Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bass gitar alırken nelere dikkat edilmeli

dreamtime

Öne çıkan mesajlar

en az 4 teli olacak

:p şaka şaka

şimdi ne kadardır çaldığını falan belirtirsen ona gore bir tavsiye bulunuruz. gerçi bass konusunda horas daha guzel cevap verebilir sanırım. yani yeni baslıyorsan klavyesi rahat ve ucuz birşey almanı tavsiye ederim ben. ama advanced isen daha farklı tavsiyelerde bulunabilirim ;)=[signature][hline]lost in sorrow nights! dark one, be my guide, light my path!
follow the energizer tav$ani
gizli ninja
Sosyal ağlarda paylaş

Ibanez tavsitye etmem,elektroda falan iyi ama bass için aynısını söyleyemicem.
İyi bişey diyosan orta halli güzel,Washburn taurus serisi var.Çok güzel gitarlar çıkabiliyo aralarından.600 $ kadar bişey istiyosan,Cort B5 tavsiye ederim.5 telli,aktif manyetik(aktif/pasif),Klavyesi rahat(tabi temiz bi sap ayarı yaptır alırken),Ayrıca üzerinde bartolini manyetikler var.Üstünede helixir telleri taktırdımmı cillop :)
Olmadı yamaha'lara falan bak.[signature][hline]Web Tasarım
Web Hosting
Hosting hizmetleri

Kimdir bu Korax?
Sosyal ağlarda paylaş

eper ilk kez başlayacaksan 200 dolar civarı da bir şeyler alabilirsin
bak mesela sene 2001 ben ilk kez basımı almışım 200 dolara washburn XB 200 jackson tasarımı..

işte o gün bugündür aynı amatör ruhla aynı bass ı kullanıyorum :)

bas alırken sapına dikkat et sap önemli.. o teli her çekişinde bilmem kaç kilo yük biniyor sapa.. sap yamuldumu sne d eyamulursun[signature][hline]FRANCO FEST ULUDAĞ!
Ayrıntılı bilgi burada
Sosyal ağlarda paylaş

Vala 600a bulabilirmisin iyi bitane ama , bence bi fender al. Bizim grubun basscısında bitane antika (70lerden kalma) Jazz Bass Fender var, adam fleanın butun sololarını çalabiliyo, öle uzun zamandır çalan bi çocuk ta diğil kendileri :) Hayatımda görmediğim slapler bi çalmalar yane fender rulaz diyorum :)[signature][hline]Kalhiae 25 Ekim 2004 23:41 de demişki:
kız evi ; naz evi..
forum yeri ; gaz yeri. :D

------------Blind Guardian--------------
Sosyal ağlarda paylaş

yok bee fender nereye rulaz?

her türlü gitar rulazdır yeter ki eline uysun.. ben de washburnle çalıyorum...

yani ver ayarı gitara bak o zamna neler yapıyor..
ama en güzeli özel yapım gitarlar..
mesela ben 6 telli istiyorum.. ama sadece ilk 5 berde olacak ehueh[signature][hline]FRANCO FEST ULUDAĞ!
Ayrıntılı bilgi burada
Sosyal ağlarda paylaş

ya şimdi ton meselesi.

sonuçta aynı sayıda manyetikli bir washburn ile fender strato'nun sesi arasında dağlar kadar fark var.

telecaster sevdiğimi söyleyince insanlar ne o öyle tek manyetikli diyolar.

ama mevzu tonda be güzeller .p[signature][hline]valandil ownz j0o!
-emokid*-
they bury me like footsteps in the snow.
Sosyal ağlarda paylaş

ağacından dersen o zaman çok şey far eymior ama jazz kasa ise o zaman fark ediyor çünkü içi boş olan jazz kasaların sesi faklıdır ki fenderde jazz kasa sadece american hede hödö serisinde var bildiğim kaarıyla :)

en güzel jazz bass da 75 ve öncesi model jazz basstır :)

gerisi fabrikasyon ruhsuz lüzumsuz gitar.. mesela bnimki de ruhsuzluğun önde gideni :)[signature][hline]FRANCO FEST ULUDAĞ!
Ayrıntılı bilgi burada
Sosyal ağlarda paylaş

