Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Nefret' in maddeleşmiş hali: Timur-lenk

Nebuch

Öne çıkan mesajlar

"şu hale bak Beyazıt, dunyada o kadar sağlam adam varken Allah Tum Dunya'yı bir topalla bir koturume bırakmış..." demişti Yıdırım Bayezit' e rehin tuttuğu kafesin içine doğru...
Timur hiç bir kralın soyundan gelmemiştir.. nerdeyse bir eşkiya çetesinin lideri bile denebilir. Onceleri koyleri işgal etmiştir... moğol koylerinin çoğunda bir efsane haline gelmiştir. süper zeki bir komutandır ve tek istediği buyuk dnya liderlerine aslında hiç bir işe yaramadıklarını, iyi lider olmak için kral soyundan gelmenin gerekli olmadığını kanıtlamaktı... bunu başarmıştır, Timur... adının sonundaki lenk lakabı moğolca da topal yuruyen demektir. Timur topal yurumesine rağmen savaş alanında ruzgar gibi eserdi... komutanlık yeteneği savaş dahisi bir yapıya sahipti... hindistandan filler getirmiştir. daha once orneği olmayan bir savaş taktiği olarak yıldız biçiminde saldırı biçimini getirmiştir.... Tum kibirli liderlerden nefret eden timur, ankara savaşında Osmanlı'yı çok ağır biçimde bozguna uğratmış ve padişahın kaçmasına bile izin vermemiştir. soyunu devam ettirmek için 36 torun yetiştirmiştir... kendi başına kurduğu devleti oldukten sonra yıkılmıştır...

not: aradım ama bu konuyla ilgili açılmış topic bulamadım..[signature][hline][/b]evrenin dayandığı tek gerçek vardır: nedensellik...[/b]
[/b]Neodammerung[/b]
[/b]çizim galerim[/b]
Sosyal ağlarda paylaş

ama arkasinda bir kral soyu birakmistir .

kendinden sonrakilere krallik makamini birakan bir suru kral var . bos beles bir kompleksmis onunkisi .

her zaman daha buyuk bir kral ve ya komutan vardir .[signature][hline]Fiery angels fell . Deep thunder roared around their shores... Burning with the fires of Orc.
Sosyal ağlarda paylaş

arkasında krallık soyu bırakan vardır. ama kucucuk bir beyliği osmanlıyı yenecek kadar guçlendiren yoktur. krallık lar en az 5 kuşakta oluşur timur ise sadece kendisi koskovaman bir krallık oluşturmuştur..[signature][hline][/b]evrenin dayandığı tek gerçek vardır: nedensellik...[/b]
[/b]Neodammerung[/b]
[/b]çizim galerim[/b]
Sosyal ağlarda paylaş

hmm güzel..[signature][hline]not sleeping okay/drinking too much.trapped in hyperspace.?.the girl disappeared, smiling and blowing kisses. A white light flooded the room/this was the moment of awakening: the audience were relieved to find themselves in their own company...someo (text unclear) did not awaken, this was a white nightmare: faces aglow with laughing, limp complacency/apparently uninhibited...

**no more dinosaurs @montezaus
*** montezaus.deviantart.com
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Nebuch, 07 Temmuz 2005 13:03 tarihinde demiş ki:
arkasında krallık soyu bırakan vardır. ama kucucuk bir beyliği osmanlıyı yenecek kadar guçlendiren yoktur.

osmanli yola ciktiginda 50 cadirdi . gene dedigime geldin .[signature][hline]Fiery angels fell . Deep thunder roared around their shores... Burning with the fires of Orc.
Sosyal ağlarda paylaş

kusak ne abi ?
adam 50 cadirdan dunyaya yon veren bir devlet kurmus . timur gibi bos beles topraklari atlilariyla gecip ben dunyanin en buyuk kraliyim dememis .

beyazidi yendi ama timur oldukten yuz yillar sonra osmanli ayaktaydi .[signature][hline]Fiery angels fell . Deep thunder roared around their shores... Burning with the fires of Orc.
Sosyal ağlarda paylaş

osman bey ve yavuz arasinda kusak farki var . simdi farki dikkate alacak miyiz almayacak miyiz ?

yavuz a karsi gelsin timur ne olur ?

o kadar adam ne kadar bir de ? duyanda timur yola 200k kisi ile cikti zanneder . [signature][hline]Fiery angels fell . Deep thunder roared around their shores... Burning with the fires of Orc.

