Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

2012 Yılında Genel Sağlık Sigortası Olmayan Kimse Kalmayacak

SmithWesson

Öne çıkan mesajlar

incoming WoT

İyi güzel diyorsunuz tamam iyi niyetlisiniz de sırf TTB'yi takip ederek bir yere varamayız. Adı üstünde TTB bu kurum belli bir meslek grubunun çıkarlarını korumak kollamak için kurulmuş. Buna bakarak ne kadar tarafsız olabilirler ki?
Sonuçta kuruluş amacı gereği doktor'dan 1 alacak ama hastaya 10 verecek bir şeye bile sırf doktordan 1 aldığı için karşı çıkması eğiliminde olabilirler. Olamaz deme, ikimiz de bunun mümkün olmadığını biliyoruz.

Tam gün yasası için yürütülen propagandada bunu görebilirsiniz zaten.

Devlet hastanesinde çalışıp buradaki yüksek hasta sirkülasyonundan yararlanıp sonra bu tedavi burada olmaz/yapamam (açık açık doğru düzgün tedavi etmem demeye getiriyor aslında) en iyisi sen şuraya gel ben de oradayım diyip hastayı özel hastaneye ya da kendi muayenehanesine yönlendiriyordu hasta da mecburen bu teklifini kabul etmek zorunda kalıyordu. Bu yasanın amacı buydu bu istismarı önlemekti.

Şimdi mardox doktor musun bilmiyorum belki bunu siz yapmıyorsunuzdur dürüstsünüzdür hastaya önem veriyorsunuzdur doğrudur inanırım ama inanın bunu yapan doktorları oranı çok çok yüksek.
Mesela bu yasadan önce hiç bilmediğim bir memlekette diş hekimine gitmek zorunda kalmıştım doğal olarak tanıdık dişçi yok diye devlet hastanesine gitmiştim. Buradaki doktorun bana söylediği şu; bu tedavi burda olmaz ben şu şu saatler arasında şuradayım gelirsen hallederiz. Sonradan anlaşıldı bu doktorumuz insanlara bu teklifi hasta iyiliği için değil, karşındakinin kılık kıyafetine, konuşma tarzına göre yapıyormuş meğerse. Özeldeki tedaviyi karşılamaya gücü yeteceğine inandığı adamları yolluyormuş böyle.

Bu yasadan önce bu böyleydi maalesef herkeste biliyordu kimse sesini çıkarmıyordu özel hastaneler doktorları bu yönde teşvik edici primlerle zorluyordu. TTB'nin bu duruma el attığını düşünsene? Olabilir mi böyle bir şey? İmkansız. Kendi meslek örgütün, kendi cebine girecek paraya ne olursa olsun engel olmaz. :)

Ben doktor değilim ama doktor bir tanıdığımdan ilk elden biliyorum kendisi devlette çalışıyordu özelde çalışmıyordu ama buna rağmen ve aralarında böyle bir anlaşma olmamasına rağmen referansı ile özele yolladığı hastalardan kelle başına prim alıyordu bu adam. Bir de bunun hem özelde maaş alıp + böyle prim alanları var. Ve sen buna diyorsunki hasta hakkını savunuyor hastanın cebine koyuyor. :)

Yakın zamanda devlet bu böyle gitmez arkadaş deyip fakültelerde çalışan doktorlara da seçme şansı verdi ya gelin burada tam gün çalışın ya da bırakın dedi. Eee tabi doktorumuz kendi cebini düşünüp özele gitti suçlusu hükümet oldu.. Madem idealistti, madem hastayı düşünüyordu, tıp öğrencilerini düşünüyordu kalsaydı?

Daha fazla para kazanma hırsından başka engeli mi vardı bu adamın? Yoktu.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya ben en çok şeye bozuluyorum bu sıralar. Bu eczanelerde para alıyorlar ya artık yeni düzenleme mi ne oldu.

Şimdi 3 lira tutuyo mesela, 10 lira veriyosun, 2 lira bozuk kalıyo gidip abur cubur alıyosun, 5 liraya da "bozuk param olsa alırdım" dediğin abidik gubidik şeyleri alıyosun. 10 lira yalan oluyo.

Halbuki o 3 lirayı almasa, o 10 lira bütün olduğu için bozmuyosun çok lazım olmadıkça.

Benim sağlık sisteminden kısa vadede beklentim o 10 lirayı bozdurmaması yönünde.

