Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

VİKTOR ÇIŞARI!

di

Öne çıkan mesajlar

Selam,

Su asagidaki kisma cevap yazasim geldi ama ismi lazim degilin biri tarafindan keyfi nedenlerle konus disi'ndan atildigim icin oraya yazamiyorum. Icimde kalmasin buraya yazayim;

Viktor said:

Cuce said:

mesela hangi fizik kurallarını?

atmosferic reentry diye bişide yok pek. atmosfgeric reentry uzaydan atmosfere cok hızlı giren objeler icin gecerli bir durum. bu alet atmosferin dısına bile adam gibi cıkmamış zaten. o yükseklikten 0 velocityle düşmek başka, atmosfere 2309429304230 hızla girip düşmek baska.
areodinamisin falan belliki bok gibi. kütlesi düşük, haliyle salına salına iner işte.

benim asıl merak ettimdüştüğündeki şoku nasıl absorb etmiş, hanı eder oda sorun değil ama onu absorb etsin diye kastığında ağırlaşabilir cok o zamanda balon kaldıramaz.

en büyük sorun balon zaten. o yükseliğe cıkıcakta etrafındaki o kadar seyrek havadan hala daha hafifi olucak icindeki şey. mesela o.

icindeki gazin olayini gectim hadi
carpma siddetinide gectim
o yukseklikte balon patladigi anda hizlanarak girer atmosfere, direk yanar kul olur, bildigin sunger ile plastik bide parasutu filan yok ustunde, cayir cayir yanar surtunmeden, sirf hizli giren cisimler etkilenmiyor yani, nasa o zaman yorungeye park edip shuttlelari oyle salar milyon dolarlik isi resistansi kasmadan, giren cisimlerin cogu mesosferde eriyro direk

eleman sogukluk demis, onuda gectik basinc var bi kere ki elemanin o zimbirtiyi basinca dayanikli yaptiginida hic zannetmiyorum

ki bide reentry den sonra dustugu yer var, o kadar yavas bir sekilde yukselen bu zimbirti o yukseklige cikip dusune kadar dunay donmeye devam ediyor, ameirkadan havalandirdi ise atlantige dusme ihtimali o kadar yuksekki, reentry de en ufak bir aci hatasi dunyanin obur ucuna surukliyor uzay araclarini, bu eleman o dandik setup ile giristen sonra nasil tekrar bulabilmis onu? giris sirasinda objenin dunyanin neresine dusucegini onceden hesaplamak tepede manevra yapma yetenegi olan uzay araclarinda bile oldukca zor

stratosfere kadar cikmistir, mezosferdne oteye ciktigini zannetmiyorum o dandik duzenegin

http://geeksaresexy.geeksaresexytech.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2010/06/wow1.jpg

su resim bariz mezosferden cekilmis, stratosferi gayet rahat gorebiliyorsun cunki asagida, ucaklar bile tirmanamiyor o kadar yukariya ki stratosfere bile cikmis olamaz bu dandik duzenek, o kadar yukseklikte cikan ruzgarlari ve firtinalari saymiyorum bile, dayanmasi imkansiza yakin

fake, fake, fake yani

Oncelikle olay fake degil, benzer sekilde yapilmis bir cok proje var.

Benzer projeleri gectim, benzer yukseklige cikip ordan asagi atlamis adam bile var.

Yanar eder diyorsunuz fakat mimkin degil. Olayin aciklamasi Cuce'nin dedigi gibi. Bir nesneyi atmosferde ya da hava olan ortamlarda yakmak icin inanilmaz hizlarda hareket ettirmeniz lazim. Baska turlusu mumkun degil. Hani inat ediyorsaniz da hesabini kitabini yapip "ahanda yanar bu" deyin, ona gore paylasalim kozlarimizi =P

Tamamen uzaya cikma durumu ise yok. Kullandiklari meteoroloji balonunun cikabilecegi yukseklik belli ve kesinlikle uzaya kadar cikmiyor. Haliyle bir yere cikip geri iniyor.

Basinc olayinda o aletin hasar gormesi pek mumkun degil cunku aygiti etkileyecek bir durum yok. Cok cok kopukten yapilmis kutunun kendi genlesecektir.

Bir diger konu ise hiz konusu. Ne yaparsaniz yapin, hangi yukseklikten atarsaniz atin, icinde hava ve agirligi 200-300 gr olan dandik bir fotograf makinasini oyle serbest dusus ile yuksek hizlara cikaramazsiniz. Haliyle darbeyi absorbe etmek kolay olur. Kaldi ki onemli olan makinanin saglam kalmasi degil, icindeki ufak data kartinin saglam kalmasi.

Diyecegim o ki;

ATIP TUTMAYIN ORDAN BEN YASAKLIYIM DIYE!!! =P

oh rahatladim. hehe.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...