Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Tüyleri kist yapmıyor...

Shinoda

Öne çıkan mesajlar

Kedi ve köpekten insana geçebilecek en önemli hastalık kist ve toxoplazmadır. ancak kist konusunda ciddi bir yanılgı içinde insanlar. kedi ve köpeğin tüylerinin kist yaptığına inanılır. hiç de bile :) . işin doğrusu şu:
Kedi ve köpeğin bağırsağında yaşayan ' echenococus granulosus' adlı parazitin yumurtaları, insan tarafından alındığında bedende normal gelişim gösteremez ve vücut tarafından bir kapsülle çevrelenir ... işte kist denilen şey budur :)
Anlayacağınız kisti yapan şey tüy değildir. Kedi ve köpek kendilerini yalayarak temizledikleri için tüyler dolaylı yoldan bulaşıcı olabilir. tabi bu söylenenler veteriner müdahalesi yapılmamış hayvanlar için geçerlidir. Dört ayaklı dostunuzu veteriner kontrolüne soktuysanız ve aşılarını yaptırdıysanız zaten tehlikede değilsiniz :) . Veterinerin önereceği belirli aralıklarla iç parazit ilacı uygulamanız riski önlemek için yeterli...
-------------
Bende tan kedi alacaktım iyi oldu bu bilgi :)[signature][hline]Cameroon
Patrick Mboma 10
Sosyal ağlarda paylaş

bi$i solicem niye acimasizlik sokaktaki her hayvan a$ilimi ya ? sen merak etme kediler hakkinda cok bilgiliyim ayrica bahsedilen a$ilar koruma a$isi yani hayvanda hastalik olmadikca ben yaptirmam cunku benim $u zamana kadar 1 kedim hastalik gecirdi oda alerjisi var[signature][hline]duty ... honor ... courage... *cough* semper fiiiii....
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
tüylere alerjisi olanlar husky'lere bakabilir ;)
bizzat denenmiş ve orc tarafından kanıtlanmıştır :-p
ancak bu konuda ciddiyim, halamın ve birkaç tanıdığımın tüye alerjisi var. ancak husky lerin tüylerinde birşeyler varmış alerji yapmıomuş..
*!biraz reklam yapmıştır* :-p[signature][hline]===> orc_lord <===
Buddy'nin resimlerine gider..di...
Buddy'nin resimlerine gider...
Pati Pet Açıldı!

Zuu Zuu
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Shinoda, 20 Ağustos 2004 14:59 tarihinde demiş ki:
Kedi ve köpekten insana geçebilecek en önemli hastalık kist ve toxoplazmadır. ancak kist konusunda ciddi bir yanılgı içinde insanlar. kedi ve köpeğin tüylerinin kist yaptığına inanılır. hiç de bile :) . işin doğrusu şu:
Kedi ve köpeğin bağırsağında yaşayan ' echenococus granulosus' adlı parazitin yumurtaları, insan tarafından alındığında bedende normal gelişim gösteremez ve vücut tarafından bir kapsülle çevrelenir ... işte kist denilen şey budur :)
Anlayacağınız kisti yapan şey tüy değildir. Kedi ve köpek kendilerini yalayarak temizledikleri için tüyler dolaylı yoldan bulaşıcı olabilir. tabi bu söylenenler veteriner müdahalesi yapılmamış hayvanlar için geçerlidir. Dört ayaklı dostunuzu veteriner kontrolüne soktuysanız ve aşılarını yaptırdıysanız zaten tehlikede değilsiniz :) . Veterinerin önereceği belirli aralıklarla iç parazit ilacı uygulamanız riski önlemek için yeterli...
-------------
Bende tan kedi alacaktım iyi oldu bu bilgi :)

insanları aydınlattığın iyi oldu,hakikaten hep böyle düşünür insanlar..[signature][hline]sert kal,taviz verme!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Disappear, 20 Ağustos 2004 16:35 tarihinde demiş ki:
bi$i solicem niye acimasizlik sokaktaki her hayvan a$ilimi ya ? sen merak etme kediler hakkinda cok bilgiliyim ayrica bahsedilen a$ilar koruma a$isi yani hayvanda hastalik olmadikca ben yaptirmam cunku benim $u zamana kadar 1 kedim hastalik gecirdi oda alerjisi var

Kedin her zaman hasta olmaz, seni hasta eden bakterileri taşıyabilir. Geçmişte hastalanmamış olması, yine olmayacağı anlamına gelmez.

Ayrıca kedilerden, "kedi tırmığı hastalığı" diye bilinen (orjinal adını hatırlayamıyorum) ve koltuk altındaki lenf bezlerine yerleşen bir enfeksiyonda geçiyor. Meme kanserini anlatırken sözlüde sormuştu eşşek prof.! Alakaya maydonoz.. Hiç unutamıyorum. :)[signature][hline]God created the earth in six days, on the seventh he rendered.
@ui ICQ UIN: 1957744 MSN Messenger: [email protected]
ek$i | DevianArt | Eve-Online
Sosyal ağlarda paylaş

disappear, o kadar basit değil bu konu. toxoplazma diye birşey var çiğ etten ve kedilerden geçiyor. toxoplazmanın insana hiçbir zararı yoktur. insan ömründe bir kere yakalanır buna ve grip oldum sanırsın birkaç günde geçer bir daha da yakalanmazsın. amaaaaa:
bir kadın hamile iken bu mikrobu alırsa en iyi ihtimal düşük yapması. kötü ihtimalleri arasında sakat doğumlar gerizekalı doğumlar falan filan. tabi bu kadın hamilelikten önce bu mikrobu almışsa böyle bir risk sözkonusu değil.
bu yüzden toxoplazma testi yapılır hamile bayanlara. eğer mikrobu almamışsa doktor kedileri yasaklar. böyle bir durumdaki kişinin kedisi varsa zavallı kedicik sokağa atılır. tabi verilecek başka biryer bulunamazsa. çünkü risk göze alınabilecek bir risk değil.
Sosyal ağlarda paylaş

cig et hayvana vericek kadar deneyimsiz degilim ben kendim 10 yildir kedilerle buyuyorum boccop bey sizde gene bo$ konu$ma saatlerinizdesiniz bakiyorum allah arttirsin cok guzel onun kaderiymi$ banane.. bigun sokaga du$ersen insanlar sana banane senin kaderinmi$ derse artik herhalde oturup ben ne ettim diyemi du$unursun yoksa bo$ konu$maya devammi edersin bilemiyorum yani ben hayvanlari kontrole gotururum bi$ey cikmadikca a$i yaptirmam bunu diyorum 4 tane kedim var her a$iyi yaptirsam hele cevre hastaneler ma$allah benim almadigim vitaminleri hayvanlara oneriyo eczaneye sordum 1 kutusu 40 miylonmu ne 4 kedi var 4 une gunde birer tablet versem ayda 3 kutu gider[signature][hline]duty ... honor ... courage... *cough* semper fiiiii....

[Bu mesaj Disappear tarafından 21 Ağustos 2004 18:44 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...