Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Opeth - My Arms, Your Hearse yorumlanışı...

Antimodes52

Öne çıkan mesajlar

Arkadaşlar bu albümü dinleyen kaç kişi var aranızda bilmiyorum ancak geçen gün bir arkadaşımla bu albümü tartışıyorduk ve ortada kaldık ikimiz de... Şimdi ben sözleri okuduğumda albümün hikayesini şöyle anlamıştım:
Bir adam var, ölüyor, ancak sevdiği kadın hala hayatta, onu da yanına almak istiyor çok sevdiği için, ama beceremiyor, sonunda bir demon tarafından fiziksel forma sahip oluyor, o zaman da tek yapabildiği sevdiğini korkutmak oluyor, sonunda da vazgeçiyor ve huzura kavuşup dünyadan ayrılıyor...
arkadaşım diyor ki
Albümün kahramanı bir kadını çok seviyor ancak kadın onu görmezlikten geliyor, adam acı çeke çeke sonunda deliriyor, gidiyor kadını öldürüyor, sonunda da yaptığı şeyin hatasını anlayıp kalıyor...
O kadar çok mecaz anlam var ki lyriclerden bu kadar iki alakasız konu çıktı yani... sizin başka yorumlarınız var mıdır? Hangisi doğrudur?[signature][hline]Ciim (8404949) Wrote:
olm asosyal adamın çevresi mi olur,
kendisi en iyi arkadaşı bi de hayali arkadaşı olur
Sosyal ağlarda paylaş

yani ben şöyle düşündüm...
başında adamın ölüyo olduğunu düşündüm çünkü prologue'da şu geçiyor...
The coffin is beautifully engraved. Stained by soil, symbols of death.
sonra april ethereal dinlerken şunlar geçince kadın da adamı seviyormuş diye düşündüm
And she was swathed in sorrow, as if born within its mask.
sonra ise adamın ne kadar sevdiğini anlatan şu satır geçti...
I could clasp her in undying love.
Bu da biraz iki taraflı bir cümle yani adam ölü olduğu içinde göremiyor olabilir saklandığı için de...
She could not see me through the windows.
sonra da when'li kısımlar geliyor ki burda sevdiğini yanına almak istediğini açıkça söylüyor...
madrigal'da ise adam açık açık ben havayım, varlığım yok diyor... ayrıca sevgisini bir kere daha açıkça söylüyo
You stare at nothing, right through me, at times resembling the Devil's concubine. And me, I am the idol that would long to caress our eyes until they would open no more. I would comfort you if I only could, but as we all know by now...I am just thin air. Unaware as you are of my presence, you are losing yourself.
Amen Corner'da abim ya iyice karar veriyo sevdiğini yanına almaya yada arkadaşımın yorumuna göre kafayı yemeye başlıyor tek amacının hakkı olan şeyi almak olduğu gibi bir şeyler geveliyor bakınız:
It was the only task I would undertake. To reap the harvest that was mine. The seed that had sprung into a florid meadow, and left me helpless in your embrace. The bond we never spoke of, once stark and enticing, now slowly smoldering to dust.
amen corner'ın sonunu da ben bir demon'ın abime fiziksel güç vermesi olarak yorumlarken arkadaşım tamamen delirmeye yorumluyor şöyle:
The final spark that blew life into me, the Demon Of The Fall.
Demon of the fall gayet açık seçik mecazsız bir şarkı herkes anlamıştır buraya paste yapmayacam, kadını boğazlıyor, o 1 saniye içinde öldürüyor mu öldürmüyor mu pek açık değil arkadaşım öldürüyor dese de bence ölmüyor sadece korkuyor...
Credence'da ise başarısızlığa uğrayınca depresif takılmaya başlıyor abim...
karma'da ise anlamaya başlıyor bu dünyaya ait olmadığını, gitmesi gerektiğini...
epilogue'da da dünyayı bırakıyor...
zaten karmada bir rahatlama seziyoruz şurda: the rotting body clad in ancient clothes is left behind... yani bıraktım bedeni artık yükseliorum modunda bişi oluyo...[signature][hline]Ciim (8404949) Wrote:
Sosyal ağlarda paylaş

kodugumun explorer'i bi hayvani yazi gitti neyse...

kisaca anlatacam o yuzden... soyle dielim adamimiz oluyor, ama sevdicegi yuzunden geri donuyor. hayalet haliyle tekrar eski biraktigi yerden hayatina devam etmeye calissa da e dogal olarakki bu mumkun olmuyor. Ilkbahardan kisa dogru hayaletimizin ruh hali yansitiliyor yani albumde. Bu arada sevdiceginin de artik kendisinin kaybinin ustesinden geldigini goruyor, son bir kez ona ulasmaya calisiyor ve fakat basarisiz oluyor. Artik bu dunya'dan gitmesi gerektigini ve yapacak bisiyi olmadigini farkettiginde de sonsuz yolculuguna cikiyor...[signature][hline]"Es irrt der Mensch so lang er strebt." - Faust I: Prolog im Himmel / J.W. v. Goethe
42
"The thing that bothers me the most is the lying." - George "Gammy" Costanza (a.k.a. Buck Naked)
to pull a homer: to succeed despite idiocy
Sosyal ağlarda paylaş

