Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kur'an-ı Kerim ders olarak okutulacak.

Vendy

Öne çıkan mesajlar

throine said:

cetoritto said:

Lan bu haberi yeni gördüm, dakka 1, gol 1 ya. hahahahah.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20265491.asp

daha neler göreceğiz, durun bakalım. ileri demokrasi diye diye görün bakalım daha neler göreceğiz.

ne var yani? işi uzmanından öğreniyor eğitimli diplomalı imam.

milli güvenlik dersine albay girince sorun olmuyor da din dersine elinde diploması olan imam girince mi sorun oluyor?

yoksa postal giyenlere karşı özel bir ilgimiz mi var? :)

O postal giyenler var etti sizi. Giydiğiniz takunyaya kadar herşeyinizi o postal giyenlere borçlusunuz, keza yaptıkları darbelerde size dokunmadıkları gibi, e-darbe yapanlarına da Audi A6 makam arabası ve ek ikramiye verdiniz. İnsanları darbecilikle itham edecek yüzü buldunuz ama, gerçek darbeciler hala devletten 10 bin lira maaş alıyor, e-muhtıra yazanlara da sempozyumlarda plaket veriyorsunuz.

Darbe goygoyu artık utanılacak bir durum aldı. Ben kemalist değilim ve belki -komünist- kategorisi içinde en azılı düşmanları sayılırım, fakat güneşi balçıkla sıvanmaz. Bir despotizm bir başka despotizmle düzeltilmez.

Senin tabi badem yüreğin yetmiyor bizle tartışmaya böyle şamil tayyarlık yapıyorsun ortaya konuşarak her zamanki gibi. Sana bol ezik liberallikler dilerim, kul,köle, iki büklüm liberal kardeş.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

ohyeah said:

Seçmeli dersten bahsediyorum yani.

bi de oh yeah.

Allah aşkına seçmeli ders deyip durma, bu ülkede üniversitelerin bile %70inde falan seçmeli dersler zorunlu (almayabilirsin tabi ama almazsan kredini dolduramadığın için mezun olamazsın, yerse). Şaka gibi yani sürekli seçmeli seçmeli demen. Lütfen deme.

ohyeah said:

16:35'de yazmışsın. İlaçlarını aldın mı ? Ben sana seçmeli ders yok demedim. Seçmeli dersi zorunlu verdikleri yerde sen eğer koyun gibi güdülüyorsan bu senin sorunun dedim. DAha yazdıklarımı okuyamıyorsun. Lütfen yazma

Bunu ben yazdım Aluriel değil. Koyun gibi güdülüyorsan ne demek? Senin üniversiten az sayıda seçmeli ders açıyorsa ne yapacaksın hoca bulup ders mi açtırtacaksın? Orda baya ağır saçmalamışın, yönetmelikle karşılarına çıktım falan diyorsun da orda da bir atmasyon var gibi, farklı ya da yanlış verilmiş bir dersten bahsetmiyoruz çünkü.

Öte yandan biz liselerden ve ortaokullardan bahsediyoruz. Müdür çıkıp da bu dersten başka seçmeli ders yok dese ortaokullu çocuklar ne yapacak, müdüre isyan edip ders mi açtıracak? Söylediğiniz şeyi haklı çıkarmak için bazen mantıksız şeyler söylüyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

ohyeah said:
Başından beri tek anlayamadığım nokta bu dersin okutulmasındaki zararın ne olduğuydu. Onu da açıklayabilen çıkmadı. Tek derdiniz anladığım kadarıyla seçmeli de olsa zorunlu olacak diyorsunuz. Bende zorunlu olsa dahi - inanmasan bile- genel kültür olarak kalır diyorum.

Açıkladım ama senden cevap gelmedi. Bu müfredatı ve bu eğitim sistemini tasarlayan partinin, başkanından tut büyük şehirlerine verdikleri belediye başkanlarına kadar hepsi kendi kafa yapısında olmayan insanların düşüncelerine ve özgürlüklerine saygı duymuyor. Biri eşcinselliği, diğeri ateistliği, diğeri marksistliği ahlaksızlık olarak değerlendiriyor. Bu adamlara katılıyorsan zaten boşuna tartışıyoruz, yok katılmıyorsan böyle adamların yapmaya çalıştığı şeyden nasıl rahatsızlık duymuyorsun. Buna hiç bir şey demedin.

