Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Anonim şirket meselesi

Flameoffear

Öne çıkan mesajlar

Valla ben olsam öyle vergi borcu + piyasa borcu olan adamla A.Ş kurmam. Kanunen güvenli olsada real de işlemez. Şirket ortağından bile zorla isteyebilirler.
Kanuni tarafına gelirsek. Sıfırdan bir A.Ş kurulduğu taktirde. Ortakların sorumluluğu koyduğu sermaye miktarı ile sınırlı. Vergi vb. devlete karşı olan borçlarında tüm malvarlığı ile sorumlu olur. Yani şirketin bi vergi borcu var devlet ben bunu bölücem her ortaktan eşit alıcam demez. Kimi yakalarsa alır parasını , sen git diğer ortaktan iste der.
Sosyal ağlarda paylaş

batuhan said:

Valla ben olsam öyle vergi borcu + piyasa borcu olan adamla A.Ş kurmam. Kanunen güvenli olsada real de işlemez. Şirket ortağından bile zorla isteyebilirler.
Kanuni tarafına gelirsek. Sıfırdan bir A.Ş kurulduğu taktirde. Ortakların sorumluluğu koyduğu sermaye miktarı ile sınırlı. Vergi vb. devlete karşı olan borçlarında tüm malvarlığı ile sorumlu olur. Yani şirketin bi vergi borcu var devlet ben bunu bölücem her ortaktan eşit alıcam demez. Kimi yakalarsa alır parasını , sen git diğer ortaktan iste der.

Yani şimdi ortağın eski vergi borcunu yeni şirketten kesip sen paranı ortağından al mı diyorlar. Yanlış mı anladım.
Sosyal ağlarda paylaş

Flameoffear said:

batuhan said:

Yani şimdi ortağın eski vergi borcunu yeni şirketten kesip sen paranı ortağından al mı diyorlar. Yanlış mı anladım.

Eski vergi borcunda farklı bi durum var anlatıcam. Üstte bahsettiğim eğer yeni bi vergi borcu olursa gerçekleşicek durum.

Eski borç için şöyle bişey yapabilir adam. Benim X A.Ş de ortaklığım var ordaki payımdan alın diyebilir. Şirketi tasfiye edebilirler. Bu durumlar biraz karışık tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,
şu ana kadar 80 civarında şirket kurdum, devrettim, devir aldım, sattım, yabancı ortak getirdim, GMBH ve SRL kurdum, sana tek tavsiye vericem, parasız adamdan sana ortak olmaz, yarın birgün bu adam şirketin malını/parasını/kaynağını satar borcunu öder sen patlıcan gibi ortada kalırsın, varsa parası önce borcunu ödesin, hatta şirket sermayesini de yatırsın sonra notere gidilsin. İmzayı attıktan sonra geri dönüşü zor..
Sosyal ağlarda paylaş

ortakların borçları firmaları bağlamaz, belki şahıs şirketlerinde bağlar, a.ş'de kesin bağlamaz. en fazla şirketteki hisselerine haciz gelir, o da teoride sadece senin ortağını değiştirir. hissesine haciz konacak kadar başarılı şirket kursanız zaten ortağının kim olduğu da o kadar önemli değil.

bir de niye a.ş? a.ş'nin çok avantajları var ama o avantajlar hep sermaye ile ilgili. onun dışında çok hantal şirketler. en ufak değişiklikler için bile bir dünya imza, tescil, izin vs alman gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ramocan said:

Selamlar,
şu ana kadar 80 civarında şirket kurdum, devrettim, devir aldım, sattım, yabancı ortak getirdim, GMBH ve SRL kurdum, sana tek tavsiye vericem, parasız adamdan sana ortak olmaz, yarın birgün bu adam şirketin malını/parasını/kaynağını satar borcunu öder sen patlıcan gibi ortada kalırsın, varsa parası önce borcunu ödesin, hatta şirket sermayesini de yatırsın sonra notere gidilsin. İmzayı attıktan sonra geri dönüşü zor..

THIS !
Sosyal ağlarda paylaş

Ben ortak olmuyorum. Benlik bir olay yok. Ama işin ucu bana da dokunacak. sdf

Çok ani gelişen bir olay oldu. Arkadaş da anlamıyor hiç şirket işleriden. Bi prodüksiyon şirketiyle ilgili. Bizim eski patron adam, böyle bi teklifde bulunmuş arkadaşa. Ben de bi sorayım dedim bu borç durumunun aslı astarı nedir. Adama güvenmiyorum zira. Yarın bi gün elemana patlamasın bişiler diye bakıyordum.
Vazgeçirdim zaten. Eyvallah cevaplar için.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...