Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

norolog olan var mi?

tomkat

Öne çıkan mesajlar

@tomkat
nörolog değilim ama doktorum.
hastalığın Cluster (küme Tipi) baş ağrısı değil. küme tipi baş ağrısı periyodik olur. yani günde 3 kez ayda 4 kez, her gün akşam 6-7 gibi vs... beraberinde başka bulgular da olur göz kızarıklığı, yaşarması, burun akıntısı vs...
baş ağrılarının çoğu sebebi gerilim baş ağrılarıdır. bunlar özellikle stressli veya yorucu bir dönemde veya hemen bu dönemi takiben ortaya çıkar. başın arka tarafından başlaması sonrasında teyzelerin başına sardığı bez gibi bir alana yayılması tipiktir.
ışıktan rahatsız olma (fotofobi), bulantı kusma ve şiddetli ağrı migren için tipik olsa da 1 defa geçirmiş olman seni migren hastası yapmaz.
ağrın minosete cevap vermeyebilir, minoset biraz grip vs. daha az şiddetli ağrılar için daha iyi bir ilaçtır. Ben Vermidon, Apranax, Etodolak, Arveles vb... Parasetamol dışındaki ağrı kesici ilaçları öneririm. Gastrit veya ülserin varsa her ağrı kesiciyi alamazsın.

MİGREN İLAÇLARI İŞE YARAMIYOR demek, en az al bu ilacı geçer demek kadar yanlıştır. Eğer benzer özellikteki baş ağrıların tekrar ederse ve yukarda saydığım ilaçlara yanıt vermezse bir norologa başvurmanda fayda var.
Sosyal ağlarda paylaş

Dddbb said:

national geographicte bi lsd belgeseli izlemiştim. lsd ile migrenin ve şizofreninin tedavi edilebileceğine dair bi şeylerden bahsediyodu hatırladığım kadarıyla

LSD değildi o. Medical marihuana olarak geçiyor o "Tabu" belgeselinde. Bu şekilde migren ağrısı çekenler var, ama adamlar sanırım bu hastalığın son evresinde yaşıyorlar. Adam marihuana içmediği takdirde çıldırıyor baş ağrısından resmen...

O yüzden birkaç eyalette bu tanı koyulduğu takdirde legal olarak marihuana alabiliyorsun sosyal güvenlik numaranla.

Bu demek değil ki sen de git marihuana iç. Eğer imkanın varsa çok sağlam bir hastaneye git. Tetkiklerini ve tomografilerini orada yaptır. Bu da bir gerçek ki hekim var, hekim var.

Büyük geçmiş olsun. Umarım bu hastalığına bir çözüm bulabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

mardox said:

@tomkat
nörolog değilim ama doktorum.
hastalığın Cluster (küme Tipi) baş ağrısı değil. küme tipi baş ağrısı periyodik olur. yani günde 3 kez ayda 4 kez, her gün akşam 6-7 gibi vs... beraberinde başka bulgular da olur göz kızarıklığı, yaşarması, burun akıntısı vs...
baş ağrılarının çoğu sebebi gerilim baş ağrılarıdır. bunlar özellikle stressli veya yorucu bir dönemde veya hemen bu dönemi takiben ortaya çıkar. başın arka tarafından başlaması sonrasında teyzelerin başına sardığı bez gibi bir alana yayılması tipiktir.
ışıktan rahatsız olma (fotofobi), bulantı kusma ve şiddetli ağrı migren için tipik olsa da 1 defa geçirmiş olman seni migren hastası yapmaz.
ağrın minosete cevap vermeyebilir, minoset biraz grip vs. daha az şiddetli ağrılar için daha iyi bir ilaçtır. Ben Vermidon, Apranax, Etodolak, Arveles vb... Parasetamol dışındaki ağrı kesici ilaçları öneririm. Gastrit veya ülserin varsa her ağrı kesiciyi alamazsın.

