Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bitcoin

moriarty

Öne çıkan mesajlar

Osuran_boğa said:

ya bi kere önüme forexle ilgili reklam videosu açıldı merak ettim izledim adamın yaptığı işlemler bildiğin kumar gibiydi ya da ben anlamadım :D

oanda diye bir yerden 100k usd forex deneme hesabı aldım, öyle haber mader takip etmeden içgüdüsel oynadım.

sonuç: ben ne düşünürsem tersini yapmak lazım
Sosyal ağlarda paylaş

Peki.

Oncellikle forexe hype falan demek cehalettir, forex parayla donuyor para. Gercek olan bir sey hani... denetleyici banka kurumlarindan tut, merkez bankalarindan tut somut bir sey. Her bankanin hazinesinin temel tasini olusturan urunlerden biridir forex, ne hype'i arkadas? Consumer level forex traderliktan bahsediyorsan, yine en azindan fundementallara baglayabilecegin konseptlerden olusuyor. Fundemental dedigimiz gercek veriler. Ulkelerin ekonomik verileri, issizlik oranlari, merkez bankasi aciklamalari, trade budgetlari, enflasyon oranlari, uretim endeksleri ve liste uzar gider.

Bitcoin dedigin sey deney olarak baslayip tamamen arz taleple ayakta duran soyut bir kavram. Hollandada 1680lerin Lale balonundan hic bir farki yok cunku btcnin fiyat artisini veya dususune yon veren tek sey sizlerin, hic bir temele dayanmayan hareketleriniz. Herkes bitcoin alirsa tabi ki fiyatlari artacaktir, ama merak ettigim sey, btcnin fiyati bir anda 100-200 dolar artinca bir gunde, su an arttigi gibi, nereye kadar paralarinizi geri alabileceksiniz? Size bu odemeleri yapan siteler nereye kadar odeme yapabilecek size? HErhangi bir denetleyici kurumu var midir bunun? Bitcoinlerin belli miktara ulasinca uretimi durdurulacagindan soz ediliyor, neymis, enflasyon olmamasi icinmis... arkadas gercek ekonomilerin para basmasinin, enflasyon ve deflasyon araclarini kullanmasinin gercek sebepleri var. Sen hayali, hic bir dayanagi olmayan bir seyi belli sayida ureteceksin ve aynen oyle kalacak oyle mi? O sayiya ulasinca teoride talep oldugu surece fiyat sonsuza kadar artacak ve bir gun bu is patlayacak, patlamaya mecbur, hic bir seye dayanan bir sey degil.

Bana simdi binbir sey sunabilirsiniz, ama tamamen hype ve hayallerle beslenen, sanal bir olaydan bahsediyorsunuz. Elbette bugun yarin ve yarindan sonra para kazanmaniz mumkun, ama size tavsiyem, her lolcoincuya dedigim gibi, adam gibi hedef koyun kendinize ve cikin... 5 sene sonra da patlasa, 6 sene sonra da patlasa patlayacak bu, patladigi zaman uzulmeyin, darilmayin.

Balon cunku gercek degil, bana processing power, su bu deme, olay balon, ve bunu siz de biliyorsunuz, balonu somurun elbet, ama dikkat edin. Yarin obur gun btclerinizi gercek paraya ceviremeyecek durumda kalmayin.

Amerikan merkez bankasinin ve senetosunun ciddi hearingleri olacak bu konuda, dikkatle takip edin, cunku bu sanal alisveriste fundemental derecede haber sayilacak nadir 1-2 seyden biri bu hearingler.
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

Dworgian said:

Fistan said:

merkezi bir degerinin olmamasi
transferde aracilarin sistemin kendisinin olmasi

abi güzellik değil şu yanlız. bildiğin imamizer ın gif i gibi dolanıyor herkes. parası çok olan da acaip kolay manipüle ediyor bu yani.
manipule edilemeyen bisey yok dunyada

anahtar sözcük "acaip kolay" orada ama. bir de mesela beklenti fiyatlama olgusu burada tamamen geçersiz bence
Sosyal ağlarda paylaş

saymakla bitmez bi onceki sayfada verdigim hype cycle da guzel aciklamalar var. bence en buyuk game changer transaction kolayligi. ben turkiyede yasayan biri olarak atiyorum kanadadaki arkadasima para yollamak istesem. bin dereden su getirip birde bilmem kac business day beklemem gerekiyor.bi litecoin yolluyorum , 2 dakika da ulasti/confirme oldu gecen gun
Sosyal ağlarda paylaş

olayin gercegi su, moda olan ve bir anda cok para kazandiran bir sey oldu bu. hic bir gercege dayanagi olmayan tamamen yalan olan bir sistem, ama iyi para getirdi. Millette bu gemiye heycanla bindi cunku kolay para var, bugun 100 dolar yatir, yarin 500 oluyor, muazzam...

ama boyle seyler olmaz arkadaslar, bu kadar ufak capitalla, bu kadar olmayan sebeplerle hizlanan ve yavaslayan bir konseptle bu kadar para yapmak bir yere kadar surer. Dikkatli basin.

