Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rock The Nations 2004...

SadButcher

Öne çıkan mesajlar

ee herkes uzun makale yazmış ben de yazarım ulan. okumanızı tawsiye ederim hem bazı yerlerinde baya siwri eleştiriler war hem de bazı güzel olaylar yazılı (mesela bişey dilemişim 3.günle ilgili, daha da güzel bi şekilde karşıma çıkmış fln). makaleye dönüştürmeye kasamicam direk sözlükte yazdıklarımı c/p ediyorum (bazı paragrafların başlarında bulunan numaralar sözlükteki rtn başlığı altındaki entry numaralarıdır):

250. türk metal dinleyicisinin ne kadar kalitesiz olduğunu anladığım festival. pain of salvation'ı resmen siklemediler, konser alanının ancak yarısı kadar insana konser vermelerine neden oldular. orphaned land'i dinledikten sonra saat geç oldu diye kaçtılar, böylece epica'nın bir avuç kadar insana konser vermesine neden oldular. hatta epica bu durumdan dolayı festivalin ikinci günü (bugün) tekrar sahneye çıkmaları ihtimali olduğunu söyledi. ha tabi bu simone simons'u görmek açısından daha iyi oldu, o ayrı..

böyle kalitesiz bi seyirci kitlesi, yazık.

251. etraftaki ezik insalanlara, "yoruldum hadi eve gidelim yeter konser" diyen süt çocuklarını görüp utanmamıza rağmen ilk günü şahane geçen festival. ilk gün hakkında bazı önemli şeyler:

1) konserler 2 saat rötarla başladı.

2) girişte 18 yaş altına gerçekten de sorun çıkartılmadı. öğrenci pasosuna bakılıp üstündeki bazı şeyler not edildi, bir kağıda doğum yeri, doğum yılı, cep tel no'su kaydedildi. bu biraz aşağılayıcıydı tabi.

3) kombine biletlilere üstünde "rock the nations - 02.07 - 03.07 - 04.07" yazılı kırmızı bir bileklik takıldı.

4) sahneye çıkan gruplar sırasıyla:
>solitude
>leaves eyes
>atrocity
>amon amarth
>lake of tears
>orphaned land
>pain of salvation
>epica
görüldüğü gibi ilk gün çıkması beklenen affliction, soul sacrifice ve order of lust gruplarının kıçlarına (ilk gün itibariyle) tekme basıldı. inşallah ayıp edilmez de festivalin ikinci günü (bugün) yer verilir onlara da.

5) bazı gruplar * * * sahneden indikten 20dk sonra imza dağıttı ve resim çektirdi.

252. liv kristine'in insanları ne kadar iyi coşturabildiğini anladığımız konser. kendisi leaves eyes'la sahnede olduğu süre içerisinde seyircilerden bazılarına göz kırparak, kalp işareti yaparak milleti azdırdı, temponun hiç düşmemesini sağladı.

kendisi bana da tam dört kez göz kırptı. ilk seferinde yok ya ben değilimdir dedim, ama ikincisinde eliyle işaret edip, üçüncüsünde hafif kafa sallayınca, ve dördüncü kez tekrar göz kırpınca artık emindim ve çok sevindirik oldum.

253. ikinci gününde çıkması gereken vader'ın iptal olduğu söylentilerinin ortaya çıktığı festival. ama sadece bir söylenti. festivalin ilk gününde (dün) epica'nın "ikinci gün tekrar çıkabiliriz" demesi bu söylentiyi doğru çıkarabilir gibi gözüküyor. çünkü ikinci gün sahne alacak dokuz grup var, bu yüzden epica'yı araya bir zamana sıkıştırmaları imkansız, ancak gruplardan birini iptal edip yapabilirler. epica'yı ikinci günde tekrar görmek istiyoruz ama onun için iptal edilecek grup inşallah vader olmaz. bakalım bugün göreceğiz.

