Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bir Ticaret Öyküsü..

Na-Krull

Öne çıkan mesajlar

Aslında bu yazının bu bölümle pek bir alakası yok ama yinede en uygun yer olarak burayı gördüm

Önce konuyu anlatayım:

Dedemin gençlik zamanlarında memleketi Fatsada Dursun Ali diye bir arkadaşı varmış.Dursun Alinin bir bakkal dükkanı varmış ve günde ortalama 5 lira kar yaparmış.Bir gün Ayvasıllıdan adları Hakkı ve İsmail Güler adında iki balıkçı gelmiş.Teknelerinde balık varmış ve toptan satıyorlarmış.O zamanlar balık alım-satımı göz kararı yapılırmış.Yani satıcı ve alıcı ortalama şu kadar vardır şu kadar versen yeter derlermiş ve anlaşılırmış.Dedem ve arkadaşı Dursun Alide bu balıkları toptan alıp satmaya karar vermişler.Satıcılara sorduklarında yaklaşık olarak 1400 kilo vardır cevabını almışlar ve bunu tastiklemek için dedemin babası Keskin Köroğluna sormuşlar.Oda "Evet vardır" demiş ve anlaşma yapılmış.Kış günü Ali Dursun dükkanınıda kapatmış ve dedemle beraber balık satmaya başlamışlar.Bu 3 gün boyuncada limanda kalan balıkçılara erzak taşıtmışlar.Fakat 3 günün sonunda hesapların doğru olmadığı çıkmış ve 1400 kilo olarak satılan balık 1200 kilo çıkmış.Dedem ve arkadaşıda kış günü ancak 5 lira kar yapabilmişler 3 gün boyunca.Bunun üzerine Dursun Ali Balıkçılara okuması için dedeme bir şiir vermiş
İşte şiir:

Deniz kenarında olunduk davet
3-4 kişi ile kıldık icabet
Ticaret yapmaya kalmadı hacet
Dükanım 15 lira kayıp eyledi.

Mal alacaksan al gözü toktan
Ayvasıllı parayı verirmi yoktan?
Hemde 2 kişi buyduk soğuktan
Biçare ehvalim beyan eyledi.

Siz bana söz verdiniz iş olur değin
Kafanız taşmıdır,yokmudur beyin?
Üç günlük emeğe bir söz söyleyin?
Hakkı efendi bize ne iş eyledi.

Üstelik taşıttık tepsi ile azık
İsmail Güler'in cinsine yazık
Dikti ocağımıza sivri bir kazık
Asaletsizliğini ihsar eyledi.

Adam komşusuna yaparmı böyle?
Efendim 1400 kilodur şurası şöyle
Yalan olduktan sonra söylede söyle
1200 kilo olduğunu ticaret tastik eyledi.

Hakkı bize söyledi en büyük yalan
Böyle söylermi Müslüman olan?
Çekti belimize kırılmaz kolan
Doğrusu bu işi ayıp eyledi.

Ben aldandım Köroğlunun sözüne
5 lira ticaret girsin gözüne
15 daha verirsen gelmem yüzüne
Avni* efendi bu işi böyle karar eyledi.

Bizi sandın Giresun'un hamalı
Yeme haram malı ara helali
Kur'an bunu bize böyle beyan eyledi
Dursun Ali efendi sözünü burada tamam eyledi.

*Dedem[hline]Sethlor

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 yıl sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
bu olayı kazıklama olarak düşünmeyin. olay göz kararı ve adam gördüğünü söylemiş. e sdedenin kendi tanıdığı da vardır demişse o zaman bence yanlış iş bu. madem tartsaydılar. ben sana bi kuzu satsam elinin altında işte kilosu belli diil ki göz kararı sana 300 e satsam sonra aynı şeyi yanda 250 ye görsen ben kazıklamış mı olucam. ticaret bu almasaydı. karaborsa yok hile yok olay herkesinn önünde. bence deden yanlış yere suçlamış...
Sosyal ağlarda paylaş

şimdilerde köy insanı, köyden gelme, kıro diye akıllara kazınan "köylü" budur işte. insafsızlığı yakararak değil, şiir e dökerek anlatan kişi.
*dedenin ellerinden öper*
[signature][hline]Shaem The Ambusher
=Al'akira-Troll Rogue=

[Bu mesaj Hassan tarafından 13 Şubat 2005 19:03 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...