[Bu mesaj huun tarafından 07 Temmuz 2005 18:22 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Aslına bakarsanız Timurun yaptıgı osmanlıdan çok daha büyüktür.Bikere timurun devlet kurdugu yerler hiçte boş deildi mogolların yönetimi altında ki topraklarda kuruldu ki o mogollar zaten osmanlıdan önce orada bulunan türk devletlerini paramparça edendi.Osmanlı zayıf olan bizansı yenene adam gibi bi devlet bile deildi[signature][hline] Her an her tuvalete dalabilirim
Korkun benden

Bodrack The Tuvalet Psycho is back
Sosyal ağlarda paylaş

osmanli zaten 300 sene dunyayi yonetmedi .

mesele savas sahasinda buyuk komutan olmakta degil . devamlilik saglamis bir cihan devleti kurmakta .

kendisi oldukten sonra dagilan bir devlet kuran kral , kurucusu oldukten sonra iflas eden aile sirketi gibi bir sey .

aradaki fark mi ?[signature][hline]Fiery angels fell . Deep thunder roared around their shores... Burning with the fires of Orc.

[Bu mesaj huun tarafından 07 Temmuz 2005 20:19 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Nebuch, 07 Temmuz 2005 13:03 tarihinde demiş ki:
arkasında krallık soyu bırakan vardır. ama kucucuk bir beyliği osmanlıyı yenecek kadar guçlendiren yoktur. krallık lar en az 5 kuşakta oluşur timur ise sadece kendisi koskovaman bir krallık oluşturmuştur..

Cengiz Han ne yaptı sorabilir miyim?[signature][hline]CEO of the Holy Inquisition Corp
"Biz insan yakıyoruz."
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bodrack, 07 Temmuz 2005 19:03 tarihinde demiş ki:
Aslına bakarsanız Timurun yaptıgı osmanlıdan çok daha büyüktür.Bikere timurun devlet kurdugu yerler hiçte boş deildi mogolların yönetimi altında ki topraklarda kuruldu ki o mogollar zaten osmanlıdan önce orada bulunan türk devletlerini paramparça edendi.Osmanlı zayıf olan bizansı yenene adam gibi bi devlet bile deildi

hahahahaha, sen nerde okudun? hayatta bu kadar sacma bir iddia duymadim, kusura bakma. Bir seyin 'aslina' bakmak icin yillarca okuman lazim kardesim. Simdi sunlari cevapla: madem o kadar buyuktu Timur imparatorlugu, nicin bir asir bile suremedi, 20-30 senede neden bitti tukendi? 2nci soru: Osmanli Imp. dunyanin en hareketli, en zorlu bolgesinde, savassiz ve mucadelesiz bir tek gun bile gormeden, nasil oldu da 1299'dan 1920'ye kadar, 600kusur yil ayakta kalabildi? Ben Osmanli'yi kacirdigi firsatlardan dolayi elestirirm, ama ''zayif Bizans'i yendi baska bi sey yapmadi'' iddiasi komik olmus. Boyle gulunc duruma dusmemek icin daha cok okumani tavsiye ederim kardesim, basarilar.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Nebuch, 07 Temmuz 2005 12:56 tarihinde demiş ki:
Tum kibirli liderlerden nefret eden timur, ankara savaşında Osmanlı'yı çok ağır biçimde bozguna uğratmış ve padişahın kaçmasına bile izin vermemiştir.

Ankara savasinin detaylarini Amerika'da yayinlanan Military History dergisinde okumustum, aslinda ezici agir bicimde degil, ucu ucuna kazanmislar. Cok ortada olan bir savas. Hatta Timur baya balli bir gunundeymis denebilir.