274. ikinci günde sahne alan gruplar sırasıyla:
>soul sacrifice
>moribund oblivion
>self torture
>more than ever
>caliban
>katatonia
>sentenced
>udo

söylenti doğru çıktı ve vader "anlaşmazlık" iddiasıyla iptal oldu, marduk'un da uçağı kaçırması sebebiyle iptal edildiği duyuruldu. tabi bunu duyan bütün poser marduk'cular isyan etti, kendi çaplarında eğlendiler biraz. (bkz. katatonia konserinde marduk diye bagiran denyolar)
marduk ve vader'ın sahnede olması gereken saatte malesef ezik more than ever ve calibanı dinledik. eziklerin ardından katatonia yüzümüzü güldürdü.

vee sonra sentenced bir çıktı ki aman tanrım, ağzımız açık izledik. kaç resim çektim hatırlamıyorum bile. adamlar sahneye yakışıyorlar çünkü. ne zaman ne çalıcaklarını da çok iyi bildiler. hele hele kıçımızı yırtarak ikinci kez sahneye çıkardığımızda konserin başından beri bağırdığımız noose'u çalmadılar mı, resmen kafadan kopardılar. sahne performansları gerçekten mükemmeldi.

ardından daha biz sentenced'ın harika performansının etkisinden kurtulamadan udo bir başladı milleti coşturmaya, rtn'nin en iyi konseriydi bile diyebiliriz. udo'nun harika sesini ve solo gitaristinin piskopat sololarını izlerken küçük dilimizi yuttuk. metal heart, restless and wild, animal house, princess of the dawn, balls to the wall... inanılmaz bir konserdi kısacası.

üçüncü günü iple çekiyoruz. üçüncü günde tek problem paul di'anno ve blaze arasına destruction'ı koymaları. oysa ardarda paul di'anno + blaze combosu efsane olurdu.

299. üçüncü günde sahne alan gruplar sırasıyla:
>northern lights
>nucleardawn
>cenotaph
>vanden pla
Sosyal ağlarda paylaş

Hadi ben de bişeyler yazıyım bari, o kadar 3 günümüzü harcadık, biraz yorum da biz yapalım(uzun yazı geliyo=)).

Cuma günü saat 11.30 sularında (içinde Gilean, Legendary ve Mr.Bomb'un da bulunduğu bir ekiple) venue'ye geldik. 13 e kadar kapının açılmasını bekledikten sonra içeri girebildik. 18-olduğumuz için yan tarafta bekletilip, sübyan damgası yememiz hoş olmasa da bunu da sineye çektik, ne de olsa 2003 de içeri bile alınmamıştı 18-ler.İçeri girdiğimizde ilk türk grubu Soulitude çıktı. Süper sololar attılar, vokaldeki eleman baya sağlamdı ama belki şarkılarını bilmediğim bir thrash grubunu dinlemek hoşuma gitmediğinden belki de çıkan pogoları izlerken konserden kopmamdan pek fazla zevk alamadım.

Sonra leaves' Eyes çıktı ve gerçekten bizi büyüledi, ilk defa festivalden orda zevk almaya başladım. Arada atrocitynin solisti de konsere eşlikçi vokalist olarak çıktı, düet fln yaptılar liv ile güzeldi kısaca. Sonra atrocity çıktı, ben (ve leaves eyes ın solist haric elemanlarınmın atrocitynin kiyle aynı olduğunu bilmeyen bir sürü arkadaşım) önce bir şaşkınlık yaşadık, sonra kendimizi müziğe bıraktık. Öyle ahım şahım bir müziği yoktu belki atrocitynin ama performansları ve düetler manyaktı.

Daha sonra amon amarth ile lake of tears ın sıralarının değiştiği anons edildi ve herkes önlere doğru hücum etti. Amon amarth ı pek dinlemedim konserden önce onun için de pek fazla yorum yapmak istemiyorum ama solist in "ŞEREFE" diyişi hala kulaklarımda. İyi bir şov ve performanstı sanırım. Onlardan sonra hayranı olduğum gruplardan Lake of tears çıktı. Performanslarını beyenmedim diyemeyeceğim ama daha iyi olabiliceği kanısındayım. Ama yine de dediğim gibi beyendim, özellikle bateristin (yaşlı gözüküyodu diilse kusura bakmayın) o yaşta çıkıp çalması ve direk müziği lead etmesi hoştu ve izlenmeye değecek bir olaydı.

Lake of tearsdan sonra Orphaned Land çıktı, ki ilk defa dinlediğim gruplardandı ama merakla bekliyodum. Süper bir performanstı bence, gerçekten çok beyendim, ilk defa dinlediğim gruplar arasında, mp3ünü indireceğim ve hatta belki albümünü alacağım gruplar arasında ve en iyi performanslardandı bence. Gerek sahneye hakimiyetleri gerek solistin cana yakınlığı, türk formasıyla çıkışı, gerek gitaristin içtenliği gerekse çıkardıkları 2. vokalistle izleyicilere "biz kaliteli ve farklı bir grubuz" dediler ve sahneyi Pain of Salvation'a bıraktılar.

