Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Civ 3 Conquest CD'si TR'ye Geldi Mi? Alan Var Mı?

Deedstyger

Öne çıkan mesajlar

said:
Deedstyger, 07 January 2004 13:45 tarihinde demiş ki:
Oyun abartı düzey uzun sürdüğünden ki bunun tek çözümü bi p4 3.2 falandır, yarım bırakıyorum.

Animasyonları kapatırsan gözle görülür bir şekilde hızlanıyor.

said:
Hâlâ en iyi ırkta emin olamıyorum. Sümerler ve Ruslar sırayla tek alternatiflerim.

Barbarları roaming seviyesinde açıp Maya' ları al. Ya da Pangae oynayıp Bizanslıları ya da Carthage'ı. Seveceksin. ;)

said:
Anlamadığım şey adamlar nasıl oluyor da, örneğin 2. çağın education'ın evresinde bilimsel patlama yaşıyorlar toptan.. Kopuyor orada olay.

Birbirleriyle çılgınlar gibi bilim alışverişi yapıyorlar.

said:
Demokrasiyle savaşmak işkence, monarşiyle & faşizmle ise gelişmek işkence. Bu ne yav.

Republic' de bir alternatif olabilir. Ayrıca Sistine Chapel, J.S.Bach's cathedral, universal suffrage yapabilir, daha fazla lüks kaynak ele geçirmeye çalışabilirsin.

said:
Aranızda çok realist gözüken modpack görmüş olan varsa söylerse sevinirim.
said:

TedTurkhan aşmış bir modpack ama çok yavaş.

said:
Baalzebul dediğin gibi enkidu warrior olayı golden age için kötü tabi ancak başta bir golden age yaşayıp daha sonra scientific olarak da golden age yaşama şansın var ki bunu yaşadım, 50 kere yaşamıyorum bir oyunda en fazla 1-2.
said:

Bir yanlışın olmalı. Uygarlıklar ancak bir kez altın çağa girebiliyor.

said:
Szasstam, 07 January 2004 19:23 tarihinde demiş ki:
ben kominist olarak savaslarda baya bir basari gösterdim
denemenizi öneririm denemediyseniz mutlaka en azından Fasizmden aldıgımdan daha iyi verim aldım diyebilirim...

Kominist yönetimlerdeki global corruption' dan dolayı üretim ve geliriniz darbe alabilyor. Özellikle de başkentten uzaktaki şehirlerinizde gerekli binalarınız yoksa. Savaş zamanları için faşizm güzel oluyor, hele bir sürü metropolünüz varsa birliklerinizin büyük bir kısmını beleşe besliyebiliyorsunuz. Ama ikisindede bilim ve para olayı kötü oluyor.

said:
Dorsia, 07 January 2004 21:29 tarihinde demiş ki:
Deed cikan 1.12 beta patch!

1.13 beta patch çıktı ve ilk izlenimler çok olumlu.[hline]Ethernass Diyarına Hoşgeldiniz
Sosyal ağlarda paylaş

said:
BombaciMulayim, 08 January 2004 02:58 tarihinde demiş ki:
bir de bir sorum daha var:

bir çağı bitiriyorum, ama geride 1-2 science bırakıyorum.(misal: birinci çağ. monarşi ve cumhuriyet'i bırakıp atladım bir dahaki çağa) takip eden çağda gelişirken, arada alakasız zamanlarda(kesinlikle bilimsel çağ filan yaşamıyorum) alchemistlerimin bu hadiseleri buldukları filan söyleniyor.
bu hadise neye göre oluyor? mesela en son oyunumda 3. çağda nationalism'in getirdiği bütün gelişimleri, ironclad'i filan bıraktım. ancak modern çağda bunlar kendi kendilerine gelmediler? halbuki birinci çağdaki monarşi ve cumhuriyet ile ikinci çağdaki military tradition bu şekilde bünyeme katılmıştı. nedir bu işin sırrı? şunu kendi insiyatifimde nasıl becerebilirim? tamamen random mu yoksa medeniyetin üstünlüğüyle ilgili bir şey mi?

