Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türk-Kürt

Misafir Guest

Öne çıkan mesajlar

AHAH LAZLAR KÜRTLERİ SEVMEZ MI ? Benim Anne tarafi Giresun'lu ancak Laz değiller ama Laz'larıda bir o kadar biliriz.Amcazadelerim,Kirvem zamanında hep laz'larla cok samimi şekilde işler cevirmişler nitekim Kirvem Dündar Kılıç gibi bir adamla aynı hapiste yatmış.Yani boşvericeksin bu Laz Kürt'ü sevmez işini.Güldüm sana sadece .. Ayrıca Bende Kürt'üm ve bi o kadarda Vatanım'ı seviyorum..[signature][hline][D]emokratik [P]ati [Ö]rgütü
Haksızlığın Karşisinda Huzurlu bir Paticik için Sonun Kadar Savaşacağız.
Devrimciler Ölür ama Devrimler Durmaz Yürür...
Devrim bir efsane,Özgürlük bir Ütopya DEĞİL!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Delidumrul, 19 Temmuz 2005 19:16 tarihinde demiş ki:
Kurdleri nasil Turk olarak adlandiramazsak Lazlari da adlandiramayiz Turk olarak.Bir Laz Turk milliyetciligi adi altinda Kurdleri sevmem diyemez. Komik olur.

+1
Ayrıca hepimiz tek bir vatanın insanlarıyız.
Bazıları doğu-batı diye ayırsada!![signature][hline]| Mail | | Msn | | Ultima Online | | icQ |
Bir Ba$kadır a$k palandöken'de

Ölüm Ölüm Dediğin Nedir ki Gülüm ; War'a Geç Resliyim.
Sosyal ağlarda paylaş

Tahmin edemeyeceğiniz, uzun araştıramayacağınız gibi Lazlar ile ilgili konuyu hazırladım. Ama ne zaman yayınlayabilirim bilmiyorum. Türkiye'deki entik kökenleri daha iyi tanımamız gerekiyor!

Zazaları Kürt ilan etmek saçma
Kürtleri Türk dememizi sevmiyorlarsa dokunmayız
Lazlar Gürcülerle kardeş olması saçma
gibi falan şeyler vardır. Zazalar hakkındaki konuyu bir açayım.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Profesor, 19 Temmuz 2005 19:42 tarihinde demiş ki:
Zaten Nazizm ile Nasyonal Sosyalizm çok farklı kavramlar. Nazizm, Nasonal Sosyalizmin şovenist ve fanatik bir yansımasıdır. Gerçek Nasyonal Sosyalizmde ırkçılık yoktur. Yabancı düşmanlığı yoktur. Sadece ulusçuluk vardır.

Yanlıştır. Nasyonal Sosyalizm bu konuyla ne alakası var. Bir kenara bırakalım
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Mandoo, 19 Temmuz 2005 19:55 tarihinde demiş ki:
said:
DiabloTyrael, 19 Temmuz 2005 19:10 tarihinde demiş ki:
Valeron ve beyler

Laza laf almayın! Lazlar Kürt gibi değildir! Oldukça vatanseveridirler hatta diyebilirim ki Yurtseverler... Annem babam Laz kökenli. Lazlar Kürtleri hiç sevmezler.

Sizin bütün yazılarını ciddiye alıyorum. Devam ediniz :) Görüyorum sizi :) :)

[Bu mesaj DiabloTyrael tarafından 19 Temmuz 2005 19:13 tarihinde değiştirilmiştir]

lazlar vatansever değil direk cahil topluluklardır...lazlar yalnızca 2 işe yarar...birincisi ölümüne para biriktirmek harcamamak 2. ölümüne çoğalmak..(tanıdığım her laz ailenin en az 3 çocuğu var..)

direk faşist ve cahil kesimi oluşturan lazlardır...yobazların çoğuda laz kökenlidir...

ama bir diğer açıdan bakarsan en yakın arkadaşım bir lazdır...