POS'u da ilk defa dinleme imkanı buldum festivalde. Bir dream theater fan i olarak diğer progressive grupları dinleme imkanı pek bulamamıştım, bundan dolayı çok merak ediyordum, POS'u, bunun için de en öndeki yerimi aldım konserde. Bana sorarsanız gerçekten çok iyi bir performanstı ve hayatımda en sevdiğim 10 grup arasına girdi POS. Akustik melodileri, progressive riffleri, güzel soloları ve daniel in inanılmaz sesiyle beni büyüledi(PS: Sanki opeth ile Dream Theater karışımı gibiydi, yanılıyorsam düzeltin). Ayrıca POStan bir de baget alma başarısı gösterdim:). Daha sonra hem kuzenimin beni beklemesi, hem ayaklarımın artık beni taşımak istememesi hem de "görüceğimi gördüm ben, epica da POStan iyi olamaz ki lan" diyerek Epicaya kalmıyıp, kuzenimin evinin yolunu tuttum. Ancak sonradan öğrendim ki epica süpermiş ve hayatımın hatasını yapmışım. Olsun nasolsa daha adam gibi 1 albüm çıkardılar, iyi iseler nasolsa birkez daha gelirler, onu da kaçırmayız. ;) Böylece 1. günü noktaladım.

2. gün geç gitme kararı aldım(hem paso hardcore grupları olduğundan hem de ayaklarım ağrıdığından) onun için sadece son 3 grup olan Katatonia, Sentenced ve U.D.O. yu dinleyebildim. Biraz da calibana baktım. Yorumlarımı aktarıyım.

Caliban'a hardcore'un ne kadar kötü bir tür müzik olduğunu anlamama yardımcı olduğu için teşekkür ediyorum ve saygısızlık etmemek için susuyorum.

Katatonia'yı kendimi dinlemiş sayamıyorum ne yazıkki Mardukçuların bize ve Katatonia'ya yaptığı saygısızlıklardan dolayı. İnanamıyorum yaptıklarına gerçekten, ve en acı olan da hiçbir suçu olmamasına ve sadece müzik yapmaya gelmiş olmasına rağmen suçlu duruma düşürülmek istenenin Katatonia olmasıydı. Marduk'çuları tekrar kınadıktan sonra Sentenced'a geçiyorum.

Sentenced gerçekten süper bir performans sergiledi. Yukarda yazılanlar gibi, adamların en iyi yaptığı şey ne zaman ne çalmaları gerektiğini çok iyi biliyo olmalarıydı. Suicider'ı yarıda kesmeleri, killing me killing you yu çalmamaları ve solistin imza vermeye sadece 5 dakka ayırması bile adamlara 100 üzerinden 99 vermemi engelleyemedi. Ayrıca trooper coverları manyaktı, zaten suicider, farewell ve trooper da sesimi kaybettim, hala adam gibi çıkmıyo sesim ve hafif boğazım şiş.Bir tek solistin annesiyle olan ilişki(?!?!)sini anlayamadık. Anlayan varsa açıklarsa sevinicem. Sentenced dan sonra ise efsane udo çıktı.

Biz yine ilk başta"salla udoyu biraz oturalım" modundaydık ve ilk 3 şarkıyı oturarak uzaktan "dinledik". Ancak daha sonra "ulan ne oluyo bi bakalım bari" dedik ve konser alanına geldik ve direk büyülendik. Grup sanki büyülü gibiydi. Ud
Sosyal ağlarda paylaş

Ha bu arada, pazar günü dönüşte gecenin 3ünde 20 dakkalık yolu yürümeyi göze alarak Kokoreç yemeye giden MrBomb'u da burdan kutluyorum. Adam resmen şaşkın bakışlarımız arasında indi servisten gitti kokoreç yemeye. Neyse ne diyelim, can boğazdan gelir, afiyet olsun. :)[signature][hline]The answer of the question, why we are melancholic.
I still feel the pain, i still feel your love...

