Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sigortası olmayan 213 lira ödeyecek

DoruK

Öne çıkan mesajlar

Myshkin çok güzel söylüyorsun. Bizde onu diyoruz. Herşey dediğin gibi güzel fakat devlet dese arkadaşım şu şu bütçelere göre şu şu şekilde sigorta imkanınız var gelin yapın sağlığınızı kurtarın" mis dimi. Ama devlet İpe ipe yapıcaksın arkadaşım diyor. Hatta senin özel sigortan bizim için kasımpaşadan yukarısı oluyor diyor
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

peki ödemek istemiyorsa anası, babası napacak bu adam? haciz gidecek ikametgah adresine diyor. lan adam çalışmıyor, parası yok ödeyecek neyini alacaksın? diyelim ki alamadın malını mülkünü bu sefer hapise mi atacaksın bu adamı sağlık sigortası yaptırmadı diye?

Yahu adam sigota parası ödeyemeyecek durumdaysa zaten yeşil kart verilir, devlet öder sigortasını neden bahsediyorsun sen neyin demagojisini yapıyorsun sen ya eve haciz gelecekmiş de hapse girecekmiş. bırak allah aşkına. Şuan 9 milyon insan yeşil kartlı bu ülkede.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

kıyasladığın şeye bak.

onu bunu bırak sen de özel sağlık sigortası olana neden zorla dayatıldığını bi anlat bana bu yeni gssnin ?

yada işi olmayan çalışmayan adamın anasından babasından neden zorla para alınacağını bi anlat.

özel sağlık sigortası olana bir şey dayatıldığı yok ki abicim nerden nerenizle okuyorsunuz siz?? lol

GSS yani genel sağlık sigortasından HİÇ BİR (özel ya da devlet) sosyal güvencesi olmayanlar yararlanacak. Özel sigortası olanlara giren çıkan bir şey yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Toledor said:

Myshkin çok güzel söylüyorsun. Bizde onu diyoruz. Herşey dediğin gibi güzel fakat devlet dese arkadaşım şu şu bütçelere göre şu şu şekilde sigorta imkanınız var gelin yapın sağlığınızı kurtarın" mis dimi.

Devlet onu desin sigortasız 1.7 milyon kişiden 100 bini sigorta yaptırırsa öpüp başımıza koyarız artık.

Ben eve gidilmesini milletin dikizlenmesini falan savunmuyorum burda. Ama gelir oranına göre bir şekilde ülkedeki herkesin sigortalı ypaılması iyi bir şey. önerilen sistemin eksiği yanlışı varsa buu oturur konuşuruz. ama sizin en baştan karar vermeediğiniz şey olayın kendi mi yanlış yoksa şekilde mi usulsüzlük var. olayın esasıyla ilgili soru sorunca hemen şeklen usulsüz gözüken yerlere çekiliyor konu.
Sosyal ağlarda paylaş

öyle değil işte o. saçma sapan saldırgan mesajlar atacağına git önce adam gibi OKU yasayı sonra gel tartış.

söylediklerimin hepsi o yasadan alıntı. borcu ödemezse ve birikirse haciz gelir diyor.hapis de zaten haczi ödeyemeyince doğal sonuç.

sigorta ödeyemecek durumda olan adama yeşil kart vermiyorlar işte anasından babasından yada kimin yanında yaşıyorsa ondan alıyorlar işte.

sen hala özel sağlık sigortası olana bu paketin zorla satılmasının sebebini söyleyemedin bana hala bu arada.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Aluriel said:

kıyasladığın şeye bak.

onu bunu bırak sen de özel sağlık sigortası olana neden zorla dayatıldığını bi anlat bana bu yeni gssnin ?

yada işi olmayan çalışmayan adamın anasından babasından neden zorla para alınacağını bi anlat.

özel sağlık sigortası olana bir şey dayatıldığı yok ki abicim nerden nerenizle okuyorsunuz siz?? lol

GSS yani genel sağlık sigortasından HİÇ BİR (özel ya da devlet) sosyal güvencesi olmayanlar yararlanacak. Özel sigortası olanlara giren çıkan bir şey yok.

