Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

11 gün sonra özgürüm fakat çok heyecanlıyım.

Manticore

Öne çıkan mesajlar

açıkcası robert biraz zor gözüküyor fakat üsküdar amerikanı veya almanı kazanmam çok iyi olur.büyük ihtimalle almanı kazanabilirim.eğer iyi bir anadolu lisesini kazanamazsam ve almanı kazanırsam almana gideceğim aranızda alman lisesinden olan var mı?[hline]It Is A Good Day To Die
Sosyal ağlarda paylaş

Valla bu durumda özgürlük biraz göreceli bir kavram.. Liseye gireceksin lise 2 ye kadar nizpeten özgürsün, sonra üni sınavı.. ona çalışırken kazanana kadar uğraş didin, sonra kazanınca yine özgürüm diyeceksin ama işte çile ondan sonra başlayacak
" Üniye girmesi değil çıkması zordur " vs. sonra bitti özgürüm derken askere gideceksin veya çalışmaya başlayacaksın a.k.a " NAH sana Özgürlük" olacak..

Hehhe özgürlük fikrini aklınızdan çıkartın canlarım, hiçbirimiz özgür değiliz ;)[hline]
IT Geek, NooBi C# Developer, Network Associate, System Admin, VoIP Technician, Ex Online Gamer.. Addicted to Paticik..

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Thalion, 28 May 2003 12:20 tarihinde demiş ki:
Valla bu durumda özgürlük biraz göreceli bir kavram.. Liseye gireceksin lise 2 ye kadar nizpeten özgürsün, sonra üni sınavı.. ona çalışırken kazanana kadar uğraş didin, sonra kazanınca yine özgürüm diyeceksin ama işte çile ondan sonra başlayacak
" Üniye girmesi değil çıkması zordur " vs. sonra bitti özgürüm derken askere gideceksin veya çalışmaya başlayacaksın a.k.a " NAH sana Özgürlük" olacak..

Hehhe özgürlük fikrini aklınızdan çıkartın canlarım, hiçbirimiz özgür değiliz ;)[hline]
IT Geek, NooBi C# Developer, Network Associate, System Admin, VoIP Technician, Ex Online Gamer.. Addicted to Paticik..

Bu dediklerin kesinlikle doğru.. Kendimden biliyorum..

Hatta Ge-ta 'da bilir.. :D

Görusemiyoruz yaw.. :)
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Thalion, 28 May 2003 12:20 tarihinde demiş ki:

veya sı yok illa ikiside olacak ve asıl özgürlük aslında 7'inden önce 60'ından sonra sorumlulukların en aza indiği zamanlar onlarda çok kısa[hline]Thief of Paticik
Sosyal ağlarda paylaş

bende anadolu lisesinde okuduğum için mutluyum.kazanamasaydım saint joseph e gidicektim.böyle hayatta her tür insanla karşılaşabiliyorsun bir tür deneyim.insanların yaşayışlarınıda görebiliyorsun bu biraz daha mütevazi bir hayat yaşamanı sağlıyor.her ortamdan insan var çünkü.

bu arada thalion un dediği gibi nah özgürsün asıl işkence şimdi başlıyor.ben 5. sınıfta girmiştim bana diolardı kazancaksın sonra rahatlicaksın die nah rahatladım.[hline]Once I had a mind
And thoughts was given

But nowadays, in this evil age
All my sense is somewhere else

Once I had a soul
I was one with my god

But now I am abandoned
Banished from these lies

www.hayalkent.net/freestyle

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Craven, 28 May 2003 14:12 tarihinde demiş ki:
bende anadolu lisesinde okuduğum için mutluyum.kazanamasaydım saint joseph e gidicektim.böyle hayatta her tür insanla karşılaşabiliyorsun bir tür deneyim.insanların yaşayışlarınıda görebiliyorsun bu biraz daha mütevazi bir hayat yaşamanı sağlıyor.her ortamdan insan var çünkü.

