Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

türk telekom özelleştirilmesine iptal davası

karakedi

Öne çıkan mesajlar

Ceday peşin ödeme koşulu yok adamlar taksitle ödeyecek. Aslında fena fikir değilde ihale bitti ne yazık ki. Alacaksızn bankadan krediyi, 5-6 yılda faziziyle birlike bütün hepsini kaparsın sonra günlük karın 8-9 milyon dolar.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

bi fransız gastesi de şey demiş:
"ırak üç parçaya ayrılıcak.
1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Ceday, 07 Temmuz 2005 10:32 tarihinde demiş ki:
kaldı ki daha bikaç hafta önce RTE nin lübnan gezisinde mezarını ziyaret ettigi Harari'nin oglunun firması aldı ihaleyi..bu kadar beleş fiyata verilince insanın aklına ister istemez bazı şeyler geliyor..

arap ekononmi forumu için gitmişti lübnana, gümdem konusu artan petrol fiyatlarıyla paralel olarak artan arap sermayesinin hangi alanlara yatırım olarak kullanılacağıydı.

hariri kimdi, lübnanın suikasta uğrayan devlet başkanı, hangi ülkeye gitti lübnan a, kim karşıladığı rte yi lübnan devlet yetkilileri.

aliyev in, arafat ın cenazesinede gidildi; aynı coğrafyanın ülkeleriyiz.

daha sonra ihaleyi kazanan şirket avea ya ortak olan italyan şirketle ortak olan bir şirket

ugandalı olsa ne olur, japon olsa ne olur, arap olsa ne olur ne farkeder.[signature][hline]be the vanquisher, to forgive
Sosyal ağlarda paylaş

said:
gokhaan, 07 Temmuz 2005 10:30 tarihinde demiş ki:
bak ne yap biliyomusun aç telekomun bilgi edindirme servisine telefon deki - ben gecen sene telekom ne kadar kar ettiği ögrenmek istiyorum de ogrenirsin. 2 kusur milyar dolar karı var. o kadar yok diyosun peki sen kurumlar vergisinin nasıl hesaplandıgını biliyomusun bu kurum gecen sene 1.3 katrilyon kurumlar vergisi odedi. bu nasıl olacak peki??

http://www.oib.gov.tr/telekom/turk_telekom.htm
syfanın sonlarına doğru bir göz at[signature][hline]be the vanquisher, to forgive
Sosyal ağlarda paylaş

said:
gokhaan, 07 Temmuz 2005 10:34 tarihinde demiş ki:
ha bide su var telekom 10-20 seneliğine işletim hakkını değil adamlar mulkiyeti ile birlikte satıyolarki sadece gayrimenkulleri 4,5 milyar dolar.

20 seneliğine lisansı kiralandı, bitince tekrar ihaleye gitcek
kurumun da yüzde 55i satıldı, gayrimenkullere sahip olabilmesi için yüzde 100 e sahip olması gerekir, kaldıki bunlar ihale dışında, gayrimenkulleri kapsayan bir satışa çıkmadı

said:
Norak, 07 Temmuz 2005 10:10 tarihinde demiş ki:
ayrıca, telekom karının %45 i direk olarak gene devlet kasasıan girecek, yani 1.7 m$ kar edilse 765 milyon doları bize gelicek. buna göre 935 milyon $ oger e gidiyor. yani telekomun önümüzdeki 8.5 yıl içinde edeceği karın oger tarafına gidicek olan kısmını biz zaten 5 senede alıyoruz onlardan + %45 inden gelecek olan para var.
[signature][hline]be the vanquisher, to forgive

[Bu mesaj forgiver tarafından 07 Temmuz 2005 11:24 tarihinde değiştirilmiştir]

[Bu mesaj forgiver tarafından 07 Temmuz 2005 11:26 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

benim derdim alan şirketle deil, ihaleyi beleşe verenlerle..

banane isterse japon isterse arap olsun..

