Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

CES 2011 Smartphone

Kanuni

Öne çıkan mesajlar

belki aftermarket olarak asus cikartir, wireless hdmi uzerine hayli ilerledi asustek ,

yalniz garminasus , nuvifone falan diye dusununce cross platform desteklemeyebilirler.

atrix herturlu win cihaz ya, bulunucak kusur yok yani, yazilim mevzusunda hizli davranirlarsa kazanirlar.

droid bionic falan da var artik nasilsa.
Sosyal ağlarda paylaş

sorun o webtop olayi, bence cok heyecanlanmayin. sonucta monitore de baglasan, kullandigin isletim sistemi telefonun isletim sistemi ve hicbir mobil isletim sistemi boyle birseye hazir degil. o yuzden de adini "webtop" koymuslar bence. muhtemelen sadece bir browser forku olacak, o browserla cloud uzerinden yapicaz herseyi.

ama uzun vadede super birseye benziyor. beklemek lazim ne kadar gelistirecekler. belki zamanla gercekten imba bir hal alir.
Sosyal ağlarda paylaş

webtop browser gibi bisey sadece lan galiba, googlein chrome osi gibi. o yuzden farketmez pek, cloud kafalari.

The Webtop is actually running its own Linux-based operating system which interacts with Android, rather than simply mirroring the Android UI on the big screen. This allowed Motorola to design a user interface that makes more sense on a laptop-style device, complete with a dock-style application launcher on the bottom of the display.
Sosyal ağlarda paylaş

ben webtop isminde application yaptilar sandim.

ayri bir os ise bu meret, dockladigin seyin de bir islemcisi filan mi var? ne anlami kaldi o zaman yahu? telefonumu laptopuma baglarim, auto sync'lerim, herseye kaldigim yerden devam ederim.

isletim sistemi telefonda calisiyorsa ve/veya bir sekilde o bagladigi sey sadece monitor + kalvye/mouse ise anlami var.
Sosyal ağlarda paylaş

on dakikalik sunumda bir urun daha kotu tanitilamazdi. random tuslara basmalar mi istersin, ekrani adam akilli gosterememek mi istersin, hersey var.

ama cihaz benim ilk dusundugum gibi. uzerinde iki os var, webtopa gecince os degisiyor anladigim kadariyla. bagladigin cihazlarsa dummy, bildigin monitor ve klavye. laptop olarak yaptiklari ise pil+ekran+speaker kombosu, islemcisi yok yine, hersey telefon uzerinde.

bu webtop olayi potansiyeli var gibi gozukuyor. sonucta full linux'se yapamayacagin sey yok demektir. ama android boyle bir ozellik eklerse asil o zaman on numara olur. application'larin dekstop modu da olsa ayrica, docka bagladiginda dekstop moda gecse dadundan yenmez.
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten bu hadise ARM nin vizyonuydu, dediler ki nasil ki desktop larin yerini notebooklar ve onlarin yerini gecis surecinde daha yetersiz platformlar olarak netbook lar ve tablet almaya calisti, onumuzdeki surecde de herkez kendi bilgisayarini yaninda tasiyacak ve terminaller araciligiyla kullanacak dendi. Bunu yapmaya da tegra2 araciligiyla motorola cesaret etti, motorolanin degisim surecinde bu cihazlar onlarin batmasi veya cikmasi manasina gelebilir gayet. milestone ve droid le biz burdayiz dediler, simdiki urun gami ise hayli saglam geliyor.

