Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Port Forwarding

Ardeth

Öne çıkan mesajlar

Arkadaşlar ben port forwarding yapmaya çalışan bir insanım. fakat bunu yapabilmem için adslye statik bir ip belirlemem lazım. Bunuda yapabilmem için run kısmında dostan açılan ipconfig'i açıp ordan subnet mask, default gate way gibi şeyleri öğrenmem lazım fakat bunu yaptığım zaman ip olan o dos ekranı 1 saliese kadar bir süreliğine açılıp kapanıyor (hatta öyleki bir ara delirip ss ile yakalamaya çalıştım olmadı) Bana ub konuda yardımcı olabilir misiniz, yada statik ip belirlemenin başka bir yolu varsa? Çünkü port forwarding için gereken ipyi girmeme rağmen test ettiğimde NAT hatası veriyor (sanırım bu ipnin dinamik olması ile ilgili bir durum?) Teşekkürler[signature][hline]Beş Hececiler
''It is very easy to disappear. Just examine ordinary people and act like them.''
Sosyal ağlarda paylaş

routerlı bir modeminin olduğunu varsayaraktan, (usb ise zaten port forward yapmana gerek yok) teker teker annatıyorum,

statik ip gerekiyor ama bunun telekomla alakası yok, senin evindeki ağda (modemi ethernet üzerinden bilgisayara bağlıyorsun ya işte o ağ gibin oluyor.) statik ip in olması gerekiyor.

1. başlat->çalıştır->cmd yazıp dos a geçiyorsun. ordan ipconfig yazıp enter a basıyorsun. orda yazanlar açık bir kenarda duruyor.

2. başlat->ayarlar->ağ bağlantıları->Internet bağlantın a sağ tıklıyıp özellikleri seçiyorsun, çıkan penceredeki listeden "Internet Protokol (TCP/IP)" yi seçip özelliklere tıklıyorsun. ordan "şu ip adresini kullan" gibilerinden bir seçenek olacak, onu işaretleyip ipconfig'in(dos penceresindeki) ilk satırında yazan "IP adress" i oraya yazıyorsun. (192.168 ... veya 10.0.... gibi bişi olması lazım). bu artık bizim LAN daki sabit IP miz.

3.subnet Mask 255.255.255.0, default gateway de yine ipconfig penceresinde yazan default gateway. sen bunu işaretledikten sonra altta DNS de girmen gerekecek, Preferd DNS server kısmına da herhangi bir ttnet dnsi (195.214.191.233) veya default gateway i yazıyorsun. (bu arada default gateway dediği modeminin landaki IP adresi)

4. şimdi bunları yaptıktan sonra modemin IP adresini internet explorer a (ya da daha iyisi firefoxa) yazıp enterlıyorsun ordan NAT ayarlarını bulup LAN daki IP adresine(2. adımda bahsettiğim) istediğin portları veya port aralıklarını yönlendiriyorsun. tabi burası her modem için farklıdır, NAT ayarlarını bulamazan modemin kitapçığına danışıyorsun.[signature][hline]h u m a n i t y - i s - t h e - o n l y - s u p e r p o w e r !
Sosyal ağlarda paylaş

Ee son adım NAT ayarlarında değilde Virtual Server kısmından yapılmıyormu?

Son adıma kadar olan kısımları yaptım daha sonrada adsl ayar penceresinin virtual servers kısmından bana gereken portları ekledim
[signature][hline]Beş Hececiler
''It is very easy to disappear. Just examine ordinary people and act like them.''

[Bu mesaj Ardeth tarafından 13 Şubat 2005 03:51 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Var teşekkür ederim, bende orda yazanları yaptım ama sanki olmamış gibi bir durum var. Azuresuda mesela test ettim portu nat hatası verdi. Neyse teşekkürler.[signature][hline]Beş Hececiler
Sosyal ağlarda paylaş

birde hazır konu açılmışken sorayım
torrentlerde uploadlar ile download orantılı ya, mesela ben netlimiter ile uploadı 1kb/s a indirsem bu downloadu hızlandırırmı yavaşlatırmı acep?[signature][hline]Beş Hececiler
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...