Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bu kuş ne ?

Sly-One

Öne çıkan mesajlar

madem bırakınca uyuyo (duruyo) öyle çeksene fotoğrafını kardeşim, bundan bişey anlaşılmıyo =P

atmaca benim bildiğim böyle boz renkli olmaz. siyah sarı renkli olur. ayrıca gagası bi atmaca için çok düz gibi geldi.

bir de senin balkona nasıl geldi bu hayvan. uçabiliyorsa beslenebiliyor demektir. atmacaysa (ki bu kadar küçük atmaca mı olur uçabilen) ve uçup beslenebiliyorsa sal gitsin tehlikeli olabilir =P

kırlangıç olabilir mi? bi ara 3 tane beslemiştim düşen bi yuvadan alıp. gerçi 7-8 sene önceydi tam hatırlayamıyorum...
Sosyal ağlarda paylaş

yazık yaw ..

bu arada istanbul'da olur esas doğan atmaca gibi hayvanlar çünkü artık kuş vs. kolay yemek olduğu için şehirlerde ... biraz kafamızı kaldırıp bakmak gerekli, yada belgesel izlemek ...

ki zaten doğan, atmaca gibi ufak yırtıcıları abartmayalım, hele ki doğan küçücük bişidir kendisi (güvercin kadar da deil elbette :)) o bakımdan zor deil yuva kurması ve avlanması .. e zaten havada avlanıolar biz görmüoz bile çoğunlukla, bizim evde teras var önü açık bostancıyı görüo arada izliom kuşları zevkli iş valla ...

misal martıların çiftleşme dönemlerini adım gibi biliom artık, çatımda yapıorlar ya terbiyesizler .)

[Bu mesaj neter tarafından 27 Temmuz 2004 04:59 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

doğru, şehirlerde atmacaya rastlamak şaşılası bişey değildir. güvercin beslediğim dönemde en büyük sorunum atmacalardı. özellikle kış aylarında yukarılarda yiyecek kıtlığı yüzünden çokça inerler şehirlere, güvercin felan avlamaya.

birkaç tip güvercin vardır. bi tanesi "taklacı" tabir edilen tür. takla atarlar havada, ayakları paçalı olur.

ikincisi "angut" tabir edilen tür. posta güvercinleri bunlardan olur. çok uzun mesafeleri uçabilirler, yollarını şaşırmadan.

bir de cins tabir edilen bir tür vardır. bunlar çok yukarılara çıkarlar. gökyüzünde bir nokta gibi görünecek kadar. ve parlak verdiğinizde (beyaz bir güvercinin kuyruğundan tutup kanat çırpması için salladığınızda) parlağı görürler ve yüksek mesafeden dalışa geçerler.

işte bir atmacayla cins'in kapışmasını izlemek accaip heyecan vericidir. bir taraftan atmacaya küfür ederken bir taraftan güvercinine "kanadına kuvvet yavrum" diye seslenmek...

güvercin eğer şehrin içine girmeyi başarırsa kurtulması olasıdır. çünkü şehrin yapısına ve yuvasının etrafına atmacadan daha aşinadır. ama kaç tane de taklacı kaptırdım... =]

[Bu mesaj bedeviizz tarafından 28 Temmuz 2004 18:41 tarihinde değiştirilmiştir]

[Bu mesaj bedeviizz tarafından 28 Temmuz 2004 18:42 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...