Anladığım kadarıyla great library' i yapmışsın. Tanıdığın iki uygarlık senin bulmadığın bir bilimi bulunca otomatik olarak sende buluyorsun. Ama education' ı bulunca great library özelliğini kaybediyor, dolayısıyla ironclad, nationalism falan beleş olarak gelmiyor.[hline]Ethernass Diyarına Hoşgeldiniz
Sosyal ağlarda paylaş

Topic i okuduktan daha sonra da civfanatics.com a girdikten sonra gaza geldim yükledim oyunu:). Her zamanki gibi persian larla başladım. Bronze working ile başladıkları için iron working i başlar başlamaz alabilyorsunuz. Immortal lar ile Japonyayı ilk başta yerlebir ettim:). Ardından ingilizler kelek attı orta çağda icablarına baktım:). Daha sonra baktım Zulu lu hermşerilerim liderlerinden memnun değil Zuluyu bir deri bir kemik bıraktım. Herkes bana karşı furious ama savaş açmaya cesaret edebilen yok. Oyunun başından beri ordu kasıyorum Leonardo s workshop ta bende olduğu için upgrade etmek problem oluyor:). Şimdide Rome kaşınıyor biraz eh kaşımaya gidiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Leonardos Workshop ve Adam Smith bu 2 si vazgeçemeyeceğim 2 wonder olsa gerek ilk 2im başlarda da pyramids , granary olayı açısından.

Ben 2. kez osmanlılarla başlayacaktım. Ama scientificleri çok işe yaramıyor, aslıdna expansionistlerin scout vermesi aşmiş bir avantaj başlar için.
Bu arada bu forumdan bazı yazıları alabilir miyim arkadşalar? Taktik derlemesi hazırlayacağımda siteme koymak için :)
İsterseniz herkes kendi ulusunu ve taktiklerii özelime yollayabilir.[signature][hline]sonunda yeniledim.
Sosyal ağlarda paylaş

Bence vazgeçilemez wonder yok (united nations hariç). Birçoğu gerçekten faydalı olsa da yapamadağım zamanlarda çok üzülmüyorum. Açıklarını ticaret ve diplomasi ile kapatmaya çalışıyorum. Bence kritik olan wonder' lar ve 10 üstünden notları:

-Great Library 7
-Sistine Chapel alternatifi Bach's Cathedral 8
-Adam Smith's Trading Co 8
-Theory of evolution 9 (bence bu çok önemli iki beleş bilim)
-Hoover Dam 8
-United Nations 10 (diplomasi zaferi seçeneği açıksa AI yaparsa oyunu kaybedebilirsiniz)
-Internet 8
-Longevity 7

Bence exp o kadar iyi değil. İlk başta scout' larla hut' lardan aldıkları bilimlerle kopuyorlar ama bir süre sonra, özellikle de ortaçağın başında hiçbir avantajı kalmıyor. Dolayısıyla ilk çağda teknolojik olarak ileriyken hemen etrafındaki uygarlıkları temizlemen gerekiyor.

Benimkilerden istediğin varsa alabilirsin, hatta hoşuma bile gider. Bir ara üşenmezsem bir imparatorluğun hikayesini yazmayı planlıyorum. Öyle birşey yaparsam sana iletebilirim.

Dün akşam ilk defa OCC(one city challenge) yaptım. Bilmeyenler için OCC' de sadece tek bir şehir kurabiliyorsun. Bir şekilde başka bir şehir eline geçerse onu terketmek ya da yoketmek zorundasın. En muhtemel kazanma yöntemi kültür zaferi. Gerçekten ilginç bir oyun oldu. Osmanlılarla resmen hayatta kalma mücadelesi verdim ve yaklaşık üç saatlik bir oyundan sonra kültür zaferiyle kazandım. Denemeyenler için tavsiyem kesinlikle oynayın, hatta kazanana kadar oynayın. Çünkü diplomasi ve ticaret konusunda çok öğretici oluyor, zaten elinizdeki tek silahta onlar.[signature][hline]Ethernass Diyarına Hoşgeldiniz
Sosyal ağlarda paylaş

