Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Tecavüzcülere neden katı yasalar uygulanmıyor , kazığa oturtma , işkence vs.

Biliminsani

Öne çıkan mesajlar

kolektifinsan said:

ha bir de ben cahilsem sen her haltı okuyup bitirdiysen git fikrini hayata geçir, mevzunun kitlendiği yer burası "yapmak veya yapmamak, işte bütün mesele bu"

her altı okuyup bitirmedim ilgilendiğim alanda doktora yapıyorum ve doğal olarak en çok katkıda bulanabileceğim alan bu olacak. şuan çalışma konum dışında, bu ve benzeri konularda fikir üretmek, tartışmak, varsa gösterilere katılmak vs ve benim fikirlerime yakın olan partiye oy vermekten öte gerçekten etkili olarak yapabileceğim bir şey yok.

Ama gidip de politikaya atılıp, yasaları değiştirmeye çalışmıyorum ya da bu konu ile ilgili gösteri söyleşi vs organize etmiyorum diye senin saçma fikrini kabul etmek zorunda değilim herhalde?

"Madem hiç bişey yapmıyosun o zaman benim saçma ötesi fikrimi kabul etmek zorundasın" kafası tam bir AKP kafası tebrik ederim hehe.
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

ha her yazdığından da bir şey alacaksın diye bir şey yok, her konuda doğru konuşacak diye bir şey de yok zira. bugün rage açmış misal :P

kimse her konuda mükemmel fikirler üretmez de fikirleri beğenilmeyince rage'e giren, okumuş adam olmaz olsun daha iyi.

adam konuyu tartışmayı bıraktı bize laf atmaktan öte bişey yapmıyor. sırf fikrini saçma bulduk niye kuzuluğumuz, koyunluğumuz kaldı, ne hiç bişey yapmayan tembel bireyliğimiz kaldı haha ben ne yapayım bu adamın fikirlerini.

allasen yani adam "eğer ki bir çözüm üretmiyorsanuz benim fikrimi beğenmek zorundasınız" kafasında. bu mu okumuş aydınlanmış adam.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

kolektifinsan said:

ha bir de ben cahilsem sen her haltı okuyup bitirdiysen git fikrini hayata geçir, mevzunun kitlendiği yer burası "yapmak veya yapmamak, işte bütün mesele bu"

her altı okuyup bitirmedim ilgilendiğim alanda doktora yapıyorum ve doğal olarak en çok katkıda bulanabileceğim alan bu olacak. şuan çalışma konum dışında, bu ve benzeri konularda fikir üretmek, tartışmak, varsa gösterilere katılmak vs ve benim fikirlerime yakın olan partiye oy vermekten öte gerçekten etkili olarak yapabileceğim bir şey yok.

Ama gidip de politikaya atılıp, yasaları değiştirmeye çalışmıyorum
ya da bu konu ile ilgili gösteri söyleşi vs organize etmiyorum diye senin saçma fikrini kabul etmek zorunda değilim herhalde?

"Madem hiç bişey yapmıyosun o zaman benim saçma ötesi fikrimi kabul etmek zorundasın" kafası tam bir AKP kafası tebrik ederim hehe.

Boldla yazılan kısım= parlamentarizm+teknokrasi(bak yine 2 tane terim yazdım geçtim ıyyy) çözüm parlamentarizm+teknokrasi mi acaba? ama bunla ilgili hiç düşünmeyelim nitekim doktor hasta bakar, öğrenci okur anarşikliğin lüzumu yok,

boldla yazılmayan kısım= mini rage

şu kadar ciddi bi konuyla ilgili alay etmeye kalkışıp sizi bozan bir cevap alınca bunu yaşıyorsunuz bak, yani edilen lafın tutar yanı yoksa cevabı alaydır evet şaşıracak hiçbir şey yok, lenin boş beleş konuşan adamı bozun demiş.
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

sol içinde kadının iddiası, söylemi yeterlidir şeklinde bir kabulleniş var, ki benim oldukça karşı olduğum bir şey bu.

