Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sigortası olmayan 213 lira ödeyecek

DoruK

Öne çıkan mesajlar

Aluriel said:

yok ya şu anki haliyle yürürlüğe giremeyeceğine eminim ben bunun. en azından o özel sağlık sigortası kısmı doğru değildir.

doğru ya da yanlış artık gereği neyse yapılır önemli olan bu. gedikler varsa giderilir.
sırf bir iki şeye bakıp koskoca devrim niteliğindeki sistemi çöpe atalım demek doğru değil ama. her koşulda eski sistemden çok daha iyi olucak.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

iyi valla sırf topikte muhalefet olmak için kayıt dışı çalışmayı da yücelttiniz ya helal olsun.

madem öyle gidin evde para basın tüm sorunlarınız hallolsun.
PROFIT lol

Zorlama olması, almama/istememe şansın olmaması çok saçma bi kere en başta. sonra gelir tespiti deyip bi tablo vermişler ama hesaplanışı çok farklı ordaki değerlerin. bu incelemenin hangi kurumlarca yapılacağı ve detayları anlatılmıyor. adam gibi açık açık net bi şekilde yazsalardı en azından. ayrıca 1 ay içinde başvurman lazım fakirim diye, yoksa gg. hadi bu neyse baş vursaydın bana mı kaldı diyebilirsin ama baş vurmayla da bitmiyor dediğim gibi. bi araba detayı var.

throine said:

Aluriel said:

diyelimki sen 25+ yaşındasın. çalışmıyorsun. prim de ödemiyorsun kendi cebinden. hangi gruba giriyorsun şu an sen?

hiç bir sosyal güvencesi olmayan işsiz güçsüz fakir.

hiç bir sosyal güvencesi olmayan işsiz güçsüz fakir adama gel sana sağlık sigortası yapayım diyorsun. eyvallah çok güzel, süper hizmet. ama param yok diyor adam sana. o zaman anasından babasından eşinden istiyorsun bu adamın parasını. ödemezsen sağlık hizmeti alamazsın diyorsun. üstüne bi de borcun birikir haciz yollarım diyorsun. e zaten almıyor ki o adam sağlık hizmeti.

onu geçtim işsiz olup özel sağlık sigortası olanlar ordaki maddelerden hangine giriyor diye sordum. 11. maddeye giriyorlamış bu durumdakiler. e bu adamın zaten var sağlık sigortası, hangi akla hizmet tekrar paket satmaya çalışıyorsun bu adama.

sırf bir iki şeye bakıp koskoca devrim niteliğindeki sistemi çöpe atalım diyen yok zaten. 2 dakikanı ayırıp okusaydın sadece bunun zorla yapılıyor olduğuna, seçme/istememe şansının olmamasına tepki gösterdiğimizi anlardın. ben uydurmuyorum bu arada söylediklerimi, hepsini o sydgm.gov.tr den okuyorum yani. çok merak ediyorsan girip okuyabilirsin sen de

edit. okumuyormuş arkadaş saçmaladığını söylediğim için. işin aslı öyle değil gerçi verecek cevabı yok ama neyse editleyelim yine de.
Sosyal ağlarda paylaş

aente said:

millet keyfinden sigorta yaptırmıyor sanki, çok meraklılar diken üstünde yaşamaya.

Evet, çoğu kişi sırf cahilliğinden sigortasız geziyor. Parası olduğu halde sigorta falan yaptırmıyor. Demek ki çok meraklılar diken üstünde yaşamaya doğrudur, bak önceki sayfalara burda bile çıktı hem çalışıp hem de sigortasız olarak yaşamaya devam eden. demek ki varmış bu insanlar değil mi, emin ol sayısı da çok fazla.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

yeni napolyonn olma yolundasın yeminle.

kayıt dışı çalışmayı yücelten kim ya? saydım yukarıda neleri saçma bulduğumu. tekrar yazayım çok istiyorsan

sana cevap verseydim seni alıntılardım. niye her şeye atlıyorun ki böyle? ahah

bir de niye böyle insanları etiketlemeye çalışıyorsun yok napolyonmuş şeymiş iki de bir?
topikte konuşulan konuyu kişiselleştirmeyin.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

aente said:

millet keyfinden sigorta yaptırmıyor sanki, çok meraklılar diken üstünde yaşamaya.