öyle değil işte o. asıl sen bi araştır önce.

said:
GENEL SAĞLIK SİGORTASI KAPSAMI
1.Sigortalılar
2.İsteğe bağlı sigortalılar
3.Gelir testi sonucunda hane içinde kişi başı geliri asgari ücretin üçte birinden az olan vatandaşlar (Kanundaki adı 60c1)
4.Vatansızlar ve sığınmacılar
5.Sayılan kanunlara göre aylık alanlar ( 2022, 1005, 3292, 2330, 422, 2913)
6.Korunma, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden ücretsiz faydalanan kişiler
7.Harp malûllüğü aylığı alanlar ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık alanlar
8.Mütekabiliyet esası da dikkate alınmak şartıyla, oturma izni almış yabancı ülke vatandaşlarından yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında sigortalı olmayan kişiler
9.İşsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılan kişiler
10.5510 sayıl Kanundan önce yürürlükte bulunan sosyal güvenlik kanunlarına göre gelir veya aylık alan kişiler
11.Sayılanların dışında kalan ve başka bir ülkede sağlık sigortasından yararlanma hakkı bulunmayan vatandaşlar(Kanundaki adı 60g)

sigortalılar normal çalışanşlar. ok bunu anladık. isteğe bağlı sigortalılar ne demek? buna kim giriyor? 11. madde ne demek istiyor?
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

sigortalılar normal çalışanşlar. ok bunu anladık. isteğe bağlı sigortalılar ne demek? buna kim giriyor? 11. madde ne demek istiyor?

çalışmıyorken primlerini kendi cebinden devlete ödeyip sigortalı olma durumu işte? primleri kendi cebinden ödersin emeklilik hakkı için..

abi cidden hiç bilginiz yok ne yeni sistemle ne de eski sistemle oturup bir şeyler tartışmaya çalışıyorsunuz.

11. madde çok açık daha nasıl anlatayım?
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Toledor said:

Myshkin çok güzel söylüyorsun. Bizde onu diyoruz. Herşey dediğin gibi güzel fakat devlet dese arkadaşım şu şu bütçelere göre şu şu şekilde sigorta imkanınız var gelin yapın sağlığınızı kurtarın" mis dimi.

Devlet onu desin sigortasız 1.7 milyon kişiden 100 bini sigorta yaptırırsa öpüp başımıza koyarız artık.

Ben eve gidilmesini milletin dikizlenmesini falan savunmuyorum burda. Ama gelir oranına göre bir şekilde ülkedeki herkesin sigortalı ypaılması iyi bir şey. önerilen sistemin eksiği yanlışı varsa buu oturur konuşuruz. ama sizin en baştan karar vermeediğiniz şey olayın kendi mi yanlış yoksa şekilde mi usulsüzlük var. olayın esasıyla ilgili soru sorunca hemen şeklen usulsüz gözüken yerlere çekiliyor konu.

ya eve zaten herkese gidilmiyor, o işin abartısı. yeşil kart vs durumlarında ve sadece 35 lira ödenmesi durumlarında gidiliyor eve.

- eleştirilen ana nokta bunu istememe/almama özgürlüğü bulunmaması.
- bir diğer nokta iddia ettiğinizin aksine ödenecek miktarın gelire göre değil yapılan harcamaya göre (13 ayrı kurum ve 28 ayrı yöntem ile belirlenen harcamaya göre) belirlenecek olması. bu kurumlar / yöntemler detaylı şekilde anlatılmamış.
- başka bir eleştirilen nokta ocak sonuna kadar bunun başvurusunun yapılması gerektiği ve başvurmayanın direk en pahalısından ödemek zorunda kalması.
- bi de tabiki zaten özel sağlık sigortası olana bile bunun yapılmak zorunda oluşu.
- belirlenen aralıklar da dengesiz. yüzde üzerinden yaparsan anlarım da 5 lira farkla 3 katına çıkarırsan gülerim buna.
Sosyal ağlarda paylaş

isteğe bağlı sigortalı belirli bir tutarı yatırıyorsun. yaşın geldiğinde emekli aylığına hak kazanıyorsun. bu demek sanırım

o en son madde işte yukarıdaki kapsamlara girmeyen işsiz olup harcamları yüksek olanları kasdediyor. burada bahsettiğimiz şey.18 yaşından büyük, üniversitede okuyorsan 25 yaşından büyük veya üniversiteyi bitirmiş isen işin yok ise sen bu en son kapsama girersin. harcamalarına bakacaklar işte.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Aluriel said:

çalışmıyorken primlerini kendi cebinden devlete ödeyip sigortalı olma durumu işte? primleri kendi cebinden ödersin emeklilik hakkı için..

abi cidden hiç bilginiz yok ne yeni sistemle ne de eski sistemle oturup bir şeyler tartışmaya çalışıyorsunuz.

diyelimki sen 25+ yaşındasın. çalışmıyorsun. prim de ödemiyorsun kendi cebinden. hangi gruba giriyorsun şu an sen?
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

throine said:

Aluriel said:

diyelimki sen 25+ yaşındasın. çalışmıyorsun. prim de ödemiyorsun kendi cebinden. hangi gruba giriyorsun şu an sen?