:) Önce Lazları tanı! Ciddiye okumanız lazım sen ve siz!

1- Lazlar Rize, Arhavi, Hopa, Batum kıyı çevresinin yerleşik halkıdır. 1873 Osmanlı kayıtlarında nüfusları 53.000 gösterildiğine göre eski zamanlarda küçük bir kavimdir.

2- Kolkhide bölgesinin yerli bir unsuru olan Lazların etnik kimlik oluşumunda en etkin unsurlar arasında M.Ö. 800. yıldan başlayıp M.S. 12. yy kadarlık 2000 yıllık süreçle Sakalar, Alan, Sarmat Türkleri ve Kıpçak, Bulgar Sabir, Hazar, Borçalu, Avar Türk kavimleri bulunmaktadır.

3- Sadece bazı yörelerde bazı kelimelerin Yunanca olması köken karışımın bir kanıtı olmayıp, Lazların bütün ticareti ellerinde bulurduran Yunanlıların dilleri de öğrenme zorunluğunun sonucudur. Ayrıca Lazların koyu Hıristiyan olarak yaşadıkları 200-300 yıllık dönemde Yunan kilisesinin etkisinde kalmaları da Yunancanın yaygınlaşmasını sağlamıştır. Laz böglesindeki Grek isimli şehirlerin kurucuları Lazlar değildir ve bu şehirlerdeki tüccar zümreler Bizans'ın çekilmesiyle yurtlarına dönmüşlerdir. Kalan önemsiz küçük bazı gruplar Lazlaşmıştır.

4- Lazika'nın Osmanlı egemenliğine girdiği 1461 yılından itibaren toplumsal kaynaşma başlamıştır. Çünkü Osmanlı buraya sadece asker değil nüfus da getirmiştir. Ayrıca Lazlar kısa sürede müslümanlığı benimsemiş ve Türk ve Laz toplum arasında kaynaşma engeli kalmamıştır. İlk etnik kökenlerinde Türklük de bulunan müslüman Lazlar Türklerle bugüne kadar 537 yıl kız alıp vermişlerdir. Osmanlı donanmasında denizcilerin %70'ini oluşturmuşlar ülkenin her yönüne yayılmışlardır.

5- 75 yıllık Cumhuriyet döneminde Laz-Türk kaynaşması ivme kazanmış ve bugün ülkenin her yanında Laz ve Türk aileler akrabalık bağlarıyla kaynaşmış durumdadırlar.

6- Lazlar müslüman oldukları dönemden itibaren vatanlarını bayraklarını 500 yıl Osmanlı ve Türk olarak Ruslara, Avrupalılara karşı savunmuşlar, yiğt savaşcılar olarak tarihlere geçmiş kahramanlıklar göstermişlerdir.

Sonuç olarak

Bugün Laz olarak tanımlanan vatandaşlarımızın Türk kimliğiyle sorunları yoktur. Lazlık onlara Romalıların verdiği bir isimdir. Türklükleri ise 3000 yıllık bir süreç içinde ataları arasında bulunan kavimlerden miras aldıkları ve Anadolu Türklüğü içinde kendilerinin yoğurduğu bir kimliktir.

Konda A.Ş.'nin 1993 İstanbul araştırmasında ana-baba tarafından Lazım diyenlerin oranı %4.28'dir. Aynı grubun kendinizi ne hissediyorsunuz? sorusuna verdiği cevap ise Türk olmuştur.