Born to cry...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
-MrBomb-, 06 Temmuz 2004 01:01 tarihinde demiş ki:cenotaph'ın türünü sevmiyorum ama gene de birşeyi söylemeden geçemeyeceğim. konserlerinin sonunda cannibal corpse çalmaları büyük hataydı. bu iki grubu da hiç dinlememiş olmama rağmen aradaki fark (daha doğrusu kalite) anlaşılamayacak gibi değildi.

nası yani nası bi fark vardı/nası bi hataydı?
benim için rtnın en iyi olayı cenotaphtan hammer smashed facei dinlemekti yani, niye hata olsun ki.

ayrıca brutal death metal bir gaf falan değil bir müzik türüdür.[signature][hline]consume the forsaken
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Solonor, 06 Temmuz 2004 02:34 tarihinde demiş ki:
(içinde Gilean, Legendary ve Mr.Bomb'un da bulunduğu bir ekiple) venue'ye geldik.

ha bak burası çok önemli. birlikte olduğumuz için baya eğlendik çünkü. hem bi bakıma paticik rtn buluşması oldu diyebiliriz :)

said:
Solonor, 06 Temmuz 2004 02:40 tarihinde demiş ki:
Ha bu arada, pazar günü dönüşte gecenin 3ünde 20 dakkalık yolu yürümeyi göze alarak Kokoreç yemeye giden MrBomb'u da burdan kutluyorum. Adam resmen şaşkın bakışlarımız arasında indi servisten gitti kokoreç yemeye. Neyse ne diyelim, can boğazdan gelir, afiyet olsun. :)

istasyon caddesindeki meşhur amca kokoreç ustasıdır abi keşke gelseydiniz çok ii geldi o yorgunluk üstüne :)

said:
sylvanthas, 06 Temmuz 2004 02:46 tarihinde demiş ki:
said:
-MrBomb-, 06 Temmuz 2004 01:01 tarihinde demiş ki:cenotaph'ın türünü sevmiyorum ama gene de birşeyi söylemeden geçemeyeceğim. konserlerinin sonunda cannibal corpse çalmaları büyük hataydı. bu iki grubu da hiç dinlememiş olmama rağmen aradaki fark (daha doğrusu kalite) anlaşılamayacak gibi değildi.

nası yani nası bi fark vardı/nası bi hataydı?
benim için rtnın en iyi olayı cenotaphtan hammer smashed facei dinlemekti yani, niye hata olsun ki.

ayrıca brutal death metal bir gaf falan değil bir müzik türüdür.

anlamadın. yani diyorum ki kendinden üstün bi grubun bi şarkısını çalarak aradaki kalite farkını belli etti hata yaptı. yalan mı? iki grubun da dinleyicisi olmamama rağmen aradaki kalite farkını direk anladım diyorum.

said:
Solonor, 06 Temmuz 2004 02:50 tarihinde demiş ki:
başka nası bi death metal var? brutal olmayan death var de ben mi bilmiyorum abi?

solonor bi de "Ultra Brutal Gore Death Grind" war abi. kaynak cenotaph'ın sitesi. öeh dedirten bi tür kısacası.

said:
sylvanthas, 05 Temmuz 2004 01:07 tarihinde demiş ki:
ama bütün bunları da sentencedın üstün performansı, cenotaphtaki katliam ve amon amarth tan kaptığım, bi de yüzsüz gibi davulcuya uzatıp "şuna da bi imza çakabilcen mi man" dediğim bagetle nötralize etmiştir.

hıaha ben seni gördüm ya imza sırasında. diğer amon amarth elemanları gittiler ondan sonra sen elindeki bageti dawulcuya uzattın imzalasın die. ama adam "öğee olmaz nası imzaliyim bu kalemle" dedi e doru da dedi yani nası imzalasın :)[signature][hline]a.k.a "bay bomba"
Sosyal ağlarda paylaş