Beyazit'in kibirli bir lider oldugu iddiasini ise daha once duymamistim. Beyazit'in bir projesi uc buyuk dini birlestirerek, tek bir din catisi altinda toplamak, ve dunyaya baris ve huzur getirmekti (artik din savaslari olmayacakti). Zaten bakarsaniz, ogullarinin isimleri, Musa, Isa, Muhammed'dir. Aslinda cok onemli, buyuk projeleri olan liderdi, detaylara giremiyorum ama Timur gibi bir ''sokak iti'' tarafindan oldurulmesi yazik olmus.

Sonucta ne oldu? Osmanli kendini kisa surede toparladi, yoluna devam etti, cunku saglam bir devlet duzeni oturmustu bile o donemde (1402). Timur ise, olunce, geriye bir sey kalmadi ve imparatorlugu uctu gitti. Beyazit yasaydi belki Osmanli'nin bozulma ve curume donemlerine girmesini engelleyecek olusumlar getirebilirdi kimbilir?
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Nebuch, 07 Temmuz 2005 16:33 tarihinde demiş ki:
kusak su abi Osman bey romayı yenebilir miydi okadar adamıyla? hayır timur Roma yı yeneni yendi mi ? evet o zaman neyi tatışıyosun sen?

of tarihi reha muhtar'ın telegol(programın adını karıştırıyo olabilirm) de kullandığı mantığı kullanarak tartışamazsın

[spo1=reha muhtar - telegol mantığı]inter juventusu yendi mi? yendi. G interi yendi mi? yendi... o zaman gs juventusu yener[/spo][signature][hline]Aket Atum
Adını vermek istemeyeen bir pati, 06 Temmuz 2005 17:26 tarihinde aşağıdakini bir demiş pir demiş;
''Hiçbir dişi durduk yere şirinLik yapmaz''
Sosyal ağlarda paylaş

Simdi öncelikle Osmanlı devamlılık sagladı saglamasına da osmanlının istanbulu fethine kadar hiçde ciddiye alınmayan küçük bi devlet oldugunu hatırlayın şimdi tarih 1453 ne zaman yıkıldı 1920 eh 1700lerden soora adam gibi savaş bile kazanamayan avrupa devletlerinin kuklası haline gelmiş oldugunu da unutmayalım.E Osmanlının adam gibi 200 senesi olmuş öyle mi?Yani en azından benim fikrim bu.Ancak timurun devleti o ölene kadar hiçbi devlet tarafından yenilgiye ugratılmamış ve bi insan ömrü kadar süre içerisinde çok büyük topraklar ele geçirmiş ki yine hatırlatıorm o topraklara mogollar hakim ve mogollar hiç de güçsüz deil.Gerçi kendisine Cengiz Hanı örnek alırmış*Cengiz Hanı küçümsemiorm hatta hastasıyımdır:D* ve bence Timur iyi bir siyasetçi deil ama muhteşem bir komutan.Ayrıca yine bence Osmanlı hiçde dünyanın en zorlu bölgesinde deildi.Bana oradan bi tane adam gibi düşman gösterin osmanlıyla ugrasıcak.Avrupa parça parçaydı Osmanlının kuruldugu tarihe bakın sonra bide mogolların dogu avrupayı işgal ettigi tarihe.Bana sakın bizans demeyin Bizansı yenen devlet Selçukluydu Osmanlı deil ve emin olun yeterince okuyorum.Ve kimseyi yeterince okumuyosun die suçlamıorm![signature][hline] Her an her tuvalete dalabilirim
Korkun benden

[Bu mesaj Bodrack tarafından 08 Temmuz 2005 19:17 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca 20-30 yılda yıkıldı ama avrupa hun devletini düşünün atilla öldükten soora o da dayanamadı ama koskoca romayı parçalayan yada parçalanmasına yol açan devlet.Bence bir devletin tamam dediginiz gibi dayanıklı olması çok önemlidir ama hala ayaktayken güçlü olması da gereklidri osmanlı gibi kukla olmadı hiç deilse timur devleti[signature][hline] Her an her tuvalete dalabilirim
Korkun benden

