Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

CDN ve Hosting ile ilgili sorular

Soris

Öne çıkan mesajlar

Selamlar. Tam emin olmak için bilgili kişilere soruyorum:

Şimdi mesela benim bir websayfam var. Bu web sayfasında 1 tane resim 1 tane video 1 tane de veritabanından çektiği sorguyu yazdıran bir kısım var diyelim.

Şimdi ben bu siteyi mesela trdeki bir sunucudan yayınlıyorum diyelim.

Şimdi mantıken insanlar tr den bu siteye girdiği zaman daha hızlı gireceklerdir. E şimdi ben bu siteyi tüm dünyaya açmak istiyorum bu noktada cdn in görevi şumu?

Mesela ben sitemi oluştururken images/1.jpg yapıyorum diyelim.

CDN kullanmaya başladığımda bu adamlar bana bir adres verip mesela sorisite.cdnhizmeti.com/images/1.jpg i upload etmemi isteyip web sitemi kodlarkende bu şekilde imajı yerleştirmemi isteyecekler?

İstediler diyelim şimdi bu bağlantıya istek gönderen adam bu cdn nin en iyi ping aldığı noktaya yönlenip statik verisini oradan mı alacak? Dolayısıyla sayfamdaki statik veriler daha hızlı yüklenecek?

Bunun dışında şunuda sormak istiyorum:
Veritabanından sorgu çekerken sorgunun hızlı gelmesinin sanırım pingden ziyade sunucu tarafıyla alakası var. Yanlış mı düşünüyorum?

Eğer doğru öğrendiysem bize sadece işlemlerimize göre sanal sunucu ve işler büyürse bir cdn ile anlaşma gerekecek değil mi?
Sosyal ağlarda paylaş

CDN'in tek olayi statik data icin ziyaretciye daha yakin bir lokasyon sunmasi. Baska bir olayi yok. Geri kalan veriler yine senin sitenin bulundugu sunucudan cekilecek.

Boyle bir durumda ping suresinden ziyade aradaki baglanti ve sunucu arasindaki baglanti hizi onemli.

Oyle anlik yuzlerce binlerce ziyaretciye hizmet eden bir siten yoksa cok da gerekli bir olay degil benim gozumde.
Sosyal ağlarda paylaş

CDN en yakin lokasyondaki server a yonlendirmesidir

Mesela amerikada fransada ve Asyada 1 er serverlari var

sen cdn.hizmet.com a attin resmini diyelim o resimi amerikadan cekmek isteyen adam amerika serverina yonlendiriliyor...

Fransadan fransadakine filan bu sekilde ping dustugu icin Hizli oluyor ayni zamanda site deki Anlik BW yogunlugunu dusuruyor.

Eger boyle bir hizmet almayi dusunuyorsan yada
farketmez dusunmuyorsanda yardimci olabilirim :)
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkürler arkadaşlar o zaman doğru biliyormuşum bende. Bu arada di katılıyorum sana işte büyük site olmadan gereksiz birşey bu. Merak ettiğimden sordum ben.

Birde mesela cdn olayına girmek istediğimizde bu multi cdn hizmeti veren firmalarla başlamak daha iyi sanırsam? Mesela cedexis gibi cloudflare gibi. Yanlış hatırlamıyorsam nedanko paticikte cloudflare kullandıydı.

Birde sağlam bir yerden sunucu almak gerek o zaman tamamdır işte.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...