11 maddeye giriyorsun. gelir testinde en düşük dilime girmezsen 35 tl ile başlayan artan oranlarda prim ödemek zorundasın. anlatabildim mi?
Sosyal ağlarda paylaş

odiflame said:

Aluriel said:

throine said:

Aluriel said:

11 maddeye giriyorsun. gelir testinde en düşük dilime girmezsen 35 tl ile başlayan artan oranlarda prim ödemek zorundasın. anlatabildim mi?

peki 11. maddeye girdiğim halde özel sağlık sigortam varsa noluyor?
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

bu arada umarım senin dediğin gibidir olayın aslı throine. hiç sanmıyorum öyle olduğunu ama. 35 lira haraç vereceğine biraz daha fazla verip özel sağlık sigortası alabilir yani bu dayatma yerine.

özel sigorta aylık 200 civarı en iyisi, ayrıca bu sistemden çıkış yok. elinde sonunda bu sisteme para vereceksiniz özel sigortanız olsa bile.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

odiflame bu topikte fail üstüne fail yaşadı hala vazgeçmiyor. merak eden gerilere gidebilir.

siz hala bu adamı ciddiye alıyorsunuz. lol

ya bana şu durumun cevabını verin bi cidden merak ediyorum.

yukarıdaki o liste direk yasadan alıntı.

orda 11. gruba giren adamın özel sağlık sigortası var ise ne olacak durumu?
Sosyal ağlarda paylaş

Ali TEZEL den okuyun. gerçi oda akpartili değil. fail yapıyordur değil mi.

Seve Seve GSS’de tezatlar dizboyunu da aştı

Akparti kendi ayağına sıkar gibi uygulamaları içeren ve 3,5 yıldan beridir defalarca ertelediği “Zorunlu Genel Sağlık Sigortası”nı 1 Ocak 2012 günü devreye soktu. Ortada bilgi karmaşası olduğu gibi tezatlar da can yakmaya başlayacak….

1 Ocak 2012 günü 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 1 Ekim 2008 gününden beridir ertelenen seve seve GSS devreye girdi. Artık hiç kimse ben de GSS’li olmak istemiyorum deme hakkına sahip değil. Bu arada SGK bu yazının hazırlandığı anlarda daha genelgesini çıkarabilmiş değildi ve SGK önlerinden karmaşa had safhalardaydı.

***GSS’DE TEZATLAR

1-18 yaşından sonra çocuğuna baktıramazsın ama primini ödemek zorundasın

18 yaşından sonra kendi üzerinden çocuğuna sağlık yardımı veremezsin artık o özgür bir birey oldu deniyor ama çocuğun için gelir testi yaparken ana-baba-dede-ninenin harcamalarına göre gelirlerine bakarım diyorlar... Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu, madem 18 yaşından büyük çocuğuma baktıramıyorum git sadece çocuğun gelirine bak... o zaman...

2-Borçluysan sağlık yardımı vermem ama borcunu da icra ile alırım

Zorunlu GSS'ye bir kuruş bile borcun olsa sağlık yardımı vermem ama prim borçlarını her ay sana borç olarak yazar üstüne bir de gecikme zammı ilave ederim, icraya verir alırım diyor. Madem borcu zorla alacaksın o zaman borcu olsa da sağlık yardımını ver.

3-Gelirin yok ama harcaman var

Hiç gelirim yok deme şansın yok. Kira veriyorsun, kredi kartıyla market alışverişi yapmışsın, demek gelirin var denecek. Anamdan borç aldım öyle yaşıyorum desen de anandan aldığın borç da gelirindir denecek, ödediğin kira veya ödeyemedin kira da gelirindir denecek senden zorla GSS primi istenecek.

Bu arada babanın emekli aylığı var, annenin evde bakım parası var, sana devlet öğrenci bursu veriyor bunlar da senin gelirindir denecek.

