Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Biraz yorumlarınız lazım ^^

BeIlow

Öne çıkan mesajlar

Arkadaşlar benim patiye yazdığım ilk yazım 7 eylülde yazmışım ve son yazdığım yazıyı bir karşılıştırıp yazılarımın ne kadar gelişmiş veya gelişmemiş olduğunu söyliyebilirmisin ^^ Bu ilk yazım :

Şimdi bende burda bişiler yazayım.Yazmayı severim ama pek iyi değilim

Bahçede oturan yanlız çocuk elini açmış yağmur damlalarını yakalamaya çalışıyordu.Yanına gelen küçük kız çocuğun ne yaptığını anlamadan izlemeye başladı.Çocuk her damlayı yakaladığında büyük bir sevinç yaşıyor elinden kayıp giden her bir damla içinse üzülüyordu.Kız sonunda dayanamayıp sordu:
-Ne yapıyorsun.
-Hayallerimi yakalamaya çalışıyorum.
-Hayallerini mi?Bunlar sadece yağmur damlası.
-Senin için öyle olabilir ama benim için öyle değil.Bunlar benim hayallerim onları yakalamak için hep peşinden koşuyorum.
Eline gelen yağmur damlalarını sıkıca kavrayan çocuk ağlamaya başladı.Daha sonra ellerini açtı:
-Tam yakaladığımı zannettiğimde, geçmişe bakıyorum hepsi elimden kayıp gitmiş bu yağmur damlası gibi.Hiç bir hayalim gerçekleşmiycek hepsi bu yağmur damlaları gibi bir gün biticek ve o zaman bende tükenmiş olacağım.
Kız çocuğun yanağına bir öpücük kondurdu.Çocuk ne olduğunu anlamadı.Utandı ve yüzü kızardı.
-Sen hep hayallerini kovaladın, bunu yapmalısında.Hayali ve umudu olmayan insanların hiç bir çabası olmuyor.Asla vazgeçme her zaman hayallerini yakalamaya çalış.Eğer tek başına başaramazsan.
Kız çocuğun ellerini tuttu ve birlikte yağmur damlalarını yakalamaya başladılar.
-Yardımlaşarak başarabilirsin.Sadece hayallerini izle ve hiç bir zaman onlardan vazgeçme çünkü sana gücünü veren bu hayaller.
Çocuk artık ağlamayı bırakmıştı, gülümsüyordu.Kalkıp evlerine dönerken yağmur kesildi ve güneş açtıiSanki hayalleri gerçek olmuş gibi doğa onlara gülümsüyordu.

------------------------------

Patiye en son yazdığım yazı :

Gölgelerin arasından geen sesler, korkmana sebep olsada aslında her zaman O senin yanındaydı. Kendini bıraktığın zamanlarda, ölümü düşündüğün günlerde bile her zaman O senin yanındaydı.

Eski günlerini hatırlarmısın. Çocukluğunu, doğduğun günden beri olan her şeyi, her saniyeyi hatırlayabilir misin ? O hepsini hatırlıyor. Ne kadar kendinle barışık olmasanda, her zaman bir savaş içinde olsanda, inanmamakta dirensende O seni asla terk etmedi. Ondan bir işaret bekleyip durdun. O sana hep işaretlerini gönderdi ama anlamak istemedim. Mucizeler bekledin. Yaşamdan ne bekliyebilirsin ki artık. Burdasın benimlesin. Seni götürmeye geldim. Ölümünü gerçekleştirmek için seni götürmeye geldim.

Gitmek için hazırsın artık seninle yolculuğumuza başlıyabiliriz. Sislerin arasından çıkman için sana tanrı elini uzattı. Artık yardımımıza ihtiyacın var. Artık bizim yanımızdasın, ölümün kapılarında, sonsuzlukta, bütünlükte, Tanrı nın ve meleklerin yanındasın. Artık sonsuz uykundasın. İyi geceler ...[signature][hline]KÜTÜK TARAFINDAN KAPATILDI
[i][b]

Sosyal ağlarda paylaş

said:
BeIlow, 27 Temmuz 2005 22:09 tarihinde demiş ki:
Bahçede oturan yanlız çocuk elini açmış yağmur damlalarını yakalamaya çalışıyordu.* Yanına gelen küçük kız* çocuğun ne yaptığını anlamadan izlemeye başladı.**Çocuk her damlayı yakaladığında büyük bir sevinç yaşıyor elinden kayıp giden her bir damla içinse üzülüyordu.Kız sonunda dayanamayıp sordu:
-Ne yapıyorsun.***
-Hayallerimi yakalamaya çalışıyorum.
-Hayallerini mi?Bunlar sadece yağmur damlası.
-Senin için öyle olabilir ama benim için öyle değil.Bunlar benim hayallerim onları yakalamak için hep peşinden koşuyorum.
Eline gelen yağmur damlalarını sıkıca kavrayan çocuk ağlamaya başladı.Daha sonra ellerini açtı:
-Tam yakaladığımı zannettiğimde, geçmişe bakıyorum hepsi elimden kayıp gitmiş bu yağmur damlası gibi.Hiç bir hayalim gerçekleşmiycek**** hepsi bu yağmur damlaları gibi bir gün biticek ve o zaman bende tükenmiş olacağım.
Kız çocuğun yanağına bir öpücük kondurdu.Çocuk ne olduğunu anlamadı.Utandı ve yüzü kızardı.
-Sen hep hayallerini kovaladın, bunu yapmalısında.Hayali ve umudu olmayan insanların hiç bir çabası olmuyor.Asla vazgeçme her zaman hayallerini yakalamaya çalış.Eğer tek başına başaramazsan.
Kız çocuğun ellerini tuttu ve birlikte yağmur damlalarını yakalamaya başladılar.
-Yardımlaşarak başarabilirsin.Sadece hayallerini izle ve hiç bir zaman onlardan vazgeçme çünkü sana gücünü veren bu hayaller.
Çocuk artık ağlamayı bırakmıştı, gülümsüyordu.Kalkıp evlerine dönerken yağmur kesildi ve güneş açtıiSanki hayalleri gerçek olmuş gibi doğa onlara gülümsüyordu.

