Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Programcılığa giriş

Marv

Öne çıkan mesajlar

yok ayni semester farkli dersler farkli proflar. normalde 1. sömester 1 dil gidiyor cogu yer. Bizim okul özellikle chip programla üzerine baya gelismis durumda. dünya capinda patentleri felan var. o yüzden FPGA kafadan veriliyor. FPGA yanliz degil yani yaninda baska konularda var kombine edilmis. C ama basli baslina bir ders tüm sömester boyunca.
Sosyal ağlarda paylaş

yogunlasma bende hic olamadiki. okulda base olarak PHP/C ve OOP'ye girdim. mezun olunca Delphi ve C ile devam ettim is yerinde sonra patron gelip delphi öldü C# devam ediyoruz dedi. adam akilla ögrenemeden baska ise gectim. yeni is yeri Java var yersen dedi. afiyet olsun diyip oturduk. Simdi C++ ve FPGA ögrenmem lazim. Allahim nasil bir ciledir bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi çalışmaya başlamadan önce şöyle bi program yaptım kendime:

Temin edeceğim kitaplar,

a) C ve C++ - Harvey M. Deitel, Paul J. Deitel: Uzun zamandır ülkemizdeki ve dünyadaki üniversitelerde ders kitabı olarak okutulmuş. C için eksiksiz bir kaynak olduğu ileri sürülüyor.

b) C Programlama Dili - Şerafettin Arıkan: Bu kitapta çıktığı ilk günden beri üniversitelerde ve özel kurslarda temel ders kitabı olmuş. Kendi kendine öğrenmek isteyen kişiler içinde iyi bir rehber kitap olduğu yazıyor.

Başlangıçta bu iki kitapla öğrenmeye koyulacağım C dilini. Sanırım program olarakta Dev-C++'ı kullanacağım ? Belirli bir aşamaya geldiğimde ise,

c) Matlab ile Programlama - Deniz Dal

bu kitabı temin edip, bunun üzerinde çalışacağım.

Sonra da Microsoft Açık Akademi'ye kaydolup 3 seviye'ye bölünmüş bütün derslere girip, sınavlara katılacağım. Sonunda oradan alacağım Sertifika ve BilgeAdam indirimiyle Yazılım ve Veritabanı uzmanlığı eğitim programına katılacağım. O programı da tamamladığımda zaten heralde 10-11 ay geçmiş olur ve ben de 2 yıllık Bilgisayar Programcılığı bölümüne kaydolmuş olurum.

Böylelikle de elimde 2 adet sertifika, 1 adet diploma ve bu işten para kazanabileceğim kadar bilgi sahibi olmuş olurum. Bi de İ.Ö okur, sabahları da eve ekmek götürmek için çalışırım abisiler.

Mutlu son.

Şaka bi yana, sizce nasıl bir yol haritası ?
Sosyal ağlarda paylaş

bck said:

programcılık şahsi fikrim matematiğie çok yatkın degılsenız yazılım geliştiren bir takımın içinde yavaş yavaş olacak bir şey. oturup kitaplada olur ama hobi şeklinde devam eder.

Zaten amaç okula kaydolmadan önce programcılık ve programlama dillerinin mantığını öğrenebilmek. kısacası 2 kitap bitirip, 1-2 dilde bilgi sahibi olup hoopp ben programcıyım diye kendimi servis etmeyi düşünmüyorum. Matematik ve İngilizce de üstüne düşeceğim alanlar onun haricinde.
Sosyal ağlarda paylaş

benden tavsiye o 2 yıllık bilgisayar programcıılıgına sakın gıtme !!! girebilecegin bir mühendislik bolumune kaydol ilerde acayip farkını görürsün maddi manevi.eger programcılıkta ilerisi için hayallerin varsa.yoksa hayalin 2 yıllık programcılık okumaksa bastan kaybedersin.hadi tavsiye daha veriyim 2 yıllık programcılık bitince 14 ay askerlik yapacaksın !! bunları sana söylemek bana düşmyebilir ama tecrübeli birisinden tavsiye istersen bunlar mühim şeyler.
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi şöyle diyim, meslek lisesi çıkışlı olduğum için ve LYS konularına hiç geçmemiş olduğum için YGS-1 ile alan bölümlere girebilirim gibi ancak. 2 yıllık programa puanım tutuyorda üzerine LYS'ye girip MF-4'de iyi bi puan alabileceğimi hiç sanmıyorum, o da ayrı bir çaba istiyor yani. Benim bu sene yapabileceğim 2 yıllık bi programa kayıt olmak, onun haricinde ya dersleri çok iyi tutup 4 yıllığa yatay geçiş yaparım ya da okurken bi yandan da dershaneye falan yazılır dediğin gibi 4 senelik programlardan birini denerim. Ama yakın tarihte bu iş zor benim için. İmkansızlıklar ...
Sosyal ağlarda paylaş

2 yıllıktan mühendisliğe dikey geçiş ile geçiyosun

avantajı dediğin gibi öss ( muadili neyse şauan ) onu baypass ediyosun ama dezavantajları ,

+1 yıl hazırlık,
+1 yıl intibak ( kol gibi sıkıştırılmış yıl ve kalırsan atılıyosun)

alt yapı eksikliğinden sürekli bocalama,

yaşın büyük olduğundan sonradan sınıfa adapte sorunu,

okul bitince askerlikti vs derken diger bebelerden 3 yıl geç iş hayatına atılma..
Sosyal ağlarda paylaş

Ya Bilgisayar Mühendisliği +420 puan istiyor LYS'de ve LYS derslerini hiç görmemiş biri olarak, sayısal altyapısı iyi olmayan biri olarak öyle bi puanı alabilme fikri çok ütopik olur dershanesiz vesaire. Ki çalışma zorunluluğumda var.

O sebepten şu an için kendi imkanlarımla öğrenmeye çalışacağım. Sınav zamanı geldiğinde MF-1 içeriğine göre de hazırlanabilirsem +250 puan civarı Matematik bölümü var ki o da Matematik ve Bilgisayar Bilimleri olarak eğitim veriyor diye biliyorum artık. Olmadı 2 yıllık dediğim gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...