Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Tab Nasıl Kullanılır?

Mandoo

Öne çıkan mesajlar

kabul ediyorum arama yapmadım...ama açık konuşiym bi anda aklıma geldi ve topici açıyorum...

elektro gitar almayı düşünüyorum..daha doğrusu alıcam...yine paticikten edindiğim bilgiler açığında markada karar kıldım...cort marka a6 modeli...40 watt anfi felan...

ama ben kursla mursla kasmak istemiyorum...çevremde elektro çalan elemanlar var ama açıkcası ben birilerine bişi öğretmeyi sevmem ve insanlardanda bunu istemekte istemiyorum..

kendi halimde netten bulduğum tablar ışığında çalışmak istiyorum...da bu tabların sembolleri pek bişi ifade etmiyo benim için...şekilli mekilli anlatabilirmisiniz...yada şekle gerek yok nasıl kullanıcam onu anlatın yeter..[signature][hline]_iReM_, 09 Ocak 2005 22:16 tarihinde demiş ki:
ne bu ya kız diyince öyle altın günü gibi boş işler gelio hemen aklınıza.bitek çay servisine yaramıoruz yane.
Sosyal ağlarda paylaş

tablar gitar tellerinin üstünde nereye basacağını söyler
zannedersem bass çalacaksın

tablar şöledir genelde:

G----------------
D----------------
A---------------
E----3-3-3-5-5

e a d g telleri simgeler e en üst teki teldir çalarken (san göre) rakamlarda basacağın perde numarasını belirler ve bu şekilde çalarasın

daha detaylı tablarda var emsela burda nota değerlerini göremiyorsun ama www.guitar-pro.com ye girip o programı çekersen ve www.mysongbook.com danda şarkı tablarını bulabilirsin guitar pro için hem nota değerlerini gösterir hem ne çalacağını dinleyebilirsin

tab olayı kısaca budur bide arama yaparsan daha çok şey bulabilirsin böle bi topic daha vardı sanki
Sosyal ağlarda paylaş

1- En aşşa 1-2 saat ders al. Yoksa tutuşu falan bi yanlış oturtursan günleri saatlerini alır düzeltmesi. En azından 1-2 saat al söyle böyle böyle diye sana gösterirler temel şeyi ordan gidersin. Ben öyle yaptım sayılır yani. 10 saate yakın ders aldım ama tek 1-2 saatindeki bilgi yeterdi sanırım temel en azından

2- Cort un A6 diye bass gitarı var. Elektrosu yok :) X-6 demek istedin sanırım :)[signature][hline]-Mumya lazımmıydı abi ?
-Yok sağol bilader
Sosyal ağlarda paylaş

ben de ayni durumdayim, yeni baslicam elektroya, kendi kendime ogrenicem.

squier standard double fat strat almayi planliyorum ben.

tab ve gitar teknikleri icin su tutorial'i okudum, gayet aciklayici. ayrica sensible'a burdan tekrar tesekkurler yolluyorum, adamin kafasini utuledim usenmedi anlatti ehe.[signature][hline]taze bitti.
Sosyal ağlarda paylaş

Kendi kendine ogrenmek diye bir şey yoktur kardeş.
Ogrendigini sandıgın anda yanlış yapmaya başlarsın.Ama sen diosan ki "kardeşim oturur indiririm videoları adam nasıl basıyor nasıl pena wuruşları hedesi hodosu hepsıne pur dikkat kesilirim aynısını yapmaya kasarım yaparım", Helal olsun derim.Yine de Kesinlikle bir ogretici gerekli. Cunku gitar sadece "nasıl calınmalı" degildir. Hayat stilidir. Bunu ogretebilcek bir hoca ışıgında başlanmalıdır. Ayrıca ogrenmeye başlarsın.Ogrenirsin ogrenirsin.Ama atıyorum sadece solo bakımından bişiler kapmışsındır. Aksine gitar sadece solo degildir. Ritm ve Kulak da cok onemlidir ki bu yuzden kesin hoca lazımdır. 10-15 saat falan yeter mi bilemicem ama ben en az 8 ay ders alınmalı derim.[signature][hline]UsuaL SuspecTs