Tegra2 ise basli basina bi hadise, ARM nin sadece instruction set degilde tum cekirdek tasarimini vermesi qualcomm a cok saglam darbe. Ozellikle nvidia gibi grafik kokenli bi firmayi dusununce cekirdekdeki memory control ve cache duzenleri su anki Fermi core ekran kartlarinin gpu larindan daha ote bi durumda ,ki memory controller single calisiyor, siz dusunun gerisini. qualcomm bu saatten sonra ancak dual channel memory ve saat hizina yonelir, tegra nin ustunlugunu bu sene tartismayiz gibi geliyor 2012 ye kadar.

esas merak ettigim bildigim kadariyla nvidia tegra2 nin gelistirmesinin android le ic ice yapti, dolayisiyla sadece android tabanli kullanilacak olmasinin sinyallerini verdi, apple ip5 ile ne yapacak gercekten merak ediyorum. powerVrx ler de cok eskidi , 2-3 tanesi bir tegra nin yarisi etmiyor gibi problemler var. ip5 in de cift cekirdek olacagi neredeyse kesin gibi biseydi, ne kullanacaklar acaba, ARM nin cebinde baska bi cekirdek tasarimi daha mi var ne olacak falan filan.

konuya geri donersek, atrix harika, webtop inanilmaz bisey. tum sessionlarin nand uzerinde saklanmasi ve xplatform olarak erisilebilmesi super, laptop dock un pil ayni zamanda telefonu da sarj etmesi, ve cihaz icin su anda satilan yetersiz netbooklardan cok ote bir islem gucunu daha yuksek bir mobiliteyle birlestirmesi falan hepsi tegra2 + motorola nin win-win idir. tek kotu tarafi belki droid bionic i falan da uyumlu yapmalilardi bu platforma, satislarini daha yuksek tutardi belki o zmn. ama atrix i promote etmek amacli hareketler olabilir. yaza kadar "yeni iphone killer" lari gormeye de baslariz, niyetleri iyice sekillenir.
Sosyal ağlarda paylaş

iphone 5'in cift cekirdek olacagini sanmiyorum. olursa da bir sekilde p.a. semi'nin gelistirdi yine battery efficient bir islemci olacaktir. sonucta iphone 4 uzerinde bile unreal4 rahat calisirken apple buna yatirim yapmayacaktir. hele ki macosx icin bile "one process at a time" gibi bir mantikla ilerledigini dusunursek apple'in, cift cekirdek iphone 6'ya kalir gibime geliyor.

docking konusunda ise apple'in cok buyuk bir avantaji var. simdi mac app store ile birlikte apple ayni isletim sistemi uzerinde ikinci bir app store acmis durumda (sonucta ios dedigin forked macosx). bu yuzden apple boyle bir docking sistemine gectikten sonra, gerek iphone, gerekse ipad docklandiginda bir macos gibi calisip, docklanmadan ios programlarini, docklaninca macos programlarini calistirir hale getirebilir.

ama apple boyle birseyi yapar mi? sonucta adamlar desktop da satan bir firma, kalkip da uzun vadede imac/macbook satislarindan taviz verir mi bilemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

apple boyle bi pazara girmeyi dusunmez, zira kabul edelim kullanici profilinin vizyonunda boyle biseyin mumkunatina dair bi dusunce dahi yok.

ayrica kendisi zaten mobil piyasasinda trendsetter bi firma, boyle bisey yaparsa nasil ipad, air, touch ve bilumum cihazi saticak. bi anda olay iphone a indirgenir, satislari artmaz(daha nereye articak ztn asdf) digerlerininki duser.

diger firmalarin yapmasini ben gayet mantikli buluyorum ama, ne kadar islem kapasiteleri dusuk oldugu icin kendim icin kullanim alani gormesem de , gayet yararlanacak olanlar olacaktir.
Sosyal ağlarda paylaş

haklisin ama ipod touch, ipad ve iphone ayni anda gayet de guzel satiyorsa, buna da bir engel yok bence. ote yandan, ipad'in asil verimli oldugu nokta sabit kullanimi degil ki? oyle olsa imac'lerle celisir. hani sen ofise ya da eve geldiysen zaten, ipod touch'i mi docklamissin, ipadi mi docklamissin o farketmez. docking mobil urunlerin hepsine katma deger saglar. anca uzun vadede islemci guclerinde desktoplar ortadan kalkarsa imac etkilenir, ki boyle birsey olacaksa da apple dock olayina girmese de imac etkilenir.
Sosyal ağlarda paylaş

imac in kullanici tabaninin en has kitle oldugu dusunulurse ben o noktada bi degisiklik oalcagini dusunmuyorum.