Ek olarak bu ülkede o kadar lise ve ortaokula adam gibi bu dersi verecek hoca yetiştirmeleri mümkün değil. Benim okuduğum iyi lisede bile din hocasının ana motivasyonu insanları "inanmazsanız ama tanrı varsa yanarsınız" gibi argümanlarla müslüman yapmaktı bir şeyler anlatmaktansa. Ha sen böyle dersler, hocalar iyidir diyorsan yine tartışmayalım.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

cetoritto said:

daha neler göreceğiz, durun bakalım. ileri demokrasi diye diye görün bakalım daha neler göreceğiz.

milli güvenlik dersine albay girince sorun olmuyor da din dersine elinde diploması olan imam girince mi sorun oluyor?

Yoo sorun, bir liseye ne bir albay girmeli ne bir imam. Ülke bir sürü imam dolu, sen hepsinin müslümanlığı doğru kavramış süper insanlar olduğunu düşünüyorsan bu hayal perestlik olur, bu bir.

Milli güvenlik dediğin lisede verilen ders, böyle bir şeyin ilkokullara kadar inmiş olmasından rahatsızlık duymuyorsan gelip de ulusalcı ve milliyetçi propagandadan şikayet etme bu forumda iki yüzlülük olur çünkü bu da iki.

İlkokul dediğin her sabah okutulan andımızla, hedef türjiye videolarıyla, din hikayeleriyle çocukların ideolojik cephelere çekilmeye çalışıldığı bir yer olmamalı. Amacı belli, eğitim ve öğretim. Öğretim kısmı ise zaten çocukların arkadaşları ile iletişim kurması ve öğretmenin öğrencilerini gözetleyip doğruyu yanlışı anlatması ile gerçekleşiyor.

Bir insana bu yaştan din eğitim ve öğretimi veriliyorsa, o zaman bu yaşta da milliyetçi ve ulusalcı söylemlerle kafalarının doldurulmasında sakınca görmüyor olman lazım?
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Niye olmayayım?

Dine karşıyım, İslam'dan ve Muhammed'den nefret ediyorum. Öğrettiklerinin ve yaptırdıklarının çöpe atılmasını çöpe hakaret sayarım.

Öfke ve küfür doluyum, tam kafirim yani. Niye sessiz kalayım bu kadar nefret ettiğim bir şey çocuklara öğretilecekse?

Saygı maygı da duymuyorum; gülünecek, alay edilecek fikirlere niye saygı duyayım? Elimde olsa tüm kutsal kitapları toplayıp yakarım, camileri ve kiliseleri yıkarım.

Böyle yani. Ne desen boş. Nefret ediyorum bu tanrı fikrinden ve Allah kişiliğinden.

Bu.

Allah yardımcın olsun kardeşim.

yarı troll olarak başlamıştım ama merak ettim ve devam edeyim;
ya onlarda (şu anda başımızıda bulunan "dinci" kesim) barlar, pavyonlar, kutuphaneler, sinemalar, ateist yuvası hadi oraları kapatalım, (yakalım da değil bak) diye düşünürse? bazı fantastik romanları ve komiklik dergilerini, akıllara aptallık sokuyor diye toplatıp, bazı websitelerinide kapatırlarsa? kaldi ki zaten yapıyor herifler bunları. iyice gaza galayana getirin hepsini. aferim. abi herşeyi tek taraflı düşünüyor olmanızı ben çok garipsiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

cetoritto said:

Adam Caferi imam yani imam hatip mezunu imam değil. Üstelik de ki diplomalı imam olsun, sınıfa o kılıkla girmek hakkı yok, yasalar da belli din adamlarının nerede dini kıyafetleri ile gezebilecekleri. Milli Güvenlik dersini askerin anlatmasından daha doğal bir iş yok kaldı ki zaten bu duruma son verdi ileri demokrat hükümetimiz.
Sosyal ağlarda paylaş

kaybolmayansakiz said:

GERGE said:

Niye olmayayım?

Dine karşıyım, İslam'dan ve Muhammed'den nefret ediyorum. Öğrettiklerinin ve yaptırdıklarının çöpe atılmasını çöpe hakaret sayarım.

Öfke ve küfür doluyum, tam kafirim yani. Niye sessiz kalayım bu kadar nefret ettiğim bir şey çocuklara öğretilecekse?

Saygı maygı da duymuyorum; gülünecek, alay edilecek fikirlere niye saygı duyayım? Elimde olsa tüm kutsal kitapları toplayıp yakarım, camileri ve kiliseleri yıkarım.

Böyle yani. Ne desen boş. Nefret ediyorum bu tanrı fikrinden ve Allah kişiliğinden.

Bu.

