Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gündem Takibi

Mandoo

Öne çıkan mesajlar

acaba tarih bölümünde, günden konularını tartışıp söylenen sözler yapılan çıkışlar üzerine tartışsak(düzgün bir şekilde) yanlış bir şey mi yapmış oluruz?

Mesela;

29.06.2005 - Tayyip Erdoğan hede hödö
-başlıkla ilgili bilgi
-kişisel yorum
-varsa soru..

böyle konu başlıkları açsak olur mu?[signature][hline]aşçı bahçıvana, bahçıvan şoföre, şoför uşağa, sonra hepsi uşağa...
Sosyal ağlarda paylaş

Bencede hoş ve kullanılırlığı artıran bir şey olur, güncel şeylerin tartışılması, güncel olaylar vs vs şeylerin yer alacağı bir bölüm olmasını isterim..[signature][hline]zagG!!
Yav kardeşim ev hanımı nedir ?
Evine bakan hanım bir insandır, ama sen kardeşim kireçlenen makinayı niye söküp bize getiriyorsun, yav kaç sefer dedik hanfendi psikopatlaşmayın biz gelir alırız makineyi...

[Bu mesaj Zagg tarafından 29 Haziran 2005 23:07 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

hoş olur da siyaset ideoloji felan girer içine, çıkamayız bi daha. kendi çevrenizde yapın edin abi çekmeyin şöyle adamları tarih bölümüne, gına geldi artık[signature][hline]not sleeping okay/drinking too much.trapped in hyperspace.?.the girl disappeared, smiling and blowing kisses. A white light flooded the room/this was the moment of awakening: the audience were relieved to find themselves in their own company...someo (text unclear) did not awaken, this was a white nightmare: faces aglow with laughing, limp complacency/apparently uninhibited...

**no more dinosaurs @montezaus
*** montezaus.deviantart.com
Sosyal ağlarda paylaş

Hani olurda yeni sistemde eklerler filan..[signature][hline]zagG!!
Yav kardeşim ev hanımı nedir ?
Evine bakan hanım bir insandır, ama sen kardeşim kireçlenen makinayı niye söküp bize getiriyorsun, yav kaç sefer dedik hanfendi psikopatlaşmayın biz gelir alırız makineyi...
Sosyal ağlarda paylaş

Patiler,

Öncelikle güncel konuları tartışmak olarak getirilen öneriye, şöyle karşı çıkıyorum... Burası "Tarih" bölümü, güncel konular tarihe girmiyor. Ancak tarihsel bir olayla ilgili veya paralellik gösteren güncel konular tarih bölümünü ilgilendirir. Yoksa, "Güncel Konular" diye bir bölüm açılması daha iyi olur.

Ayrıca, arkadaşların da belirttiği üzere, burası tarih bölümü, Tayyip Erdoğan şunu dedi, o bunu dedi diye olaya girersek, burası ideolojilerin, bireysel fikirlerin, siyasetin, vesairenin tartışılma yeri olur ki "Tarih" bölümü olmaktan çıkar.

Mandoo, darılmaca alınmaca olmasın, ama senin istediğin şey için paticik.com bölümüne ayrı bölüm açılması için yeni bir mesaj atmalısın. Tarih bölümünde zaten yeterince bu tarz konuların kavgası oldu, tartışmaları döndü, sonuçta buralara girmemenin en iyi sonuç olduğu ortaya çıktı. Benim bu konudaki naçizane fikrim budur, ispatı da ortalığı karıştıran ve kural ihlali yapma hastası bir kaç kişinin yasaklandıktan sonra tarih bölümünün sakinleşip hızla düzelmesidir. Lütfen yine ortalığı karıştırmayalım.

Saygılarımla,[signature][hline]Bir fincan kahveden daha güzel olan tek şey, ikinci fincandır." CAFEIN
Tüm Metalciler bir gün Led Zeppelini tadacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Viktor, 30 Haziran 2005 15:11 tarihinde demiş ki:
Olmaz nedenmi
cunki bugun olan konular tarihi ilgilendirmez o kadar bir şeye tarih diyebilmemiz için ustunden en az 15 yıl hadı gectım 10 yıl gecmesı gerekır
guncel konuları konu dısında tartısın burası gecmısın tozlu sayfalarını ınceledıgımız bolum bulastırmayın buraya sıyasetı

e bu saçma ötesi olmuş yalnız.

tarih böyle bir şeyse hiç bir halta yaramayan, bilim olması için bi neden olmayan bi bilim, tarihçiler de duyduğu lafları tekrarlayan tiplerden öte değiller öyleyse.

ha, arkadaş da anladığım kadarıyla konu dışındaki kktc ile ilgili başlıktan yola çıkmış bu düşünceyi şekillendirirken, tayyip erdoğan hede hödö dediği, o başlıktaki talat hede hödö ki bunun yapılamamasını tek nedeni buranın açık bi yer olması, yoksa gayet de yapılır ama saçma sapan tipler abanır -örneklerini geçmişte gördüğümüz gibi-, ne güncel şeylerin, ne tarih bölümünün tadı kalır sonra. yapılamamasının tek nedeni platforumun forum olması, yoksa güncel şeyleri tarihçiler 'tarihçi' kimlikleriyle çok da güzel tartışır, çeşitli ortamlarda örnekleri de vardır, yanlış yerden yakalanmış biraz olay sanki..
[signature][hline]not sleeping okay/drinking too much.trapped in hyperspace.?.the girl disappeared, smiling and blowing kisses. A white light flooded the room/this was the moment of awakening: the audience were relieved to find themselves in their own company...someo (text unclear) did not awaken, this was a white nightmare: faces aglow with laughing, limp complacency/apparently uninhibited...