bu ülkenin en büyük kuruluşlarından biri, yok pahasına veriliyorsa, ki verilen mal aslında devletin degil, senin cebindeki paradır, benim buna tepki göstermem de en dogal hakkımdır..

yarın öbür gün bi de cıkar konusurlar, türkiye tarihindeki en büyük özelleştirmeler bizim dönemimizde yapıldı die..

halkımız zaten cahil, -milyar doların büyüklügünü dahi cogu kişi idrak edemeyecek halde- kuzu kuzu gene gideceklerdir peşlerinden..
Sosyal ağlarda paylaş

ucuza satılmasını neye göre dikkate alcaz daha önce 40 milyar dolar ediyordu tamamı, buna göre ele alırsak ucuza sattık ama

şimdi bu kurumun karşısına rekabet etcek bir kurum çıksa, devletin elinde patlayacaktı.

sürekli tekel kalma garantisi yok, iş işten geçmeden satıldı bence.

başka topictede seka örneğini vermiştim.[signature][hline]be the vanquisher, to forgive
Sosyal ağlarda paylaş

lol şimdi bu kurumun karşısına rekabet edecek bir firma cıksa ne demek yaf??

gecekondu mu dikionuz bi gecede? telekomla rekabet edebilecek bir firmanın oluşabilmesi en az 10 yıl.
az cok bu sektörde hizmet verebilecek bi firmanın daha cıkması 4-5 yıl..

devletin elinde patlayacaktı, cok komik ve gercekten uzak bir laf.
Sosyal ağlarda paylaş

bide ucuza satmak diyince,
sabancı, koc falanda ihalede idi (biri çekilmişti gerçi galiba sora) onların tektifleri asıl çok komikti 2-2.5 milyar $ falan bişiydi sanırım adamlar ne düşündülerse artık, kimse almaz ucuza kapatırız nasısa falan dediler herhalde.
Sosyal ağlarda paylaş

bak gecenlerde pakistan telekom ozellesti ve bu etisalat firması pakistan telekomun yanılmıyosam %25 veya %26 sını 2,6 milyar dolara satın aldı.
Turk Telekkom ile pakistan telekom arasında dunya kadar fark var bizde 19milyon aktif sabit hat abonesi var onlarda 4 milyon onların 2004 karı 500 milyon dolar bizim 2.1 milyar dolar (yukarıda verilen link 2003 ben 2004 karından bahsediyorum) internet kablo tv ve sahip olunan fiber optik ağdada çok ama çok fazla fark var (gazetede okudum ama hangi gun oldugunu hatırlıyamadıgım için link veremiyorum.) yani telekomun 4 te 1 i kadar bir firmanın %25i 2,6 milyar dolara gidiyosa %55 i 6,5 milyar dolara telekom nasıl ucuza gitmedi diyebiliyosunuz hayret yani.

[Bu mesaj gokhaan tarafından 07 Temmuz 2005 11:49 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Ceday, 07 Temmuz 2005 11:35 tarihinde demiş ki:
lol şimdi bu kurumun karşısına rekabet edecek bir firma cıksa ne demek yaf??

gecekondu mu dikionuz bi gecede? telekomla rekabet edebilecek bir firmanın oluşabilmesi en az 10 yıl.
az cok bu sektörde hizmet verebilecek bi firmanın daha cıkması 4-5 yıl..

devletin elinde patlayacaktı, cok komik ve gercekten uzak bir laf.

dial up bağlantıları hatırla, kim telekomdan alıyodu, reklamını bile yapamamıştı telekom kendi hizmetini sunduğu olayın

adsl için hat isteyen firmalara verdiği hat sayısı 1000 civarında sanırım esas komik olan bu

lisans alamk için bürsürü şirket başvurdu; dikkat edersne yurdışı aramalar bu şrketlere kaydı çünkü daha ucuz.

tekel i kırmak için gelecek yatırımcı veya telekomu alcak yatırımcı olayı araştırır, telekomun tekelden çıkmasına sayılı yıllar varken kim alır, kimse almaz devlete kalır.