Teorik olarak yapılması gereken şey belli, kadının topluma erkeklerle eşit haklara sahip olacak şekilde entegre edilmesi. Ama tabi bunu yapması mümkün müdür bilmem çünkü zorla değil bu konudaki zihniyetleri değiştirerek yapılmalı bu. Yoksa aslında hiç bir hakkı olmamasına rağmen, özgür ve eşit olduğuna inandırılarak kabullendirilebilir yine kadınlar bu eşitsizlik durumuna.

Bu süreç (var sayalım ki böyle bir süreç planlandı) içersinde pozitif ayrımcılık da yapılabilir belki süreci hızlandırmak için. Ama pozitif ayrımcılık demek herhangi bir kadına %100 yargı yetkisi vermek demek değildir. Bu düpedüz saçmalıktır.

Sırf tecavüz eden erkek aşağılık bir varlık diye bu bütün kadınları %100 doğru ve "ahlaklı" düşünce üretebilen mükemmel varlıklar yapmıyor. Yok öyle bir dünya, insan genel olarak yanlış düşünce üretme potansiyeline sahip bir varlık bunun kadını erkeği yok.
Sosyal ağlarda paylaş

@Ardeth

eylemlilik önemli ama. misal senin mesajlarında da (özellikle son 1 yılda) "ben eğitim alanında faydalı olacam" alt metnini sürekli görüyorum. nedir abi kendini üniversiteye mi kapatacaksın? Mevcut eğitim sisteminde kimlere ders vereceksin, kimlere bilim aşılayacaksın? hadi eğitim değil de araştırma alanına bakalım; hangi araştırman fund edilecek? hangi istediğin, bilime katkı sağlayacak araştırma yerine piyasaya hizmet eden araştırmayı yapacaksın? Ha amacın bu boktan eğitim sistemini içeriden girip değiştirmekse ona diyecek bir şeyim yok. Ben de akademi düşünüyorum ama çıkıcam bilim yapacam, insanlığa katkı sağlayacam modunda değilim. Bilim yapabilmek için önce bu boktan piyasaya bağımlı ya da kendi içinde havanda su döven eğitim anlayışını, sekter entelektüel mentaliteyi baştan sona yenilemek gerekli. Doktorada olan bir arkadaşım dün 3 idiots'tan bir sahne paylaşmış eğitim muhabbeti ile ilgili, tam konuya uygun ahanda paylaşayım.

http://www.youtube.com/watch?v=0tWufYDf2A4&feature=share

Yani eğitmekle, onu geçtim bilim yapmakla bitmiyor bazı şeyler. Senin konunda örnek olarak einstein var işte önümüzde. Adam bilim alanında yargılamış olsa da, ayrıca oldukça politik bir yaşama da sahip. Bu söylediğim sadece bilim için geçerli değil, sinemasıdır, müziğidir say sayabildiğine. Her işini yapan ben katkımı yaptım aga benden bu kadar deyip de geçerse bir 500 yıl daha bu sistem içinde yaşamaya devam ederiz. ha tabi sorun bu sistem içinde yaşamaya devam etmek isteyip istemediğimiz.
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

Boldla yazılan kısım= parlamentarizm+teknokrasi(bak yine 2 tane terim yazdım geçtim ıyyy) çözüm parlamentarizm+teknokrasi mi acaba? ama bunla ilgili hiç düşünmeyelim nitekim doktor hasta bakar, öğrenci okur anarşikliğin lüzumu yok,

yoo kafandaki "bir şeyler yapmak" modelinin ne olduğunu bilmediğim için olabilecek çeşitli seçenekler sundum. zaten kafandaki "bir şeyler yapmak" modelini açıklamadan insanlara "hiç bir şey yapmıyorsunuz!" diye laf atmak da kendi kendini eğlendirmek ve ruh masturbasyonu yapmaktan öte bir şey olmuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Sırf tecavüz eden erkek aşağılık bir varlık diye bu bütün kadınları %100 doğru ve "ahlaklı" düşünce üretebilen mükemmel varlıklar yapmıyor. Yok öyle bir dünya, insan genel olarak yanlış düşünce üretme potansiyeline sahip bir varlık bunun kadını erkeği yok.

