Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Programcılığa giriş

Marv

Öne çıkan mesajlar

Selamlar,

Lise'den sonra okula devam etmemem içimde ukte oldu, bu sene Bilgisayar Programcılığı yazayım diyorum, geçen senelerde aldığım YGS-1 puanları tutuyor mesleki programlara. E yıllardır da bilgisayar başında bolca zaman geçiriyorum. Kasarsam sıkılmadan ve severek yapabilirim diye düşündüm. Ve şimdiden bir şeyler öğrenmeye başlayayım dedim ...

Bu tip onlarca konu açılmıştır forumda muhtemelen ama ben de kendi konumu açma gereği hissettim. Ara, ara dönüp aklıma takılanları bu konu altında sorabilirim düşüncesiyle.

Öncelikle, etrafımda bu bölümde okuyan ya da bu bölümden mezun olmuş olan arkadaşlarıma hangi dil ile başlamalı diye sorduğumda C# ya da .java cevabını aldım. Ve teknik liselerde de şu an ilk öğretilen dil C# olduğu için ve MEGEP'in de C# üzerine ulaşılabilir modülleri olduğu için ben de C# ile başlayayım dedim.

Şu an MEGEP ve bazı Meslek Yüksek Okullarının modüllerini indirdim ve şu şekilde sıraladım,

I - Metodlar
II - Basit Kodlar
III - Kodlamaya Hazırlık
IV - Kontrol Deyimleri
V - Programlamaya Giriş ve Algoritmalar
VI - Temel Algoritmalar

Buraya kadar tamam. Mantık usulü bir sıralama yaptım kendime. Ama hala programcılık olgusunu bile kavrayabilmiş değilim orası ayrı.

Bu bahsettiğim modüller haricinde bana rehber olabilecek kaynaklar var mı internette ? Google'dan aradığımda ulaştığım sonuçlar çok karmaşık ve çoğu da az - çok programlama hk. bir şey bilen insanlara yönelik rehberler / dersler. Pati ahalisi, coderları bana neler önerir ? 0'dan başlayan birinin olayı en kolay şekilde kavrayabilmesi için kaynaklar / yöntemler var mıdır ?
Sosyal ağlarda paylaş

hayalin ne var mi bi hayalin?

ben hep web ciydim o yuzden c falan hic egilmedim. java ogrendim bi ara ama pratik olarak hic bi yerde kullanmadim. agirlikli php/perl gibi scripting dilleri ile gittim.

hayalin ne ise ona egilmen daha iyi olur.

mobil ise ayri, desktop ise ayri, web ise ayri,
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle diyim, bu bölümü ömrüm boyunca yapabileceğim bir mesleğim olsun diye okumak istiyorum. En temel hayalim parakendecilik ve/ve de eğlence sektöründen kurtulabilmem. Onun haricinde mobil/desktop ya da web olarak değerlendirmeye vaktim olmadı hiç. Daha doğrusu kafam daha da karıştı. Ama desktop/web olayına daha sıcak bakıyorum. Daha smartphone olayına geçmediğimden mobil hk. en ufak bir bilgim bile yok zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

o zaman bol bol kitap alican, sayfa sayfa baslican. php ile ilgili al mesela, bi de java al.

direkt dal oku, ornekleri yap ilerle, zaten bayagi bi goturur seni onlar belli bi noktaya kadar.

internetten ogrenmen daha uzun. kitap, guzel kitaplarla daha iyi ilerlersin.

ornegin amazon a gir, java kitaplarina bak en cok yildiz almis kitaplara, 2-3 kitap oradan, 2-3 kitap php vs alip dalabilirsin.

eger ki kitap insani degilse, o zaman kurs a gideceksin.

kurs sana adim adim bisiler verir, ayrica surekli soru sorabilecegin bi hocan olur.

onemli olan ilk esigi atlatman, sonrasi geliyo zaten, anliyosun neyden cok zevk aliyosun, nereye cok egilmen gerek vs.
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkürler nedanko. Ben şu modüllerle gireyim önce bir işe o zaman. Ondan sonra bakarım idefix'ten falan (amazon'a bakmıyorum çünkü ingilizcem iyi değil pek) php v.s üzerine kitaplara o'na göre alırım 1-2 kitap. Kursa zaten gitmek istiyorum malum okul harici sertifika programları da cv'ler de iyi iş görüyor. Ama onun zamanı var daha, bir kendi kendime bişiler yapayım da 3.000 - 4.000 TL'yi ondan sonra gömeriz kurslara. :)
Sosyal ağlarda paylaş

yuh lisp ile başlasın bari.