Not: TDK, TTK ve Türk tarihçilerin kabul ettiği gibi sunulan tarihi kanıt niteliğindeki veriler değerlendirildiğinde Lazların etnik kimlik oluşumu açıklık kazanmaktadır.[signature][hline]---Ön-Türk Uygarlığı Araştırmaları Merkezi---
Sosyal ağlarda paylaş

zaten asıl önemli olan o..eğer dış kuvvetler lazların dik kafalılığından faydalanıp siz lazsınız ayrı devlet kurmak hakkınız derse...ve bunları lazlara dedirtirse...asıl o zaman Türkiye dağılır :D en büüyk tehlike lazlardır ama bir yandanda Türkiyenin para kasası yurttaşlarıdır..[signature][hline]''Devlet-i Osmaniali'de terfii temayuz ilim irfan ile olmaz; ya olacak kuvvetli iltimas, ya olacak madeni haz, ya da olacak ten ile temas...'' {Osmanlı Özdeyişi}
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Mandoo, 19 Temmuz 2005 20:19 tarihinde demiş ki:
zaten asıl önemli olan o..eğer dış kuvvetler lazların dik kafalılığından faydalanıp siz lazsınız ayrı devlet kurmak hakkınız derse...ve bunları lazlara dedirtirse...asıl o zaman Türkiye dağılır :D en büüyk tehlike lazlardır ama bir yandanda Türkiyenin para kasası yurttaşlarıdır..

Hayır hayır.. Lazlar bağımsızlığını tam olarak düşünmüyorlar son derece mutludurlar. Lazlar üzerinde kuran Yunanlıların oyunu "Sözde Pontus Soykırımı", Gürcülerin "Lazların kökeni Gürcü, Büyük Gürcüistan", Rusların "Lazları Slavlaştırma" gibi oyunlar da vardır. Bu tehlike konular gerçekten Lazları rahatsız etmektedirler. Ben de rahatsız oluyorum. Daha önce Ermeniler üzerinde "Büyük Ermenistan" gibi yaptıklarını unutmayalım. Şimdi Kürtler üzerinde "Kürdistan" oyunu oynuyorlar. Son sıra Lazlar olacak. Ama Kabul etmeyeceğiz kesinlikle! Ermeni gibi Kürt gibi olamayacağız.

Lazların çoğu konuştuğu Türkçe olduğunu unutmamamız lazım. Türkiye ve vatanını çok sevdiklerini de unutmamamız lazım. Çünkü İçimizdeki etnik ve kökenlerimizi tanımış değiliz. Daha iyi tanırsak gözlerimiz güçlü olur.
Sosyal ağlarda paylaş

zamanında Atatürk'e yaverlik eden lazlar bir kıvılcımda Atamıza karşı gelebilmiş ve ayaklanmıştır...bayrak yakılıyor diyerek gençleri tartakladılar...vaktindede bayrağı kabul etmiyolardı...valla hayatta bi lazlara güvenmem...ki ben insanlara çok kolay güvenen biriyimdir..[signature][hline]''Devlet-i Osmaniali'de terfii temayuz ilim irfan ile olmaz; ya olacak kuvvetli iltimas, ya olacak madeni haz, ya da olacak ten ile temas...'' {Osmanlı Özdeyişi}
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Mandoo, 19 Temmuz 2005 20:26 tarihinde demiş ki:
zamanında Atatürk'e yaverlik eden lazlar bir kıvılcımda Atamıza karşı gelebilmiş ve ayaklanmıştır...bayrak yakılıyor diyerek gençleri tartakladılar...vaktindede bayrağı kabul etmiyolardı...valla hayatta bi lazlara güvenmem...ki ben insanlara çok kolay güvenen biriyimdir..

İşte böyle yaptığımız sürece bu kavga uzar gider. Bizim işimiz kimlik ve kişisel duygu değil.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Mandoo, 19 Temmuz 2005 20:26 tarihinde demiş ki:
zamanında Atatürk'e yaverlik eden lazlar bir kıvılcımda Atamıza karşı gelebilmiş ve ayaklanmıştır...bayrak yakılıyor diyerek gençleri tartakladılar...vaktindede bayrağı kabul etmiyolardı...valla hayatta bi lazlara güvenmem...ki ben insanlara çok kolay güvenen biriyimdir..