bence günü kurtarmak mesela değil, satılmasaydı elinde sonunda patlaycaktı devletin elinde.[signature][hline]be the vanquisher, to forgive
Sosyal ağlarda paylaş

said:
gokhaan, 07 Temmuz 2005 11:46 tarihinde demiş ki:
bak gecenlerde pakistan telekom ozellesti ve bu etisalat firması pakistan telekomun yanılmıyosam %25 veya %26 sını 2,6 milyar dolara satın aldı.
Turk Telekkom ile pakistan telekom arasında dunya kadar fark var bizde 19milyon aktif sabit hat abonesi var onlarda 4 milyon onların 2004 karı 500 milyon dolar bizim 2.1 milyar dolar (yukarıda verilen link 2003 ben 2004 karından bahsediyorum) internet kablo tv ve sahip olunan fiber optik ağdada çok ama çok fazla fark var (gazetede okudum ama hangi gun oldugunu hatırlıyamadıgım için link veremiyorum.) yani telekomun 4 te 1 i kadar bir firmanın %25i 2,6 milyar dolara gidiyosa %55 i 6,5 milyar dolara telekom nasıl ucuza gitmedi diyebiliyosunuz hayret yani.

Not: yanlıs yada hatalı bilgiyse lutfen uyarın :)
Sosyal ağlarda paylaş

o 1000 hat olayı süperonline adslnin başından geçti, ki süperonline gayet iyi bir altyapıya sahiptir, heryerde hizmeti vardır, teknik desteği iyidir, ben 5-6 sene süperonline dialup kullandım zamanında.

ilk başta 100.000 hat istemişlerdi telekomdan.
şimdi telekom bunlara 100.000 hat verse süp. adsl fiyatları daha ucuzdu şu an hepimiz süp. adsl kullanıoduk telekom adsl yerine. e telekomdakilerde gördüler rekabet gelicek giricek kendilerine :) vermediler tabi hatları. böle bişi olsaydı telekom şu an daha ucuza giderdi kesin.

ayrıca bide sabancı telekom var 2 yıl önce kurulmuş olan. bi sürü kurumsal hizmeti bu veriyor, telefon kartları falan var, telekomdan daha ucuz.

eninde sonunda patlayacaktı tekelom.[signature][hline]FR - Wow - MM - G.Spot - Life - NwN-II
Training is nothing, Will is everything
Sosyal ağlarda paylaş

said:
gokhaan, 07 Temmuz 2005 11:54 tarihinde demiş ki:
gokhaan, 07 Temmuz 2005 11:46 tarihinde demiş ki:

Not: yanlıs yada hatalı bilgiyse lutfen uyarın :)

madem kendi mesajını quote etmişsin, şevkini kırmayalımi bi mesaj yazalım, mesajının ilgi çektiğini ispat edelim, herneyse.

haberlerde ben de izlemiştim, hatta ihaleden çekilme nedenleri daha önce bir telekom firması aldıkları gerekçesiydi.

rakamların doğruluğu için link olsa daha iyiydi.
2 şirketinde konumları farklı, pakistan daki telekom sıfırdan kurulcak belki veya ihale şartlarıda farklı olabilir, daha fazla bilgi lazım. doğru kıyaslamayı yapabilmek için.

telekom planlanın üstünde satıldı, para veren olsaydı daha pahalıyada satılırdı ama olmadı, elimizde kalması daha büyük zararlar doğrurur[signature][hline]be the vanquisher, to forgive

[Bu mesaj forgiver tarafından 07 Temmuz 2005 12:07 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

bakın iki şey karıştırılıyor..

sorun telekomda degildi, telekomun yönetilme biçimindeydi..

hiçbi halt yapamıosa aldıgı 1.7 milyar doları yatırıma harcasa, max 2-3 yılda anormal bi hizmet vermeye başlardı telekom..