4-Eş evde oturursa prim yok ama çalışırsa GSS primi ödeyeceksin

Çalışan veya emekli eşler kadın erkek fark etmez birbirlerine hiç GSS primi ödemeden baktırma hakkına sahipler. Bu arada siz ayda 30 gün çalışıyorsunuz ve bu durumda eşiniz evde oturuyorsa eşinize sağlık yardımını GSS primi ödemeden aldırabilirsiniz. Ancak, eşiniz derse ki ben de ayda 10-15 gün çalışayım eve katkıda bulunayım işte o zaman eşiniz 30 günden eksik çalıştığından 30 günden eksik olan çalışmaları için SGK’ya her ay GSS primi ödemek zorunda. Kısaca eş çalışmazsa bedava, çalışırsa para ödeyerek GSS’li olacak.

Ayrıca, eşlerden her ikisi de ayda 30 günden az çalışıyorsa her ikisi de GSS primi ödeyecek.

5-Yeşil kart vizesi almak zor

Haberlerde görmüşsünüzdür yeşil kartlılar yılda bir defa vize yani gelir testi yaptırmak zorundadır. Ancak, 1 Ocak 2012 günü gelir testi değişti eskiden olduğu gibi gelire göre gelir testi yok, harcamaya göre gelir testi var. Bu sebeple vize tarihleri 1 Ocak 2012 gününden sonra Kaymakamlıklara gidenlere bugün git 15 gün sonra gel diyorlar, peki bu süre boyunca sağlık yardımı ne olacak sorusuna ise cevap veren yok.

6-Zorla GSS özel sağlık sigortacılığını da öldürüyor

Artık, ben SGK’nın sağlık yardımını istemiyorum kendi cebimden ödeyerek sağlık yardımı alacağım veya özel bir sigorta şirketine sağlık sigortası yaptırıp poliçe satın alacağım deseniz de bir anlamı yok. SGK diyor ki, ister cebinden sağlık yardımı al ister özel sağlık sigortası satın al fark etmez bana da her GSS primi ödeyeceksin.

7-Emekliye de GSS primi ödetecekler

Başlığa bakıp yanlış anlamayın, emekliler kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları için prim ödemeden sağlık yardımı alırlar. Ancak, 18 yaşından büyük çocukları varsa bunlara sağlık yardımı verdiremezler ve zorla GSS primi ödeyecekler. Yani, emeklinin aldığı aylık gelir sayılacak ve baktıramadığı 18 yaşından büyük çocuk için emekliden zorla GSS primi alınacak. Öte yandan, devletin verdiği özürlü aylığı, 65 yaş aylığı, sosyal yardımlar, evde bakım paraları, öğrencilere verilen burslar gelir sayılacak.

Genel Sağlık Sigortası Zirvesi Antalya’da

27 Ocak 2012 cuma günü Antalya'lılarla buluşuyorum ve herkesi uzaktan yakından ilgilendiren '' Genel sağlık sigortası uygulamaları ve sosyal güvenlik mevzuatındaki son değişiklikler'' konularında bilgilerimi paylaşacağı seminere katılımınızı bekleriz. Bilgi için,
TEL: 0.242.2441355-2471732, [email protected]
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada devletin bile bile özel sektördeki tüm küçük esnafın sigortasız eleman çalıştırmasına göz yumup, insanların 3 kuruş paraya tamah ettiği, sigorta isterse patronun istemeyenini buluruz diyerek elamanı kapıya koyduğu, napayım bare para kazanayım sigorta yok ama aç kalmaktan iyidir diye mecburen çalıştığı bir ülkede, önce git patronundan hesap sor neden sigorta yapmıyor diye saçma sapan insanların halinden habersiz şeyler yazan kara cahilin teki vardı yukarda nickini arayamıycam kendisinin.

bir şeyden haberiniz yok boş boş argümanlarla konuşuyorsunuz ya. millet keyfinden sigorta yaptırmıyor sanki, çok meraklılar diken üstünde yaşamaya.

devlet eşşek gibi de biliyor hangi iş yeri kaçak işçi çalıştırıyor diye.
aynı kaçak mal satanları bildiği gibi.
her şeyden haberi var, önemli olan o kaçak kuçak iş yapanların belediyelerde ya da gerekli kurumlarda tanıdığı olup olmadığı. araya bir tanıdık sok oldu bitti

ne anlatıyorsunuz siz ya? isviçre mi burası, uyansanıza artık.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...