Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kizilay'dan HIV'li Kan Skandali

Laurelin

Öne çıkan mesajlar

throine said:

Aluriel said:

neyse ya tövbe ettim seninle tartışmamaya. ne halin varsa gör.

kaçıncı tövben bu ben sayamadım da?

ama iyi yapıyorsun bence sen zaten fikirleri tartışamıyordun, fikir sahiplerini tartışabiliyordun ancak.

çünkü böylesi daha kolayına geliyor.

şunu senin söylüyor olman çok komik. verecek cevabı olmayınca her tartışmadan kaçan sensin, işine gelmeyince lafı çeviren de sensin aynı şekilde.
Sosyal ağlarda paylaş

Adamlar yazmış öküz olmayan anlar artık.

Kızılay said:

Kan bağışından önce cinsel hayatımla ilgili çok özel bilgilerin de sorulduğu uzun bir form doldurmam gerekiyor. Böylesine kişisel bilgilerin istendiği bir formun doldurulması zorunlu mudur?

Kişilerin cinsel hayatlarını yargılamak gibi bir amaç kesinlikle söz konusu olmadığı gibi, cinsel hayatın yargılanması tıp etiğine aykırıdır. Kan bağışçısı sorgulama formu; içeriği Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmekte olup, her kan bağışı işlemi öncesinde bağışçı tarafından doldurulması gerekmektedir. Bu form yasal bir zorunluluk olup, kayıtlar ınız 5624 sayılı Kan ve Kan Ürünleri Yasası ve ilgili yönetmelik gereğince gizli tutulmaktadır. Hem sağlığınızın hem de bağışladığınız kanı alacak olan hastanın sağlığı açısından formu okuyarak doldurmanız gerekmektedir. Ancak burada bilinmesi gereken en önemli nokta şudur; bu formun eksiksiz ve doğru olarak doldurulması hayati önem taşımaktadır. Bu sorulara vereceğiniz samimi cevaplar yapılacak tüm tarama testlerinden daha değerlidir. Çünkü ne yazık ki; günümüzde %100 tanı kesinliği olan tarama testi yoktur. Lütfen (herhangi bir şüpheniz dolayısıyla) test sonucunuzu öğrenmek için kan bağışlamayınız!
Sosyal ağlarda paylaş

kanı veren eksik bilgi verdiyse suçlu
bilgiler doğru kontrol edilmediyse kızılay suçlu

ama sene 2012 bundan emin olmanın verilen bilgiler dışında daha bilimsel bir yolu olmalı değil mi? HIV gibi ciddi bir konuda sokaktan geçen bir insanın sözüne güveneceklerse hiç bu iş olmasın zaten.

bana daha çok yine "biz o paralarla yol yaptık" gibi saçma bir açıklamaya benziyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz bakındım

said:
In the USA, since 1985, all blood donations are screened with an ELISA test for HIV-1 and HIV-2, as well as a nucleic acid test.[citation needed] These diagnostic tests are combined with careful donor selection. As of 2001, the risk of transfusion-acquired HIV in the U.S. was approximately one in 2.5 million for each transfusion.[3]

kızılay bu oranı tutturuyorsa sorun değil istatistikleri de siz bulun
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

hiç bişeyden suçlu olmasa kızılay sırf şundan yine suçlu.

said:
“Müvekkilimin HIV pozitif oluşu temmuzda tespit edildi. Ancak Kızılay’ın hastaneye gönderdiği uyarı yazısı 30 Kasım tarihli. Bu kişi HIV pozitif dolaşırken yine kan vermiş olabilir”

bak tövbeni yine bozdun olmadı..
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Biraz bakındım

said:
In the USA, since 1985, all blood donations are screened with an ELISA test for HIV-1 and HIV-2, as well as a nucleic acid test.[citation needed] These diagnostic tests are combined with careful donor selection. As of 2001, the risk of transfusion-acquired HIV in the U.S. was approximately one in 2.5 million for each transfusion.[3]

kızılay bu oranı tutturuyorsa sorun değil istatistikleri de siz bulun

hah işte işin sırrı burada. diagnostic tests yapıldı ama careful donor selection bakımından olmadı bu olayda bağışçı yalan beyan verdi maalesef.

"pencere dönemi" denilen şeyde de hiç bir teknolojinin, testin yapabileceği bir şey yok.
Sosyal ağlarda paylaş

yalnız işin en kötüsü bu adamların çıkıp basit birer bilimsel açıklama yapamaması. 5 dakikalık araştırma ile oranları buldum adamlar da kendi istatistikleri ile karşılaştırarak günümüz teknolojisinin ancak bu kadar bir kesinliğe izin verdiğini aldıkları kan bağışına oranla bu olayın bu sıklıkta gerçekleşmesinin rakamsal olarak normal olduğunu söyleyip çekilebilecekken yine sokaktan geçen adam derinliği ile cevaplamışlar kan vereni suçlamışlar, kan kızılay kanı değil halkın kanı gibi saçma sapan açıklamalara girişmişler
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

"HIV virüsü taşıyorsa iki seçenek var ya eşcinsel ya da evlilik dışı ilişkiye girmiştir" diye düşünerekten de olabilir. belki adam evli olduğunu söylemiştir, onu eleyip bu sonuca varmışlardır heh

aklına gelen ilk şey bu yani? hiç bağışçıya ulaşılıp konuşulduğu değil?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...