Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

29 Ekim'de Ankara'da yapılacak olan Seferberlik Yürüyüşü'nden haberiniz var mı?

KuddusiMavra

Öne çıkan mesajlar

Kılıçdaroğlu: "bayrağını alan 1. meclis önüne gelsin, ben orada olacağım"

Ankara Valiliği’nin 1. Meclis’in önünde Cumhuriyet Bayramı kutlamasını yasaklaması ve Başbakan’ın buna destek vermesine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, vatandaşları “Bayrağını alan gelsin” diye 29 Ekim’de Ulus’taki tarihi Meclis binasının önüne gelmeye davet etti.

Kılıçdaroğlu, bugün Silivri Cezaevi’ni ziyaret ederek, tutuklu milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mahmet Haberal ile bayramlaştı. Bayramlaşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, ülkede adalete ihtiyaç duyduklarını belirterek, milletvekillerinin tutukluluğunu eleştirdi.

"BURADA YARGILAMA YOKTUR"

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Adaletin olmadığı yerde devlet olmaz. Çünkü, adalet mülkün temelidir. Adaleti yarım sağlayamazsınız. Birilerinin iradesine göre de adalet olmaz. Adalet kamu vicdanı demektir. Savunma hakkının olmadığı, savunma hakkının kısıtlandığı, avukatların konuşturulmadığı, kişi kendisini savunacak diye duruşmalardan men edildiği düzende adalet sağlanmaz. Defalarca söyledik, bir kez daha seslendirmek isterim; biz hiç bir zaman kimse yargılanmasın diye bir yargıda bulunmadık. Elbette ki yargılanabilirler ama yargılamanın adalet içinde olması lazım. Silivri toplama kampında adalet yoktur. Burada yargılama da yoktur. Önyargılı bir anlayışla davalara bakılmaktadır.”

Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunanların demokrasi istedikleri için tutuklu olduğunu, AB raporlarında da bu davalara ilişkin rahatsızlığın vurgulandığını belirten Kılıçdaroğlu, “Gazeteciler tutuklu... Bilim insanları tutuklu... Milletvekilleri tutuklu... Askerler tutuklu... Üniversite öğrencileri tutuklu... Nedir bu kadar tutuklu olmalarının sebebi? Bunlar demokrasi istiyorlar. Demokrasi istemek ne zamandan beri tutuklu olmayı gerektiriyor. Bunlar özgürlük istiyorlar. Demokrasinin olmadığı ülkelerde ancak bu kadar tutuklu olabilir” dedi.

"KİMSE İNANMAZ; İNANMIYORLAR ZATEN"

Türkiye yarı açık cezaevi görünümünde olduğunu, insanların “Başımıza bir iş gelir” diye telefonla konuşmaktan, Başbakan’ı eleştirmekten korktuğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, demokrasinin ilerleme kaydetmesi gerekirken gerilediğini, özgürlüklerin kısıtlandığını şöyle konuştu:

“100'e yakın gazeteci hapisteyse bu ülkede siz kalkıp, 'Demokrasi vardır' diye söyleseniz dahi kimse inanmaz; inanmıyorlar da zaten. Brüksel'e ilk gittiğimde tutuklu gazeteci sayısı 35'ti. Her yargı reformu paketinden sonra içerideki gazeteci sayısı arttı. İnsanlar içeride yatıyorlar, hangi gerekçeyle tutuklandıklarını bilmiyorlar. Parlamento yasa çıkarıyor. Somut gerekçelerin yazılması lazım diyor. Mahkeme kararına bakıyorsunuz, hiç bir somut gerekçe yok. Yargı organı yasama organını kontrol etmeye kalkmışsa, baskı kuruyorsa kimse kusura bakmasın ama yasama organı da onun başındaki kişi de görevini yapmıyor demektir.”

"BAYRAM KUTLAMASI NE ZAMAN BERİ SUÇ?"

