Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Üniversite öğrencilerine ceza yağmuru

kolektifinsan

Öne çıkan mesajlar

onlara şunu sorar mısın?

babaları yemekhanelerde müdürlük yapmış mı?

keza yapanlarla konuşuyorum da ben.

devlet "işçilere X gr et verilecek" diyormuş. yemekhanedekiler, 3/4X gr et koyup kalanını satıp parasını cebe atıyorlarmış. çocuklar için durum daha da güzel. Y gram mı verilmeli? 0.5Y gr yeter de artar bile ya!

uygulanan sistem böle abiler.

adamlar da bunu "çalmak" olarak görmüyorlarmış kesinlikle.
"herkes devletten alıyordu abi o zamanlar." diyorlar. işe girerken maaş sorulmazmış fazla, zaten maaş ne olacak ki? 100 lira diye düşün. o işe girilen yerde dönen para ne kadar? hah o önemli. adam tırtıklayacak çünkü ondan.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Bir şeyi bedava yapmak da "bedava sağlamak" değildir yalnız. Toplu taşıma veya yemeği Sovyetler'in "bedava" yapmış olması bedavaya "sağlayabildiği" anlamına gelmiyor.

İşin bir de sağlayabilme kısmı var.

abi insanları tembelliğe alıştıran, bariz rüşveti ve çalmayı teşvik eden, süper verimsiz bir şirket kurmuşlar.

babam 7 post soviet ülkede fabrikaları yeniledi. her gittiğinde dediği şey "bu adamların bu kadar uzun süre ayakta kalması mucizeymiş! verimlilik nedir bilmemişler hiç. sanıyorum tek amaçları "kimse boş kalmasın! herkes çalışsın!" şeklinde bir düşünce imiş."

rusya, ussr dediklerinde "OHA BAKALM NASIL EPIC FAILLAR GELİCEK BU SEFER!" diye dinliyorum her zaman.

yanıltmıyorlar
Sosyal ağlarda paylaş

kesinlikle değil abi, sosyalizm falan diyen sizsiniz.

o dönem uygulanan sistem bildiğin YAĞMALAYALIM!! sistemi imiş.

verimsiz, çökmüş, yenik, işe yaramaz, bozuk, doğuştan hasarlı, ilerlemeyen, ortalama altı, kötü, işlevsiz, kırık bir şeyi alternatifmiş gibi sunan sizsiniz.

işin gerçeği ise ne yazık ki farklı oluyor. oldukça farklı oluyor hem de.

dediğim gibi, ergen solcuların iyi beslenip, iyi matematik öğrenmeye ihtiyaçları var.

biraz hesap kitap bilmeliler ki, iş konularında saçmalamadan önce bi düşünsünler. "abi 75kuruşa mâl ediliyor!!!" demesinler.

yazık lan.
crowd sourcing ile işe yarar bişiler yapabilirlerdi.
Sosyal ağlarda paylaş

misal..
düşünmemek böle bişi ya
said:
Üretim araçlarının sahibi olan kapitalistler her daim maliyeti düşürmek, geliri artırmak böylece kar marjını artırmak zorundalar, bunu yapmazlarsa zaten serbest piyasanın rekabeti içerisqinde yok olur giderler. Doğanın sömürüsü, aşırı üretim, emeğin ve doğanın sömürüsünü her daim korumak ve artırmak durumundalar, savaşlar, milliyetçilik, din, cinsiyetçiliğin kullanımı böylece katmanlar oluşturarak daha üstte kalan katmana sistemin içindesin mesajı vermek ve emekçi kesimleri bölmek ve bunların korkunç sonuçlarını halkın sırtına yüklemek kapitalizmin zorunluluğu ve bu sistemin sınırsız sömürüsüyle dünyayı ve insanlığı önü alınamayacak bir yokoluş sürecine gayet sürükleyebilir.

Bugün madenler çok daha temiz hale getirilebilir, işçi yeraltına indirilmeyebilir, bunun için gerekli teknoloji var ama bunun yatırımını yapacak firma rekabet sürecinde yok olacağı için bunu asla gerçekleştirmeyecek. Her yeni teknoloji karın yani sömürünün artışı için kullanılacak ancak.

