Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Son Şiirlerim (Lütfen yorum yapın)

Lidriel

Öne çıkan mesajlar

hikayesel olarak bi bütünlük yok hiçbir şiirde. şekil açısından değerlendirilecek bir nokta bulamadım bunu da pas geçiyorum. fakat... genel olarak olmamış.

fakat mesela kara kap hakkında bir iki şey

Yorgun bir kitap;
Taşıdığı binlerce harfin
Ve anlatamadığı cümlelerin
Ağırlığı ile yaşlanmış, eski bir kitap.

sadece şekil olarak şöyle olabilirdi.

Yorgun bir kitap;
Taşıdığı binlerce harfin ve anlatamadığı cümlelerin ağırlığı ile yaşlanmış,
eski bir kitap.

biraz da ekonomiyle:

Yorgun bir kitap.
Binlerce harfin,
ve anlatamadığı cümlelerin ağırlığı ile yaşlanmış...

-----------
tamam kitap ile başladık nedir bu kitap merak ediyoruz şimdi..
-----------

Harap düşmüş sayfalar.
Sahipsiz, çürük duygulara boğulmuş
Yazarı, eski kapağın ardında
Sonsuz göz yaşıyla boğulmuş

tamam harap sayfalar için uygun bi sıfat olabilir. belki sahipsiz duygular da uygun kaçabilir lakin çürük sıfatının yerinin burası olduğundan veya bu mana ile ilişkilendirmek istediğinden emin değilim. Çürük duygu?.. olmaz.

yazara geçtik şimdi de. eski kapağın arkasında. bu eski tanımlamasıyla beraber artık eskilik bayıcı bir unsur oluyor ve atmosferden rahatça kaçırıyor bizi. eski olduğunu zaten ziyadesiyle vurgulamıştın. neyse efenim. yazar kapağın arkasındaymış... bi benzetme bile olsa nasıl yani arkasında? arka kapakta resmi mi var? kitabı mı tutuyo? ayrıca sonsuz gibi bir abartı yerinde kullanılmamış..

Tüm duygularımızın,
Yalandan daha yalan olduğunu anlatan
Dilsiz bir konuşmacı
O kara kabın ardında

O kara kap demişsin de kara kapı unuttuk biz.
bizi işin içine katmadan ve işkillendirmeden bir önerme şeklinde daha iyi olabilirmiş. mesela:

O kara kabın ardında
dilsiz bir vaiz (konuşmacı hoş bi kelime değil takdir edersin ki. fakat vaiz yerine başka bir kelime de olabilir pekala.)
duyguların yalandan da yalan
olduğunu anlatan.

-------------
şimdi bir kitap var elimizde bir tane de kitabın sahibi. vaiziin kitap mı yazar mı olduğunu anlayamadık.
-------------

Gülüşünü sana tercih eden
Çulsuz bir adam
Tüm bildikleri orada,
O kara kabın ardında...

kimin gülüşünü bana tercih ediyosun? benim mi senin mi? biz buna anlatım bozukluğu diyoruz. sadece sınavdan geçmeye yarayan bir bilgi değil bu ;) ayrıca her iki manada da birşey ifade etmiyor.

çulsuz... çulsuzlukla başka yerde karşılaşmıyoruz. bir önemi de yok. kalabalıklaştırıyor fakat bir manası yok. ben şahsen ekonomi taraftarı bi insanım. ve gerekmeyen şeylerin kullanılmasına hoş bakmam.

----------
tamam yazar bütün bildiklerini yazmış kitaba. kitap eskimiş. anlamı da anlaşılmıyo.
----------

ve son kıta

Sen varsın orada
Gülüşün, gözlerin, saçların, dudakların...
Hepsi orada

evet. bakalım ne anladım.

bir kitaba beni yazmışsın. bana ait herşeyi oraya saklamışsın. ağlamışsın.

anlamadıklarım.
kitap neden eski. niye ağlıyosun. kurguda nerdesin. duygular niye yalanmış? ve daha bisürü şey. yani aslında şiir şöyle olabilirmiş. tahminlerimle kuvvetlendirilerek.

Seni saklıyorum artık.
Gülüşün gözlerin saçların dudaklarınla...
eski bir kitabın
kara kabının ardında...
ve bir daha asla
açmamacasına..

no offense.[signature][hline]nobody said it would be easy...
Sosyal ağlarda paylaş

Kendine bir üslup edinmeni öneririm..Çünkü şiirlerinin arasında sanki uçurum var,yani günümüzdeki şairler tek bir ölçüde tek bir konuda ve genelde eski türkçe kullanmaya çalışırlar benim beğenmediğim yönün kelime darlığı olmuş daha fazla kelimeyle besleyebilirsin.. Amacım seni üzmek değil unutma..

Eğer bir kaç cümle grubunu (göz yaşları) bunları benzetmelerle süslersen dah güzel olabilir örneğin yagmur damlaları oldu göz yaşlarım gibi..Eğer bir yararım olduysa ne mutlu bana..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...