Tek yıldızla işaretli olan yerlerde direk rahatsızlık veren ve yazıda kopukluk yaratan bir sıkıntı var. Yazmaya yeni başlayan insanların hep zorluk çektiği bir konu olan, karakter isimlendirme olayında sen de sorun yaşamışsın. İlla bir isim vermek zorunda değilsin, ama karakterleri betimleyici tek bir kelime kullanacaksan, bu "kız" veya "çocuk" olmamalı. Karışıklık yaratır. Hikaye dinlerken alışık olunan bir durum değildir dinleyici için. Hikaye anlattığını düşün, yazılarını yazdıktan sonra hep yüksek sesle oku.

** Noktalama işaretlerinden sonra her zaman boşluk bırak. Okumayı kolaylaştırır, hem de sorgusuz sualsiz kabul edilesi genel bir kuraldır.

*** Dialogları asla konuşma çizgisi ile yerleştirme. Yine kopukluk yaratır. Senaryo yazımı için geçerli bir yöntemdir, düz yazıda kullanılmaması gerekir. İki tırnak içine al ve dialogları yazıya bağlarken her zaman farklı bağlama kelimeleri ve bunları destekleyici zarflar, bağlaçlar kullanmaya çalış.

**** Eğer okuyucuların sadece hikayenin kendisine odaklanmasını istiyorsun, dilin kusursuz olmalı. "Gerçekleşmiycek" gibi bir şey kesinlikle rahatsız edici ve aslında kabul edilemez. Zaten sen de zamanla bu tarz hataları yapmamanın önemini iyice anlarsın. Kasmıyorum noktalama diyorsan, kendi bileceğin iş tabi, ama asla ciddiye alınmazsın o şekilde. Onu da aklından çıkarma. Düzgün ve temiz bir Türkçe her zaman iyidir. Tereddüte düştüğün noktalarda aklındaki iki ihtimalini googlea girip, hangisinin en çok bulunduğunu görmek en pratik çözüm olabilir buna. www.tdk.gov.tr adresi de favorilerin arasında olsun, oradan da aklına takılan kelimelerin yazımlarına bak.

Tek tek gördüğüm noktalara dair diyeceklerim bu kadar ilk yazıda. Doğa ve insan iletişimi klişeye kaçması kuvvetle muhtemel bir metafor yöntemi, ama hafif kullanmışsın, hoş durmuş. Daha da kuvvetlendirebilirsin, ama bilindik anlam bağlamalarından kaçın. Yağmur damlası-hayaller buna güzel bir örnek. Hayal de çok klişe, yağmur damlası da, ama birleşimi hoş durmuş. Son verilen mesaj fazlasıyla iyimser. "Çocuk", "kız", "yanaktan öpme" sözleri hikayeye saflık katmış, hatta çocukluk katmış bir nevi. Basit imgelemler ve basit düşünceler bir arada fena olmamış, ama daha iyi işleyebilirsin yine de.

said:
BeIlow, 27 Temmuz 2005 22:09 tarihinde demiş ki:
Gölgelerin arasından geen sesler, korkmana sebep olsa*da aslında her zaman O senin yanındaydı. Kendini bıraktığın zamanlarda, ölümü düşündüğün günlerde bile her zaman O senin yanındaydı.

Eski günlerini hatırlar*mısın**. Çocukluğunu, doğduğun günden beri olan her şeyi, her saniyeyi hatırlayabilir misin**? O hepsini hatırlıyor. Ne kadar kendinle barışık olmasan*da, her zaman bir savaş içinde olsan*da, inanmamakta dirensen*de O seni asla terk etmedi. Ondan bir işaret bekleyip durdun. O sana hep işaretlerini gönderdi** ama anlamak istemedim. Mucizeler bekledin. Yaşamdan ne bekli***yebilirsin ki artık. Bur***dasın* benimlesin. Seni götürmeye geldim. Ölümünü gerçekleştirmek için seni götürmeye geldim.

Gitmek için hazırsın artık seninle yolculuğumuza başlı***yabiliriz. Sislerin arasından çıkman için sana tanrı elini uzattı. Artık yardımımıza ihtiyacın var. Artık bizim yanımızdasın, ölümün kapılarında, sonsuzlukta, bütünlükte, ****Tanrı**nın ve meleklerin yanındasın. Artık sonsuz uykundasın. İyi geceler...

Teker teker gördüğüm hemen her yazım ve dil bilgisi hatasını işaretledim. Tür
Sosyal ağlarda paylaş

@Baka

Çok sağol. işte öyle briden çıktığı için hemen acele yazıyorum. Noktalama işaretleri filan aradan baya bir kaynıyor. Dediğin gibi biri deneme, biri hikaye bu yüzden karşılaştırmakta zor oluyor. Ama yaptığın yorumlar için teşekkürler, artık daha dikkatli olacağım. ^^[signature][hline]KÜTÜK TARAFINDAN KAPATILDI
[i][b]

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...