Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

80'ler ve rock müziğin yükselişi

Chuckie

Öne çıkan mesajlar

Foolish kazanova gibi salakça şeyler olmasın klibinde mankenlerle nasıl seviştiklerini göstermeye kasmasınlar varsın olsun konusu nefret olsun ben onada razıyım hem yanlış bi kanı oluşmasın metal müzik ya da rock nefret tabanlı değildir misal in flames death metal grubu ama şarkılarının sözlerine bak nefretle alakası yok[signature][hline]Something Strange In The Neighbourhood Who You Gonna Call???
Sosyal ağlarda paylaş

said:
-Melancholy-, 01 Ağustos 2004 17:56 tarihinde demiş ki:
old school modasi var ya simdi herkes bole deri ceketler fln giyiyo ahaha hastasiyim insanlarin
yok ama yok bana rock dinletebilicek kimse yok artik gecti benden o isler
niye bilmiyorum ama metal dinlemeyi biraktigimdan beri hayatimdaki hersey coook guzel gidiyor allah bozmasin yani. yemin ettim zaten artik metal dinlemiycegime rock da dinlemem artik. pop techno fln dinlicen abicim sora pasalar gibi yasiycan rock neymis ole uzun saclar kafa sallayan insanlar fln. hele amerika dayim simdi dalga geciolar rock cilarla fln. yok yok siz de birakin rock mock, clublara fln gidin kari tavlayin bilmemne yapin genclik yillarinizi aptal bi muzik tarzina bagli yasamayin derim tabi benim gorusum bu ben ikisini de yasadim ordan tecrubem var yani.

walla imzanda nba falan yazıo basketbola dalan bırakıo rock olayını zaten:)

ben rock'ın öldüğünü değil uykuya yattığını düşünüyorum.ben hala 80 'lerin hair metal gruplarını dinlemekten inanılmaz keyif alıyorum ve eminim ki benim gibi birçok insan vardır.ve şu anda nu metal yavaş yavaş düşmeye başladı.rap'in de 5 senelik flan ömrü kaldı bence.the darkness falan gibi gruplar da ortaya çıakrsa daha çok eski günler kadar olmasa da bi belirgin rock kütürünün doüğacağına inanıyorum yeniden
Sosyal ağlarda paylaş

rock oldu mu bilemem ama.. burada 80 oncesi olarak anilan, muzik degil de (hendrixler filan), heavy metal, grunge gibi cok uclarda olmasina ragmen kendi basina ust seviye muzik turu olabilecek akimi baslatan rock'in kimligi degisti diyebiliriz.

bence gruplara endeksliydi bu da, metallica'nin her donem "istenilen ve rabet edilen" muzigi yapmasi ve muzik aslinda kimliginin olmamasi gibi bir durum, tum muzik gruplarinda boyledir aslinda ama metallica uzerine cok dusunuldu diye bu ornegi verdim yoksa metallica rock'a uygun bir ornek degil - biliyorum. 3'e ayirabiliriz ornegin metallicayi thrash metal donemleri - (or: am i evil), heavy metal - (or: thorn within), hardcore gibi - (or: st. anger)

heavy metal'in isyan temasini uyguladigi gunlerin scene'i cok geride kaldi, gruplar degisti ama simdi yeniden bir yukseli$ var, ulkemizde dahi ornek olarak mor ve otesi var buna.. (metal kulturunden gelen adama yakisiyor mu diye sormayin, ama ornek). iskandinav ulkelerinde ve ingiltere dolaylarinda alt kulturden insanlarin tekrar yonelimde oldugu gibi bir seyler okumustum.

yani tekrar yukselisteyiz sanirim. ama karsimiza cikan yeni kimlik biraz daha doom metal'i veya iron maiden'dan steive harris'in parcalarini andiracak gibi geliyor bana. "fight fire with fire" gibi calismalar goremeyecegiz cunku gunumuzun sarki sozu yaraticisinin kaleme alacagi durumlar boyle degil.[signature][hline]follow your common sense, you cannot hide yourself.
MSN: [email protected]
Sosyal ağlarda paylaş

