Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Batarya Sorunu

nedanko

Öne çıkan mesajlar

Evet onun gibi oluyor ancak laptopun 16V çekicekse 5 Paralel 4 Seri bağlarsın (5P4S) (önce 5 pili paralel bağlıyorsun, sonra her 5lik grubu seri bağlıyorsun) 13.2V nominal çıkış alıyorsun.
Piller tam şarjlı iken voltaj 14.4V boşalmak üzereyken de 10V olacaktır.
Kullanacağın çıkış regülatörünün inputu min 10V-15V alıp, 16V a regüle edebilmeli ve bunu efektif bi şekilde ısı saçmadan yapmalı. Ne kadar akım çekeceğin de önemli tabi 20 watt çekiceksen 20 watt kaldırıcak bi regülatör alıyorsun.
Voltajı istediğin çıkıştan ya yüksek ya düşük tutucaksın, eğer böyle yapmazsan hem voltaj yükseltebilen hem de voltaj düşürebilen komplike regülatörler falan kullanman gerekiyor o da çok efficient olmuyor bildiğim kadarıyla.
Voltajı yüksek tutmak da, daha fazla pili seri bağlamak demek (mesela 10 pili seri bağlıyorsun) Ama pilleri seri bağlamak yerine paralel bağlamak lityium bataryalar için her zaman daha iyidir. Çünkü seri bağlı pillerden birisi diğerlerinden daha erken boşalırsa ve akım çekmeyi kesmezsen pili bozarsın. Fakat pilleri paralel bağladığın zaman kuvvetli pil zayıf pili destekliyor. Bunun bir hesabı var, pillerin kapasitelerini tek tek ölçüyorsun, zayıflarla kuvvetlileri bir araya getiriyorsun. Adına buddy pairing deniliyor.
Şarj etmek için de akımı sınırlanabilecek bi güç kaynağı, pillerin overcharge olmasını engelliyebilecek biraz karışık bi devre gerekiyor, elektronikçi işi o bonepart anlatsın bleed balancing, overcharge-discharge protection, CV-CC charging ne :D
Sosyal ağlarda paylaş

euheu ok ok yeter bu kadar, kisa devre yapicam yoksa..

tesekkurler bilgiler icin, anladim cok iyi, custom yapacagimi cok zannetmiyorum, guvenemem yani laptop i falan baglamaya, ama severim boyle seylerle hobi niyetine ugrasmayi ondan merak ediyorum.. belki bi gun alip oynarim kendim evde..

tesekkurler tekrar..
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

abi pil demissin sunu yaziyim
once sunu diyim
elektrik muhendisiyim. master yapiyorum su anda yane 1.5 seneye yuksek elektrik muhendisiyim.

PIL TAKILIYKEN SARJA TAKMAK PILI OLDURMEZ. SARJ SOLUYKEN PILDEN ELEKTRIK GECMEZ. HER PILIN BI DOLMA BOSALMA SINIRI VARDIR ONU ASINCA DOGAL OLARAK YAVAS YAVAS OLUR. PILI ARADA BOSALTIN YOKSA PIL KENDINI UNUTUR MUHABBETI 10 SENE ONCEKI LITHIUM OLMAYAN PILLER ICINDIR.

tesekkurler bu CAPS LOCK tusunu kimden odunc aldiysam su kenara koydum gelsin alsin

peki ben bişey sorcam. bende hp laptop var. pil takılı olduğunda ve bilgisayarı biyerden biyere götürürken tekrar prize taktığımda pilin birazı kullanılmış oluyor(%1 i fln). yani şarj ediyo pili. yada bilgisayarı 1 hafta kullanmadım diyelim pilde üzerindeydi. ozaman pilin doluluk oranını %95 fln gösteriyor. yani öyle dururken nedense elektrik kullanıyo alet. bende bu yüzden genelde takmıyorum pili.
peki sence ben bu durumda pili hep takılı tutmalımıyım yoksa tutmamalıyım?(pilin ömrünü yiyip yememe açısından)
Sosyal ağlarda paylaş

Piller self discharge oluyor, oturduğu yerden kendi kendine boşalır, mesela NI-MH piller "The self-discharge is 5–10% on the first day and stabilizes around 0.5–1% per day at room temperature."
Lityum pilleri tam bilmiyorum kalitesiyle alakalı.
Self discharge olmasa bile şarjdan çektiğin an pilin voltajı mesela 4.2V dan yavaş yavaş düşer, üzerinden yük çektiğin an 3.7V a döner, bunun nedeni lityum pillerin nominal voltajının 3.7V, full charge voltajının 4.2V olması, şarj aletleri full voltaja erişene kadar şarj ediyor bataryaları.
Şarj aletini taktığın zaman olan şey, cihaz 3.7V olan bataryaları şarj etmek istiyor, tabi batarya dolu olduğu için takar takmaz 4.2V a ulaşıyor ve şarj 30-40sn içinde kesiliyor, tabi elektronik olarak laptop şarj aletinin ne yaptığını bilemeyiz.
Bir de laptopun ve laptop pilinin sürekli olarak bataryadan akım çekmesi var. Laptop kendi saati vs diye az bir miktarda akım çekebiliyor olabilir. Pil ise kendi kendine kesinlikle boşalıyor. Self discharge'dan da öte bişey bu, pillerin içindeki takip kontrol devreleri var, şarj ederken falan şarjı takip eden, pilleri balanslayan, pilleri kesip çıkarıp yenisini takınca pilleri ölçüp yeni taktığını anlayıp kendisini sonsuza kadar kapatan. Bu devre takılı olduğu sürece düşük bir miktarda enerji çekiyor.
Bütün bunlar birleşince, günde %1 boşaldığını sanması bataryanın baya doğal.
Bataryayı soğuk bi yere götürsen o zaman da %2 boşaldım diyebilir mesela, piller soğutulunca aynı kapasitede enerji verme potansiyelleri olsa bile iç resistansları falan değişiyor, daha doğrusu yükseliyor, voltajı düşüyor, yük altındaki voltaj değişimi de artıyor, batarya doluluğu ölçmek baya kazık bişey, giren çıkan miliamperi ölçeyim desen bu sefer sistem 1-2 ayda senkrondan çıkıyor yani 2 ay önce 1000mAh olan batarya 2 ay sonra 950 mAh olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...