Bir soru üzerine, Ankara Valiliği’nin, Ulus’taki 1. Meclis binasının önünde Cumhuriyet Bayramı kutlamasını yasaklamasına, “Bir bayramın yasaklandığını hangi demokraside gördük? Ankara'da yasak getiriyorlar. Bu ülkenin kurucusunun saygıyla anılmasını engellemek istiyorlar. Bir insanın elinde karanfil demetiyle gidip Mustafa Kemal Atatürk'ün heykeline çiçek bırakması ne zamandan beri suç olmaya başladı?” diye sordu.

MEYDAN OKUDU: BEDEL ÖDEMEYE HAZIRIM

Kılıçdaroğlu, Başbakan’ın, valiliğin, aldığı istihbarat üzerine kutlamayı yasakladığına ilişkin açıklamasına ise sert tepki gösterdi ve şöyle konuştu:

“Bu ülkede demokrasi var mı? Var. Özgürlük var mı? Var. 'İstihbarat geldi yasaklıyoruz.' Böyle bir anlayış olabilir mi? Yasak geldiği için ben 29 Ekim törenlerinde değil, halkın arasında olacağım. Onlarla beraber bayramı kutlayacağım. Resmi törenlerle kutlamak kolay, halkın arasında olmak zordur. CHP Genel Başkanı olarak zoru seçiyorum. Bir bedel ödenecekse orada o bedeli ödemeye de hazırım.”

"BAŞBAKAN VE UZANTILARI"

Cumhuriyeti kuranların “Düşman geldi, korktuk” diye cumhuriyeti kurmaktan vazgeçmediğini, halkın egemenliğine dayalı bir ülkeyi kurduklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Şimdi Başbakan ve onun uzantıları yasak getiriyorlar. Yasağı kabul etmeyiz. Yurttaşlarımdan tek isteğim var. Herkes eline bir Türk bayrağı alarak gelsin. Cumhuriyetin kurulduğu TBMM önünde saat 11.00'de olacağım” çağrısında bulundu.

Kaynak: http://www.gazetecileronline.com/newsdetails/8080-/GazetecilerOnline/kilicdaroglu39ndan-cagri-bayragini-alan-1-meclis39
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

he.

edit: adamlar alman milli marşını okumuyor diye milli takımdaki futbolcuları sorguluyorlar gazetelerde, tvlarda, meclislerinde. boş konuşmayalım lütfen
bu dünyada milli devlet kavramı sanki Türkiye'ye özgüymüş gibi davranan uzaylılardan bakalım kendi ülkemiz ne zaman kurtulacak?

iste marsi okumayacak kadar cesaret/özgürlük artik adina ne dersen var adamlarda. Sevgili ulusalci kardes sizin son kullanma tarihiniz doldu.
Sosyal ağlarda paylaş

he.

edit: harbiden seni ciddiye almak istemiyorum ama bir taraftan da yaşadığın kafaya hayret ediyorum. bugün NBA maçlarını izlerken dikkat et potalara bile amerikalılar amerikan bayrağı yapıştırmış, senin o almanlar (hani çok özgürlükçüler, çok ulusluluğu acaip benimsemişler ya) hala cayır cayır Türkleri yakıyorlar,dövüyorlar. acaip demokrat fransa'da yanımızda fransızca bilen adam olmayınca aç kaldık-kalırız-kalırsınız ki hepsi domuz gibi ingilizce bilir.

sen ve senin benzerin adamlarda ki bu içinden çıktığınız topluma karşı nefret ya da aşağılık kompleksi ve içinde olmadığınız batılı toplumlara karşı hayranlık nereden geliyor? gitmediğim, bilmediğim, görmediğim, yaşamadığım yerler olsa "ulan haklılık payı olabilir mi acaba?" diyeceğim ama yok kardeşim. içlerinde bir ingiltere'yi bir tarafa ayırırım onlar da zaten hala yüzlerce senelik sömürge mirasının üzerinde oturduklarından ve diğer batı ülkelerinden farklı olarak milletçe bunun farkında olduklarından biraz daha farklılar diğerlerinden.

