Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

gitarlardaki pickup olayı

Kaish

Öne çıkan mesajlar

elektro gitarlardaki pickup olayını açıklarmısınız 5 li 3 lu fln varmış mesela benim gitardaki bridge yle middle ı açıyor 5 coil li 3 coilli de varmış bide bi olay daha var treble ı kaldırınca 6 ton çıkıyor ama farkları nasıldır bilmiyorum yardım edersseniz sevinirim[signature][hline]İced Earth
Sosyal ağlarda paylaş

kardeş senin dedğin olayları pek anlayamadım ama ben bi baştan anlatayım nedir yenir mi diye

efenim öncelikle iki pickup türü vardır.bir single pickup dedğimiz manyetikler yani fender stratocaster gitarlarda gördüğün tekli manyetikler

diğeri humbucker dediğimiz dışardan iki tane single pickupın bağlanması gibi görünen manyetiklerdir ama tek bir manyetik oalrak sayılırlar.gerçi bazı gitar modellerinde single haline getirip kullanmakta mğmkünüdür

gel gelelims enin ton vs soruna

şimdi manyetiklerin dizliş şekilleri vardır.çok extreme kaçmadığı sürece genelde ya 3 single manyetik(fender stratocaster) ya iki single(fender telecaster) ya 2 humbucker(gibson les paul) yada iki humbucker ortada da bir single manyetikli(bakınız çoğu ibanez marka gitarlar(çoğunda) şeçenekler mevcuttur

3 single lı gitarlarda 5way selector dedğimiz manyetikler arasında geçiş yapan sistem mevcuttur.sırayla bu kolu en üstetn en alta doğru sıralarsak kol en yukardayken üstteki pickup(neck) bi alttayken neck middle ortadayken middle bir alttayken middle bridge ve en alttayken bridge manyetiğini aktif hale getiriir farklı tonlarda bu şekilde elde edilir.en üstteki manyetiklerr daha bass alttaki manyetikler ise daha tiz ses verir

2hum bi single lı gitarlarda aynen böyledir

2hum gitarlarda ise ya 3 way yada aynen 5 way selector vardır genelde 3 way görürsünb unlarda yine sırayla üst orta ve alt manyetikleri aktif hale getirirsin.

şimdi ben bunları anlatıyorum ama sen sorunu daha detaylı ve daha düzgün sorarsan yardımcı olabilirim

ha unutmadan single manyetikler daha çok clean tonlara humbucker manyetikler de daha çok distortion tonlarına yatkındırlar ama değişik manyetik tipleri elbette mevcuttur.
Sosyal ağlarda paylaş

2 hm gitarlardaki olayı anlıyamadım 3 waylı ile 5 way li arasındakı fark ne 5 wayli daha iyi gibi ama pahalı ve tutulan gitarlar 3 wayli arkadaş galba 1single ve 2hmli gitarlardaki olayı anlamadı[signature][hline]Chemical, 08 Aralık 2004 16:26 tarihinde demiş ki:
çok sular akmıyor ama görüntü sulu sulu parladı zaten gözler pikaçu gibi oldum lan

[Bu mesaj kturumtay tarafından 13 Ocak 2005 16:02 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

2 humlı gitarlar 5 way oluyomuki ? çünkü 3 seçenekte zaten tüm alternatifler kullanılıyo. bridge- bridge ile neck karışımı - neck şeklinde. 5 way sanırım hum-single-single da yada 1hum-single-hum şeklinde gitarlarda oluyo ? yanlışmıyım?[signature][hline]-Mumya lazımmıydı abi ?
-Yok sağol bilader
Sosyal ağlarda paylaş

ton düğmesini çekiyosun 6 way mi oluyo yoksa :Ponu çekince 2 tane daha ton cıkıyo neckin altındaki manyetik bide bridgenin altındaki manyetik yani hm yi single gibi kullanıyor[signature][hline]Chemical, 08 Aralık 2004 16:26 tarihinde demiş ki:
çok sular akmıyor ama görüntü sulu sulu parladı zaten gözler pikaçu gibi oldum lan

[Bu mesaj kturumtay tarafından 13 Ocak 2005 16:27 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

tek manyetikli pickuplarda bile 3way switch var ne diyosun. :) önemli olan coil, yani sarılı çubuk sayısı. biri seri çift coil, biri paralel çift coil, bi de single coil mesela...

öhüm. kturumtay demiş zaten. ehuh. örnek veriyim ben yine de..

[signature][hline] Ne sen, Ne ben, Ne de hüsnünde toplanan bu mesa,
Ne de alam-fikre bir mersa, Olan bu mai deniz
Melali anlamayan nesle aşina değiliz.

[Bu mesaj horacegoesskiing tarafından 13 Ocak 2005 16:49 tarihinde değiştirilmiştir]

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...