Music Group of C.a.L.
Sosyal ağlarda paylaş

sadbutTrue yanlış bilgilendirmeyelim. Sen kendin öğrenmemiş olabilirsin,ben ve birçok arkadaşım hep kendimiz öğrendik,gayette güzel öğrendik. Hiçte zor olmadı, 8 ay hocaya para falan da vermedik. 4 yıldır çalıyorum ben klasikle başladım,2 yıl sonra elektroya geçtim. Hevesli olanları kırmayalım[signature][hline]Zegard 50 Animist/Hibernia - Lancelot
Crosby,Stills,Nash & Young
Sosyal ağlarda paylaş

sadbutTrue arkadasim, sadece hobi icin ugrasicam bu isle, ayrietten biseyi yapmak icin azimli olan insan her kosulda ogrenir.
8 ay sapin birinden ders alip nota basmayi ogrenip, bide ustune cuvalla para dokecegime tablarla kendi kendime ogrenirim o adama dokecegim parayla da saglam bi gitar alirim kendime.[signature][hline]taze bitti.
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaş 2-3 akor çalacaksa 1 ders alırsa yeter tabi eğer öyle çalmak istiyorsa

ama misal ben 4-5 aydır ders alıyorum ve hala çok eksiği var ki 3yıldır gitar çalıyorum diyebilirim :)

enstrüman çalacaksanız iyice ve bir bilenden öğrenin

bu arada washburn wr 154 verelim sana mandoo iyidiir bak 100 dolar tasaruuf yapıcan ;)
Sosyal ağlarda paylaş

dogruları soylemek ne zamndan beri heves kırmak oldu.
Hocaya 2-3 tane nota bas dıye gıt demıyorum. Ve dikkat edersen "iyi bir hoca" dedim.Yani hoca şart kanımca, ama sen bilirisn. Hobi bile olsa , bir işi yapıyor olmak icin o işin gerektirdiklerini hatasız yapmak gerekir. Ki gitarda en onemli şey temeldir "bence".[signature][hline]UsuaL SuspecTs

Music Group of C.a.L.
Sosyal ağlarda paylaş

John Petrucci 12 yaşında ders almadan gitar çalmaya başladı. 18 Yaşında okulda 2 yıl müzik dersinde ders gördü sonra ayrıldı. Daha sonra Dt'yi kurdular falan...[signature][hline]Zegard 50 Animist/Hibernia - Lancelot
Crosby,Stills,Nash & Young

[Bu mesaj Sensible tarafından 22 Ocak 2005 00:22 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

nota veyahut sanat sal bilgi olmadan gitar çalmanın en büyük neferiyim ... notasız sanatsız stairway to heaven black dog black night ,the doors çalıyorsam eğer ben bu işi zaten yapıyorumdur zaten profosyonellik düşünmediim içinde hep yeterli olcak bana kulağım ve tablar[signature][hline]
Sosyal ağlarda paylaş

Saçma sapan petrucci örneklerini bırakın. Kaçınızda petruccideki gibi doğuştan gelen kulak vb. azim hırs var ki ? Ayrıca o adamların hocasız öğrendikleride acayip biçimde şaibeli. Kesinlikle bi abisi falan elinden tutmuştur. Çünkü büyük insanların yanında her zaman onlara destek çıkan biri vardır. Bunlara inanıpta ben kafadan hallederim derseniz yandınız.

Ben 1 ay falan gitmedim aldıktan sonra. 1 ay sonra başladım. bi baktım ne penayı doğru tutuyorum ne gitar tutuşum doğru. hepsini öğrendim ve hallettim şimdi herşey sorunsuz geliştirmek kaldı geriye.

kimse anasından süper gitar çalma bilgisiyle doğmuyo. kimisi avantajla doğuyo kulağı falan iyi oluyo ama her zaman eğitim şart[signature][hline]-Mumya lazımmıydı abi ?
-Yok sağol bilader
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaş 1 ay sonra çıkarsa lan ben yanlış öğrenmişim diye. Hanginiz vericek hesabını ? O yüzden genelleme yapmayın. Ben yaptım sende yaparsın mantığı çok saçma ki güzelce öğrendim diyen arkadaşlarda güzel öğrendiklerini neye göre hesaplıyolar onu merak ettim ?

