Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Progresif blek gibi bişey

horacegoesskiing

Öne çıkan mesajlar

Progresif müzik adı üstünde gelişimci terakkiperver müzik demek. Yani kalıp dışı olabilen, deneysel olabilen, genellikle sanatçıların üstün yeteneklerine göre şekillenen bir müzik türüdür.

Genellikle içinde enstrümental kısımlar bulunduran, melodik yapıyı ilk veya ilke yakın bir konumda tutan, nisbeten daha uzun müzikler oluşturan, anlatımcı ve sembolist bir yapıya sahiptir.

Başlatan gruplar arasında Pink Floyd, Yes, Emerson-Lake-Palmer sayılabilir. Ve bunu çok geliştiren, kalıpsızlıkta bazı fikirler oluşturan bir grup da King Crimson'dır.

Heavy Metal gruplarınnın başında da Watchtower bundan yıllar önce progressive metalin ilk adımlarını sessiz ve cesurca atmışlardı.

Progressive Black diye bi tür var mı bilmiyorum ama işte bende o izlenimi uyandırdı. Çünkü ağır kasvetli bir müzik tarzı, gotiğe kaçan yerleri var ama progresif tabanlı klasik diil yani...

Umarım yardımcı olmuştur.[hline]Ben akıllıyım.
Sosyal ağlarda paylaş

Tür oluşturacak kadar çok olmamakla beraber Doom, Gothic, Black gruplarında progressive metal benzeri hadiseler olabiliyor.

Diğer türler gibi duyunca aha bu progresif denilebilecek bir tür değil çünkü pop gibi bi kavram müziğin progresif olduğu ne amaçla yapıldığı ve hangi kurallara uyduğu değil hangilerine uymadığı daha önemli
Örnek olarak bu üç grubun müziklerini dinlerseniz hiçbir alakası olmadığını görürsünüz.

Marillion
Shadow Gallery
King Crimson

gibin...[hline]RK1
"Onzac" Clan Martian Artist
"Ederan" Clan Fixör

[Bu mesaj SadButcher tarafından 05 June 2003 15:49 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
horacegoesskiing, 05 June 2003 15:18 tarihinde demiş ki:
Progresif müzik adı üstünde gelişimci terakkiperver müzik demek. Yani kalıp dışı olabilen, deneysel olabilen, genellikle sanatçıların üstün yeteneklerine göre şekillenen bir müzik türüdür.

Genellikle içinde enstrümental kısımlar bulunduran, melodik yapıyı ilk veya ilke yakın bir konumda tutan, nisbeten daha uzun müzikler oluşturan, anlatımcı ve sembolist bir yapıya sahiptir.

Başlatan gruplar arasında Pink Floyd, Yes, Emerson-Lake-Palmer sayılabilir. Ve bunu çok geliştiren, kalıpsızlıkta bazı fikirler oluşturan bir grup da King Crimson'dır.

Heavy Metal gruplarınnın başında da Watchtower bundan yıllar önce progressive metalin ilk adımlarını sessiz ve cesurca atmışlardı.

Progressive Black diye bi tür var mı bilmiyorum ama işte bende o izlenimi uyandırdı. Çünkü ağır kasvetli bir müzik tarzı, gotiğe kaçan yerleri var ama progresif tabanlı klasik diil yani...

Umarım yardımcı olmuştur.[hline]Ben akıllıyım.

aha neler olmus biz takip etmezken mevzuyu. benim metal dinledigim yillarda 2-3 grubun esamesi okunurdu, ilk once iron maiden dinledik sene neydi 1988 di galba. sonra 1991 de metalika cikti herkes ona abandi. o aralarda bazi daha ciddi bu yola bunyeyi baglamis arkadaslar manowar filan dinliyodu baska bisi dinlemiyodu. o zamanlar onlara oha herif ne dinliyo gozuyle bakiliyodu bizim orda. metal dedin mi hevi metalin kisaltmasi oluyodu ekiki.

o zamanlar birileri gelip progresif mrogresif dese tam ucacakmisiz demek ki.

bi de ne o oyle terakkiperver filan, ittihat ve terakki partisi gibi. "ali mufit ve hikmet fevzi beylerlerle beraber Demir Bakire-i Ali Osmani Konserine gittik" (demir bakire - iron maiden)[hline]www.mizzah.com
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...