Allah yardımcın olsun kardeşim.

yarı troll olarak başlamıştım ama merak ettim ve devam edeyim;
ya onlarda (şu anda başımızıda bulunan "dinci" kesim) barlar, pavyonlar, kutuphaneler, sinemalar, ateist yuvası hadi oraları kapatalım, (yakalım da değil bak) diye düşünürse? bazı fantastik romanları ve komiklik dergilerini, akıllara aptallık sokuyor diye toplatıp, bazı websitelerinide kapatırlarsa? kaldi ki zaten yapıyor herifler bunları. iyice gaza galayana getirin hepsini. aferim. abi herşeyi tek taraflı düşünüyor olmanızı ben çok garipsiyorum.

Canım, zaten hızla kavgaya gidiyor bu ülke. Bir yerde, bir şey bahane olacak; neresi veya nedir, bilemiyorum ama bu kadar keskin bir şekilde ikiye ve hatta üçe ayrılan bir toplumda er geç millet birbirine girer.
Sosyal ağlarda paylaş

Askerlerin ve din adamalarının yeri normal eğitim verilen okullar değil.

Bu iki tip insanın da okula sokulmaya çalışılması çocukların beynini yıkamaya çalışmaktan başka bir şey değil. Milli güvenlik derslerinde bu askerlerin izlettiği HÖDÖF TÖRKÖYÖ videoları da bunu kanıtlıyor zaten.

Birine evet, deyip diğerine hayır diyen bir insanın bunu sağlam fikirsel bir temele oturtması mümkün değil. En fazla ben istedim böyle olacak diye savunabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Askerlerin ve din adamalarının yeri normal eğitim verilen okullar değil.

Bu iki tip insanın da okula sokulmaya çalışılması çocukların beynini yıkamaya çalışmaktan başka bir şey değil. Milli güvenlik derslerinde bu askerlerin izlettiği HÖDÖF TÖRKÖYÖ videoları da bunu kanıtlıyor zaten.

Birine evet, deyip diğerine hayır diyen bir insanın bunu sağlam fikirsel bir temele oturtması mümkün değil. En fazla ben istedim böyle olacak diye savunabilir.

sıkıntının önemli bir bölümü de senin düşünce yapında insanlar. demokrasi-demokratlık diye diye olması gerekenleri bile olamaz hale getirdiniz toplumda. milli güvenlik dersinin günümüz Türkiyesi'ndeki yeri tartışılabilir ve denebilir ki gereksiz, eyvallah. ama gerekli ise bu dersi hangi formasyon sahibi öğretmen verecek, verebilir? hee, bu adamlar elbette birilerine verdirecekler o dersi ama dersin içeriği milli savunma ve milli güvenlik ile ilgili iken bunu harp okulu mezunu bir subayın vermesinden daha doğal bir şey olmamalı bence. tabii ki bana göre böyle bu, sana ve senin gibi düşünenlere göre olmadığı ortada. ben bunu böyle söylüyorum diye birilerinin söylediği gibi askerci, darbeci, militarist falan değilim; onu belirtmek istiyorum. fiziği fizik öğretmeninin anlatması kadar doğal bir şey olduğuna inanıyorum milli güvenlik dersini bir subayın anlatmasının.
beyin yıkama konusunda yazdıkların da bir çeşit düşmanlık, askere ve askerlik sistemine. çarpım tablosu öğretilen çocuğun beyni yıkanmış oluyorsa milli güvenlik dersinde milli devletin ideallerinin çocuklara öğretilmesi de beyin yıkamaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Demokrasi değil, diyorum ki artık küçük çocukları bu işlere alet etmeyi bırakmak lazım. Sana demiyorum ama bazı insanlara kalsa milli güvenlik dersini ilkokula indirmeye kalkarlar.

Bu dersin toptan kalkması gerektiğini düşünüyorum çünkü öğrencilere bir dünya bilinci falan aşıladığı yok, daha çok askerliğin ne olduğunu anlatan ve komşularına karşı paranoya uyandıran bir ders. Bu dersi alan kimle konuşsam hedef Türkiye varyasyonu çıkıyor. Onun yerine Türkiye ve uluslararası ilişkilerini basit bir seviyede anlatan, Türkiye tarihinde önemli diplomatik vs olayların üzerinden hızlıca geçen bir ders verirlerse lisede, askerlerin de girmesine gerek kalmaz. Bu tarz derslerde milliyetçilik, milli ideal ve ulusalcılık fikirlerinin de aşılanmasını doğru bulmuyorum. Yani bunun saçma olduğunu görmek çok zor değil. Bu dünyada yüzlerce devlet ve halk varken neden Türkiye özel? Her ülke kendi insanına bu tarz idealleri aşılamaya kalkarsa eninde sonunda düşmanlık ve savaş kaçınılmaz. Türkiye'nin hiç bir özelliği yok, Amerikanın da yok, Fransa'nın da yok. Dünya üzerine beraber yaşamak için bir araya gelmiş topluluklar o kadar. Buna gereğinden fazla bir mana ve anlam yüklemek düşmanlık davetiyesi. Bunu söyledim, ama tabi ilerde eğitimim bitince Türkiyeye geri dönüp Türkiye için faydalı bir şeyler yapmak istiyorum. Bir insanın tabi ki doğup büyüdüğü kültüre ve topraklara sempati duyması normal. Ama bunu gereğinden fazla abartmaya gerek yok. Görüldüğü üzere böyle nasyonalist ya da milliyetçi söylemlere karşı olan bir insan da ülkesine faydalı olmak isteyebiliyor. Bu tarz semboller üzerinden aşılanan ülke sevgisinden ise pek fayda geleceğini düşünmüyorum.