[Bu mesaj montezaus tarafından 30 Haziran 2005 17:35 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Olay yorumlama ki zaten ki bu yorumlama dediğimiz aslında tarihteki analiz öğesinin ta kendisi. Yani günü analiz = tarih biliminin kapsadığı öğelerden, olmazsa olmazlarından birisi.

Ama kalkıp da bu olayın tarihçiyi ilgilendirmesi için üzerinden en az 10-15 yıl geçmesini söylemek çok saçma durmuş, farkına varmışsındır belki sende..?[signature][hline]not sleeping okay/drinking too much.trapped in hyperspace.?.the girl disappeared, smiling and blowing kisses. A white light flooded the room/this was the moment of awakening: the audience were relieved to find themselves in their own company...someo (text unclear) did not awaken, this was a white nightmare: faces aglow with laughing, limp complacency/apparently uninhibited...

Sosyal ağlarda paylaş

tarihçiyi ilgelendirir zaten Tarih in kendisini ilgilendirmez
neden bu boyledir cunki tarihçide bir insandır oysa tarıhın objectıf olması gereklıdır ha dıyorsankı bugun tartısılan bır gun sonra tarıh olur hayır olmaz olsa bıle bızım yorumlarımızı tarıh olarak ayzmamız yanlıs olur bak bırısı ne demiş

Tarih Yazmak Tarih Yapmak Kadar Mühimdir,Yazan Yapana Sadık Kalmazsa,
Değişmeyen Hakikat İnsanlığı Şaşırtacak Bir Mahiyet Alır.

Mustafa Kemal Ataturk

işte bu yuzden tarıh olayalrın ustunden zaman gecınce yazılır bugun olan bır olayı ınsanalr kendılerıne gore yorumlarlar arıhe gore degıl bugun bıze gore ıyı olan bır olayın kotu meyvelerı 5 yıl sonra cıkar ortaya

o yuzden gundemdekı olaylar tarıhe gırmez tarıh bellı bır zamandan sonrasını ınceler sadece[signature][hline]God's In His Heaven, All's Right With The World.
Sosyal ağlarda paylaş

anlatamadım sanırım

bunu tartışan kişi tarihçi kimliğiyle yapıyorsa yukarıda dediklerimin hepsi, bilimcinin gözüyle analiz de dahil bunu kapsar.

ha sana göre tarih bilimi olmuş şeyleri kronolojik olarak sıralamaktır, hatta belki lise tarih kitaplarındaki gibi bölgelerin kopuk kopuk kronolojilerini çıkarıp birbirlerinden ayrı incelemektir ona bir şey diyeme ki atatürkün alıntı yaptığın sözü de bunun için geçerli olan bir şey. tamamen başka bi yandan tutmuşsun sen..

tarihçi bugün olanı nasıl tarihin direklerine dayandıra dayandıra aktarır, tutorialini yapacak kadar birikimli olmasam da bunu yapan akademisyenlerle tesadüf eseri baya bi zaman geçirip tarihçi kimlikleriyle onların ağızlarından bir şeyler dinlemiş olduğumdan belki başka türlüsü anlamsız geliyor bana.

..şeklinde neticeye bağlayayım, denilecek şeyler denilmiş, toparlanmış da sanırım. boş boş uzamasın ekleyecek bir şeyin yoksa sözlerine ama fazladan bir şeyler getiremem sanırım ben, yukarıda bulunduğum noktayı, bakış açımı, bağlantılarıyla yeterince net aktarmışım bana göre.[signature][hline]not sleeping okay/drinking too much.trapped in hyperspace.?.the girl disappeared, smiling and blowing kisses. A white light flooded the room/this was the moment of awakening: the audience were relieved to find themselves in their own company...someo (text unclear) did not awaken, this was a white nightmare: faces aglow with laughing, limp complacency/apparently uninhibited...