Hayır yanlış anladınız? O yıllarda Rum çeteler var birçok Türk ve Müslüman Lazı öldürmüştür. Atatürke karşı gelmişler ve yenilmişlerdir. Müslüman Lazlar Atatürk'e karşı koyduğuna dair kanıtlar olmadığını ve yalanlar dolu söylüyorum. Neden Rum yerine Laz diyorsun. Lazlar değil, Rumlardı. Elimde 4 tane Türk bayrağı var.
Büyükbabam ve Babannem Atatürkçü. Amca ve halalarım neden Türkçü ?.. Komşu Lazlar niye Atatürk hayranıydı ?.. Sen Karadenize gir Lazları görmen lazım. Sen Laz dedelerimize sor, anlarsın.

Önce Ermeniler, Sonra Kürtler üzerinde kurdukları tuzak oyunlar Lazlar üzerinde olmayacaktır ve izin vermeyecektir. Trabzon'da niye solcuları dövdük ?.. Trabzon lokantalarda Lazlar ile Türkler niye beraber konuşuyorlardı ?.. Lazları kötü bir ırk, cahil topluluğu diyenleri meydan okurum. Çünkü Lazlar, Çerkezler ve Zazalar hakkındaki çok yanlış bilgiye sahip insanlar var. Tarih bilinçten yoksundurlar. Sen de lazlar hakkıdaki hiçbirşey bilmiyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Atatürk'ün şapka inkılabından sonra lazların fesi çıkarmayız gavur şapkası giymeyiz diye ayaklanması ardından bu ayaklanmanın daha da gaza gelip ''bayrağı tanımayız seni tanımayız ne asker ne de vergi veririz'' sözünün söylemesiyle...

Atatürk'ün Hamidiye gemisine bombalama emri vermesinin ardından ayaklanma bastırılmıştır...o günden beri suskundur lazlar...ki Ata'ya en kinki kesimide karadenizin o kesimi oluşturur...[signature][hline]''Devlet-i Osmaniali'de terfii temayuz ilim irfan ile olmaz; ya olacak kuvvetli iltimas, ya olacak madeni haz, ya da olacak ten ile temas...'' {Osmanlı Özdeyişi}
Sosyal ağlarda paylaş

e cerkezleri de Turk ilan edersin simdi. Sunu unutma lazlar ne kadar Turk ise cerkezler de o kadar Turk, kurdlerde o kadar Turk. Bu arada lazlarda karadeniz bolgemizde yashayan Turkleri ayirmak gerekir.
Hay nereye geldi konu
Turkiyede yashyanlar Turk
Turkiye Cumhuriyeti vatandashi olanlarda Turk.
e bazilari Hristiyan olduklari icin kabul etmeselerde Yakutistandakilerde Turk, Azerbaycandakilerde...
Herkez Turk ... sanirim.. Yada biz biryerlerde kavram karmasasina giriyoruz.[signature][hline]:NSRq:üXrüt:irht:kök
Sosyal ağlarda paylaş

ben karadenizliyim ve karadenizlilerin laz diye genellenmesine şiddetle karşıyım...

Türkiyede yaşaya herkes Türktür...ne mutlu Türküm diyene :-)[signature][hline]''Devlet-i Osmaniali'de terfii temayuz ilim irfan ile olmaz; ya olacak kuvvetli iltimas, ya olacak madeni haz, ya da olacak ten ile temas...'' {Osmanlı Özdeyişi}
Sosyal ağlarda paylaş

o sıralamada bir çok eksik var...

neyse...

arkadaş doğru demiş Kürt-Türk sohbetine devam..

dediğim gibi Kürt asıllılar ve diğer kürtler kardeşimizdir...asla Türk vatandaşlarını kürt diye ayırmayın...onlarında vatanı Türkiye bayrağı Kırmızı-Beyaz marşı İstiklal Marşı...daha ötesi yok bu işin...batının oyununa gelmemek lazım..[signature][hline]''Devlet-i Osmaniali'de terfii temayuz ilim irfan ile olmaz; ya olacak kuvvetli iltimas, ya olacak madeni haz, ya da olacak ten ile temas...'' {Osmanlı Özdeyişi}
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...