Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İyi Gitar Nasıl Olur?

dieddragon

Öne çıkan mesajlar

Arkadaşlar böyle bir yazı gördüm, okudum, beğendim ve faydalanırsınız diye sizinle de paylaşmak istedim.
Kaynak :www.FeedBACK.gen.tr

İyi gitar nasıl olur?

Klasik kanıya göre: sustain'i (sesin uzayıp gitmesi / ses tamamen sönümleninceye dek geçen süre) uzun olan; tok ve çok keskin olmayan bir tona sahip; dip gürültüsü ve feedback eğilimi minimum olup, buna rağmen çıkış gücü gayet yüksek olan; aşmış bir kilit sistemi ile birlikte, çok esnek ve gelişmiş bir floyd rose sistemine sahip; çok ince fakat ayar kaçırmayan bir sapa, tel koparmayan bir köprüye sahip; çok düzgün klavyesine teller 12. perdede 2 mm uzaklıkta duracak şekilde ayarlandığı halde kesinlikle perde cızırtıları vermeyen; hafif bir kasa, yıpranmayan fret'lerden oluşmuş; bilinen ve icra edilen müzik türüyle birlikte anılan bir markayı taşımakta olan gitardır iyi olan gitar...

Bence: Yüksek gain'li tonlarda, serbest bırakıldığında 2 sn. içinde ötmeye başlayan; bu tonlarda hafif hırıltılı bir dip gürültüsü verip, orta-kısa sustain'i olan; kesinlikle kilit sistemi barındırmayıp, orta kalınlıkta bir sapa ve yüksek perdelere sahip olan; hafif boğuk bir humbucker, rahatsız edici derecede her türlü vuruşu duymamızı sağlayan hi-mid'leri olan bir single coil arasında geçişi mümkün olan; hiç gerek duyulmayan tone ayarları diğerlerine göre mümkünse daha küçük ve alakasız yerlerde bulunan; akort kaçırma konusunda aşırı huysuz olmayıp, akort mandalları da çabuk aşınmayan; askı bağlantıları çanak şeklinde olup, son kısmında çıkıntıları bulunan; telleri 12. perdeden 4 mm kadar yukarda ayarlanmışken 5-7. perdeler arasında hafif perde cızırtısı veren (hafif düz bir sap ayarı ve hafif ortası çökük bir klavye demek bu); orta-ağır gitarlardır..Uzakdoğu malı olması tercih sebebidir...

Neden? çünkü genel kanıyı karşılayan gitarlar pahalıdır...El yapımı olmaları gerekebilir...E böyle bir gitar özen gerektirir..Etkileyici ama yumuşak tonlar, mini sololar barındıran riffler gerektirir...Müzikten uzaklaşsanız bile, atsanız atılmaz, satsanız satılmaz bir gitar olurlar.. Sahnede böyle bir gitarı parçalayan adamlar, ben dahil herkesin gözünde birer vandaldır...Sevmediğiniz yönlerini değiştirmek için, gönül rahatlığıyla kurcalayamaz, ayarlarını sürekli değiştirmeye kıyamazsınız...kasasına farklı bir eğim vermek için zımparalayamaz farklı bir renge boyayamazsınız...Üzerine yapıştıracağınız şeyler sustain'i etkilyebilir diye iki kez düşünebilirsiniz...`Bakın ben gitaristim` diye ortada dolanmak ve bu ünvanın gereklerini yerine getirmek zorunluluğu hissedebilirsiniz..8 aylık tellerle böyle bir gitarı çalamazsınız... Şehirden şehire gezerken, otobüste bagaj bölümüne atamayacağınızdan, sürekli yanınızda taşımanız icabedebilir...Perdelerinde oluşacak en ufak çizikte bile hüzünlenebilirsiniz..Gitarınızı taşırken merdivenlerden filan düşerseniz, kırılan bacağınızdan önce gitarın ayarlarına bakma ihtiyacı duyabilirsiniz..

Demek ki neymiş?...Gitarı çalan biz olduğumuza göre, özgür olmak da bizim hakkımızmış...Bir gitarın bizim efendimiz olmaması gerekiyormuş..En iyi gitar, rahat ettiğimiz, kurcalayabildiğimiz, bizim boyumuzu aşmayan gitarmış...Bu yüzden dandik gitarları severim...Zaten yaptığımız müzik gereği öyle tertemiz tonlar bizi bozabilir bile...

Önemli olan, gitarın nası ses verdiği değil, o çıkan sesleri senin nasıl kullanmayı becerebildiğin...

A. Zafer Yurdaçalış[signature][hline] Saygılarımla,
Mine Storm , Elf Demirci

Kampanya: lol yerine gyy (gülmekten yerlere yattım) kullanıyorus .

Sosyal ağlarda paylaş

süper yazı ehe direk bana göre. ikinci tanıma hemen hemen uyuyo gitar ehehe ama gayet mutluyum[signature][hline]Karakurt, 30 May 2003 21:56 tarihinde demiş ki:
Deniz maymunu hayvanı çok şerefsiz bi hayvandır
Karakurt, 03 September 2003 12:45 tarihinde demiş ki:
FuFu hayvanı çok şerefsiz bir hayvandır
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...