Simdi hepiniz zaten cok dikkatli oldugunuzu, bildiginizi falan iddia edeceksiniz, ters koseye yatmayin, kolay ve hizli akan paranin coskusuna fazla kapilmayin.
Sosyal ağlarda paylaş

@azmo
abi gercek dedigin parayi kim gercek olmasini sagliyor bir soylermisin ?onu benimseyip kullanan halkmi yoksa devletmi ? madem deney ve teorilerden bahsediyoruz. turkiye cumhuriyeti vatandasi her kisilik yarin bu saatte cebindeki parasinin tamamini amerikan dolarina gecirirse ne gerceklesir ?

Ayrica senin cok kritik bir bilgi eksikligin var o yuzden lale diyorsun :) sen saniyorsunki sisteme satiyoruz / sirkete satiyoruz coinleri. hayir onlar sadece exchange. benim elimdeki coini satin almak isteyen bir insan varsa benim param herzaman cevrilebilir demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

RaidenXelRu said:

saymakla bitmez bi onceki sayfada verdigim hype cycle da guzel aciklamalar var. bence en buyuk game changer transaction kolayligi. ben turkiyede yasayan biri olarak atiyorum kanadadaki arkadasima para yollamak istesem. bin dereden su getirip birde bilmem kac business day beklemem gerekiyor.bi litecoin yolluyorum , 2 dakika da ulasti/confirme oldu gecen gun

bu kadar basitce transfer ettigin bir seyin ne kadar surebilecegini dusunuyorsun iste? Butun bankalar bosuna mi anti laundering politika uyguluyor? Sana gore bu hameleler gereksiz olabilir, ve bu cok kolay olabilir ama bir yerde bunu durduracaklardir, denetlenmemesi guzelligi demis fistan, denetlenmemesi en buyuk sorunu arkadas... hic bir sigortan yok... elindeki bitcoinlerini gercek paraya ne zaman nasil donusturebilecegine dair garantin de yok, bir sekilde bu para birimi resmilesirse degisir olay, ama resmilestigi zaman da bu kadar cilgin para kazanmak mumkun olmaz.

Kolay para su an ama ters koseye dikkat, cok kisi yandi, bir suru balon oldu son yillarda, bu da yenisi.
Sosyal ağlarda paylaş

senato konusuyo zaten kac gundur
bi bok bildikleri yok bitcoin hakkinda
cat cat tum sorulari cevapliyorlar
senator nasi vergi alicaz diyor bitpay in kurucusu alamazsiniz diyor
guvenlik problemi cikar takip edilemedigi icin diyolar
guvenligin kendisi bitcoin zaten kullanici acisindan
engellemek gerek diyolar hee engellersiniz hehe diye cevap veriyolar
o yuzden artiyor surekli coinler
zaten amerika yasaklasa bile cin serbest birakmis durumda
baidu bitcoinle odeme aliyor.cinin google i.
amerika yasaklarsa sadece pastadan feragat eder, coinler yine degerini bulur, buluyor zaten
ha diyorsun ki paraya donusturemezsiniz
ben neden bitcoinimi paraya donustureyim ki 5-6 yil sonra yayginlastiktan sonra? ebayin sahibi bile bitcoinle odemeyi acabiliriz dedi gecenlerde
napayim dolari, lirayi bitcoinle alisveris yapabildikten sonra?
Sosyal ağlarda paylaş

RaidenXelRu said:

@azmo
abi gercek dedigin parayi kim gercek olmasini sagliyor bir soylermisin ?onu benimseyip kullanan halkmi yoksa devletmi ? madem deney ve teorilerden bahsediyoruz. turkiye cumhuriyeti vatandasi her kisilik yarin bu saatte cebindeki parasinin tamamini amerikan dolarina gecirirse ne gerceklesir ?

Ayrica senin cok kritik bir bilgi eksikligin var o yuzden lale diyorsun :) sen saniyorsunki sisteme satiyoruz / sirkete satiyoruz coinleri. hayir onlar sadece exchange. benim elimdeki coini satin almak isteyen bir insan varsa benim param herzaman cevrilebilir demektir.

sen su an o paralari cevirebiliyorsun iste, ama fiyati daha da ucunca, bitcentleri bile cevirmeye calistiginda ne yapacak insanlar? Bakkala da gidip dolarimi bugun bozdurabilirim, elbette elimdeki urune biri para vermek istiyorsa verir ve alisveris olur, benim anlatmak istedigim sey bu is fazla balon, balonlarin patlamasi zaten bir gun o senin elindeki urune insanlarin bir anda para vermek istemedigi zaman olusuyor. Sen su an bitcoinlerini alacak birilerini buluyorsun, ama herhangi bir resmi merci olmadigi icin birileri dolandirildiginda, paralari alip kactiginda, veya daha yeni ve daha hizli para kazandiran bir sey ciktiginda, ve bitcoin'e olan ilgi bir anda 0 laninca, iste o zaman balon patlamis oluyor. Gercek paranin gercek olmasinin sebebi arkasinda devletlerin, merkez bankalarin olmasi ama daha onemlisi belli bir ortamda cok yaygin gecerlilik gormesi.