Şuna da tamamen katılıyorum, diğer mesajda yazacaktım arada kaynamış..
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

@Ardeth

eylemlilik önemli ama. misal senin mesajlarında da (özellikle son 1 yılda) "ben eğitim alanında faydalı olacam" alt metnini sürekli görüyorum. nedir abi kendini üniversiteye mi kapatacaksın? Mevcut eğitim sisteminde kimlere ders vereceksin, kimlere bilim aşılayacaksın? hadi eğitim değil de araştırma alanına bakalım; hangi araştırman fund edilecek? hangi istediğin, bilime katkı sağlayacak araştırma yerine piyasaya hizmet eden araştırmayı yapacaksın? Ha amacın bu boktan eğitim sistemini içeriden girip değiştirmekse ona diyecek bir şeyim yok. Ben de akademi düşünüyorum ama çıkıcam bilim yapacam, insanlığa katkı sağlayacam modunda değilim. Bilim yapabilmek için önce bu boktan piyasaya bağımlı ya da kendi içinde havanda su döven eğitim anlayışını, sekter entelektüel mentaliteyi baştan sona yenilemek gerekli. Doktorada olan bir arkadaşım dün 3 idiots'tan bir sahne paylaşmış eğitim muhabbeti ile ilgili, tam konuya uygun ahanda paylaşayım.

Bunu devlet ve üniversite bazında yapmak zorunda değilsin. Tek bir insan bile bunu bağımsız birey olarak yapabiliyor mesela Ali Nesin. Bu örneği görmeden önce bir bireyin bir şeyler yapabileceği konusundan çok umut dolu değildim onu gördükten sonra biraz daha umutlu oldum.

Tabi onun bazı kaynakları vardı ama sonuçta yarattığı şey olağanüstü çaba ve burokrasi savaşı gerektiren bir oluşumdu (matematik köyünden bahsediyorum), inanılmaz kaynaklarla girilmedi o işe. Ve orda bu ülkenin genç matematikçilerine gerçekten nasıl akademisyen ve matematikçi olur bu doğru bir şekilde aşılanıyor. Böyle bir oluşum yarattıktan sonra iş zaten fikirlerin yayılmasına bakıyor. Benim aklımdaki ideal "bir şeyler yapma" modeli bu alandaki doğru fikirlerin yayılmasıdır. bunu yapabilmek içinde alanında etkili olman ve önemli şeyler yapmış olman dolayısıyla bir üne sahip olman gerekir. Böylece böyle bir sistemin içinde büyüyüp türkiyede akademisyen olan kişiler mesela AKPnin eğitim ile ilgili uyguladığı politikaların saçmalık olduğunu görebilir ve ona göre fikir ve gerekirse eylem birliği içersine girebilir.

Eğer ki tek başıma böyle başka bir oluşum meydana getirme gücüm olmaz bile en azından böyle bir oluşuma elimden gelen tüm desteği vererek katkıda bulunmaya çalışacağım.
Sosyal ağlarda paylaş

1- benle alay etmen çok da tın, doğrudan tecavüzün tartışılmasıyla alay etmeye kalkışmak alay gerektirir, ben de bu gereği yerine getiririm. burda amaç bi takım insanlarla kısır döngü biçiminde tartışmalara girişmek değil, aciz apolitizmin her tartışmayı baştan imha etmesini engellemek ki bunun için gerekirse kısır döngü biçiminde sen alay ettin o boş konuştu vs tartışmasına girilir(kısır döngüyü de çok uzatmamak gerek tabi)

2- kadının eşit olarak topluma entegre edilmesiyle çözülecek bir sorun yok, tekelci burjuvazinin kontrolündeki devlet bizzat cinsiyetçiliği köklüyor. kadın militanlığıyla, bizzat kadın eylemliliği ve zorlamasıyla bu sorun çözülecek