ben şu an 3. oyunumdayım gene osmanlılarla, büyükçe bir kıtadayım sağ altta haritada (huge ve 15 nation as usual)
işe bak ki, kıtanın en sağındayım ortada araplar solda iranlılar var.
2 si koalisyon oldu dalıyorlar paso, durdurabildim şimdilik 650ad ye geldim ama hala medieval a geçemedim. O yüzden asker basmaktan. Bıraksam mı diyorum, ama 10 şehrim var zaten ama etrafları tamamen yol , su kanalı ve maden dolu. Şimdi 0 wonderlayım, gerideyim birkaç teknoloji. Barış için currency istiyor araplar vermiyorum, verirsem medieval a geçecekler. Ama bendede construction, physolopy, code of laws eksik, eh birde republic :)
başkentim istanbul da kıtaya inecik bir kordonla bağlı bir adada. Süper savunma durumunda yani :)
Ama araplar çok kastırdı. Acayip gıcık olmaya başladım. Son 2 oyunumda gayet yavşak ve yapışkandılar burdada daha beterler.[signature][hline]sonunda yeniledim.
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada ben birşeyler yazdım, bu 3. oyunumdada science ı 50% de unuttum 30 turn filan :) tamda doğru giderken.
AI nin izlediği tech treeye, en azından bazı ülkelerin kini - ilkçağda ki aşağı yukarı çözdüm.

Bu arada forumlar çok karıştı yazı almak isterim ama sen kendin temiz yazarsan çok makbule geçer aslında. Kolaj ve karışık olacak öteki türlü[signature][hline]sonunda yeniledim.
Sosyal ağlarda paylaş

Bence bırakma kaybedecek bile olsan sonuna kadar oyna. Kaybettiğin oyunlardan çok şey öğreniyorsun. Bak mesela bundan sonra bilimi %50 de unutmazsın. :D

Hangi zorlukta oynuyorsun?

Gördüğüm kadarıyla diğer uygarlıklarla kontak kuramamışsın. Tahmin ediyorum ki onlar teknolojik olarak çok daha ileride olabilirler. İlk etapta barış yap. Bir kazancın olmayacak savaşlarda inat etmemek gerekiyor. Köprüyü geçene kadar ayıya dayı de. :D Currency'i verme. Bilimi %50' de bıraktığına göre paran olması lazım. Para ver barış yap. Currency'i bilimleri ile değiştir. Bol bol trireme çıkart diğer uygarlıkları bulmaya çalış. Bulursan ve eğer senden bilim olarak ilerilerse, yetişene kadar bilimi %0 a çek. Bilimleri satın al, olamayanlara sat. En son patchleri kurmadıysan kesinlikle gpt karşılığı alma. Bu arada şehirlerinin altyapısını kur. Bilim olarak yakaladığında yeniden bilim araştırmaya başla.

AI' nın genel bilim stratejisi:

İlk çağ: Iron working, wheel, daha sonra polytheism, sonra construction ve diğerleri

Orta çağ: Ağırlıklı olarak önce üst taraf, military tradition en sonlarda

Endüstri çağı: Önce üst taraf, sonra motorized transportation a doğru gidiyor.

Modern çağ: Çok emin değilim.[signature][hline]Ethernass Diyarına Hoşgeldiniz
Sosyal ağlarda paylaş

regenttayım 1300 lerdeyim
savaş savaş baydı, ama 2,3 teknoloji gerideyim en fazla, kasıyorum ama şehrim az 12 filan araplar 30 şehir.
bolca ünite basıyorlar 5 adamda olsa savunmada bitiriyorlar. Ondan savaşmayacağm.

