Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Japonya Nükleer Tehlike

Floridsdorf

Öne çıkan mesajlar

mani said:

http://3.bp.blogspot.com/_SN_Cb1ZBcww/SoY5e4szJxI/AAAAAAAAAQc/2QfI0P8ZlWI/s400/New+Orleans+Looting.jpg

New Orleans kasırgadan sonra loot a başlayan amerikalılar.

http://therealrevo.com/blog/wp-content/uploads/2011/03/article-1365947-0B287D5F00000578-816_964x629-505x329.jpg

ENAYİ JAPONLAR SIRAYA GİRMİŞ!!!

New Orleans'da yasayan elemanlar ekonomik olarak japonlardan kat kat geride olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Kültür ve ahlak var. Bunun yanında devletine güven de var adamlarda.

Adamların yöneticileri çıkıp "zor bi durum ama kararlıyız. Yıllar önce olduğu gibi ülkeyi sıfırdan kuracağız" diyorsa ve felaketin ertesi gününden itibaren hayatı kolaylaştırmaya çalışmak için icraat yapmaya başlamışsa kimse düzeni bozmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

abi siz minik şirinler köyünde falan yaşıyor olmalısınız.

devlet onu dese ve yapabilse dahi bizde ölüleri bile soyacaklar.

welcome to turkey, i'll be your guide!

bu arada çernobil ve robotlar demiştim di mi?
http://www.newscientist.com/blogs/onepercent/2011/03/japanese-send-robots-into-fuku.html
Sosyal ağlarda paylaş

İzmit depreminde yakınlarımdan duyduğum kadarıyla kepçeler ölüleri çıkartmak için para alıyorlarmış millet şunu kaldır naaşımız var alıp gömecez diyormuş adam para isterim diye tutturuyormuş.Sonra zaten evlere kepçe dayayıp lootlar falan.En trajik olayı ise bunları yapanların dini bütün insanlar olması.
Sosyal ağlarda paylaş

shinto ile alakasi yok, japonlar gayet icine kapanik, cekingen ve saygili insanlar toplum yapisi olarak, tanisirken, yemek yerken, gunluk konusma kaliplarinda goruyorsunuz bunu, adamlarda suruyle honorific var, adam anne babasina bile sayin baba, sayin anne seklinde hitap ediyor -san -sama ile

bide amerikalilar var iste, babasina "naber lan jack" diye yaklasan

bu daha cok aslinda bati iel dogu kulturlerinin catismasi, biz arada kalmisiz direk, dogudan gelen cogu gelenegi korudugumuz gibi batininda isimize gelen kisimlarini almisiz aynen, ortaya karisik corba cikmis
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

shinto ile alakasi yok, japonlar gayet icine kapanik, cekingen ve saygili insanlar toplum yapisi olarak, tanisirken, yemek yerken, gunluk konusma kaliplarinda goruyorsunuz bunu, adamlarda suruyle honorific var, adam anne babasina bile sayin baba, sayin anne seklinde hitap ediyor -san -sama ile

bide amerikalilar var iste, babasina "naber lan jack" diye yaklasan

bu daha cok aslinda bati iel dogu kulturlerinin catismasi, biz arada kalmisiz direk, dogudan gelen cogu gelenegi korudugumuz gibi batininda isimize gelen kisimlarini almisiz aynen, ortaya karisik corba cikmis

Ya ben bu olayı çok takıyorum kafama. Arnavut olduğumuz için bide mesela, ben hep büyük küçük ilişkilerinde saygının esas alındığı bi şekilde yetiştiğim için bana saygıya dikkat edilen taraf daha düzenliymiş gibi geliyor.

Ama hani çok böyle çağdışı şekilde değil de, limitlerine dikkat edilen bi yapıdan bahsediyorum. Öte yandan mesela, toplum yapısı olarak bozulmaya eğilim gösteren tarafa bakarsak, dediğin gibi "naber lan jack" tadında ilişkilerin çok olduğunu görüyorum.

