Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yaz Dönemi Alternatif Müzik Listesi

dasaaa

Öne çıkan mesajlar

Yaz tatilinde ne dinlenir diye düşünürken aklıma geldi! ALIN İŞTE!
Çok fazla bilinmeyen ama kolayca ulaşabileceğiniz gruplar şarkıcılar vs.

ALTERNATIF / ROCK

Porcupine Tree ;Deadwing 2005
Porcupine Tree nin son albümü. Diğer Porcupine (Porkûpayn diye okuyos) albümlerine kıyasla çok iyi değil ancak MTV'de vs alternatif olarak kakalanan gruplardan çok daha başarılı. Ben yine grubun In Absentia albümlerini öneririm.

Yoğun baskı üzerine 4* yaptık. Ama In Absentia daha iyidir :D

Alakine Trio ;Crimson 2005
Tatlı hoş gitarlar güzel sözler... Oldukça başarılı bir Emo grubu Alkaline Trio. Crimson albümü grubun (yamulmuyosam) 9. albümü. Grup en iyi işini 2003 tarihli "Good Mourning" albümüyle yaptı. O albümün başarısının ardından çıkardıkları albümler pek tatmin edici değildi. Crimson'da ise bir yükseliş olmakla beraber hala Good Mourning seviyesine gelememiş. Yine de alın dinleyin. Uzun yollar için ideal

3,5* verdim gitti.

Armor For Sleep ;What To Do When You Are Dead 2005
New Jersey li bir emo grubu. What to do when you are dead oldukça başarılı bir albüm. Giriş şarkısı ile hemen dinleyiciyi kavrıyor. Albümün tepe noktası ise Basment Ghost Singing isimli şarkı. Playerımda sabah akşam çalıyolar. O derece iyi yani :)

4* kafadan

Better Than Ezra ;Before The Robots 2005
Yine başarılı bir alternatif rock grubu daha(başarısız olanı niye yazıyım ki?) Before the Robots yukarıdaki albümlere göre biraz daha ağır melodik vs. Biraz daha yumuşak yani. Dinlemeye değer. Grubun web sitesi çok hoş

3*

Comeback Kid ;Wake The Dead 2005
Kanadalı hardcore grubu. Wake the Dead başarılı bir albüm. Yüksek tempolu bir albüm ama kolay dinleniyor. Rahatsız etmiyor ancak fazla göze batan bir şey de yok açıkçası. Gitarlar falan iyi aslında ama ben vokalin sesine taktım kafayı. Koca Kanada'da sesi daha iyi olan bi adam yok muydu ya?
Gitarın hatırına 3,5* verdim gitti.

Le Tigre ;This Island 2004
Le Tigre... Bildiğimiz Le Tigre. Ben bunları MTV'de görünce şaşırmışdım (TKO klibi) Alla alla ne arıyo bunlar MTV'de diye afallamıştım. Neyse albüm güzel. Dinlemek lazım :) Biraz fazla mainstream ama başarılı.
4*

Lifehouse ;Lifehouse
Şarkıları pek leziz. Hafif naif vs. Çok kolay dinleniyor. Yol müziği olarak kullanabilirsiniz. Otobüste kafa cama dayalı dışarıda ağaçların direklerin geçişi izlerken camdan muavinin yansımasını görürsün, muavinden kahveni alır önündeki portatif masaya koyar ve gözünü yeniden yola hayallerine çevirirsin... Hmmm oldukça güzel bir albüm. Vokal çok başarılı, sakinleştirici bir ses...
4*

Bu grupların dışında; Bunlarıda dinleyin: Red Sparrows- At the Soundless Dawn ; System Of A Down - Mesmerize (E bunu dinlemişsinizdir zaten)
-------------------------------------
Elektronik vs

Ayumi Hamasaki ;Ayu Trance,Ayu Mix vs
Hangisini bulursanız dinleyin. J-Pop un önde gelen isimlerinde Ayuni Hamasaki. Hanabi, Angels Song vs çok güzeller gerçekten. Şarkılar Japonca olmasına rağmen şarkı isimlerinin genelde ingilizce olması ilginç tabi. Ortalama bir not veriyorum
3*

Delerium ;Poem,2001 - Chimera,2003 vs
Yaz kış her şartta her yerde dinleyebilirsiniz.Heavy Metal manyağından Hande Yener'in kaliteli müzik yaptığını iddia edenine kadar pek çok kişiye Delerium dinlettim. Kötü diyenine rastlamadım... Leigh Nash, Kirsty Hawkshaw, Sarah McLachlan, Rani Kamal albümlerin ağır topları.After All,Eternal Odyssey, Silence sağlam parçalardan
Duygusal davranıp basıyorum 5* hemen :D