şuan satın alan şirket de 300-400 milyon dolar yatırım yapacak fazlasını degil..(bi yerde 200 bi yerde 500 yazıyor-kendileri sölemişler)

bunu istese telekomun kendisi de cok iyi yapabilirdi..

kaldı ki telekomun patlaması için RAKİP OLABİLECEK bir firmanın cıkması gerekiyor..

suan var mı?? yok..
seneye olacak mı?? hayır
3 yıl sonra olacak mı?? belki bi şirket olacak ama RAKİP olamayacagı kesin..

0 dan rakip olmak isteyen birisi yılda 1 milyar dolara yakın kaynak ayırması lazım.

eger ki bu tür bi firma zaten cıkarsa, yatırımını öz kaynaklarından degil de karından yapacak bir telekomla zaten başa cıkamaz..

bunun da herkes bilincinde..o yüzden kısa zaman zarfında ahanda ben telekoma rakip olucam die kimse milyar dolarlarını bu işe dökmez..

bu süre içinde telekomu alan şirket, verdigi parayı aldıgı gibi dünyanın karını edecektir. tabi bi de telekom gibi devasa bir firmanın da sahibi olacaktır..
Sosyal ağlarda paylaş

telekom eskiden 90 lı yıllarda özelleştirilseydi 20-30 milyar dolar arasına gidicekti. neden mi?

*doğu bloku ülkeler özelleştirme yapmamıştı. ve ilklerden olacağından pahalıya satılabilecek yatırımcı bulunabilecekti...

*telekomda eskiden tekel vardı. uydular ,posta, kablo tv, internet , gsm vs hepsi tekeldi...

ama o zaman satılamadı ve zamanla tüm dünya özelleştirdi. biz ve3-5 ülke beceremedik...

----------
bundan 1-2 yıl önce telekom 2 defa satışa çıkarıldı ve 1 TANE BİLE ALICI ÇIKMADI :). çok değerli telekoma 1 alıcı bile çıkmadı düşünün... bu kaçıncı ihale ben hatırlayamıyorum ..

bugün telekom tekel değildir + kablo elinde değildir +uydular elinde değildir +gsm de bir nevi kontrol elinde değildir ..+ trcell gibi rakipleri vardır vs vs...

eskiden belki iyi fiyata giderdi ama bu kadar dar alana çekilmiş bir şirket bu piyasa şartlarında bu fiyattan iyi ye satılamazdı..

telekomun elde ettiği 2-3 milyar dolar karın çoğu vergi . devlet bu vergiyi almaya devam edicek zaten. şuan alan şirket bu verdileri ödemek zorunda. yani devlet yine o parayı almaya devam edicek. bu nedele alan şirket daha az masraf ve daha kaliteli hizmetle ancak kar elde edebilir.. + dün hükümet yetkilisinin söylediğine göre telekomun kasasındaki 2.5 milyar dolar hazineye aktarılmış ve boş kasalı bir kurum satıldı adamlara...

birde nedense tam bilgi sahibi olmadan ülkemde laf söylemek çok arttı. sanki hükümet + özelleştirme kurumu + rekabet kurumu veya tüm bu özelleştirmedeki kurumlar vatan haini devletin zararını istiyor biz geniş perpektif görüşlü vatanı seven , tüm konulara hakim ve tüm bilgiyi elinde bulunduran insanlarız... biraz düşünelim lütfen :)[signature][hline]http://www.turktekno.net
Sosyal ağlarda paylaş

kasasındaki 2.5 milyar doları da vereylerdi, nie zahmet edip almıslar ki..

bi kere şu "hükümet ülkenin kötülügü ister mi" lafını da bi kenara bırakın artık. bundan önceki hükümetler istemedi de noldu..o yüzden boş laf bunlar..