Sosyal ağlarda paylaş

eh bende yanlış buluyorum
guncel konular tarıhle karışmaz ancak tarıhı bır surec gunumuze uzarsa tarıhle birleştirirsin misal

montro ye dayalı bogazlarda bır olay olur analız edersın ancak tayyıp erdogunun hede hodosunu veya turızım bakanının dutturusunu burda tartısamassın
bugun alınan karar yarın farklı gozukebılır bu ulke mondros ateşkes antlaşmasınıda davul zurnayla karşılamış ıstanbula ayak basan ıngılzılere kurban fılan kesmişlerdi

olayın kısası şudur işte guncel konular tarıhı sureclerın kuyrugu degılse tarıhı ılgılendırmez
ıstedıgın tarıhcıye sor aynı cevabı alırsın guncel olaylar sıyaset bılımıne aıttır sıyaset bılımı ınceler guncel olayları tarıh ıncelemez boşuna yazma yani olay ondan ibaret he dersen bence degil yazarsın bir tez verirsin universteye kabul ettırırsın guncel olayları tarıhcıler ıncelemlı dıye bende kabul ederım bunu[signature][hline]God's In His Heaven, All's Right With The World.
Sosyal ağlarda paylaş

yahu bunun için tez vermem gerekmiyor ki?

akademik bi konu bu zaten hali hazırda ki başka türlü olmuyor. senin tarih anlayışın çok ters bir kere bana, tarihçinin işi arşivci rolüyle not düşmek o bakış açısıyla. istediğin tarihçiye sor demişsin de başta toplumsal tarih (3 ayda bir yayınlanır), popüler tarih(aylık) yayınlara çok uzaksın sanırım ki bunlar tarihçi kimlikli akademisyenlere, gerçek akademisyenlere ulaşabileceğin yayınlardır. hala siyaset felan diyorsun ki gerçek, akademik tarihin zerre bi ilişkisi yoktur siyaset gibi kavramlarla. ha, nasıl yapıldığını anlatmak boş geliyor bana çünkü başka türlüsünü düşünmek imkansız bana göre. akademik boyutta tarih bilimine bulaşmak istiyorsan toplumsal tarihi öneririm, bi yerden başlarsın ama temelsiz, birikimsiz bu tür ithamlara verilecek cevabım yok ne yazık ki.

neticelendirme derken de burdan yola çıkmıştım, bi yere varacak bi tartışma değil çünkü. ben söyleyeceklerimi söylemişim, sen söylemişsin, iki taraf da birbirin yabancı ise başka kesimlere hitap ediyordur, konu kapanır çünkü eklenecek bir şey yoktur. kendi adıma da yukarıda saydıklarımı tekrarlamayacağım, benim anladığım tarihle ilgili bi tartışma olursa orada katkıda bulunabilirim anca.

lise tarihinin yarattığı anlayış budur bana göre, olay da bundan ibarettir.[signature][hline]not sleeping okay/drinking too much.trapped in hyperspace.?.the girl disappeared, smiling and blowing kisses. A white light flooded the room/this was the moment of awakening: the audience were relieved to find themselves in their own company...someo (text unclear) did not awaken, this was a white nightmare: faces aglow with laughing, limp complacency/apparently uninhibited...

Sosyal ağlarda paylaş

entel tarıhın de yaptıgı budur işte
ayrıca papagn gıbı lıse tarıhıne bok atma kafanıza ne ters gıderse lıse tarıhıne baglıyorsunuz genetık ırksal ozellık bu bu ulkede su an olup bıten hetrseyı mılelt 80 darbesıne baglar aynı kafa işte[signature][hline]God's In His Heaven, All's Right With The World.
Sosyal ağlarda paylaş

oha beter saçmalamışsın yalnız.

entel tarih teriminin telif hakları sende galiba ??!?

bilmiyorum zerre anlam yükleyemedim de. entel kimya kadar saçma bir şey bilmem farkında mısın.

ha lise tarih anlayışını düzgün bulmayacağım elbet ki senin durumla bağlantısını da yukarıda belirtmiştim, asıl birisi yazılanları okusun veya anlayabilsin diye bir şeyi on defa tekrarlamak papağanlık gibi geldiğinden tekrarlama gereği görmemiştim. kaldı ki benim yukarıda, bi üstte yazdıklarım, argümanlarım da aynen durduğuna göre bi cevap ihtiyacı da duymamam lazım değil mi.

hayır bir de feci şekilde cahil alayı (terim tam olarak böyle değil gerçi, tahmin edebilirsiniz sanırım) olmuş seninki. tarih öyle yapılmaz diyip de tarih yayınlarından, birikiminden bihaber olmak nasıl bir beter bi durumdur öyle.[signature][hline]not sleeping okay/drinking too much.trapped in hyperspace.?.the girl disappeared, smiling and blowing kisses. A white light flooded the room/this was the moment of awakening: the audience were relieved to find themselves in their own company...someo (text unclear) did not awaken, this was a white nightmare: faces aglow with laughing, limp complacency/apparently uninhibited...

Sosyal ağlarda paylaş

Montezaus ve Viktor patikardeşlerim,

Konu başlığında sorulan sorunun cevabı verildiğine göre, artık kişiselleşmeye başlayan "Tarih nedir, güncellik nedir?" tartışmanızı yavaş yavaş özel mesaj bölümüne taşıyın demek istiyorum, çünkü izledikçe kendimi Hulki Cevizoğlu gibi hissetmeye başladım ve konu başlığından uzaklaşmışız gibi geliyor. Bir de şahsi belaltı vuruşlar gelmeye başladı, buranın tadı kaçmasın.

Saygılarımla,
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...