Einsturzende Neubaten ;Herhangi bir albümü
Şimdi ne desem boş alın dinleyin kararınızı kendiniz verin. Türleri?? Ne yaptıkları belli olmuyoki hocam.. Ama ne yapıyorlarsa başarılılar. Not falan vermiyom siz dinleyin notu siz verin :)

Gabriel and Dresden ;Live in Miami ,2005
Eheh işte Vocal Trance in sağlam elemanları. Mix falan babalar gibi. Adamlar Live in Miami'de olayı ağırdan alıp 5-10dk içinde damar takılıyorlar.Sağlam set
4*

Members of Mayday ;Prototypes ,2005
Minimal Trance olayında adamlar aşmış. Bu kadar iyi minimal trance dinlememiştim uzun süredir. Meraklısına
3,5*

Missy Higgins ;Sound of White ,2004
Bu nasıl bir ses! Pürüzsüz yumuşacık. 2004 yılında çıkmış olmasına rağmen Türkiye'de duyulmamış olması ilginç. Harika bir albüm. All for Believing, Katie, Night Minds ilk aklıma gelen parçalar. Ha bu arada Night Minds'ın Ministry of Sound Mix.inide dinleyinMOS. Chillout mix Vol6 olsa gerek.
5* Süper albüm
--------------------------
HIPHOP-RAP vs.
Dizzee Rascal ;Showtime 2004
Briton rapine biraz yüzümü çevirdim bu aralar.Dizzee gelenksel rap kalıbı dışına çıkıp reggea, yeni nesil dans, breakbeat vs harman bir müziği alt yapı olarak kullanıyor
3,5*
[b]Hierogl
Sosyal ağlarda paylaş

said:
HellHound, 19 Haziran 2005 00:38 tarihinde demiş ki:
yarin editleyemezsin yarim saat kisitlama var soyliim de :P

Az bişi değiştirdim :) Aşırı baskı üzerine Deadwing i 4 yaptım. Akşam pazarı ayağınız alışsın. Daha az bilinen gruplar falan var aslında. Ama yazmaya vakit yok işte (kahretsin :D) Arkadaşlarla dışarı çıkıcam şimdi...
Giyintarandişlerifırçalaparfümsık
Hade ben çıkıyom beyler sonra görüşürüz :D[signature][hline]Yazdıklarımla ilgili bir soru(/n) olması durumunda "özel mesaj" atarsanız daha hızlı yanıt alırsınız
Sosyal ağlarda paylaş

DnR?? Bir kısmısısı Dnr da falan yok. Legal olmamakla beraber torrent sitelerinden. Legal bişiler istiyosan amazon.com dan.
Torrent nedir nasıl kullanılır bilmiyorsan. (bkz:Aramaya İnanmak)
Aradın torrent search sitelerini falan, ama "hala" bulamıyorsun... Özelden mesaj atarsın bana. Kastırırız bişiler. Olmadı ben seed ederim sana torrent üzerinden.
Oke? :D[signature][hline]Yazdıklarımla ilgili bir soru(/n) olması durumunda "özel mesaj" atarsanız daha hızlı yanıt alırsınız
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Alexi_Septimus, 19 Haziran 2005 20:10 tarihinde demiş ki:
Eyvah, Porcupine Tree'ye alternatif denmiş.
Eyvah.

MUAHAHAH! Ne diyecektim Neo progressive rock 'mı, brit rock mı, sadece progressive mi? Zati özünde kategorizasyon saplantısına karşıyım. Ancak genel olarak Rock müzik dinleyenlerin bağnazlığından dolayı ayırdım gruplara. Yoksa başlıkta var her bi şey! MTV harici alıp dinlenebilecek güzel müzikler. Ha bi de kıyak geçmişim elemanlara Ötekiler alfabetik iken bunları ayırıp baş köşeye koymuşum. Daha ne istiyon?
Ha bu arada:
[spo1=AHA buldum ne tür müzik yapıyolar!]*[/spo]
Bi de şu var.

Saygılar :)[signature][hline]Yazdıklarımla ilgili bir soru(/n) olması durumunda "özel mesaj" atarsanız daha hızlı yanıt alırsınız
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi evladım, her bi boku kategorize etmeye meraklı bir insan değilim.
Ama sen her bi boku aynı kategoriye koyarsan o zaman pek bir savunman olmuyor.

Tutup Einsturzende Neubaten, Porcupine Tree ve Delerium'u ALTERNATIF diye koyman ilginç olmuş.