3- çözüm sunmuyorsun ne demek? durmadan diyorum çözüm sokakta, devletin elini zorlayacak eylemlerde, tabi kadın bu konuda özne, erkeğin erkek-egemen karakteriyle bu işe girmesinin samimiyeti ve anlamlılığı yok, taşeronlaştırmaya karşı mücadele vs hem kadın hem erkek militanın gireceği mevzularda erkek militanın eyleme geçmesi gerek
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

calimero said:

@Ardeth

Bunu devlet ve üniversite bazında yapmak zorunda değilsin. Tek bir insan bile bunu bağımsız birey olarak yapabiliyor mesela Ali Nesin. Bu örneği görmeden önce bir bireyin bir şeyler yapabileceği konusundan çok umut dolu değildim onu gördükten sonra biraz daha umutlu oldum.

Tabi onun bazı kaynakları vardı ama sonuçta yarattığı şey olağanüstü çaba ve burokrasi savaşı gerektiren bir oluşumdu (matematik köyünden bahsediyorum), inanılmaz kaynaklarla girilmedi o işe. Ve orda bu ülkenin genç matematikçilerine gerçekten nasıl akademisyen ve matematikçi olur bu doğru bir şekilde aşılanıyor. Böyle bir oluşum yarattıktan sonra iş zaten fikirlerin yayılmasına bakıyor. Benim aklımdaki ideal "bir şeyler yapma" modeli bu alandaki doğru fikirlerin yayılmasıdır. bunu yapabilmek içinde alanında etkili olman ve önemli şeyler yapmış olman dolayısıyla bir üne sahip olman gerekir. Böylece böyle bir sistemin içinde büyüyüp türkiyede akademisyen olan kişiler mesela AKPnin eğitim ile ilgili uyguladığı politikaların saçmalık olduğunu görebilir ve ona göre fikir ve gerekirse eylem birliği içersine girebilir.

Eğer ki tek başıma böyle başka bir oluşum meydana getirme gücüm olmaz bile en azından böyle bir oluşuma elimden gelen tüm desteği vererek katkıda bulunmaya çalışacağım.

aziz nesin elbette önemli bir aydın, ancak eninde sonunda yapmış olduğu suçu halka atmak "halk aptaldır" "halkımızın şu yanı şöyle absürd, bu yanı böyle komik" suç halkta değil aydındadır her daim, bunu anlamadan toplumun gerçek anlamda değişimi olanaksız, bunu anlamayan adam da "böyle gelmiş böyle gider" der, "herşeye muhalif adam"dan "aman vermez teslimiyetçiliğe" doğru yavaş yavaş yol alır.

ek: yanlış okumuşum ismi, ama ana düşünce aynı, fikirlerin yayılması, aydınlanma tamam güzel ama fikir eyleme yansımadı mı "teslimiyetçilik"ten başka yol yok.

ek2: yani matematik köyü falan güzel de tek başına yeterli değil, üniversite toptan sermayenin batağına çevrilirken militan eylemlilik olmadan, üniversiteleri gericiliğin piyasanın hegemonyasına bırakarak doğru matematikçiliği yerleştirmek zor

ek3: sonra üniversiteden dalga dalga şakirt, dalga dalga piyasacı, bencil tip yetişince, "bu halk sux ufff .s.s.S" diyebiliriz, deriz de asıl suç yine bizde olur çünkü vaktiyle egemen hegemonyasının özgürce yayılmasına izin vermiş oluruz

ek4: sonra o matematik köyünü açan adamı da dhkp-c üyeliğinden alırlar içeri, sonrası iyi ihtimalle uzun süren tutukluluk kötü ihtimallerle işkence tecavüz, ağırlaştırılmış müebbet, belki gözaltında kaybolma vs

ek5: ve aradan yıllar geçer ve yine bir kolektifinsanla ardeth şeriat üniversitesinde matematik öğretilmeli mi, tecavüze uğrayan kadınlar idam edilmeli mi edilmemeli mi konularını tartışırlar sdf
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...