bu arada thalion un dediği gibi nah özgürsün asıl işkence şimdi başlıyor.ben 5. sınıfta girmiştim bana diolardı kazancaksın sonra rahatlicaksın die nah rahatladım.[hline]Once I had a mind
And thoughts was given

But nowadays, in this evil age
All my sense is somewhere else

Once I had a soul
I was one with my god

But now I am abandoned
Banished from these lies

www.hayalkent.net/freestyle

SJ ye gitseydin çıkıçlarda bizim le de karşılaşırdın
*!evil grins*[hline]Wasn't it funny? Let's try something else...

Sosyal ağlarda paylaş

özgürlük görecelidir 1,
nil karaibrahimgil nedio? Özgürlük İçimizde. :) 2,
sınavda iyi şanslar 3,
bundan sonraki yaşamında başarılar 4,
daha ne kaldı 5,
tamam sustum 6 :-P

[hline]

eğer thalia'nın dediğine göre düşünürsek, özgürlük diye bir kavramın varlığından şüphe etmemiz gerekir. boşuna mı böyle bir sözcük var her ülkenin dil'inde özgür olamıyorsak..
özgürlüğü yaşamak değil, hissetmek önemli benim için.
thalianın dediğinde bile özgürlük var kısa süreli de olsa. sınavı kazanana kadar özgür değilsin nie? çünkü harıl harıl çalışıosun. sınavdan sonra bir müddet özgür kalırsın o da başka bir sınava kadar. hayat zaten bir sınav olduğu için açıkçası pekte özgür olamıyor insan bu değişle.

hazır özgürlükten bahsedelerken sizlerle özgürlükle ilgili bir kaynaktan bulduğum yazıyı C/p ' liyorum.

[hline]

Özgürlük nedir?

Sözün kisasi herkes, kendi geleneklerine ya da egilimlerine uygun düsen hükümet biçimine bu adi verip isin içinden siyrilmistir. Sonunda demokrasilerde ulus, her istedigini yapiyormus göründügünden özgürlügü demokrasiye yakistirmislar, ulusun yetkisiyle özgürlügünü birbirine karistirmislardir.

Çagimiz düsünürlerinden Harold Laski'ye göre ise "Çagdas uygarligin gerektirdigi toplumsal kosullar içinde kisinin mutlulugunu saglamak için herhangi bir kisitlamaya basvurulmamasina özgürlük demektedir". Laski'ye göre özgürlük kisitlamanin kalkmasidir. Yoksa ne Rousseau'nun ileri sürdügü gibi "kisi özgürlüge zorlanmaktadir"ne de Hegel'in dedigi gibi "Özgürlük yasalara uymaktadir". Yasalar onlari kisitlamiyorsa, insanlar yasalara uyarken özgürdürler. Eger bu yasalara istemeyerek, zorla gönülrizalari olmaksizin boyun egiyorlarsa, o zaman özgür degildirler.

Görüldügü gibi özgürlük kavraminin anlami ya da açiklamasi ister istemez yasalara ya da kisitlamalara iliskin bir takim sözcüleri içermekte.

Daha dogrusu yasa ve özgürlük birbirileriyle sürekli olarak iliskide bulunan iki sözcük. Yasalar özgürlüklerin dogmasina yol açmakta, ayni yasalar özgürlüklerin kullanilmasini engellemekte ya da kisitlamaktadir. Yasanin üstün tutulmadigi bir ülkede özgürlükten söz etmek kolay degildir. Ne var ki baskici bir yasa da özgürlügü yok etmekten baska bir ise yaramaz.

Burada eski Yunan sitesindeki özgürlük kavramina göz atmakta yarar var.