Sosyal ağlarda paylaş

bodrack ben osmanli 300 sene dunyaya hukmetti diyorum . kurulma devriyle cokme devrini eksi hanesine ekleyip "0" elde etmiyorum .

biraz savaslar disinda gidilen yerlerde neler olmus onlari okuyun . yabanci adamlarin tarafsiz tarihlerini okuyun kisaca .

oyle soyu bozuktu son zamanlari savas kazanamadi gibi gildir gicik konularla koca bir devletin ustunu cizemezsin .[signature][hline]Fiery angels fell . Deep thunder roared around their shores... Burning with the fires of Orc.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben osmanlının büyük bir devlet oldugunu inkar etmiyorum ama 300 yıl boyunca da dünyaya hükmetmedi yada ben böyle düşünüyorum.Söylediklerimi neden böyle düşündügmü anlatmak için söyledim.Tabi ki Osmanlı da büyük bir devletti ama timurun devletide büyük bir devletti ve timur ölene kadar da o devlete karşı çıkabilecek bir devlet yoktu dünya*bu da benim düşüncem*[signature][hline] Her an her tuvalete dalabilirim
Korkun benden

Sosyal ağlarda paylaş

300 yıl ortadoğu we balkanlara we hatta kuzey afrikaya we hatta kafkaslara hükmeden bi dewlettir osmanlı.Timurun büyük bi askeri deha olduğu doorudur ama dewletini istikrarlı bi dewlet haline getirememiştir.Dewlet olabilmek için askeriye önemli de olsa tek başına bişe ifade etmes bnce...
Bide bn nie timura üwey ewlat muamalesi yaptı tarihçiler annamam.İkiside türk sonuçta ama ders kitapları dahil hep timuru kötü göstermişlerdir...Ama adama saygı duymak lasım...
Bide şu yıldız şeklindeki sawaş taktiğini annatırmısınıs.Çok merak ettm...[signature][hline]Aşk çiş gibidir,gelirse tutamazsın,tutarsan ağrı yapar...
Sosyal ağlarda paylaş

benim demek istedigimd 300 yıl orta dogu balkanlar kafkasya ve kuzey afrikaya hükmetmek büyük bişi ama bi insan ömründe o büyüklükte bir devlet yaratmak hemde moğolların elinden alıp yaratmak daha büyük bişi bence
Gerçektende timur hep kötülenio yada bizim tarih hocaları öle yapıo bunu çok yanlış buluorm[signature][hline] Her an her tuvalete dalabilirim
Korkun benden

Sosyal ağlarda paylaş

iide cengiz handa en büyük benim daıtırm ulayn dedi ama kimse adama laf edemio çünkü daıttı etrafı özellikle de çin ve dogu avrupayı.Bence timur osmanlıyı yıktıgı için sevilmio osmanlıyı yıkmasaydı aslan gibi bi komutanımız olrudu hemen[signature][hline] Her an her tuvalete dalabilirim
Korkun benden

Sosyal ağlarda paylaş

Ama o dewletin büyüklüğünü göstermes.Timurun dehasını gösterir.Zatn moğollar we türklerden düsgün bi lider çıkmasa tüm halk ezilir:DMoğollarda o zmnlarda zatn bölünmüştü ama gene zayıf sayılmazlardı.Ama osmanlının yaptıı timura göre daha büyük bişe bnce.
Yani mesela romalılar en uzun we rahat yaşayan dewlettir.Hep saldırı altında olmalarına rağmen okdr dayandılar.Ama adamların askeriye annamında hun we cermenlere üstünlüğü yoktu...[signature][hline]Aşk çiş gibidir,gelirse tutamazsın,tutarsan ağrı yapar...

[Bu mesaj Maxuth tarafından 09 Temmuz 2005 19:57 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...