Askerlerle ise bir derdim yok, yaşadığımız çağda askerlik kurumunun gerekliliği konusunda da hem fikirim, tersini istemek utopik olur (malesef). Çoğu insanın yapamayacağı /yapmak istemeyeceği bir işi yapıyorlar. Fakat askerler yapıları gereği, lise çocuklarının eğitim ve öğretimine karışmazlarsa bence daha iyi olur. Askerlik kurumu çok farklı kafa yapısına sahip, bir kenan evren çıkıp da "adaletli olsun diye bir sağdan astık bir soldan astık" diyebiliyor. Makul kafa yapısına sahip askerler de var, yok değil. Ama dediğim gibi askerlik kurumu yapısı gereği böyle insanları yaratmaya müsait bir yer. Bu tarz insanların sınıfa girip çocuklara eğitim vermesini doğru bulmuyorum.

Ha buna benzer bir dersi zaten üniversite alınıyor çeşitli isimler altında (üniversitede hocanı seçme şansın olduğu için, senin istediğine en yakın tarzda anlatan hocayı bulma şansın biraz olsun var en azından). O yüzden liseden tamamen de kaldırılabilir. Bu dersin liseye ya da ilkokula kadar inmesinin tek bir açıklaması olabilir "bu insanların anlattığı fikirleri doğru buluyorum o yüzden 18 yaşının altındaki çocuklara empoze edilmesinde bir sakınca bulmuyorum". Ha empoze evet, çünkü çıkıp bir milli güvenlik hocasının sana anlattığın şeyleri sınıfta onla tartışman, bir tartışma ortamı yaratman genelde mümkün değil, yine asker kafası yapısı gereği. Sınıfa girer SAĞOL diye bağırttırmayan bir milli güvenlik hocası var mı acaba? Çok sorun değil yani bağrılsın da ben bunu kafa yapısına bir örnek olarak gösterdim sadece. Dersler bir felsefe dersi, bir tarih dersi havasında geçmiyor, amaç anlatılan şeyleri tartışmak değil kabul etmek. Bu da fikir empoze etmek oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Din hakkında dediklerimi şöyle de özetleyebilirim, Türkiye din konusunda daha makul ve adam gibi bir ülke olmadığı sürece Din'in kamusallaştırılması engellenmeli.

Ancak ne zaman ayda bir nu tablo yapanlar bıçaklanmaz, içkili konserler basılmaz, tekbir getiren öğrenciler başkalarına dalmaz, ankara belediye başkanı çıkıp "inşallah eşcinsel belediye başkanı olmaz, ahlaka aykırı" gibi şeyler demez ise o zaman belki okullara din dersi koymak makul olabilir. Bana orta doğudan manyak manyak ülkeler gösterip de biz iyiyiz falan demeyin. Yukarıda saydığım şeyler yeterince korkunç zaten.

Ha siz bunun, bu hükümetin vereceği din eğitimi ile olacağını sanıyorsanız bi tarafımla gülerim size ve buna sebep olarak da RTE'den bir alıntı yaparım "Laiklik kötü bişey değildir, laiklik ateistlik değildir".
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

cetoritto said:

birilerinin söylediği gibi askerci, darbeci, militarist falan değilim; onu belirtmek istiyorum.

şu şurda dursun arada sırada okuyup güleriz.

olm sen ve seninkiler bana gülün, ziyanı yok ama aha bu da burada dursun, ben zaten hep gülüyordum buna bir de gülmek isteyenlere sebil hizmeti olsun bir nev-i, isteyen gelip burada gülsün :)

ya olm harbiden çok komik, lan güle güle güle güle çıldıracağım sonunda :))))
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...