10 lirayı bozdurdu bugün bana, kalan 8 liranın 5'i ile akvaryum silikonu aldım. 3'ü de çikolataya gitti. Vehamete bakın.
Sosyal ağlarda paylaş

@throine
wot yazmışsın da havadan sudan bir yazı olmuş :) ben de diyorum değil mi bu sistemin yanlışları düzeltilmeli, dr'ları da içeren bir komisyonla yeni bir sistem kurulmalı. Ama bu sistem hastaları müşteri olarak gören ve kar etme amacına dayalı bir sistem olmamalı. Ayrıca ben nerde demişim özelden kelle başı prim alan sistemi savunuyorum falan.

TTB dr'lar tarafından kurulmuş, fakat senin bildiğin dr'lar tarafından kurulmamış olup da sağlık hakkında doğru bilgi verecek bir kurum olabileceğinin mantığı ne merak ettim? mesela TMMOB mi yeni sağlık sistemi hakkında açıklama yapmalıydı.

bir de son olarak nasıl bir sistem olacak da hastaya 10 zarar verip doktora zarar vermeyecek? hasta-dr her zaman içiçe birine gelen zarar zarar diğerine de çarpacak.

not: parası fazla diye özeli seçti diye kızmak çok saçma :) benim de müh. arkadaşlarım var fazla maaş veriyor diye şirket değiştiriyor. garipsemek için bir neden yok ki, insanlar istediği işi, istediği maaşı ve çalışma ortamını seçebilir. millete etik dersi vermeden önce biraz düşün derim ;) ha ayrıca türkiye öyle büyük dr'lar yetiştiriyor ki yurtdışından proflar geliyor derslerini dinlemeye. ayrıca para ve idealizm arasında seçim her meslekte var?? niye sağlık bakanın gazıyla konuşuyorsun?
Sosyal ağlarda paylaş

evet sudan havadan yazı diyerek okuyunca yazdıklarımı çok yanlış anlamışsın. :)

sana özelde kelle başı prim alan sistemi savunuyorsun demedim. benim şahit olduğum bir olayı söyledim.

TTB sonuçta bir meslek örgütü, o mesleğe sahip insanlar tarafından finanse ediliyor, hangi amaç için? Tabi ki kendi mesleki çıkarlarını korumak için.
Bu nedenle hastaları doktorlardan daha çok önemsediğini söylemek çok hayalcilik. Öyle olmadığı da çok açık.
Nasıl TMMOB gidip kabzımalların sorunlarıyla ilgilenmiyorsa bu da öyle.

Yine yanlış anladığın nokta ben kimseye özeli seçtiği için kızmadım kızamam da benim dünya görüşüme aykırı bir kere bu. :)

Orada anlatmak istediğim çok açık.

Devlet seçme şansı vermiş hem özelde hem devlette olmuyor ya burada çalışırsın ya da nerede istiyorsan orada çalış demiş. Adam da gitmiş kendi çıkarını gözeterek, cebine girecek paraya bakarak tamamen kendi iradesiyle özelde çalışmayı tercih etmiş. Bunda kızdığım bir nokta yok. Kızılacak bir nokta da yok zaten en doğal hakkı. Ben olsam ben de öyle yapardım. :) Hangisi çok para veriyorsa imkanları iyise ona giderdim.

Burada anlatmak istediğim fakültedeki hocanın tamamen kendi özgür iradesiyle yaptığı bir seçimi gidip propaganda aracına döndürüp "tıp eğitimini öldürdüler, hoca hastaya dokunamıyor" edebiyatı yapmaları çok saçma.

Kamuoyunda şöyle bir algı yaratmaya çalıştılar. Sanki bu fakültedeki doktorlar devlette kalmak istemişte devlet bunlara engel oluyormuş, akp tıp eğitimini bitirmek istiyormuş, akp doktorlara düşmanmış! izlenimi yaratıyorlar.
Oysa gerçek şu ki herkes biliyor öğrencilerini düşünseydi fakültesinde kalırdı. Bu adamın fakültede kalmasına para hırsından başka bir engeli de yoktu.
Sosyal ağlarda paylaş

yanlış anlama okudum yazını :) 3 -5 örnekle genellemelere gittiğin için havadan sudan dedim.
dr'luğu kötüye kullananlardan biz de rahatsız oluyoruz, eğitim zaten her noktada türkiyede yara. oraya ciddi bir prof maaşı bağlanmadan kimse babasının hayırna öğrenvi yetiştiremez ne yazık ki.
zaten bunları tartışmayı geçtik artık, ne yazık ki kabul ettirdiler.
ben, sadece eski sistem şöyle kötü böyle kötü diye gazlıyorlar, yeni sistem neler getiriyor uyanık olun diye naçizane uyarımı yaptım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...