dünyanın 4 kıtasında 30 küsür ülkeye gittim ve hem çok kültürlülük ve hem de diğer kültürlere saygı konusunda bizim halkımızın üzerine tanımam (içimizdeki her türlü olumsuzluklara rağmen).
Sosyal ağlarda paylaş

batılı toplumlara özenmeyle ne ilgisi var, sen milliyetçilik yapmaya özendiriyorsun milleti. almanyada türkler sevilmiyosa, türkiyede de hala ermeniler sevilmiyo en basitinden. zaten dünya kabile>millet>ülke diye ayrılmışsa herkes de birbirini veya her milleti sevmek zorunda değil. olmamış ki savaşlar olmuş, ha olmasa daha iyi olur tabi. böyle söyleyince de yazıyosun ki, ''sen ve senin benzerin adamlarda ki bu içinden çıktığınız topluma karşı nefret ya da aşağılık kompleksi ve içinde olmadığınız batılı toplumlara karşı hayranlık nereden geliyor? '' burda topluma veya yapısına laf fln söylenmiyo ki örneğin. kaldı ki ayrıca, adam kendini milliyetsiz de kabul edebilir, anti-militarist de olabilir. bu gayet doğal, karışamazsın ki. bi de hani ''batılı toplumlarına özenmek'' lafı nedir ya, adam hiç açıp mitoloji de okumasın o zaman. başka ülkelerin edebiyatlarına da bakmasın, bu mudur
Sosyal ağlarda paylaş

abi bunca millet var herkes kendi milletini üstün görüyor falan, kim karar vercek buna ben bunu bekliyorum. umarım ben ölmeden bi karara varırlar hangi milletin daha üstün olduğu konusunda. millet ne abi. insan büyüdüğü alıştığı toprakları sever bir miktar da olsa elbet. ama bunun ötesinde sırf yüz/bin yıllardır aynı topraklarda yaşayan veya bir arada bulunmuş insanların yaşam tarzları birbirine benzemeye başlamış diye hemen "üstün millet o süper kültür o çok iyi" diye gaz vermeye gerek yok. istatistiksel mekanik yahu, belirli bir enerjisi var sistemin zamanla homojen dağılıp dengeye geliyor ona da ortak kültür deniyor.

diğer kültürlere saygı kuşağında:

http://www.youtube.com/watch?v=8kgL2OU42SM
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

abi bunca millet var herkes kendi milletini üstün görüyor falan, kim karar vercek buna ben bunu bekliyorum. umarım ben ölmeden bi karara varırlar hangi milletin daha üstün olduğu konusunda. millet ne abi. insan büyüdüğü alıştığı toprakları sever bir miktar da olsa elbet. ama bunun ötesinde sırf yüz/bin yıllardır aynı topraklarda yaşayan veya bir arada bulunmuş insanların yaşam tarzları birbirine benzemeye başlamış diye hemen "üstün millet o süper kültür o çok iyi" diye gaz vermeye gerek yok. istatistiksel mekanik yahu, belirli bir enerjisi var sistemin zamanla homojen dağılıp dengeye geliyor ona da ortak kültür deniyor.

O bayrağı oraya 14 kere gelip asamadılar, belgeselcilere bile astırmayız kardeşim.
Sosyal ağlarda paylaş

hamsilipilav said:

ulus devlet olayı fail bi fikir zaten. zamanında gerekliydi bazı şeyleri yerine oturtmak için şuan gereksiz. gelecek uluslararası siyasi birliklerde zaten. yavaş yavaş onlar da güçlerini birliğin iradesine devredecekler.

lol. Hakkaten tanıdığım bizden daha ulusalcı 3 devlet var. Biri ABD, diğeri RUSYA, ötekide ÇİN. Bence bu 3 devlet seni yanlarına danışman alsınlar, sen onlara anlat. Gelecekte uluslararası siyasi birlikler olacak, yavaş yavaş güçler birleşecek, rusya ile amerika sıcak sevişmeye girecek de. hahha
Sosyal ağlarda paylaş

RRa said:

Ardeth said:

O bayrağı oraya 14 kere gelip asamadılar, belgeselcilere bile astırmayız kardeşim.

RRa troll mü yoksa cidden oksijen ziyanı mı?
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...