signature][hline]pantolonum diesel den clubber im ezelden
Sosyal ağlarda paylaş

Klasik gitar ve elektro gitar arasında en ufak bir teknik benzerliği yok... Hatta şekil ve klavye dışında aksam benzerliği bile yok neredeyse :) Bazı arkadaşlar gamları klasik gitarda çalışıp elektro gitarda daha rahat çalıyorlarmış bende 15 kilo kaldırmak için 20 kilo ile ağırlık çalışıyorum zaten :) Arkadaşım dünyadaki en yanlış düşünce bir enstrümana diğeriyle başlamaktır... Nota öğreneceksen niyetin varsa elektro gitarlada öğrenebilirsin... Zaten sanıyorum alacağın kursta sana klasik gitarı değil ilhan şeşen , haluk levent çalmayı öğretecek şahıs... Doğru dürüzgün birilerinden ders al kanımca gitar dersi değil armoni ve teori dersi almak daha yararlı oluyor... Gitarist bir tanıdığın varsa bir gün rica et 2-3 saatini ayırsın sana gitarı tanıtsın anlatsın birşeyler yapsın... Ondan sonrasını zaten hevesin varsa sen halledersin... 7 ay klasik gitar kursu diye kurs aldım Akdeniz Akşamları , Çilli Bom gibi hayatımda dinlemekten zevk alamayacağım şarkıları çalmaktan başka birşey öğrenmedim... Ki oturup en dandik gitar sitesinde bile bu şarkıların akorlarını bulur armoni bilgin olduğu için rahatlıkla sololarınıda çıkarabilirsin :) Birde şu var eğer bu işte hevesliysen iyi bir setup kur iyi bir gitar al önce... Yeni başladığın için kötü(gitara aşık olan biri olarak söylüyorum gerçekten kötü gitar var) gitarla başlamak zorunda değilsin... Gitarından çıkan ses ile hevesin doğru orantılı değişebilir :D
Eğer kendime güvenmiyorum geçici heves olmasından korkarım diyorsan daha ucuz birşeyle başlayabilirsin sonuçta bu gitar 3 ay kullan at olayı yok...[signature][hline]Legend ,Dream or Music...
Pink Floyd

[Bu mesaj Feandreu tarafından 23 Temmuz 2005 08:34 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Tmm elektrodan başlıcam ona karar verdim,bütçe en fazla 400$ şimdilik,bu fiyata hangi elektro gitar alınmalıdır?
2. el iyi bi gitar varmı bu fiyata?
2. el alırken gitarın sağlam(her yönden) olup olmadığını nası anlarım?

Yeni başlayanlar bi kaç sitede cort x-6 tavsiye edilmiş nasıl sizce?
http://www.cort.com/guitars/x_models/

[Bu mesaj Dark_Soul tarafından 23 Temmuz 2005 12:08 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...