batilc adlı paticik üyesi ballı şahıs
katatonia penası,amon amarth penası,udo penası,udo'nun bassçısının kolyesi,nu.clear.down'ın bagetini kapmayı başardı.adamda nasıl bir bal nasıl bi şans vardır anlamış değilim.
sahne önündeki korumaların yaptığı gıcıklıklara nedemeli adamlar ceplerinden 10-15 tane pena çıkartiolar ya vermiolar bide ulan sen neapıcan onu anlamio etmio.kolye yapıcam die dalga geçiolar bide delirmeme elde değil.gıcık etmek için çıkartıp gösteriolar bide.[signature][hline]Bu sayfadaki içerik, benim kişisel görüşlerimi belirtmektedir. paticik.com burada yazılı olanlar hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
-MrBomb-, 06 Temmuz 2004 04:27 tarihinde demiş ki:hıaha ben seni gördüm ya imza sırasında. diğer amon amarth elemanları gittiler ondan sonra sen elindeki bageti dawulcuya uzattın imzalasın die. ama adam "öğee olmaz nası imzaliyim bu kalemle" dedi e doru da dedi yani nası imzalasın

ehueh verdim adama başladı kıvranmaya oymacılık kakmacılık falan yapmaya çalışıyo. böyle kalemi duvara falan sürttü kaleme "hoh" yaptı falan yazamadı bi türlü. "taam önemli değil güzelim" dedim, "abi valla bak olmuyo kusura bakma var mı başka bi arzun çay falan getirimmi"* dedi. ;P

- buna çok para verdim haberin olsun
- ozaman ben de bunu satıp zengin olim
- biraz para da bana gönder bari
- taam zengin olunca düşünürüm
diye de bi diyalog geçti ;)[signature][hline]consume the forsaken
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Solonor, 06 Temmuz 2004 02:57 tarihinde demiş ki:
Tmm mk ben yine suçluyum hey allahım, adam hata yapamaz mı?
said:
DeamoN, 06 Temmuz 2004 03:03 tarihinde demiş ki:
herkes hata yapar da
üstüne gidip yüzüne wurmakhata yapmaktan daha büyük bi hata olmuo mu
başka bişi demek istemiştir adam daha soyut bakmıştır konuay okuyan daha somut bakmıştır
yargısız infaz kalkalı bikaçö yüzyıl oldu

taam la siz de amma mevzu yapmışınız uzatmanın ne alemi vardı ki yani.

bilindik death metal gruplarından daha sert hızlı olanlara brutal death metal, Ultra Brutal Gore Death Grind (;P) falan diyolar. hepsi brutal vokal/söz içermesine rağmen.

önemli değil sonuçta hepsi aynı mok ama vokalist dediyse de bi bildiği vardır diyebülüdünüzfjklfjşs[signature][hline]consume the forsaken
Sosyal ağlarda paylaş

Herkes yorum yazmış ben de yaziim bare:
Festival genel olarak iyidi. Yemekler falna ucuzdu (metalciler çapulcu olur mantığı ile herhalde :) ) Etrafta çöp kutusu yoktu herkes çöpleri yere atiyordu (ben de dahil :) ) Herkes siyah giyinmişti ilk gün ben farklı oliim die beyaz short falna filan giydim ama baktım olmıacak ertesi günler siyaha döndüm :)

Ses sistemi çok iyi değildi. Gitar melodileri duyulmuyordu. Vocal çok zar zor anlaşılıyordu. Yani şarkıyı bilmiyorsan anlaman çok zordu vocali.

Genel olarak festivale katılan insanlarda pek bi sorun yoktu. Böle yamuk yumuk insanlar yoktu. Herkes kendi çapında takıldı. Tek bi işte o marduk olayı çok rezaletti katatoniada. Orda geçmişisiz katatonia dinliyoruz kendimizden geçmişiz her saniye arkada marduk marduk die bağırıyorlar . Baya sinir oldum.
Sonra o marduk tayfası kendi aralarında ne yapsak ne etsek die konuşuyorlardı sonra kendi aralarında tartışıp kavga ettiler boş adamlar :)

Fakat şöle bişey ekliim vader, malevolent creation, marduk gibi grupların iptal olması çok büyük kayıptı. Asafated iptal olur sorun çıkmaz ama bi marduk bi vader ın iptal olması çok kötü oldu. Bir de girişte "Marduk uçağı kaçırdığından dolayı gelemio" die yazı asmışlar. Öle şey mi olur hangi grup uçağı kaçırır. Bariz biliniyordu bu grupların gelmiyeceği. Yani 2. gün öğrenilmiş gibi yaptılar. 1. gün soul sacrifice affliction falan çıkmadı, 2 .gün çıktılar. Bu adamlar 2. festivale gelip " belki bi kaç grup iptal olur da çıkarız die mi geldiler?"