Eski Yunan'da özgürlük anlayisi

Eski Yunandan söz açilinca, Yunan Sitesindeki Demokrasi fikri akla gelir genellikle. Yunanda uygulanan Demokrasi, dogrudan uygulanan Demokrasi, Doguda uygulanan mutlak kralligin, baski yönetimlerinin bir karsiti olarak ele aliniyordu. Antik sitelerde çogunlugun egemenligine dayanan bir yönetim biçiminin varligi birçok kimseyi yaniltmis, bu sitelerde bir özgürlük bulundugu kanisini uyandirmistir. Azinlik baskisinin ne denli kötü oldugunu biliyoruz; ama unutmamali ki, çogunlugun baskisi da kötüdür, tehlikelidir ve bundan kurtulus daha da zordur. Çogunlugun baskisi karsisinda azinligin elinde hiç bir güç yoktur. Yunan sitelerinde bir yasa düsüncesi vardi; ama yasayapicidaki bu yasayapici çokluk egemen halkin bütünü idi; yasanin üstünde sayiyordu kendisini. Bu yüzden egemen yurttasin istedigini yapabilmek yetkisi bir bakima sinirsiz oluyordu. Buna karsi koyacak baska bir güç yoktu toplumda. Kendi yaptiklari yasalardan baska hiçbir güce boyun egmek zorunda degillerdi. Bundan ötürü de Avrupa'da özgürlük düsüncesinin öncüsü sayilan Atina Sitesi kolaylikla zorbaliga kayivermisti.

Yunan Sitelerinde yasayanlar kesinlikle devletin baskisi altidaydilar ve bugünün özgürlük düsüncesinden habersizdiler.

Fustel de Coulanges bu baskiyi, buyruk altinda bulunmayi kesin terimlerle anlatiyor. Antik dünyada yasayanlarin özel hayatlari bile devletin boyundurugu altindadir. Birçok Yunan Sitelerinde erkeklerin bekâr kalmalari yasakti. Isparta sitesinde yalniz bekâr erkekler degil, geç evlenen erkekler bile cezalandirilirdi. Atina'da ise, kadinlarin yolculuga çikarken yanlarina ancak üç elbise alabilecekleri kaydi konmustu. Rodos'ta sakal trasi yaptirmak yasakti. Bizans'ta evinde ustura bulunduran cezalandirilirdi. Isparta'da ise herkes biyiklarini kesmek zorundaydi.

Düsünce özgürlügünden vazgeçilemez

Burada özgürlügün tüm açiklamalarini vermeye kalkarsak web sayfalarimiz yetismez. Bu nedenle yasanin özgürlük olarak tanimladigi birtakim haklara göz atalim isterseniz. Din, vicdan, düsünce özgürlügü; kisi güvenligi gibi geleneksel haklar bu yasalarin çizdigi özgürlüklerin yalnizca birkaçidir.

Bunlardan en önemlilerinden biri de düsünce özgürlügü. Bilgili kültürlü ve kafasini egitmis insanlarin yeni ufuklari arayabilme, bunlari sinirlamalar, kisitlamalar olmaksizin söyleyebilme en önemli konulardan biridir.

Yasadiklari toplumda önemli mevkilere yükselmis, sözü dinlenir; tavsiyesi alinir birçok Mason düsünce özgürlügünün yilmaz birer savunucusu olmuslardir.

Amacimiz özgürlüklerin açiklamasini ya da anlatimini yapmak degil. Birer Mason olarak basta düsünce özgürlügü dahil, tüm temel hak ve özgürlükleri iyi anla
Sosyal ağlarda paylaş

said:
ShekiLChoCuq, 28 May 2003 14:58 tarihinde demiş ki:

eğer thalia'nın dediğine göre düşünürsek, özgürlük diye bir kavramın varlığından şüphe etmemiz gerekir. boşuna mı böyle bir sözcük var her ülkenin dil'inde özgür olamıyorsak..
özgürlüğü yaşamak değil, hissetmek önemli benim için.
thalianın dediğinde bile özgürlük var kısa süreli de olsa. sınavı kazanana kadar özgür değilsin nie? çünkü harıl harıl çalışıosun. sınavdan sonra bir müddet özgür kalırsın o da başka bir sınava kadar. hayat zaten bir sınav olduğu için açıkçası pekte özgür olamıyor insan bu değişle.