Progressive oluyor Porcupine Tree, Neubaten Industrial oluyor, Delerium'da psytrance oluyor bu arada.

Ha "Bilmiyorum" demek yerine "HEPSİ MÜZİK HMOUKOYING" diyip "MHAAHAUHAUHEG" diye güleceksen, tartışma zaten tutup insanlarla.

Hani yani bir gün Louis Armstrong ne tarz müzik yapıyor diye sorduklarında "alternatif abi" deme diye söylüyoruz.

Ekşi sözlükten link vermişsin.
Pek güzel.
Bu da benden.[signature][hline]g3nk.

[Bu mesaj Alexi_Septimus tarafından 19 Haziran 2005 21:00 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Alexi_Septimus, 19 Haziran 2005 20:56 tarihinde demiş ki:
Tutup Einsturzende Neubaten, Porcupine Tree ve Delerium'u ALTERNATIF diye koyman ilginç olmuş.

Progressive oluyor Porcupine Tree, Neubaten Industrial oluyor, Delerium'da psytrance oluyor bu arada.

(evladım? yaş kaç merak ettim harbi)
Ha bir de nerenle okuduğunu daha çok merak ettim. Yok ilk mesajda yazmışım okumuşsun anlayamamışsın. İkinci kez yazmışım yine okumuşsun anlayamamışsın. İkisinde de şunu söylemişim (copy+paste): Yoksa başlıkta var her bi şey! MTV harici alıp dinlenebilecek güzel müzikler.
E bana "Alternatif i ben sadece müzik türü olarak biliyorum" demiyeceksin herhalde.O kadar cahil değilsindir di mi? Alternatiften kasıt müzik türü değil MTV monopolünün nispeten elinin değmediği gruplar!

ha bir de diğer değindiğin kısma geçelim.
Dedim ya nerenle okuduğunu merak ediyorum diye... Neubaten ve Delerium un bulunduğu kısmın üzerinde elektronik vs (bu vesaire demek türevleri falan gibi bişi yani) yazıyor. Kısaca (sen sandalyede amuda kalkmışsın sanırım) ALTERNATIF falan yazmıyor.
Diğer yandan "psychedelic trance"="delerium" Yok anladım farklı yerinle okumuşsunda nasıl oluyorda farklı yerinle dinliyorsun? Çözemedim valla... Ambient tan acid jazz alt yapıya kadar her şeyi kullandılar ama psychedelic!?!

Neyse daha fazla yüklenmesem daha iyi olacak galiba :)

psychedelic huh?[signature][hline]Yazdıklarımla ilgili bir soru(/n) olması durumunda "özel mesaj" atarsanız daha hızlı yanıt alırsınız
Sosyal ağlarda paylaş

said:
MartinLGore, 19 Haziran 2005 21:30 tarihinde demiş ki:
Dasaa müzik zevkini beğendim..

Teşekkür ederim.Maksat paylaşmak.
5-6tane pek fazla bilinmeyen ama plak şirketleriyle anlaşması bulunan, 5-10tane amatör müzik yapan kasetleri falan bulunmayan grup var elimde onlarıda yine bu şekilde (ve download,torrent linkleri ile) vericem buradan. Ancak linklerin sağlam olup olmadığını falan kontrol ediyorum bu aralar. Ve iyice sindireyim şarkıları, iyi diyipte berbat şeyler sunmayalım size :)
Ama bi iki tanesini söyliyeyim şimdiden... Reign of Frogs, Omikron, Fustah...[signature][hline]Yazdıklarımla ilgili bir soru(/n) olması durumunda "özel mesaj" atarsanız daha hızlı yanıt alırsınız
Sosyal ağlarda paylaş

Pek değil, müzik zevkine birşey dediğim yok zaten.
Neubaten kompresör kullanarak müzik yapan bir grup.
Öte yanda Porcupine Tree var mesela.
Hani alakasız.

Alternatif demek, MTV'de göremeyeceğimiz gruplar demek değil bi de.
System of a Down demişsin mesela, çıkıyor.
Lifehouse çıktı, The Streets tam bir jenerik müziği zaten.
Müzik zevkin takdire şayan, ama işte başlık çok şey olmuş.
Neyse ya.[signature][hline]g3nk.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Dela, 19 Haziran 2005 21:43 tarihinde demiş ki:
Alexi, yazdiklarini okudum ve sana laflar hazirladim. sen haksizsin velet, PSYTRANCE nedir? delerium nedir? oss yaramamis sana cocuk. git bi yuzunu falan yika, simdi gelir goa dersin.

