Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

19 ocakta ne olmuştu???

calimero

Öne çıkan mesajlar

Sabah bende okudum o yazıyı, hoşuma da gidiyordu taa ki...

said:
Alman toplumu, tarihinin en kara dönemlerinden biri olan ve milyonlarca insanın hayatına mal olan faşist dönemle hesaplaştı ve artık kafası da vicdanı da rahat.

Türk toplumu ise kendi tarihiyle hesaplaşmadı
ve ne kafasını ne de vicdanını rahatlattı.

burayı okuyana kadar.. Güzel bir yazı olabilecekken hemde..

Adolf kenkin yaptığı soykırımla, sözde Ermeni soykırımını karşılaştırmak çok enteresan hakkaten..
Sosyal ağlarda paylaş

Duygusallık ve yandaşlık yüklü anlatımlar, sloganlar, kimi açılımlar için fırsat sayılıp kullanılan sözcükler tepki almaktadır. Yargısal sürecin ortaya koyacağı “neden” beklenmeden devleti hedef alan suçlamalar başlamıştır. Ölen, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşıdır. “Hepimiz Hrant’ız” sözüne bir şey denilemez. Ama “Hepimiz ermeniyiz” sözü tam bir ırkçılık, tam bir ayrımcılıktır. Üstelik Türklerin Ermenilere karşı düzenli ve örgütlü sayılacak bir yönelişi sırasında değil, Ermenilerin Türkler için dünyada atılımlar içinde oldukları bir sırada kullanılmıştır. Sakıncalı bir çağrıdır, sakıncalı bir çığır açması güçlü bir olasılıktır. Yarın ölen ya da öldürülen bir başka kökenli için de yinelenebilir. Yahudi soykırımıyla ilgisi olmayan bir olayın saptırılmasıdır. Hele “1915 soykırımı sürüyor” pankartı görüşümüzü doğrulayan bir aşırılıktır. Kötü bir örnektir. Çok Türk öldürüldü, çok şehit verdik. Ermeni terör örgütleri öldürdü, Hrant Dink’in cenaze törenine katılan eski tüfekler, eski anarşistler, eski faşistler, köktendinciler, insan hakları ve demokrasi savunucuları nerdeydi? Açılan pankartların altında yürüyenler soykırımla birlikte Türkiye’ye ve Türklere yüklenen tüm suçlamaları kabûl etmiş olmuyorlar mı? Kendi ulusuna yönelik haksız suçlamalara katılanlar kendilerini yadsımış duruma düşmüyorlar mı? Hepsi kötü niyetli, hepsi özel amaçlı, hepsi Türkiye Cumhuriyeti karşıtı, Atatürk düşmanı olmasa bile, kimi yazarların savunmakla iki katına çıkardıkları belirgin bir yanlışlık var. İnsan, insanı incitmez.

O kadar diplomat, yazar-düşünür, bilim adamı ve bilim kadını öldürüldüğünde “Türk’üz” diyen bir ermeni asıllı çıktı mı? Hangi yabancı Cumhurbaşkanı başsağlığı iletisi gönderdi? Hangi yabancı devlet adamı cenaze törenine katıldı? Hangi dış ülkede dostlar yürüdü? Hangi yabancı devlet büyükelçisi ya da bir temsilcisi cenaze töreninde bulundu? Hangisi ölenin ailesine başsağlığı, hangisinde Ermenistan özür diledi (Asala’nın yaptıkları için)? Aksoy’un, Üçok’un, Mumcu’nun, Dur­sun, Hablemitoğlu’nun evine başsağlığı ziyaretine hangi ünlü yazarlar geldi? Kimileri de herkesi kendi gibi bildiğini sanarak iyi niyetle katılmış olabilir ama bir halk sözüyle tanımlamak gerekirse “Zırva tevil götürmez” denilebilir.

"Hepimiz ermeniyiz" sözü yakışmaz dile.

İnsanlık ve yurttaşlık gözardı edilince

Irkçılık, ayrımcılık başlar. En başta başlatmamak lazım.