Evet, çoğu kişi sırf cahilliğinden sigortasız geziyor. Parası olduğu halde sigorta falan yaptırmıyor. Demek ki çok meraklılar diken üstünde yaşamaya doğrudur, bak önceki sayfalara burda bile çıktı hem çalışıp hem de sigortasız olarak yaşamaya devam eden. demek ki varmış bu insanlar değil mi, emin ol sayısı da çok fazla.

ya madem öyle tiplerin peşindesin gerçekten geliri olmayanın anasından babasından eşinden neden para alma derdindesin? yada zaten sağlık sigortası olana niye hala satmaya çalışıyorsun?

ayrıca o tip demek ki razı o şekilde yaşamaya ve hastalanırsa parasını cebinden ödemeye ki yaptırmıyor sigorta. bunu anlamak çok mu zor?
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Aluriel said:

yeni napolyonn olma yolundasın yeminle.

kayıt dışı çalışmayı yücelten kim ya? saydım yukarıda neleri saçma bulduğumu. tekrar yazayım çok istiyorsan

sana cevap verseydim seni alıntılardım. niye her şeye atlıyorun ki böyle? ahah

bir de niye böyle insanları etiketlemeye çalışıyorsun yok napolyonmuş şeymiş iki de bir?
topikte konuşulan konuyu kişiselleştirmeyin.

sadece o kısmı okuyup gerisini atladın yine dimi?
Sosyal ağlarda paylaş

Bir konu üzerinde seviyeli bir tartışma yürütebilecek ve konuyu bırakıp kişileri hedef gösterip etiketleme uğraşını bırakacak olgunluğa eriştiğinde gel, o zaman cevap veririm.

Bu insanlar için öğrenilebilir bir şey hatta kursları bile var. Katılmanı tavsiye ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Kıyasladığın şey dediğiniz daha neyi kıyaslayacak herif, çok net vermiş örneği işte.

Ayrıca 850 lira falan diye bir maaş yok. Asgari ücret diye bir şey var, asgari ücret de 2. seviye ödeme için minimum olarka bleirlenmiş yani bir acayiplik yok. Asgari ücret 870 lira ise sen 850 liraya çalışıyorsan acayiplik burada.
yazan oldumu sonra bilmemde asgari ücrette o 800 kusur olan brüt rakam neti agi ile bişrlikte yeni701 tl falan oldu
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Bir konu üzerinde seviyeli bir tartışma yürütebilecek ve konuyu bırakıp kişileri hedef gösterip etiketleme uğraşını bırakacak olgunluğa eriştiğinde gel, o zaman cevap veririm.

Bu insanlar için öğrenilebilir bir şey hatta kursları bile var. Katılmanı tavsiye ederim.

editledim işte mesajı. yeterki cevap ver sen.
Sosyal ağlarda paylaş

Aylık geliri brüt asgari ücretin, yani 886.5 liranın üçte birinden az olanlar; bir başka ifadeyle 295 liranın altında olanlar 60-C-1 kapsamında olacak ve sağlık primini devlet üstlenecek.

Şu olay varya facia... güney doğudaki vergi vermeyen kaçak elektrik kullanan masum köylülerinde hastane masraflarını biz ödeyecez demek oluyor.

Bunun dışında bu uygulamanın kendisi ayrı bir facia ve soygundur benim gözümde.
Sosyal ağlarda paylaş

devlet bizi düşünmesin valla bak düşündükçe daha kötü oluyoruz..ulan soyları sopları yiye yiye bitirdi ülkeyi aç olanın 3kurusuna göz dikti şerefizler. Devlet milletin sigortasızlığına bu kadar taktıysa iş verenleri takip etsin niye sigorta yaptırmıyor diye. Bunun acısını gene işçiden çıkarmasın. Salak salakta konusup insanın canını sıkmayın elle tutulur savunulacak yani yok gelip hala ama devlet sizi düşünüyore diyorsunuz ayıp be.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Aluriel said:

editledim işte mesajı. yeterki cevap ver sen.

Benim için niyet önemli. Niyetini de bildiğim için daha doğrusu ilk başta belli ettiğin için şekilcilikle işim yok kusura bakma.

ya kıvır tamam kıvır. belli oldu amacın senin. neyse vermezsen verme cevap. gerçek şakirtlik bu işte. durmak yok yola devam. iyi eğitmiş abilerin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...