MİGREN İLAÇLARI İŞE YARAMIYOR demek, en az al bu ilacı geçer demek kadar yanlıştır. Eğer benzer özellikteki baş ağrıların tekrar ederse ve yukarda saydığım ilaçlara yanıt vermezse bir norologa başvurmanda fayda var.

ilk sefer degildi bu zaten ama ilk sefer boyle bi krize girdim

onceden sadece basimda igne topu kadar bi yer zonklardi, fazla agriyinca kusardim falan

MR cektirdiler bisey cikmadi, migrensin dediler

o dedigin ilaclari denemedim daha, recetesiz satiliyosa gidip alirim

babamda da migren var, ENDOL mudur ENDOR mudur biseyler iciyodu o
Sosyal ağlarda paylaş

vaperon said:

Dddbb said:

national geographicte bi lsd belgeseli izlemiştim. lsd ile migrenin ve şizofreninin tedavi edilebileceğine dair bi şeylerden bahsediyodu hatırladığım kadarıyla

LSD değildi o. Medical marihuana olarak geçiyor o "Tabu" belgeselinde. Bu şekilde migren ağrısı çekenler var, ama adamlar sanırım bu hastalığın son evresinde yaşıyorlar. Adam marihuana içmediği takdirde çıldırıyor baş ağrısından resmen...

O yüzden birkaç eyalette bu tanı koyulduğu takdirde legal olarak marihuana alabiliyorsun sosyal güvenlik numaranla.

Bu demek değil ki sen de git marihuana iç. Eğer imkanın varsa çok sağlam bir hastaneye git. Tetkiklerini ve tomografilerini orada yaptır. Bu da bir gerçek ki hekim var, hekim var.

Büyük geçmiş olsun. Umarım bu hastalığına bir çözüm bulabilirsin.

sagol

marihuana daha kotu yapiyo benim bas agrisini

gecen arkadasin evine kusmustum basimin agridigi gun ot ictim, havasiz yerde kaldim diye krize girmistim

yurt disinda sigortam yok, o yuzden 1-2 ay sonra anca doktora gidebilirim
Sosyal ağlarda paylaş

nat geo da vardi lsd tedavisi.sonuc alanda var ama arastirma asamasinda iste.
biçok baş ağrısının nedeni bilinmiyor, migren denilip geçiliyor, belki migren nedeni bilinmeyen baş ağrılarının genel adıdır.bilmiyorum ama bazısının ilaçla hafifliyor, aynı bende migrenliyim diyende o ilaç işe yaramıyor vs.yazık.tıp yavaş.
Sosyal ağlarda paylaş

abi öle de allaşkına adam kaç senedir kullanıyor. yetmemiş 3er tane almış yanlış hatırlamıyorsam.

şimdi doktorlar genelde pek reasonable, hastayı cidden dinleyen insanlar olmadığından bu ilacı vermiş olabilirler ama

X gr Y ilacı ile 0,0Z zarar alarak acıyı kesemeyip
3Xgr Y ilacı ile 2x0,0Z zarar almak ve ağrıyı kesememek yerine

X/2gr B ilacı ile 0,0Z/2 gibi bi zarar alıp ağrıyı kesmek daha mantıklı yani. /efficiency de önemlidir di mi ama?

açın okuyun abi içini ilaçların. olmadı mı, kritik dozajlara mı geliyorsunuz? açın teli söyleyin doktora.. "hacım şu kadara geldim, kesmiyore." diyin.

unutmadan doktorların da skolastik dönem din adamları gibi "amaaan okumayın" tavrına da turp suyu sıkın abi. ilaçlardan çıkan o kağıtları sadece doktorlar okusun diye vermiyorlar ilaçların içinde. atıyorum aldınız ilacı kesmedi. okumadan mal gibi gidip etkileşimi olan bi ilacı lüpletirsin. sonra arkadan atıp tutarlar sen sıkıntı çekerken. onun için de daha detaylıca okuyun hatta.
Sosyal ağlarda paylaş

dr'lar internetten okuduklarınız yanlış olabilir diye uyarır ama prospektusu okuma ilk onu çöpe at diye bir şey demez :)

ayrıca efikasisi yüksek ilacın minimum toxik konsantrasyonu da düşük olabilir. ne yazık ki tıpta iş sadece matematik değil. aldığın gram önemli değil. istersen 2-3 gr penisilin al 1 damla amiodoronun/digoxinin yanına bile yaklaşmaz yan etkisi.
gramaj olayını unut. olay etken maddenin minimum etki dozu ve minimum toxik dozu arasındaki denge.
ağrı kesiciler bu açıdan rahat kullanılabilir ilaçlar. yine de hiç bir ilaç gibi keyfi alınmaması gerekir. her zaman dr kontrolünde alınmalı. Kutu bittikten sonra şikayetler hala devam ediyorsa tekrar dr'a gidilip kontrol edilmeli.

edit: bir de prospektüs okuma konusunda hassasiyetine kesinlikle katılıyorum. belirtmeyi unutmuşum :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...