Bağlantılı mıdır yoksa tesadüf müdür bilmiyorum ama kafamı kurcalıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

japon toplumunda güç mesafesi yüksek, daha çok doğu toplumlarında yüksek. aslında çalışmalar güç mesafesi düşük toplumların daha dinamik ve güçlü olduğunu gösteriyor tabi japonlar büyük ihtimalle bunun dışındadır. Ama adamlarda acayip bir ülke sevgisi var. Günde 8 saat kendilerine çalışıyorlarsa 2 saatini ülkelerine çalışıyorlar gibi bir durum vardı sanırım 2. dünya savaşı'ndan sonra. Hala var mıdır bilmiyorum tabi
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

cekingen ama agir sapiklar

tum dunya toplassak bi japonlar kadar sapik olamayiz heralde

oyle boyle degiller

cok sapiklar lan

boyle aklina hayaline gelmiyecek seyler

garip garip

...

icine kapanikligin ekisidir o

duygular bastirildikca bulduklari ilk sizintidan disari fiskirirlar, japon toplumunun en buyuk problemlerinden biride toplumun butununu bireyin uzerinde goren bu dayatmalar

misal kulaginiza cok hos geliyor markette siraya girdiler diye, ama ayni adam isyerinde patron "durum zor, 3 ay maasinizi vermiycem, ek mesaiyede kalicaksiniz" dediginde essek gibi calismakta zorunda, sabah gidip sirkete baglilik yemini etmekte zorunda, is cikisi sirket parti veriyorsa essek gibi gitmek zorunda, ofise girdiginde icerde kimse olmasa bile yuksek sesle selam vermek zorunda

japon okullarinin cogunda okulu ogrenciler temizliyor misal tuvaletler dahil, uzaktan hos geliyor "lan kendi temizledigi yeri pisletmez adam" filan diye, ama o yasinda tuvalette pislik temizlemek zorunda oldugunuzu dusunun, bizde zorunlu askerlik bile cok tartismali misal, bazi mahallelerde adamlar toplanip butun mahalleyi temizliyor, katilmassan evin senin degilse kendini kapi onunde buluyorsun, seninse aldigin hizmetlerin aksiyor, disliyorlar iteliyorlar hatta bazi bolgelerde yakuza dayaniyor kapina

yakuzada tuhaf bi olusumdur, zibidi mafya ile karistirmayin hani yakuza direk illegal sivil savunma gibi goruyor kendini, mahalleye japon olmiyan biri dukkan acarsa dayaniyor, depremde filan yaziyorlar iste bizzat halka yardim ediyorlar, bolgelerinde uyusturucu filan sattirtmiyorlar, pek cok yerde polis yakzuaya dokunmiyor bile, yaptiklarina cogu zaman goz yumuyor

benzer sosyal baskilar ama bi batili genci delirtip marjinallestiriyor misal, uyusturucuya ickiye bagliyor, sacma sapan hariketler yapiyor, kendine ve cevresine zarar veriyor toplumla kendi degeleri ortusmiyince boyle iyice disa donuk bir enkaz oluyor

japonyada ise hikikomoriler var iste meshur, toplumla ortusmiyinca aksine iyice icine kapaniyor adam, kendini eve hapsedip sadece geceleri yiyicek almak icin sokaga cikiyor, hickimseyle konusmayip sade televizyon izleyip oyun oyniyor (ki gecen senelerde komiktir borsada bri gunde rekor vurgun yapan bi adami arastirmislardi, adam hikikomori cikmisti bole cop odada yasiyan)

ha tabi cok genelleme bunlar, her toplumda ice kapanik/ disa donuk insanlar var, ama toplum yapisi olarak genelde amerikalilar iste daha disa donuktur, daha gevezedir, daha sosyaldir, disa donuk insanlarda zaten siyasette, insan iliskilerinde, eglence sektorunde filan cok basarili olurlar ki goruyoruz amerikalilari

icedonuk insanlar ise daha yaraticidir, daha caliskandir, daha uretken olurlar, goruyoruz iste japonlari, dunyadaki en uretken, en caliskan milletlerden biri
Sosyal ağlarda paylaş

ic camasiri magzalarina sorun en skandal, en seksi ic camasirlarini kimler aliyormus turkiyede
sonra dumur olun ehueheu

huseyiz uzmez ornegi gibi iste, bazi seyleri bastirdikca baska yerden tasiyor, bunye tutamiyor bir noktadan sonra, o yuzden bole kadin programalrinda ultra muhafazakar semtlerden gurup seks vakalari filan cikiyor
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...