Ya yapmayın beyler ben zati aşırı sert dalmışım gence (çift taban direk kırmızı kart,2maç ceza) Sadece gencin gözünden kaçmış. Olur böle şeyler, Algıda seçicilik diyelim :D Genç piyasa müziklerine alternatif olarak hazırlanmış liste değil de "Alternatif müzik" listesi olarak düşünmüş.[signature][hline]Yazdıklarımla ilgili bir soru(/n) olması durumunda "özel mesaj" atarsanız daha hızlı yanıt alırsınız

[Bu mesaj dasaaa tarafından 19 Haziran 2005 21:54 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca Damien Rice diskografi bulamadım Bölük pörçük albümleri var. Bulursam yazarım buraya.
Tori Amos la harika bir düeti var. Closer OST'de Dawsons Creek'te şarkıları falan var. İrlandalı. Çook içli şarkıları var.

[Bu mesaj dasaaa tarafından 22 Haziran 2005 00:58 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
Shogazer veya Dreampop (Müzik türü, grup adı değil)
Hmm ben grup kursam tarzı herhalde shoegazer olurdu... 90ların başlarında başlamış bir müzik akımı. Her güzel müzik akımı gibi İngiltere çıkışlı... Grunge ve Brit pop tarafından nakavt oldu 90ların sonunda ama hala icra eden gruplar var...
Genel hatlarıyla sahnede çekingen performans sergileyen, melodik bir müzik duvarı arkasına saklanıp orada şarkılarını söyleyen "utangaç" bir müzik türü bu...
Kimler var icra eden:

My Bloody Valentine ...Zorla müzik mi dinletilir kardeşim? Neden yapıyorsunuz böyle çalışmalar? Kaotik bir müzik yaratıp bunu melodilere dönüştürmenin yolunu bulmuş lanet olası herifler. Bağımlılığın üst noktası ve sanırım shoegazer ın başlangıcı...

Aslında tanıtmamı istediğiniz olursa söyleyin onları tanıtayım. Açık açık yazmamamı istediğiniz olursa atın bir mesaj..

Slowdive,ride,chapterhouse,cocteau twins,sigur ros,this mortal coil... türün içine dahil edilebilecek gruplardan[signature][hline]Yazdıklarımla ilgili bir soru(/n) olması durumunda "özel mesaj" atarsanız daha hızlı yanıt alırsınız. mono-blog

[Bu mesaj dasaaa tarafından 23 Temmuz 2005 11:30 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Trip-hop grupları

Trip hop deyince hep belirsizlik gelir aklıma. Bir ayağı elektronik müzikte, diğeri cazda, biraz blues üstüne rock... Güzel tınılarla üzgün parçalar çıkarma yeteneği sanırım. Massive Attack veya Air dinlemişseniz anlamışsınızdır demek istediğimi.. Gruplar mı? Hemen aşağıda..

Air,Boards of Canada, frou frou (frou frou makes you happy :) ) ,gusgus (cennetlik bunlar),morcheeba, thievery corporation,tricky,zero 7(bi de bunların vokalleri Sia isimli kız bir albüm çıkardı "Color the Small One" isimli onuda alın) portishead,goldfrapp,dj cam, dj krush, kruder & dorfmeister, jay jay johanson,halou,hooverphonic,alpha,mono,u.n.k.l.e, the alpha conspiracy Trip hop türünde ve yakınında eserler vermiş gruplardan (daha çoook var ama şu an aklıma başka grup gelmiyor, arşivimden de bunları ayıklayabildim kabaca)[signature][hline]Yazdıklarımla ilgili bir soru(/n) olması durumunda "özel mesaj" atarsanız daha hızlı yanıt alırsınız. mono-blog
Sosyal ağlarda paylaş

Múm
Bu grubu nereye koyacağımı bilemedim! İzlandalı bir grup Múm. Çok geniş olarak elektronik müzik yapıyorlar diyim... IDM, braindance, trip hop, minimal trance, indie, biraz etnik müzik hatta... offf karışık bi şi. Bulun dinleyin Ama elektronik ve benzeri bir şeyler dinlemiş ve hoşlanmışsanız kesin dinleyin... (Bunların yaptığı müziğe "Unclassifiable Electronic Music" kısaltması olan UEM demeye karar verdim ben şimdi) Evet biliyorum saçmalıyorum...
(Nasıl bir vokale sahipler Tanrım, melek sesi kadının ki ayaklarımı yerden kesiyor, gökyüzüne kaldırıyor... Ben bu Izlandalıları çok seviyorum!)[signature][hline]Yazdıklarımla ilgili bir soru(/n) olması durumunda "özel mesaj" atarsanız daha hızlı yanıt alırsınız. mono-blog
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...