aslında rock müzik yıllardan beri soğuk savaş döneminin izlerini taşıyordu sözlerinde yani konusunu aldığı çoğu olayda bu gözlenebilir ya da ailesiyle okuluyla sorunu olan teen age sınıfı veya aşk temalar bunlardı yani neticede bi isyandı ama insanlık artık koyun gibi oldu isyanlar azaldı 80-90 lı yıllarda ülkemizde rock müziğin daha yoğun dinlenmesinin en temel sebebi bu soğuk savaşın etkilerinin bizi asıl o zamanlarda vurmasıydı diye düşünüyorum ama asıl sebep 80 darbesidir bence o yıllarda insanlar zaten heryerde isyan ediyordu her konuda bi direnişleri vardı sora neolduysa oldu ve 90 lardan sonra çıkan özel televizyonlar saolsunlar uyuttular halkımızı ve uyutup bize unutturdular gerek magazin programları gerekse diğer yarışmaların (bbg , popstar vs) temel amacının uyutmak olduğunu düşünüyorum haber değeri taşımayan ana haber konuları sonucunda insanlar televizyonla uyutulmaya başlandı bugün çok az insan aydınlık için 1 dakika karanlık eylemini neden yaptığımız hatırlıyor ya da ankarada yürüyüşe geçen gerici topluluğa Atatürk resmini gösteren kızı hatırlıyor işte bunların hepsi medyanın uyutmasıdır bence en güzelini bu konuda queensryche operation mindcrime albümünde revolution calling şarkısında söylemiş dinlemenizi tavsiye ederim

Neden radiolarda rock müzik programları gece yarısı civarında belli günler kısa çalınıyor neden televizyonlarda rock müzik klipleri yerine daha çok pop müzik şarkıcılarının şarkıları yayınlanıyor ya da neden ben rock bar adı altında bi yere gidip hardcore dinlemek zorunda kalıyorum Türkiyede rock müzik seven ve dinleyen o kadar çok insan var ama onların bu haklarını neden ellerinden alıyorlar ya da polis 2 genç yolda yürürken neden uzun saçlı olana direk satanistmisin diye soruyor

Reha muhtar denen adam bi akşam haber bülteninde siyah giyen metal müzik dinleyen saçları uzun ve içine kapanık olan herkesi satanist ilan etmişti buna kimin hakkı var

ROCK MÜZİĞİ ELİMİZDEN ALAMAZLAR[signature][hline]Something Strange In The Neighbourhood Who You Gonna Call???
Sosyal ağlarda paylaş

80 lerden oncede vardi rock yapmayin. Animals bile blues, country yapmasina karsin o siralarda adi konmamis rock tinilari vardir icinde. Led Zeppelin, Doors, jimmy, Pink Floyd... sonrasinda rolling stones rainbow biyerlerde pearl jam. 80 oncesi Rock deli gibi var ama vietnam ve soguk savas dan o kadar agir etkileniyoki herkeze hitap edebilecek sozleri yok sadece bazi seylerin farkinda olan genclik anliya biliyo sozleri durumun farkina varabiliyor (Arada aklima geldi soyliyim plaklari geriden calinca cikan mesajlar pink floydun bazi plaklarinda vardir nerden geldi bilmiyorum am soyliyim dedim) etraf biraz sakinlesince anca gruplar daha sakin daha rock & roll tarzi seylere donuyor ki ancak oyle durum "sex, drugs & rock& roll" dan yarim asi gecnlige geciyor.[signature][hline]Cuce iste bildigin cuce
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Erutan, 30 Temmuz 2004 22:23 tarihinde demiş ki:
pop rock/ glam rock mı hair band mi ne diyorlardı duygusal şarkılar falan ekşi sözlükte okuduydum hair band duygusal şarkı şeyleriymiş

Aman derim eyleme yigidim hair band dedigin posion kiss falan yok onlarda oyle cokda duygusal durumlar. Onlar tayt giyip makyaz yapip ordan orya ucup gitar kirmakla mesguldur (kiss'i ayiriyorum adamlarin muzikleri kaliteli). Insanlar o akdar bikmistiki bu gruplardan nirvana cikinca nirvana goklere yukselirken bunlarin hepsi unutuldu kiss disindaki kissin cogu parcasi 80 lerden beri tutturulan en iyi ritimler arasindadir.[signature][hline]Cuce iste bildigin cuce
Sosyal ağlarda paylaş

80 öncesi dönem rock müzikte blues, RNB (bu bugün sandığınız RNB değil bambaşka bir tür) gibi müziklerin şekil değiştirdiği dönem yani müzisyenlerin keşifler yaptıkları dönemler ki bu dönemler yeni enstrüman denemeleri, yeni müzikal yapı denemeleri gibi arayış dönemleridir. İçerisinde tabiiki rockta vardır ancak herhangi bir gruba Rock müzik yapıyor demek zor çünkü her bir grup en az 5 tane tür denemiş o yıllarda.

Mesela Jimi Hendrix e Rock yapar demek biraz garip bir olay çünkü Hendrix bir gitarist ve 70lerin ruhunu en iyi nasıl yansıtırım diye "Blues"dan yola çıkmış bir adam.[signature][hline]"Story of SadButcher"
horacegoesskiing, 19 December 2003 13:31 tarihinde demiş ki:
...zayıf gelen iki dersim vardı resim ve beslenme dersi. şimdi dombili bi çizerim. öyle bi karakterim var yani...
Sosyal ağlarda paylaş

Rock icin tek sadece muzuk turu demek yanlis Rockdan kasit 2 elektor bi batery bide solist degilki tamam ismi 80lerde konulmus olabilir ama anlami insanlarin isyanlarini ne blues kadar alayci nede rock&roll kadar yumusak muzige dokmesidir.