ayrica bu savlari onaylar nitelikte, onceki nesil nano,touch,ipod bakilinca bu jenerasyonda hep farklilasmaya gidildigi ve feature strip e odaklandigi goruluyor, kendi satislarini baltaladiklarinin farkina varip urunleri farkli kutuplara cektiler,

ayni sekil bu yeni air ve mbp13 e bakilinca da goruluyor. resmen mbp13 benim icin tum manasini yitirdi, dolayisiyla sandybridge veya benzer bi atak yapmalilar.

apple da her nokta da goruluyor bu celiski kisaca. bi degisik kafalar.
bu farklar yakinlastikca da kendi kendilerini baltalarlar ancak, dock da cok benzer biseye yol acar. belki su apple tv falan modullerine eklenebilir bisey olarak goruyorum, ama atrix in power user a sundugu seylerle kiyas goturmez.

kisaca mobil tabanda son kullaniciya dedigin forked osx den baska bisey sunamayacaklar daha bi sure. ios da app ler ve bu arabirimle cok uzun omurlu degil. ayni seyleri win 3.1 den bu yana cok cok yasadik zaten.

konu hakkinda usenmeyene anand in yazdigi ios review u okumasini tavsiye ederim, konuyla cok ince alakali ama benim soyledigimi destekler nitelikte. apple kafasina guzel bi bakis acisi.
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:

KHaRoN said:
diger firmalarin yapmasini ben gayet mantikli buluyorum ama, ne kadar islem kapasiteleri dusuk oldugu icin kendim icin kullanim alani gormesem de , gayet yararlanacak olanlar olacaktir.

oyle deme. sonucta bes yil once 200 mhz telefonlar "vaauuww"du.

ama isin icinde bu cihazlari cokca kullanan gelistirilmesine tanik olmus olan insanlar olarak biliyoruz ki bilgisayar da da, telefonlarda da saat hizi degerleri pek bisey ifade etmiyor. olay sadece os entegrasyonuna dondu. grafik yonu basarili bi chipset, ui yi duzgunce kaldiran stabil bi SoC ile kullaniciya yeterli tatminkar tecrubeyi sunuyor.

simdi ki islemci cilginligi APU ve multitasking zimbirtisi yuzunden , ayni zamanda ARM nin mobil piyasaya meydan okumasi gibi bisey.

intel den hala 45nm nin altinda atom cevabi olmamasi, amd nin bu iste hayli gec kalmasi da bunu destekler nitelikte.

bi nevi telefon kamerasi mogopoksol kafasi yani.
Sosyal ağlarda paylaş

benim demek istedigim saat hizlari ucacak degildi zaten. ben gelisimin hizina dikkat cektim orada. islem kapasiteleri simdi dusuk ama 2-3 yil sonra dusuk olmayacak. sonucta bizim temel kullanimim icin islem gucu ihtiyacimiz ayni oranda artmiyor. web browsing olsun, ofis programlari olsun, ilk nesil tabletler bile su anda yeterli seviyedeyse 2-3 yil icinde cok guzel cozumler cikar.

apple konusundaysa, ben bir baltalama durumu olacagina inanmiyorum. gerci ben macbook'lardan tek alinasi olanin bu islemcisine ragmen 13" oldugunu dusunuyorum, o yuzden pek cok konuda anlasamiyoruz :P
Sosyal ağlarda paylaş

mbp13 leri air duyurulana kadar her versiyonunu kullandim zaten mum, gayet iyi anladim ne demek istedigini. ben bundan sonraki gidisat icin diyorum ztn.

mbp13 un ise o islemci fiyaskosu bambaska bi dava, ayri thread lazim sovmek icin.
ayni hatayi sandy bridge koymayarak yapmazlar umarim, sony z ye bi rakip olsun da alalim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...