Su an hayalinizdeki senaryo bitcoin'in de resmi bir para birimi olup yaygin olmasi... ama bu oldugu zaman bu artislar, bu cilgin tradeler ve value kapatmalar olmayacak.

Dikkatli olun, fazla guvenmeyin ve yeni bir fad ciktiginda ona atlamaya hazir olun, su an cok moda olan birsey yapiyorsunuz, bir anda ilgisi bittiginde hazirlikli olun.
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

senato konusuyo zaten kac gundur
bi bok bildikleri yok bitcoin hakkinda
cat cat tum sorulari cevapliyorlar
senator nasi vergi alicaz diyor bitpay in kurucusu alamazsiniz diyor
guvenlik problemi cikar takip edilemedigi icin diyolar
guvenligin kendisi bitcoin zaten kullanici acisindan
engellemek gerek diyolar hee engellersiniz hehe diye cevap veriyolar
o yuzden artiyor surekli coinler
zaten amerika yasaklasa bile cin serbest birakmis durumda
baidu bitcoinle odeme aliyor.cinin google i.
amerika yasaklarsa sadece pastadan feragat eder, coinler yine degerini bulur, buluyor zaten
ha diyorsun ki paraya donusturemezsiniz
ben neden bitcoinimi paraya donustureyim ki 5-6 yil sonra yayginlastiktan sonra? ebayin sahibi bile bitcoinle odemeyi acabiliriz dedi gecenlerde
napayim dolari, lirayi bitcoinle alisveris yapabildikten sonra?

bir yere kadar fistanim onlar, su an cin kendi para birimini acmaya calisiyor, ona kasiyor, alternatif para akisi her daim lazim adamlara, zamani gelince onlar da kontrol etmek isteyecek. Kontrol edemedigi para alisverisini devletler istemez istemeyecek de. Senatonun konusmasini da kucuk gorme, su an Ben Bernanke cikiyor Amerikan MB'den, ocak sonu yeni yonetici gelecek, ve daha aggresif tutumu o zaman gorme ihtimali artabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

yahu zaten "para" denilen şeyin ufak bir kısmı elle tutulur iken tutup bitcoin e "sanal" demek garip biraz.

edit: sorun sadece güven şu an. al mesela geçen hafta bir şirket "650k gbp lik coin hacklendi ama bişey yapamam" deyiverdi. adamı bulup vurmak dışında da birşey yapamaz oradaki tasarruf sahipleri
Sosyal ağlarda paylaş

dunya populasyonunun sence yuzde daha kacinin haberi var bundan ? benim birlikte calistigim onlarca muhendis arasindan bir kisi biliyordu sadece , ki bu insanlar muhendis birde. Su anda western unioni gecti bitcoin. Batiracak bir kac yila. Ve yaygin kabul gorurse ben engel goremiyorum toplumlarin bunu kullanmasinda. ha devletler pastadan pay almaya calisicak o ayri. ama senin Balon diye tanimladigin sey bir teknolojiyi early-adopt etmenin yan etkiside olabilir ona dikkat et
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

yahu zaten "para" denilen şeyin ufak bir kısmı elle tutulur iken tutup bitcoin e "sanal" demek garip biraz.

Paranin sanal olan kisminin da gecerliligi var, her meblanin kuresel para dongusunde fiziksel yeri var. Kelimelerle anlatmak zor bu konsepti.

Size anlatmak istedigim sey, bunun balon oldugunu bilin ona gore dikkat edin. Eger inamayacaksaniz da bu ihtimali kafanizda bir yerde tutun yine de. Cunku balon.
Sosyal ağlarda paylaş

Azmodai said:

Dworgian said:

Paranin sanal olan kisminin da gecerliligi var, her meblanin kuresel para dongusunde fiziksel yeri var. Kelimelerle anlatmak zor bu konsepti.

Size anlatmak istedigim sey, bunun balon oldugunu bilin ona gore dikkat edin. Eger inamayacaksaniz da bu ihtimali kafanizda bir yerde tutun yine de. Cunku balon.

balon olması farklı, hayali olması farklı.

balon = değeri şişirilmiş
hayali = aslında olmayan

balon dediğine katılırım ama hayali dersen cıks
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...