Diger turlu dusunursen pink floydada rock demiycez doorsada, Paint it blackde rock degil people are strange de hatta white stripes bir suru parcasi bile rock olmuyor. Animalsa rock demek yanlis evet ama rockin ta onlara dayanamadigini soylemekde yanlis. Led zeppelin olmasaydi rock olurmuydu? Hic sanmiyorum.[signature][hline]Cuce iste bildigin cuce
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Cuce, 05 Ağustos 2004 00:44 tarihinde demiş ki:
80 lerden oncede vardi rock yapmayin. Animals bile blues, country yapmasina karsin o siralarda adi konmamis rock tinilari vardir icinde. Led Zeppelin, Doors, jimmy, Pink Floyd... sonrasinda rolling stones rainbow biyerlerde pearl jam. 80 oncesi Rock deli gibi var ama vietnam ve soguk savas dan o kadar agir etkileniyoki herkeze hitap edebilecek sozleri yok sadece bazi seylerin farkinda olan genclik anliya biliyo sozleri durumun farkina varabiliyor (Arada aklima geldi soyliyim plaklari geriden calinca cikan mesajlar pink floydun bazi plaklarinda vardir nerden geldi bilmiyorum am soyliyim dedim) etraf biraz sakinlesince anca gruplar daha sakin daha rock & roll tarzi seylere donuyor ki ancak oyle durum "sex, drugs & rock& roll" dan yarim asi gecnlige geciyor.

o olay doru sanırım.dark side of the moon plağıyla denemeyi düşünüyorum bir ara o olayı.reverse'ü yani
Sosyal ağlarda paylaş

valla 80 ler glam rock yıllarıydı gene 70 lerden yadigar gruplar sayesinde 80lerde rock doruk noktasına ulaştı. 60 ve 70 lerden farklı olarak çiçek çocuk modasından çok fazla asi uçuk rock çı tiplemesi çıktı ortaya . yeni bir devrin açılış yeni bir devrin açılış yıllarıydy 80 ler elektronik müzik akımından nasibini alan rock müziğine yeni efektler yeni sistemlerin eklenmesiyle rock ta sertleşmeye gidildi ve glam rock tan evrilen trash gruplar çıktı ortaya. metale babalık etti yani 80 ler. 80 ler aynı zamanda popüler müziğin ve disko müziğinde başlangıç ve yükselme devriydi tabi ozaman pop müzik ve disko müziği bilgisayar klavyesiyle yapılmıyordu manüel distorsyon az gelişmiş syntecisyzer larla yapılıyordu
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Demon_of_Hell, 05 Ağustos 2004 01:27 tarihinde demiş ki:
Valla Klipleri çok güzel 80'lerin...
Jump mesela aklımın ucundan gitmiyor...
Herif karate yapıyordu klipte ve playback yaptıkları bariz belliydi...

orda sadece zıplıyor karate yapmıyor:)

bence glam rock akımını sadece zıplayıp hoplayıp makyaj yapıyordu olarak görmeniz çok yanlış.sonuçta müzik nasıldı,mükemmeldi.madem makyajdan bilmemneden rahatsız oldunuz korn dinlersiniz şimdi piyasa yaparsınız cool olduğunuzu zannedersiniz
Sosyal ağlarda paylaş

80ler rock'ın değil rock'tan çıkan metal müziğin yükseldiği bi dönem aslında. Deep Purple gibi gruplarla başlayan heavy metal Metallica, Iron maiden gibi gruplarla yükselişe geçti. Adını duyurdu ve popüler olmaya başladı. Ancak Rock 50lere kadar gidiyor ve 60ların sonunda iyi bir akım yakaladı.

John Lennon'ın dediği gibi: "Her şey Elvis ile başladı."
Ama kesinlikle heavy metalle devam etti ki uyuyan kurt yeniden kalkmaya hazırlanıyor gibi...[signature][hline]We are following
The will of the one
Through the dark age
And into the storm
Sosyal ağlarda paylaş

aslında herşey ilk elektro gitarı icat eden adamla başladı ya da dinazorların yükselmesiyle ya da toz ve gaz bulutu olarak işte bu toz ve gaz bulutu rock müzik için en iyi slogan budur rock müzik dinlerken insan tozu dumana katıp gaza gelmiyomu?[signature][hline]Something Strange In The Neighbourhood Who You Gonna Call???
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...