Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Lens onerisi

di

Öne çıkan mesajlar

saatler önce 5D'ye yönelik bir dolu şey yazacaktım ama işim vardı iyi ki kasmamışım :D

valla abi 50D varsa, yani apsc sensörlü bir kamera varsa, ve genel geçer bir lens isteniyorsa adres belli o da tamron 17-50mm f2.8

Bu lensi ben 2.elde 550 TL'ye sattım yazın ama ufak bir çatlak vardı filtresinde..600TL falan olabilir yani değeri. Hala o civarda olmalı ama bulunur mu bilmem. 700TL'ye de satın almıştım sıfır olarak taa 2010 yaz başında. Fazla zam gelmemiş olması lazım. VC'li versiyonu da var yani titreşim önlemeli ama bence fuzuli masraf, o fokallerde elzem bir özellik değil.

Ne demiştik; genel geçer bir lens isteniyorsa... Yok ama öyle değil de daha geniş açı (ultra geniş) seviyordur veyahut prime lens almak istiyordur; ufak bir lens istiyordur, f1.4-f1.8 illa istiyordur vs... Böyle şeyler varsa gene tavsiyeler verelim.

Kararda en etkili olacak şey bütçe olsa dahi bence 50D'ye tamron 17-50 her türlü yeter 1.500 TL harcamak isterseniz bile... İlla isterseniz yani tamron 17-50'nin yanına başka bir lens söylerim; başka bir lens söylemem. Bilmem anlatabildim mi.:)o
Sosyal ağlarda paylaş

Seneler icinde sahip oldugum bu fiyat araligindaki lensler i focal length e gore siralarsak;
canon 10-20
tokina 11-16
tamron 17-50 67mm
tamron 17-50 72mm
sigma 17-70 (1. nesil OS olmayan)
canon 17-85
canon 50mm 1.8
canon 50mm 1.4 usm

optik kalite olarak siralayacak olursak,
50mm 1.4 > tamron 17-50 > 50mm 1.8 > tokina 11-16 > sigma 17-70 > gerisi

buna gore dyna ya katiliyorum, 11-16 epikalite demek direk ama basta istendigi soylenen 18-135 gibi bi araliga yaklasamiyor dahi. 17-70 crop factor le 27-112 gibi biseye denk geliyor. 47-48mm ye kadar da f2.8 i koruyabiliyor kolaylikla keskinlikden fedakarlik etmeden. allrounder zoom icin bicilmis kaftan.
sonrasinda altina 11-16 , ustune de 70-x bi tele alindiginda tum focal length kapsanmis olur.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 ay sonra ...
ben de lens almayı düşünüyorum.
makine canon 600D
elimde 18-55 kit lens ve 50mm f1.8 lens var.
hem tele zoom hemde makro özellikli lensler nasıl?
tamronun 18-200 bi lensi var. fiyatı da uygun geldi.
http://www.vatanbilgisayar.com/Foto%C4%9Fraf%20Mak.%20Lensleri/tamron-af-18-200-canon-af-18-200-mm-f3,5-6,3-di-ii-xr-ld-aspherical-(if)-macro-canon-uyumlu-lens/productdetails.aspx?I_ID=56576

bu lens kaliteli midir? çok para verecek durumda değilim şu an. max ~750tl ayırabilirim galiba.
Sosyal ağlarda paylaş

super zoom lenslerde (yani çarpanı fazla olan) Tamron 18-270mm VC PZD diye bir lens önerilir. Fiyatı 650$'mış. Genelde süper zoom lensler içerisinde çok fazla element barındırdığından düşük optik kalite sunarlar. Her şeyi yapıp hiç bişeyi adam gibi yapamayan teknolojik aletlerle aynı mantık.

Genelde lens olayında az para vereyim ama şöyle iyi böyle güzel olsun diyemiyorsun ne yazık ki.

Bütçene göre daha uygun bir ara dönem lensi önereyim ben sana, o da canon 55-250mm IS.

18-55 + 55-250 + 50/1.8 çok az paraya çok marifet sunan müthiş bir başlangıç setidir bence. Zamanla para birikirken beklentiler de artar ve başka denizlere yelken açılır illa ki.
Sosyal ağlarda paylaş

makro olayı deli işi aslında zaten
hiç masraf yapmadan lensleri ters biçimde makineye yapıştırarak falan bir şeyler yapabilirsin aslında
ben vaktinde denemiştim: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.475547737373.254406.755057373&type=3
sonra bi daha uğraşmadım :D
Sosyal ağlarda paylaş

o yöntemleri araştırdım ya. hatta elemanın biri baya bişe yapmış, 125 liraya 18-55 lensi makro lense çeviriyor. diyafram vs her türlü ayarı yapabiliyorsun. ona bakabilirim belki bi. ama bu sefer lens sadece makro olacak galiba. neyse bakıcaz bi çaresine :D
biraz daha bekleyeyim, belki direk makroya yatırırım parayı. zoom lens almam şimdilik.
bir de almışken kaliteli bişe almak istiyorum, bunu al sonra git sat daha iyisini al işlerinden pek hoşlanmıyorum ama öyle yapmak gerekecek gibi. zira lensler baya pahalı :D
Sosyal ağlarda paylaş

ya amacim sadece makro degilde, onceden daha cok makro cektigim icin makro daha cok hosuma gidiyor.manzara vb fotosu pek cekmedim, belki onu da sevicem ilerde. o yuzden zoom/genis aci lens mi makro mu alma konusunu biraz erteleyeyim dedim. bi iki aya kadar karar veririm artik.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...