İşte marduk'un offical websitesinde yazan şey

"Marduk will not be playing the Rock the Nations festival in Istanbul,Turkey due to incompetence of the organizer.The band was stranded on the airport in Sweden trying to pick up tickets that the organizer hadn´t booked."

Adamlar gidiyor havalimanına fakat bizim organiztörler adamlara yer ayırtmamış. Bu yüzden gelemiolar.

Ulan organizatörler tam da grubuna yaptınız bu olayı. Şimdi kaziklu bey tarzı 10-15 tane daha şarkı yazar marduk türklere karşı :)[signature][hline]Fear.. Fear attracts the fearful
The Strong. The Weak. The Innocent.
The Corrupt.

Fear.. Fear is my Ally!
Sosyal ağlarda paylaş

kısa bir video ekledim. Give me something to kill the pain.
1:15 dakika ve malesef 17 mb. buradan indirebilirsiniz.
(video quicktime formatındadır. ayrıca dosyanın daha az yer kaplaması için ne yapmam kounsunda bir fikri olan varsa yardımcı olsun lütfen. 2 tane daha video var birisi 34 öbürü 46 mb. upload edecem ama bi tarafım yemiyor)[signature][hline]Kanatlarım olsaydı bağışlayıcı olur muydum ?
Boynuzlarım olsaydı gülüşümü küçümseyen alevler olur muydu ?

[Bu mesaj Selocan tarafından 06 Temmuz 2004 23:59 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

O festival yorgunlugunun ardından 2günlük bi pc tamiri macerası yaşadım ve memorymi yeni aktarabiliorum festivalle ilgili, eh işim uzun başlayayım :)

1. GUN:
şindi ilk gün arkadaşların da belirttigi gibi mr.bomb solonor gilean ve bir grup insan kola kola gittik serviste. 11,30 gibi oradaydık. eh ii geldik dedik az sonra açılır kapılır, 12, 12:30, 13:00... açılmadı. biz gittik burgera yemek yedik bilmemneler yaptık, sonunda ben 18- sırasından çıkıp içeri girdiğimde saatimde 14:48i gösteriodu. aslında neden bilmiorum bu bekleme olayını hiç sorun etmedim içimdeki merak ve heyecan bunu bastırıodu. İçeri girdim ve ilk heves solitudeu izledim. aslında iyilerdi ama böle insanların daha içeri girmeye başladıgı bir zamanda çıkmak belli ki morallerini bozmuştu. sahne perf.nı belki de bu düşürdü. ii bi başlangıçtı yine de.
ayrıca şu giriş olayına deyinelim. bence güzel bir sistem vardı. çok aşırı bi yıgılma olmadı. ewt doru bileklik ve içki satışı sorusunda hiçbi girşim olmadı 18-lere karşı, ama heralde sorumluluklarını farketmişlerki herkesin kimliknosu ve telleri notedildi 18-lerin. bana sorun olmadı.

arada kısaca yemek konusuna deginelim. dominosun bir dilime 3milyon gibi ucuk fiyatının yanında bambi can yelegimiz oldu. bence gayet iiydi fiyatları bekledigimden çok daha ucuz oldu. çok sevindim enazından yemekte büyük bi kazık yemediğimize. çok da ii satış yaptılar. bira da 3 milyondu beklendigi gibi, eh bi kafeye gidince de 3,5tan başlıo bira fiyatları, gayet uygundu bence. içerdeki fiyatlar konusunda gayet iiydi rtn, sınıfı pekiyiyle geçti diyebiliriz.