O yüzden 8 ay olmasada. En azından 1-2 saat ders şart temeli. Ha adam gibi birinden 8 ay ders alırsanız (bknz. Bora Uslusoy) 8 ay sonunda anlarsınız yararını. Boşa eğitim diye bişey yok[signature][hline]-Mumya lazımmıydı abi ?
-Yok sağol bilader
Sosyal ağlarda paylaş

gitar, hoca felan için birşey diyemeyecem. tabi iki üç akor makor zart zurt öğrensen iyi olur. ben de ders almadım hiç gitara başlarken(hatta öküzüm inadına solak gitar aldım sağlak olmama rağmen[nedenide bileğim gelişir davula yardımcı olur :-P]) şinci tab dersek:
e-----
b-----
g-----
d-----
a-----
e---- böyle altı tane çizgimiz var(tabiri caizse eat all day get big easy, veya mi la re sol si mi). en alt çizgi gitardaki en üst tel oluyor. birbirine ters yani.her çizgide 1-24 arası sayılar oluyor tabda. bunlar gitarın fretleri. bunlara basarak şarkıyı çıkartıyorsun. alt alt yazılmış sayıları aynı anda basıyoruz(akor cart curt :-P) hammer on pull off gibi işaretler oluyor bazı şarkılarda. hammer on da önce pena ile tabdeki sayıya vuruyorsun, sonra arkasından gelen sayıya pena kullanmadan sadece parmağınla vuruyorsun, pull off da ise önce penayla vuruyorsun gene sayıya, sonra parmağını kaldırıp arkadaki sayıdan sesin çıkmasını sağlıyorsun.[signature][hline]-Old School Keşh-
Sosyal ağlarda paylaş

ahah ya bakın verdiginiz ornek john petrucci. Su anda bana hatta cogu insana gore 1 numara. Gerek kulak gerek muzik bilgisi gerek teknik gerek uyum.... her şeyiyle mukemmel bir muzisyen. ve Dream Theater da tam anlamıyla bir muzisyen grubu adamların sarkılarında reggae ritminden tutun jazz gamlarına kadar her şeyi bulmak mumkun.
Mesela Ben isterse 50yıl calısıyım bir john petrucci gibi olamam. Cunku adam muzisyen olmak icin dogmus ve su anda o artık bana gore en son nokta. Aşmış bir Virtuoz.
Yani 12 yaşında almış olsa bile eline gitarı adamın ne olacagı kucuklugunden belli olurmuş zaten.
Ha eger diorsan ki ben kendimde aşırı bir yetenek goruyorum, bunun icin yaratılmışım, alma o zmn ders. Ben sadece soyluyorum dogrusu bu diorum, katıl veya katılma.[signature][hline]UsuaL SuspecTs

Music Group of C.a.L.
Sosyal ağlarda paylaş

evet bir bora uslusoy (guitar club) hoca olarak gayet iyi . Ayrıca benım hocam Barış Ekinci, Bora uslusoy un ogrencisi. O da GIT'yi Guitarist of the Year unvanıyla bitirerek berkleyden burs kazanmış bir gitarısttir. Geldiginde Bora hırs yapmıştı hatta ona :) yani boyle adamlardan almalı ders. Yani mesela oturup 1 dersi sadece gitarın tarihi hakkında konuştugumuz bile olmuştur.. Hoca da genc olunca(23) cok kafa muabbet kuruyosun zewkli de gecıyor dersler. Hem de mukemmel ogreniosun. (cok calışmak kaydı ile) .[signature][hline]UsuaL SuspecTs

Music Group of C.a.L.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Predator-, 22 Ocak 2005 01:37 tarihinde demiş ki:
Saçma sapan petrucci örneklerini bırakın. Kaçınızda petruccideki gibi doğuştan gelen kulak vb. azim hırs var ki ? Ayrıca o adamların hocasız öğrendikleride acayip biçimde şaibeli. Kesinlikle bi abisi falan elinden tutmuştur. Çünkü büyük insanların yanında her zaman onlara destek çıkan biri vardır. Bunlara inanıpta ben kafadan hallederim derseniz yandınız.