1-1.5 yildir bas gitar caliyosan burda insanlar sana sadece sectigin modellerin teknik yonleri konusunda bilgi verebilirler ya da aradigin tona gore gitar tavsiyesinde bulunurlar... bunun disinda senin tercihin senin icin en dogru olandir..

metal gothic caliyosun ama hangi ton kullanmak istersin orasi yine sana kalmis fender jazz kullananda var, ibanezde, warwickte, stingrayde, precisionda boooyle gider bu liste onun icin sen en iyisi git tunele iyi bi arastir, kendin cal ve kulagina iyi geleni bi yere not et git eve dusun sonra karar ver geri gel :)
en azindan benim taktigim budur..

spesifik bi model soylemek sana bence anlamsiz git bak kendi basina :) .[signature][hline] Ya ya ya coco jamboo Ya ya yeah
Sosyal ağlarda paylaş

bunun disinda heralde bi 5-6 yildir hasir nesirim bas gitarla ve hic telini kopartmayi basaramadim
babacum sen gitar caldigindan emin misin?
heh cunku "telini koparttim" geyikleri genelde 14 yasindaki "hardcore"cu gencler tarafindan solenen dikkat cekme taktikleridir :p[signature][hline] Ya ya ya coco jamboo Ya ya yeah
Sosyal ağlarda paylaş

ehu g-string kopuyo bazen :P

green martian doğru söylemiş. bir bas gitardaki önem sıralaması da kanımca şudur:

-çalınabilirlik:
klavye, boyun ve perdenin güzelliği. klavyenin mesela radiusun un elinize uygun olması çok mühim. perde boyutunun keyfinize uygun olması mühim. boyunun kim olursan ol dümdüz olması çok mühim. klavyenin ağacı bile farkettirir ama belli bi fiyattan sonra farketmez. tesviyesinin de doğru yapılması lazım.
tel yüksekliği ve gerilimi de çok önemli, lakin değiştirilebilir (bi dereceye kadar) bi olay. bi de tabi tel arası boşluk mevzusu var ki çok çok mühim. ayrıca scale de mühim. 32 inç ila 35 inç arasında çok fark var.

-ergonomi
gövde boyutu, headstock, gövde şekli, ağırlığı, thumbrest eğer arzu ederseniz, veya willis ramp. manyetik ve pot yerleşimi bile çalış tarzınıza göre önemlidir. misal abartı slap yapan bi insan için neck pocketa yakın manyetik ve potlar engel teşkil edebilmektedir.

-ses
bu da çok büyük bi alan. burada da benim önceliklerim var.

-dead spot olmaması gerekli.
-clarity, articulation: piano benzeri ses çıkartabilmesi farz. tertemiz bi üst telin birinci perdesi sesi isterim.
-buzzfree: manyetiklerin topraklı ve alt ses vermeyen olması tercih sebebidir. bir dereceye kadar sabır gösterilebilinir. bir yere kadar ama.
-sustain
-az da olsa versatility. yani tonal spektrum.
-güç

şimdi. olayın ses kısmında (doğru bir gitar olduğunu varsayıyoruz.) ilk faktör tellerdir. ikinci ve en önemli faktör elektroniğidir. iyi manyetik ve preamp istediğiniz sesi doğru bir şekilde almanızı sağlar. ondan sonra boyundur. Rezonant bi boyun olması gerekir. ondan sonra neck jointtir. bolt-on, set neck, veya neck through olmasının değişik özellikleri vardır. son olarak da gövde ağacı ve finishtir. hollowbody semi hollow filan olayını işin içine katmıyorum ama.

ööle işte.[signature][hline] Ne sen, Ne ben, Ne de hüsnünde toplanan bu mesa,
Ne de alam-fikre bir mersa, Olan bu mai deniz
Melali anlamayan nesle aşina değiliz.

[Bu mesaj horacegoesskiing tarafından 07 Aralık 2004 12:17 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi elektro olsa hani gothic çalcam dersen ibanez önerilir ne biliyim epiphone goth falan önerilirde bass olunca biraz değişiyo olay tabi. Sonuçta gothic takılıp fender de kullanan var efenime söyliyim warwick kullanan falan var. Kendin git dene burda kimsenin dediği önemli değil senin ne düşündüğün önemli.[signature][hline]Bunu yazan tosun güç seninle olsun
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...