c# öğren. her ne kadar türkiye'de, c# bilen (daha doğrusu biliyorum diye geçinen) insan sayısı çok olsa da, hem web hem desktop için iyi bir tercih olur. syntax'ı ve küçük programlar yazmayı öğrenince sana bir yol haritası konusunda yardımcı oluruz.
Sosyal ağlarda paylaş

beginner bu http://www.youtube.com/playlist?list=PLFE2CE09D83EE3E28&feature=plcp
intermediate bu http://www.youtube.com/playlist?list=PL27BCE863B6A864E3&feature=plcp
android bu http://www.youtube.com/playlist?list=PL2F07DBCDCC01493A&feature=plcp

ne kadar işine yarar bilmem ama inglizcen var sa adam uzun uzun anlatıyor en azından mantığı anlarsın faln
Sosyal ağlarda paylaş

Hazır böyle bir konu varken yeni bir tane açmadan bir şey sormak istiyorum ben de. Daha önce ufak ufak web tasarımı gibi şeylerle uğraştım ama kod bazında değil. Joomla tarzı şeylerle, hazır tema vs vs.. Şimdi php ve sql öğrenmek istiyorum.

cizgi-tagem.org

Şu siteden çalışıyorum şu an çok da iyi gidiyor tavsiye ederim. İngilizcem kötü değil ama türkçe varken kasmaya gerek yok videolar çok iyi çünkü. Ayrıdan beginner php şurayı okuyorum arada.

Çok istekliyim sizce bu şekilde devam etsem öğrenir miyim bir şeyler? Ayrıdan şunu da yapmalısın dediğiniz bir şey var mı? Belki php'ye özel bir şeyler olabilir.

Şu an sadece wampserver kurdum ve local'dan izlediğim örnekler ile çalışıyorum.

edit: cizgi-tagem'i bilmeyen varsa şöyle çalışıyor: videolu dersleri izliyorsunuz ve deneme sınavlarını yapıyorsunuz en sonda bitirme sınavını da yaptınız mı yüksek çözünürlüklü sertifika veriyorlarmış. Herhangi bir yerde geçerliliği var mı bilmiyorum. Yoktur herhalde zaten sadece öğrenmek için kullanıyorum ben.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir dilde ustalaşırsan zaten diğerlerini öğrenmen daha kolay olur. Çoğu dilde zaten benzer yapılar var, syntax farkıyla beraber. Ve tabi her dilin kendine özel özellikleri de oluyor. Ama ilk öğreneceğin dil sana tüm diller ortak ve temel olan şeyleri öğretecek. Zaten amaç algoritma vs gibi şeyleri de öğrenmekse o dilden bağımsız. Bunları öğrendikten sonra mesela ilerde parsing yapacağın bir işe girersen oturur 1-2 haftada perl'in syntaxını öğrenir ondan sonra da regular expression kasarsın vs.

Kısacası eğer hiç bir programlama ve dil bilgin yoksa bence C ile başla ve temel şeyleri öğren.
Sosyal ağlarda paylaş

İlk başta C ile başlamayı düşündüm zaten ama milli eğitimin hazırladığı modüller gibi bi kaynak varken başlangıçta başka kaynaklara yönelmeyeyim dedim. Modüller de sadece C# üzerine. Ama zaten biraz daha araştıracağım en azından olayın mantığını ve işleyişini anlayabilmek için. Olmadı C üzerine çalışırım.
Sosyal ağlarda paylaş

C# de olur canım ilk dil işte dediğim gibi işin mantığını kapmak için. Ama tabi daha sonra hangi dile uzmanlaşacağını seçmek için programlama ile neler yapılıyor, nasıl şeyler üretiliyor genel kültür olarak onları da araştırmalısın ki sonra neye devam edeceğin hakkında bir fikrin olsun.