Ben 1 ay falan gitmedim aldıktan sonra. 1 ay sonra başladım. bi baktım ne penayı doğru tutuyorum ne gitar tutuşum doğru. hepsini öğrendim ve hallettim şimdi herşey sorunsuz geliştirmek kaldı geriye.

kimse anasından süper gitar çalma bilgisiyle doğmuyo. kimisi avantajla doğuyo kulağı falan iyi oluyo ama her zaman eğitim şart

ben gitara 4 sene önce başladımki aslında ben gitarist deil davulcuyum..

klasik ile 4 sene çaldıktan sonra 2 ay oldu faln elektro gitar aldım yeni ve anfi aldım.. tutuşumu falan kendim geliştirmiştim, sadece 1 kere ders aldım ordada sadece sol elimi klavyeye dayamamam gerektiğini örettilerki ben bunu zaten biliyodum.. zaten klasikte tekniğimi pek geliştiremedim. sadece teorik bilgi olarak geliştim.. fakat son 1 sene boyunca tekniğimide geliştirecek şeyler yapmaya başladım çok az günde 5 yada 10 dakikada olsa.. bu etütdleri internetten araştırıp buldum ve doğru gelişmesini sağladı tekniğimin.. sonra elektro gitara geçtim.. yine kendi imkanlarımla indirdiğim gitaristlerin videolarındaki pena tutuşlarına, sağ el nası alternate yapıo vs onlara pür dikkat ettim.. onların tıpa tıp aynısını yapamayacağımı biliodum çünkü herkezin bir tarzı vardır kendine göre... ancak onların tekniği doğruydu ve onlardan ne kapabiliyosam kapmaya çalıştım ve kaptım.. bi gün okulda arkadaşımın yanına gittim bizim gitaristin o gitar kolunda çünkü.. sonra gitar hocasına sordum çaldım gösterdim yanlışmı tekniğim dorumu diye son derece doğru dedi.. ve o son derece iyi bir hocaydı ve ben o tekniği kendim geliştirmiştim..
Şimdi ise alıştırma yapmak için yine internetten bulduğum John Petruccinin "Rock Discipline" kitabını kullanıyorum.. son derecede yararlı egzersizler var yüzlerce..

Hangimizde petruccideki yetenek vb azim hırs var? bunu nerden bilecen belki var? nası emin olabiliosun öle hemen? kişiler hakkında %100 emin olarak yorum yapmadan önce düşünün birazda sonrada apışıp kalmayın kimsenin ne olduğunu bilemezsiniz dışardan..

Ayrıca öyle profesyonel gitarist falnda olmayı hedeflemiyorum zaten asıl işim o değil hobi olarak çalıyorum ki baştaki arkadaşta öyle demiş..[signature][hline]Siamonun Resimleri

Sosyal ağlarda paylaş

said:
HymnOfChuck, 22 Ocak 2005 12:14 tarihinde demiş ki:
Mandooo başvuracağın adamı biliyorsun bence ;)

evet biliyorumda senden önce burak ve umut var yane ;)[signature][hline]_iReM_, 09 Ocak 2005 22:16 tarihinde demiş ki:
ne bu ya kız diyince öyle altın günü gibi boş işler gelio hemen aklınıza.bitek çay servisine yaramıoruz yane.
Sosyal ağlarda paylaş

Siamon kardeş.
1.si tebrik ediorum , hoca olmadan bu seviyeye gelmişsin ne mutlu.
2.si kaç yıl dedın 4 yıl dimi, ve 2 ay once de elektro aldın calışmaya devam edıorsun. Ben sana garanti weririm ki senin 4 yılda kendini geliştirip geldigin duzeye iyi bir hocanın kontrolu ile haftada duzenli bir çalışmayla 2 yılda gelirdin ve 2 yıl once elektro almış olup , şimdiye rock discipline'den tut Troy Stetina nın kitaplarına kadar hepsini azminle yemiş olurdun. Hobi olarak yapıyorum demişsin, bak hobi bile olsa işi ciddiye almışsın ve 4 yıl boyunca emek wermişsin. Demek ki severek yapıosun bu işi. Diosun ki ben her şeye pur dikkat ettim teknik kastım , gercekten tebrik ediorum cunku bunu yapıp da dogru sonuc alan cok az kişi war. Cunku ugraşı meselesidir bu.
Sonucta dediim gibi hoca olsa su anda farklı bır yerde olabılırdın. Neyse zaten hobi olarak yapıomuşsun. Yaptıgınla yetinmen de gusel.[signature][hline]UsuaL SuspecTs

Music Group of C.a.L.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...