Thalia şarkıcı bi kere ben Thalion'um ;)

yukarıda dediklerine ben tam olarak özgürlük diyemem, daha ziyade serbestlik.. şu anda üzerinde bi baskı var, bu kalktığı zaman serbest olacaksın ama yine bir yere kadar, lise1 de arkadaş özgür'mü o ? ailesi para vermedikten sonra reşit olmadıktan sonra vs. nereye kadar ?
Özgürlük o kadar kolay tanımlanabilecek birşey değil ama sadece mutlak olarak özgür olamıyacağımızı bilin yeter ;) yok öyle bişi.. serbest olabilirsin, rahat olabilirsin, kısmi olarak özgür olabilirsin ama ben özgürüm diyemezsin, çevre, sosyal durum, mali durum, ülke vs. yok düşündüğünü bile söyliyemediğin bir ülkede yaşıyoruz.. demekki neymiş özgür değilmişiz ;)[hline]

Sosyal ağlarda paylaş

ehehh pardon isim benzerliği (thalia - thalion) olsa gerek ehe. ;)

özgürlüğün sınırı, ucu, bucağı yoktur. reşit'te olsan bağımlı'da olsan ne olursan ol özgür olamazsın her davranışında. seninde dediğin gibi; "Özgürlük o kadar kolay tanımlanabilecek birşey değil ama sadece mutlak olarak özgür olamıyacağımızı bilin yeter" bencede tam anlamıyla yok öyle bişi..
hangi ülkede var ki? Anca kendini hayattan soyutlayacaksın ki, özgür olasın. onlara da ne dendiğini biliosunuzdur.. delü ;)
Sosyal ağlarda paylaş

Valla üniye girince özgür olacağız dedik, nispeten rahat bir hayat yaşadık. Finaller vizeler ve projelerin uçuşmadığı dönemlerde.
Şimdi üni bitiyor, yarına 100 sayfalık final var höhöhö
ben özgürüüm diyorum çünkü önümüzdeki 15 dk özgürüm.

Lakin 2. sınıftan 3. sınıfın ilk yarısına kadar olan ve 4. sınıfın 2 yarısının bir bölümünde rahatsın sınav, proje, kısa ödevler dışında.

ha işletme için geçerli bir mühendis olursan şeytan sırıtışı

Ama genede rahat bir yaşantı oluyor, iyi bir arkadaş grubun olursa daha da eğlenceli olur hayatın. Nispeten rahatsın derste sıkılıp çıkabilirsin ,
uniden çıkıp arabayla deniz kenarına inebilrsin, bilimum yemeksel faaliyette bulunabilirsin, bowling, bilardo, sinema gibi faaliyetler olağan olur. Mc ve Burger da öğle yemeği yemek bayağı ve ısıkıcı bir iş olur. Bir gün köfte ekmek yersin, öbür gün balık ekmek, birgün mantı yersin öbürgün denize nazır ızgara, herşey mümkün.
Össden kurtulun biraz rahatlayın.

Ama unumayın universiteye giderken çalışmak çekilmiyor, sosyal hayatı öldürüyor.
Ben çalıştım bir dönem kendimden biliyorum, yavaş yavaş azalıyor bir bakmışsın iştesin işkolik olmuşun :)

Yok kardeşim şimdi 3 ayımız var onda da master mı asker mi arasında seçim yap
master a gideceksen iş bul ohooo

Nah özgürsün
hele lisedeysen duble nah özgürsün. Ne o uniforma giy pantalonlu kızlarla lise oku...
Spor ayakkabı giy disipline git heh

Ben tek bir özgür adam tandım:

Manisa Tarzanı
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...