Bunun için daha spesifik olan perl ve phyton gibi dillerin websitelerini dolaşabilirsin ya da C, C# komünite websitelerine bakabilirsin, oralarda bazen oluyor bu tarz bilgiler.
Sosyal ağlarda paylaş

Evet o da önemli bir detay, daha hangi alana yönelmem gerektiği konusunda bi fikrim yok. İşte güzelce olayın mantığını, işleyişini v.s kavrayıp o'na göre bir yol haritası çizmem lazım kendime. Neyse ortak önerileriniz doğrultusunda ve bulduğum faydalı Türkçe kaynaklara göre C ya da C# öğrenmeye çalışmakla başlayacağım işe.
Sosyal ağlarda paylaş

temel seviyede öğrenmesi daha kolay geleceğinden c öğrenmeni tavsiye ederim. programcılığın, algoritmanın ne olduğunu anladığın seviyede ne yapmak isteyeceğine karar vermiş olursun muhtemelen, ona göre daha bilgili bir seçim yapmış olursun. sıfır seviyeden öğrenmek için c bütün dillerden daha kolay gibi geliyor bana. kaldı ki daha kolay kaynak bulursun.

c#'ın ise iş alanı oldukça geniş türkiye'de vs ama, senin birkaç ayda öğrendiğin c bilgin oluştuktan sonra, aynı yeteneklerini c#'ta sergileyebilecek hale gelmen 2 gününü alır en fazla. hadi 1 hafta olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Keşke dediğin gibi bir kaç ayda öğrenebilsem fizban. Bana epey zor gibi gözüküyor şu an baktığımda da. Tırsıyorum hatta resmen bende programcı kafası yok galiba diye. Ama bakalım, biraz daha inanırsam olaya peşinden giderim.

Tekrar teşekkürler önerileriniz için. Mağazada bile ürünleri soldan sağa kronolojik olarak sıralayan adamım ben. C'den başlamam daha bi tercih meselesi yani benim için. En azından takıntı yapmam C#'dan önce C vardı, orijini oydu diye. heheh
Sosyal ağlarda paylaş

bir kaç ayda zaten sadece başlangıç seviyesine gelirsin diyorum. okullardaki introduction to programming dersi bile 1 dönemde verilir, ve dönem sonunda c'de (yanlış hatırlamıyorsam) pointer'lara kadar gelinir. yani aslında c'de -temel olarak- öğrenmen gereken herşeyi öğrenmiş olursun.

e okullar bunu 3 ayda yapıyor. öğrencinin başka 4-5 dersi varken, haftalık 3-4 saatte. şu an çalıştığını varsayıyorum, ortalama haftaiçi her gün 1 saat kitaptan okuyup, örnekleri haftasonunda toplamda 4-5 saat ayırıp denesen, 3 ayda gelirsin bu seviyeye.

hadi ders anlatacak biri yok, daha yavaş ilerlersin diyleim, 6 ay olsun. daha fazla olmaz. c'nin c#'a göre avantajı, çok daha temel bir dil olduğu için bir başka dil istersen ona da daha rahat geçer ve adapte olursun.
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:

bir kaç ayda zaten sadece başlangıç seviyesine gelirsin diyorum. okullardaki introduction to programming dersi bile 1 dönemde verilir, ve dönem sonunda c'de (yanlış hatırlamıyorsam) pointer'lara kadar gelinir. yani aslında c'de -temel olarak- öğrenmen gereken herşeyi öğrenmiş olursun.

e okullar bunu 3 ayda yapıyor. öğrencinin başka 4-5 dersi varken, haftalık 3-4 saatte. şu an çalıştığını varsayıyorum, ortalama haftaiçi her gün 1 saat kitaptan okuyup, örnekleri haftasonunda toplamda 4-5 saat ayırıp denesen, 3 ayda gelirsin bu seviyeye.

hadi ders anlatacak biri yok, daha yavaş ilerlersin diyleim, 6 ay olsun. daha fazla olmaz. c'nin c#'a göre avantajı, çok daha temel bir dil olduğu için bir başka dil istersen ona da daha rahat geçer ve adapte olursun.

c bir dönem bizde komple herseyi ile arti yaninda FPGA var. 2. sömester direkt c++(oop) hardcore.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...