bazı şeyler istemekle olmuo, adam gibi icraat yapmakla oluo..
Sosyal ağlarda paylaş

yuzde 55 lik kısmını 15 milyar dolara satsaydiniz gene birileri aglamaya devam edecekti cunki: ozellesme /ozerklesme bu kavramlari birbirine karistiran aydin ozentisi yazarlarimiz sosyalizmi yada kapital ozerkligi sindiremis sovenistler bunu gene kabullenemeyeceklerdi devletin malina yada pazarlik yapilacak bir sirkete '3. dunya yurttasi bakir kız' edebiyeti ile yaklasamazsiniz bu sirket 10 yil evvel satilmasi gerekiyodu ancak dedigim gibi 'eli bogrundekiler' yuzunden ve bakis acisi yoksunu 'murekkep sahibi cahiller' yuzunden bugun degerinin yarisina evet belkide peskes cekilerek gidiyo ancak buna devletin mallari bizimdir sattirmayiz elletmeyiz dokundurtmayiz ideolojisinden yaklasiyosaniz yasasin '3.dunya evladi' yasasin 'bir 100 yil daha gelisemeyecek insan suretleri' die haykirarak yanit veririm ..herseyin bir sekli semali vardir herseyin bir nedeni nicini vardir eger bu sirket cidden cok cuzzi bir fiyata gittiyse bunun cevabini sekillendirme yolu 'yuce divan'dan gecer olayi cok da desmemek lazim ,devletin ahtopot kollarinin sarip sarmaladigi bir prangadan kurtuldugunuzu varsayin ,ben aslinda bir kurumun ozgurlugune kavusmasindan dolayi seviniyorum ..[signature][hline]filmliste revcon0674 riva tun
emulegokmod k.litecodec
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Ceday, 07 Temmuz 2005 12:11 tarihinde demiş ki:
bakın iki şey karıştırılıyor..

sorun telekomda degildi, telekomun yönetilme biçimindeydi..

hiçbi halt yapamıosa aldıgı 1.7 milyar doları yatırıma harcasa, max 2-3 yılda anormal bi hizmet vermeye başlardı telekom..

şuan satın alan şirket de 300-400 milyon dolar yatırım yapacak fazlasını degil..(bi yerde 200 bi yerde 500 yazıyor-kendileri sölemişler)

bunu istese telekomun kendisi de cok iyi yapabilirdi..

abi yönetilmesi devlete bağlı o nedenle özelleşmesi zaten daha iyi ayrıca alan şirket(kesin değil ama) ogerin açıklaması dediğim gibi ilk planda 500mil$ yatırım ilk plandan kastı ilk yıl sanırım (10 yıl olsa bile telekom 500mil$ yatırım yapar mı 10 yıl için sanmam)

daha kaliteli hizmet için bence iyi oldu
Sosyal ağlarda paylaş

öle senin düsündügün gibi devletin malı özelleşmesin falan dedigimiz yok..

özelleştirme adı altında saga sola peşkeş cekilmesin diyoruz sadece..

adamlar sırf elde ettikleri karla taksitleri ödeyip koca firmayı alcaklar diyoruz burda, siz hala anlamsız eleştiricler yapıosunuz..

telekomun satacagına kendi elinde tutsaydı, adamlardan taksit die alacagı parayı bu sefer kar adı altında telekomdan gene alacaktı..şirketi nie veriyorsun ki o zaman??

kimseye satılmasın da demiyoruz ama satılacaksa adam gibi satılsın..
Sosyal ağlarda paylaş

said:
slayer__, 07 Temmuz 2005 13:23 tarihinde demiş ki:

abi yönetilmesi devlete bağlı o nedenle özelleşmesi zaten daha iyi ayrıca alan şirket(kesin değil ama) ogerin açıklaması dediğim gibi ilk planda 500mil$ yatırım ilk plandan kastı ilk yıl sanırım (10 yıl olsa bile telekom 500mil$ yatırım yapar mı 10 yıl için sanmam)

daha kaliteli hizmet için bence iyi oldu

sla, zaten benim dedigim de sorunun yönetimde olması..

ama devlet iyi yönetemio die, milyarca dolar da sokaga atılmaz.

tamam madem yönetemiosun, o zaman adam gibi bi fiyata satarsın..

ama ben yönetemiom, alın size beleş telekom diyemezsin..sorun da burda zaten..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...