NE!!!!!!!!!

işçiler yer altına indirlmeyebilir??

abi major'ın ne üstüne merak ediyorum gerçekten.
Sosyal ağlarda paylaş

ulan 2 rekat marx oku da ekonomik mantığın, matematiğin gelişsin. ayrıca o kadar kötü bir sistem ki, bitik bir kır toplumunu 2 süper güçten biri haline getiriyor.

ha babanın verimlilikten anladığı:

http://www.ocf.berkeley.edu/~arihuang/academic/abg/slavery/slavery.gif

Çocukların söylediklerinden biri de bu, işsizlik yoktu sovyetlerde diyorlar ki yok (bu arada elemanlar anti-sovyet ama sonra yola geldiler). 5 kişinin kölelikle yapabileceği işi normal şekilde 10 kişiye yaptırırsan evet verimsiz oluyor. o kadar da verimsiz ki dediğim gibi 2 süper güçten biriydi.

Dipnot: sovyet hayranı değilim, kapitalizm hater'iyim..
Sosyal ağlarda paylaş

lol

keşke öle olsaymış lan.

adamlar üretim yapamıyorlar halen, post soviet statelerin durumları ortada. deli gibi kasıştalar üretim yapabilsinler diye.

sosyalizmi görüp ne iğrenç olduğunu farkeden adamları yeniden batağa çekmişsiniz yalnız.

üzüldüm çocuklara.

neyse, okul bitip reel hayata geri dönünce normale dönerler.

şu kölelik geyiği de muhteşem lan.

keza bilmeden atıp tutmak bu adamların esas kafa yapısını gösteriyor.

şimdi üretim hattı var. diğer üretim hattı var.
bunları arka arkaya koyarsan arada işçiye yük olmadan üretimi hızlandırıyorsun.
bi makineyi bi tarafa, diğerini teee öbür tarafa koyarsan?

evet.. kölelere taşıyacak yük yaratmış oluyorsun.
sabahtan akşama kadar beygir gibi, yüklenip yüklenip diğer makineye taşıyıp duruyorlar elemanlar.

bilmeden konuşmayın olm.
madara oluyorsunuz gerçekten.

andropov dönemi diyorlar işsizliğin olmadığı dönem için sanırım. sokakta iş saatinde gezerken gördüklerini polis alıpfabrikalara götürürmüş çalışsınlar diye.

ama verimliliği arttırmak ve daha fazla yatırım ile iş sayısını arttırmak yerine, işçilere aynı miktarda ürün- aynı miktarda fabrika için fazla iş yaratmayı seçmişler.
işsizlik ortadan kalkmış!!!!

bravo..
face palm

bana sorarsanız, milletin anlattıklarına göre brejnev daha iyi bi dönemmiş abiler. onu da eklemem lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

yo abi, bayağı bi sonraki işte 3 x yav parayı nasıl alırız bunun planını yapıyoruz biz.

iki foto çekince falan neden bizimle aynı ücreti alıcaksın ki?

eşitlik ne abi, yukarısı-aşağısı olsun ki tepeden manzaranın tadını çıkart.

evlerde bile yükseklerde oturayım istiyorum olm ben.

bi sürü küçük ışık. bi sürü karınca kadar insan.

üstlerine parmağını koysan ezilecekler sanki!

karıncalar...

swh.
işte kötü amerikan filmi kötü adamı olsaydım böle bişiler derdim sanırım çok evil bi corp.man olarak!

yok öle bişi ama.. yine de hevesimiz kursağımızda kalsın istemedim. RP at its best
Sosyal ağlarda paylaş

Bilgi ike kas gucunun esit olmasinin istenmesi tam bir aptallik ama ya. Is gucunun ucreti neden dusuk diyebilirsin, bu mantikli. Ama esitlik cok aptalca.

Isciler arasinda bile ucret esitligi aptalca. Deneyimli ile deneyimsiz bile ayrilmali.

Insani degerin esit olmasiyla insanin kazandiginin esit olmasi cok alakasiz.
Sosyal ağlarda paylaş

abi regular masa başı çalışan vs. bunların müdürü yapınca aradaki fark bilmem kaç kat çıkıyorsa (>>5mesela) harbi sıkıntı var demektir.

onu da geçtim prim sistemi bile çok seçici geçirgen uygulanıyor. hani her tarafın süper boklukları var. bunları tutup canı pahasına savunuyor gibi gelmek zaten saçma olan şey.

lütfen yapmayın lan.
gelir dağılımındaki adaletsizlik feci boktan. hani bunu görmek için matematik bilmeye bile gerek yok aslında.
Sosyal ağlarda paylaş

olm sen işletme iktisat bişi okumuyor musun zaten?

lan tartışmada seviyeyi düşürmek için yapılan hareketlerden birisi işte bu. yani altında bi mana aramanın sebebi yok.

"okulunu bitir öle gel!" demek gibi bişi hani.

gereksizlik örneği yaptım aslında. bi de sipeys özünde iyi çocuk lan bence.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...