Patchler gerek çünkü sınırlarıma girdiler çık dedim 2 kez oke dedi şimdi dersem savaş açmam gerekir. Arada sınırımda 2 ayrı grup adamlar var spearman+settler olaraktan
deli ettiler, altyapım harika, heryer yol ve maden ve su kanalı dolu. Fortresslara başladım.
Feudalism var engineering kasyorum republic e geçtim.
Portekizlilerle kontak kurdum ama 3 şehirleri var muhtemelen yo edeceğim onları birkaç el sonra. Ama araplar sticky.

Ayrıca AI sıras tam öyle değil. Yazıyorum anlatırım. Sanırım religious, scientific e göre değişiyor. Religiousların izlediği sırayı çıkardım gibi gibi. Scientificleride aşağı yukarı, kontak kuramadığımdan zaten teknoloji değişemedim paso kendim kastım.
Currency i inan vermek zorundaydım yoksa verimli 2,3 şehrimi alacaktı .[signature][hline]sonunda yeniledim.
Sosyal ağlarda paylaş

Baalzebur kim yahu? :D Ufak ufak başladım yazmaya. İki bölümden oluşturmayı planlıyorum. İlk bölüm genel bilgiler, ikinci bölüm bir oyunun hikayesi. Tek sorun zaman yetersizliği.

Bu arada AI pislik ama olayı kaptıktan sonra AI' dan pislik olabiliyorsunuz.

[signature][hline]Ethernass Diyarına Hoşgeldiniz

[Bu mesaj Baalzebul tarafından 16 January 2004 09:13 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Dün akşam Regent seviyesinde yeni bir oyuna başladım. Acayip bir harita çıktı şansıma, 2. şehrimi 4 wine etrafına kurdum, 3. şehrim 2 ivory.
arada 3 at, 2 demir, 3 altın madeninede yakınım.
O kadar süper harita yani.

BC3900 de bir kayıt almıştım isteyene yollarım. Acayip keyifli bir oyun olacak gibi :-D[signature][hline]sonunda yeniledim.
Sosyal ağlarda paylaş

Birşeyler yazmaya başladım ama bitmesi baya bir zaman alacak gibi. Onun için istek üzerine diplomasi ve ticaret bölümünü önce yazmaya başladım.

Diplomasi, Ticaret

Başarılı bir imparatorluğa giden bir yolun ve genelde gözardı edilen en önemli iki konusu. Açıkçası bende kısa bir süre öncesine kadar özellikle diplomasi olayını fazla ciddiye almıyor, arada bir diğer uygarlıklarla temas kuruyordum. Ama artık neredeyse her sıra(turn) diğer uygarlıklarla temas kurup, neler yapabilirim diye kontrol ediyorum. Peki neden birdenbire diplomasi ve ticaret benim için bu kadar önemli bir hal alıverdi? Hiç ekolojiyi araştırırken vergi ayarlarını; % 10 mutluluk, % 90 bilim, % 0 para şekline getirip, 30.000 altınlık hazinenize + her sıra' da 150 altın girdi mi ? Ya da zırt pırt gereksiz yere diğer uygarlıkların size savaş açmasından bunaldınız mı? Veya özellikle yüksek zorluk seviyelerinde AI' yı bilim olarak yakalamakta zorluk mu çekiyorsunuz? Hepsinin çözümü başarılı bir diplomasi ve ticarette yatıyor. Peki bu konuda neler yapılabilir.