neyse devam edelim 1.günün başındayız halen. şimdi biz affliction ve soul sacrificeı beklioz sırasıyla sahneye. çıkmadılar. biz gece çok uzayacagını tahmin ediyorduk ama baktık ki Türk gruplar saatlerin düzelitlmesi için kurban edilmiş. eh Türk grupları için hoş deil ama sıgmazlardı sahiden zamana.
Ve ardından liv geldi. belli toplulukla izlenen ilk gruptu Leaves Eyes. liv muhteşemdi gerçekten. ayıcık da çok güzel eşlik etti kendine. sahne performansı sahiden muhteşemdi. bazılarına öpücük yolladı(bana da yolladı o sonlarda yolladıgı banaydı ya banaaa :D ). o bitti, ATrocity başladı. nitekim sadece sim ve frontmanin kişilikleri deişmişti, yoksa karşımızda gördüğümüz insanlar tmamen aynıydı. atrocity de muhteşemdi, gerçekten rtnin iyi bir havada geçmesine çok büyük katkıları var çok ii bi başlangıç yaptılar. sahne perf.ı çok iiydi. sonunda ise amon amarthın öne alındıgı duyuruldu. herkesin içinde birşey kıpır kıpır oldu.
1.günün yıldızlarından birine geldik; Amon Amarth. konserin başlarında mr.bomba ile gerçekten ii biryer almıştık sahneye oldkça yakındık. soundcheck sırasında aramızda şu konuşma geçti:
ben: olm ben direk death in fire çalsınlar istiom kesin çalarlar zaten
o: inş.
tık,tık,tık saniyeler geçti. o anda beklemedigimiz bir anda death in fire girdi. hipnotize olmuştuk,ben zaten bu olaydan sonra sarhoş gibiydim, pogo başladı. İNANILMAZDI. dedigim gibi 3kişi fln vardı bomb ile bnle barikat arasında. pogo başlayınca hemen arkamızda cüssece benden ufak olan bomb.u şöle bi önüme eçktim sen şurda dur die(o headbange dalmış buarada). o arada bişey oldu. bn resmen uçtum, farkettim ki pogoya daldırmışlar beni. bisüre sonra kendimi sakinlikte buldum. bi baktım,bizden 6-7sıra arkada olan arklarımın da hemen arkalarında duruorum, arkadan yaklaşıp dürttüm, adamalr şaşırdılar wallaha sen enrden çıktın die. o sırada kuşbakışı mr.bomba baktım, adamın benden haberi yoktu hala sallıo bi taraflarını. amon amarth ama gerçekten çok iiydi. sahne performansı süperdi, azdırdılar milleti. azgın seyirci vokalisti de çok etkilemişti. "şerafaaaa şerafaaa" die bagırıp durdu. o sırada ona bi görevli bişiler fısıldadı, ardından bizim ayıcık seyircilerin güvenlik için biraz geri gitmesini rica etti. başta bi tepki gelmedi, sonra seyirciler herhangi bi konum deiştirmeden ellerini kaldırıp "vaaa, huaaaa" baarmaya başladılar gene. o vahşi ayıcık, nası oldu da orda gülümsedi bianda, nası oldu da "you're fucking crazy, you know" dedi ben bilmiorum. çünkü koptum olaydan o sırada. anlıycaınız vikingler muhteşemdi.
onlar çıkarken imza daıtacakları duyuruldu, hemen bombamla koştuk sıraya ama imza sırası uzamıştı bile, neyse verdim ona biletimi imzalattı elemanlara ben de lake of tears'a aktım. lake of tears imzadan dolayı oluşan seyrrekligi yaşadı.yine de iyilerdi ama, sanki aralarında bir uyumsuzluk vardı ama parçalar insanları alıp götürdü gene. daha çok yenilerden çaldıran forever autumn'dan ya hiç çalmadılar ya bi tane çaldılar. yine de onlar sahnedeyken açılan pankart ve yakılan küçük meşaleler görülmeye değerdi. doom gruplarının konserlerde belli bir yere kadar iş yapabildiğini tekrar gördük.
sonra orphaned land geldi. havayı onlarla kararttık. aslında onlar hakkında anlatacak fazla birşey yok. çeşitli enstrümandan dolayı uzun bi soundcheck geretkti, ama degdi. iiydi onlar da sahnede, güzel çaldılar çalmaları gerekenle
Sosyal ağlarda paylaş