E iyi de When'de ne demek istiyor o zaman?
Ayrıca amen corner'da daha çok sinirleniyor gibi sevdiğine sözlere bakarsak yani sevgisi daha çok nefrete dönüşüyor gibi resmen aralarındaki olayı bitirir gibi
until now we have shared the same aura falan diyor...[signature][hline]Ciim (8404949) Wrote:
Sosyal ağlarda paylaş

soyle "april ethereal"da sevdicek yas tutma asamasindayken "take me away" diyor ya "niye beni yalniz birakip gittin beni de goturseydin" der gibin, "when"de hayaletimiz bunu sorguluyor ve o ilk aci aninda soylenen sozlerin artik yalan oldugunu anliyor. Yani yas aninda soylenmis cumleler oldugunu goruyor ve fakat sevdicek hala uzgun. "The Amen Corner"daysa artik olumun ustesinden gelmis, hayatina devam etmeye hazir... "The Amen Corner"dan sonra mevsimin yazdan sonbahara gecmesinden de anlayabiliriz zaten, bu hayaletimizin dustugu umutsuzlugu ve huznu anlatiyor.[signature][hline]"Es irrt der Mensch so lang er strebt." - Faust I: Prolog im Himmel / J.W. v. Goethe
42
"The thing that bothers me the most is the lying." - George "Gammy" Costanza (a.k.a. Buck Naked)
to pull a homer: to succeed despite idiocy
Sosyal ağlarda paylaş

bende damnation,blackwater park,morningrise ve orchid albümleri wardı.kendimden utanıyorum:)[signature][hline]The next time you're having a bad day imagine this;
You're a Siamese Twin.
Your Brother,attached at your shoulder,is gay
You're not.
He has a date coming over tonight.
You have only one **s
Sosyal ağlarda paylaş

Yok demon of the fall benim yorumuma göre abimize fiziksel form veren yada son bir güç veren bir yaratık yada bir şey işte ne olduğunu söylemiyor fazla...
Bu arada My Arms Your Hearse bence en iyi albümü yani Opeth'in dinlemeyenler utansın=)
İkinci olarak da Still Life gelir derim.[signature][hline]Ciim (8404949) Wrote:
Sosyal ağlarda paylaş

morningrise güzel ama... bilmem bence mikael'in vokaller MAYH'da zirveyi buluyorlar yani morningrise'da hala brutal'larda kayıttan mıdır bilinmez bir ucuzluk var... Anlatılacak gibi bir şey değil ancak bir Nectar'daki brutal'ı dinleyip bir de Amen Corner'dakini dinleyince aradaki kalite farkı anlaşılıyor...
Bir de MAYH albümü ile nefret kusmaktan melankoliye doğru bir eğilim başlıyor Opeth'te ki ben zaten Opeth dışında brutal vocal hayranı bir kişi değilimdir o yüzden seviyorum biraz da MAYH ile Still Life'ı... Orchid'i ise bir türlü sevemedim ben nedense...[signature][hline]Ciim (8404949) Wrote:
Sosyal ağlarda paylaş

Ben damnation'ı hiç sevmedim açıkçası...
Sanki Opeth'in popülerleşme çabası damnation...
Oysa gerek Orchid'de, gerek Morningrise'da, gerek MAYH'da Opeth kullandıkları ingilizce ile gözüme girmişlerdi, olay bazlı değil de betimleme bazlı hikaye anlatışları ve ancient english ağırlıklı lyric'leriyle çok hoşuma giderken damnation'a bir baktım gayet basit, saf, mecazdan uzak bir dil kullanmışlar... Ben şahsen bir Opeth albümünün başına oturup 4 saat arka arkaya dinleyip, her dinleyişimde ayrı bir satırdaki ayrı bir mecaz anlamı çıkarmaktan mükemmel bir keyif alıyordum. Ancak Still Life'la birlikte ingilizceyi basitleştirme başladı Opeth'te, Still Life'da bile yine kurtarsa da MAYH'a falan göre çok daha basit bir ingilizce fark edebiliriz yine kelimeler zorlu olsa da mecaz anlamdan uzak durulmuş diyebiliriz... Ayrıca iki farklı albüm yapıp birine sırf brutal vokal birine sırf clean vokal koymak da bana korkunç bir fikir gibi geldi... Opeth'i hiç bir zaman bir türe yerleştirmemişimdir şahsen, her zaman o anı, o anın hislerini mükemmelce anlatırlar bu yüzden akustik geçişleri de çok güçlüdür. Bir anda nefretten melankoliye kayabilmeyi çok iyi yapmışlardır ben bir albümde hem nefreti hem melankoliyi hem tutkuyu hem sevgiyi hissedebiliyorsam dinledikçe o albüme çok güzel derim ama damnation'la Opeth bunları kaybetmiş gibi... Umarım düzelirler.[signature][hline]Ciim (8404949) Wrote:
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...