1- İlk şehrinizi kurar kurmaz birkaç birlik üretip hemen etrafa salın. Hem barbar evlerini bulursunuz ( az miktarda beleş bilim, nadiren settler, bazen bir warrior ve bol miktarda barbar), hem de diğer uygarlıklarla kontak kurup alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz.
2- Her sıra, olmadı en fazla 3-4 sıra' da bir, kontak kurmuş olduğunuz uygarlıkların diplomasi ekranına girip bir kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin. Size karşı yaklaşımları nasıl? Yeni bir bilim bulmuşlar mı? Benim ekstra bir bilimim var mı? Paraları var mı? Değişim yapabileceğim kaynakları var mı?
3- Writing' i bulduktan sonra en kısa zamanda diğer uygarlıklarla konsolosluk kurun. Çünkü bir çok anlaşmayı yapabilmeniz için konsolosluklarınızın bulunması gerekiyor.
4- Yaptığınız anlaşmaları asla ama asla (ölüm kalım durumları hariç ama bedelini sonradan mutlaka ödersiniz) süresinden önce bozmayın. Yaptığınız her anlaşma 20 sıra için geçerlidir. Bazen dokunmazsanız anlaşmalar 20 sıra' dan fazla da sürebilir ama 20 sıra geçtikten sonra bozarsanız bir zararı olmaz. Bir anlaşmanın bitmesine kaç sıra kaldığını öğrenebilmek için, anlaşmazın olduğu uygarlık ile diplomasiyi başlatın. Karşılıklı pazarlık yaptığınız ekrana gelin. Bu ekranın altında iki seçenek vardır. Biri new yani şu anki pazarlığınız, diğeri active seçeneğidir. Active seçeneğine tıklarsanız orada o uygarlıkla olan mevcut anlaşmalarınızı ve kaç sıra kaldığını görebilirsiniz. Sol taraf onların verdigi sağ tarafta bizim bunun karşılığında verdiğimiz şeyleri gösterir. Örneğin

Right of Passage (8)............................Right Of Passage (8)
.......................................................2 GPT (8)

şeklinde ber anlaşma varsa ROP yapmak için her sıra onlara 2 altın ödediğimizi görürüz. Mesela şu şekilde bir anlaşmamız varsa,

Incense.............................................Rubber
Dyes

Bu anlaşmanın süresinin bittiğini ancak herhangi bir tarafın iptal etmemesi sebebiyle anlaşmanın devam ettiğini anlayabiliriz. İşimize gelmiyorsa bu anlaşmayı gönül rahatlığıyla iptal edebiliriz.
Bir anlaşmayı süresinden önce iptal ederseniz bir daha kolay kolay hiçbir uygarlık ile anlaşma yapamazsınız. Yapmaya çalışırsanızda normalde istediklerinden kat kat fazlasını isteyebilirler. Örneğin ROP anlaşması yapıp, ordularınızı diğer uygarlığın şehirlerine götürüp saldırırsanız bir daha kimse sizinle ROP yapmayabilir. Ya da 100 gpt verip bilim alırsanız ve 20 sıra dolmadan bu parayı ödememek için uyanıklık yapıp, savaş açarsanız bir daha kimse sizinle gpt anlaşma yapmaz. En çok gözden kaçan olay, eğer başka bir uygarlığı düşmanınıza karşı savaşa soktuysanız 20 sıra dolmadan ya da savaşa soktuğunuz uygarlık barış yapmadan (hangisi önceyse) siz düşmanınızla barış yaparsanız, bir daha başkalarını yanınızda savaşa sokmak güç olabilir. Birde oyunun kıllıkları var. Diyelim ki bir kaynak ticareti için anlaşma yaptınız. Bir şekilde o ülke ile ticaretinizi sağlayan yol kesilirse, ya da savaş açmak zorunda kalırsanız (MPP) anlaşmayı siz bozmuş olursunuz.
5- Gereksiz savaşlardan kaçının. Savaşacaksanız sizin için bir getirisi olmalıdır. Örneğin bir kaynak, ya da üzerinde bulunduğunuz adayı tek başınıza kontrol etmek. Amacınıza ulaşınca barış yapın. Kaynağı ele geçirdim ama şu 3-4 şehri daha alayım demeyin. Gereksiz savaşlar hem gelişmenizi engeller hem de diğer uygarlıklar sizi pek sevmez. Ayrıca ele geçirdiğiniz şehirleri yıkmamaya özen gösterin. Bir uygarlığın bir şehrini bile yıksanız sizin sonsuza kadar düşmanınız olacaktır. Ayrıca diğer uygarlıklarla ilişkilerinizi nispeten olumsuz etkiler. Bunun dışında diğer uygarlıklara ihtiyacımız da var. Onlarla önce ticaret yapıp sömüreceğiz, zamanı gelince de yokedeceğiz. Bir miktar şeytanca olmakla birlikte bu yolda herşey mübah.
6- İnat ya da gurur meselesi yapıp gereksiz yere savaşa girmeyin. Birisi gelip 20 altın ver ya da öl diyorsa, hadi ordan git işine demeden önce iki hatta üç kez düşünün. Şehirlerimin savun
Sosyal ağlarda paylaş