2. GUN:
Yorgunlugumuzdan dolayı yola 12de çıkmayı kararlaştırdık, yaptıgımız şöhretler sefasından dolayı 12.30da çıkabildik ve lafta geç gittik. ama ii ki geç de gitmişiz çünkü yine büyük gecikme oldu kapıda, biçok kişi buna sinirlenmişti. ancak aslında bundan daha da büyük bi sorun oldu; iptaller.
Vader ve Marduk iptal edilmişti. neden olarak vaderla anlaşılamaması, mardukun uçağını kaçırması yazılmıştı. oysa öğrendikki işin içyüzü farklıymış. uçak biletini alması gereken org. marduka biletlerini almamış bu yüzden gelememiş elemanlar da. ben hiç de üzülmedim marduku izleyemedigimize(marduka kafam...). bnm üzüldüğüm mardukçuların yaptıgı oldu. katatonia sırasında önce "marduk" sonra " fuck the nations" tezaratı yaptılar. hiç hoş deildi herkesi sinir ettiler. neyseki mardukçular adı takılan bu dışlanan grup sentenceda kalmadan ortamı terketti. vader'ı izleyemedigimize üzüldüm ancak o kötü oldu. yine de gün sonunda hepsini unutmuştuk(geliorum oraya da).
içeriye moribundun sırasında girdim. umutlu oldugum gruplardan birinde hayal kırılgıına ugradım. moribund felaketti, o makyajlar o perf. gerçtekten kötüydü. onlardan sonra ilk gün sahne alamayan gruplardan kesitler izledik, çok ilgi göstermediğim için bişey yazamam ama hardcoreculara deginicem.
kendiçapımda festivalin en kötüsünü more than ever seçtim. yani her yanıyla kötüydü grup. hardcore da sevmem zaten. çok gençler gerçi şans verilmeleri ii olmuş. gördük ki bir vokalist var, almanya doumlu abd özentisi bir türk. vokali de vasat ne yazıkki. bu vokalistin " hallo turkey, burda olmaktan çok mutluyuz, the next song is blabla" duyurusundan sonra koptuk zaten rezaletti. baterileri birtek umut vadedio denebilir.
sonra caliban çıktı. ben müzik olarak begenmedim, tabi hardcore sevmeyen bi insan olarak bu çok da normal. yalnız gördüğüm kadarıyla kendileri için çok ii bi sahne perf.ları var büyük avantaj, seyirciyi 2ye bölüp atraksion fln yaptılar azdırdılar, takdir ettik. hardcorecuların yüz akı oldular bu olayla.
sonra katatoniamız geldi. baya kalabalık bir grup tarafından izlendi. ama bilemiorum havaya girememişlerdi, bekleneni veremediler gibi geldi. belki de onların hevesini kaçıran "mardukçuların hareketi" oldu. gerçekten hoş bi olay deildi. ama yine de izlendi katatonia oldugu için kalitesi hissedildi. sonradan öğrendikki katatonia bu mardukçları farketmediklerini söylüormuş, öğrenince de pek sallamamışlar. yok hocam festivalde böle doom sönük kalıo.
o ana kadar gayet normal giden günün seyri o gün deişecekti. önce sentenced geldi. vokalist deli gibi sarhoştu gene dikmiş biraları gelmiş. birşarkı söylüodu eleman sonra gidip baterinin kürsüsüne oturuodu ayakta durcak hali yok. ama sahne perf.ları çok iiydi. çok ii coşturdular milleti, killing me killing you çalmamalarına nekadar bozulsam da onun dışında parça seçimleri çok iiydi. çok büyük seyir zevki verdiler bizlere. vokalist devamlı olarak milletin anasına bacısına sövdü. sonra gitti bir de "when i fucked my mother, she was pleased" dierek kendi anasını sövdü. ama güldük geçtik bizi pek etkilemedi öyle ki trooper coverları da bunun bir etkeniydi. iyi bi cover olmuş ve çok iiydi etkisi. eleman da içkinin etkisiyle çok duygulandı biara biçok grup gibi hayran kaldılar fanlara.
VE SIRA GELDI FESTİVALIN TARTISMASIZ YILDIZINA. hocam UDO Darkschneider yıllanmış şarap gibi. adam çok çok yaşlanmış ama o ses o sahne performansı inanılmaz. hele ki grubu onlar zaten muhteşem. inanılmaz gitaristler izledik gerçekten. özelikte metalheart koparttı milleti. üzerime 30-40 yaşlarında birelemanın Udonun plak kapagını sallayarak yüklendigini hatırlıorum. ya aslında yazacak fazla bişey yok. büyüledi adam. cogu kişinin ortak görüşü, udo festivalin yıldızıydı. hoca headliner böyle olunur.
Böylece 2. gün de bitti. elimiz pena ve baget açısından boştu, üstelik imza da yoktu. ilk güne oranla daha erken bi saatte bitti ve daha çok uyuma fırsatı bulduk. öyle ki ertesi gün ilk gruptan itibaren orada olacagımız için ihtiyacımız olacaktı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...