Baalzebul ikimizin toplam yazısı 5.5 sayfa oldu. Sen bana özelden posta adresini yolla istersen bensan yollayayım çok güzel bir rehber oluyor.
Ben genel bazı şeylerden bahsetmiştim, üstüne böyle iyi oldu- tekrarlardan kaçınmak için bir okusan iyi olabilir.

Diplomasiyi gayet güzel anlatmışsın zaten. Eline sağlık :)[signature][hline]sonunda yeniledim.
Sosyal ağlarda paylaş

bende bazı noktaları düzeltip yollarım herhalde..

Şu an ki oyunum çok kıl, onur meselesi yapmamaya çalışıyorum ama 5 -6 şehir kaybettim. Geri alacağım ama müttefiğim benim kileri alıyor. Çok sinir. Para biriktirip onun benden daha önce aldığı 2 şehir gibi parayla propoganda yoluyla alacağım.
Başka çaresi yok.

Arada süper bir dünya savaşı başlattım. Hittitler çok güvenilmez bu oyunda. Düzinelerce de şövalyesi vardı... Vardı.. 5 Ülke girince kırılmaya başladı gücü..
Ah diplomasi nelere kadirsin :p[signature][hline]sonunda yeniledim.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada aşırı yayılmakta başlarda zor, bol asker basmak gerekiyormuş, ben gene teknoloji barış, güneş börtü böcek derken aniden savaş açıldı 30 a yakın şehir var, ortalama 2 - 3 asker vardı koruyan.. Ih yetmedi. Üstelik arazi büyük olduğu için %6 - 7 si mi ne benim egemenliğimdeydi, ünite transferinde de zorluklar yaşadım. Yetişmiyor filan. İyi ayarlamak lazım.
Birde şövalyeler anlaşılamayan şekilde güçlü olmuş. Tek bir şövalye - benim şövalye, swordsman ve pikeman den oluşan ordumu yendi!! Hata mı var ne anlayamadım.[signature][hline]sonunda yeniledim.
Sosyal ağlarda paylaş

yok, arazi bonusu yokt savunmada.
Şimdi ben orduyla şehire saldırdım.
Ordu da elite swordsman var ki, lider çıkarttırmıştı bana.
Regular şövalye ve savunma amaçlı şehir muhafızı vardı(pikeman )
river olmalı %75 yoksa yenilmemesi imkansız. Ama düzdü araziler ondan şaşırdım. Şehiri savunuyordu - şehirde duvar yok.

Acaba hareketlerin son hamlesi diye mi?
Civ 2 de vardı. 1 lik hareket kabiliyeti olan bir unite yolda 2/3 güç harcadığında saldırırsa gücünün 1/3 ünü kullanabilirdi ancak.
O değilse şövalyesi ilahmış.
Regent te oynuyorum üstelik, ama farketmiyor ünite basımını çok hızlı yapıyorlar. Şimdi gene iyi durumdayım. En gelişmiş ve güçlü 3 devletten biriyim. Diğeri sağımda ki sümerliler - iyi ilişkiler bir ara gracious tu ilişkimiz. Diğeri solumda ki hititler furious - arada şunu farkettim. Ben solda kuzeyde 4 şehir kaybetmiştim, onları sümerliler alınca tampon bölge oldular. :)[signature][hline]sonunda yeniledim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...