Ayın 19'unda gördük Hrant Dink gibi düşünenleri... Bölücüler bu ülke bir kaç azınlık ve onları destekleyen yandaşları tarafından bölünemez.
Sosyal ağlarda paylaş

Olayın Ermeni olmak ya da Türk olmakla yakından uzaktan bir alakası olmadığını görmek çok mu zor?
"Biz Ermeni değiliz ki, Türk'üz Türk!" diye tutturanlara da sorarım ben, kaçınız saf kan, gerçek türk?
Bende yunanlılık var, boşnaklık var, türklük de var, var oğlu var.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım.
"Türklük, 'Ne mutlu türküm diyene!' sözündeki vatandaşlık türklüğüdür!" diyen bayrak milliyetçilerinin Hepimiz Hrant'ız, Hepimiz Ermeni'yiz sloganına karşı çıkacağına, desteklemesi gerekir bu bağlamda. Madem hangi ırktan, hangi etnik kökenden olduğumuz önemli değil, bu bayrağın altında fikirleri ve etnik kökeni yüzünden öldürülen vatandaşınızı uğurlarken, onunla aynı etnik köken ve fikirleri taşıyanların bundan korkmaları, endişe duymaları mı gerekir?
Zorbalıkla türk etnik kimliğini, ırksal ve kültürel bir alaşım olan Anadolu toprağına empoze etmeye çalışanlara bir tepkidir "Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeni'yiz" sloganı.
Sosyal ağlarda paylaş

Antimodes52 said:

Zorbalıkla türk etnik kimliğini, ırksal ve kültürel bir alaşım olan Anadolu toprağına empoze etmeye çalışanlara bir tepkidir "Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeni'yiz" sloganı.

Bir X şahıs öldürüldü diyemi bu. onlarca insan öldürüldü türkiye dışında onlarca bilim insanı öldürüldü. kaçında diger dünya liderleri bu ölümleri kınadı kaçında hemen suçlular bulunsun dendi.

neden şimdi bu şahıs öldürülünce dünya bize baskı yapıyor. Ugur Mumcudan dahamı ? önemli bir insan bu?
boş versene.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
neden şimdi bu şahıs öldürülünce dünya bize baskı yapıyor. Ugur Mumcudan dahamı ? önemli bir insan bu?

Uğur Mumcu da sokak ortasında sırtından kalleşçe vursalar ve bu kadar şahit olsa o da bulunurdu. Arabasına geceden bomba koyan adamı nerden bilsinler. Biraz adaletli olalım
Sosyal ağlarda paylaş

Alicim, haklisin, onlarin hicbirine bisey demiyorum ben.

Fakat bu olayin dunyada nasil kullanildiginin farkinda degil gibi konusuyorsun, anlayamiyorum acikcasi. Bende de var oglu var, "Turk" kimliginin Ataturk'un belirttigi gibi bu ulkenin vatandasini, Turk Milleti'ni temsil ettigini dusunurum ben de ve bunun uyesi olan bircok irk vardir yani.

Neyse konu o degil, soyle gostereyim olayi. Verecegim linkin sahibi Harvard CS bolumunde bir post-doc, yazin beraber calistim adamla. Web sitesinde yazana bakin allaskina

http://www.cs.brandeis.edu/~sevan/

Yeni kaldirmis, o genocide linkinin hemen ustunde de Hrant Dink'i Turkiye Devleti'nin oldurdugune dair bir link vardi.

Olen bizim vatandasimizdir ve olay bizim ayibimizdir, ama bir yandan bu olayin bolucu amaclarla kullanilmasi durumu var, bunun farkinda olmamak icin kor, sagir falan olmak gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

İlke, benim de hoşuma gitmiyor başka ülkelerin bizi katil diye anması, bu tür olayların böyle yansıması.
Ancak doğruya doğru, Hrant Dink'in ölümü çözüldü mü? Altında yatan olaylar açıklığa kavuştu mu? Kavuşmadı.
Bu noktada olay çok açık bir seçim haline geliyor.
"Devletim ne yaparsa yapsın, kararlarına arka çıkarım" diyebilirsin, ya da "Devlette belli gruplar belli olayları örtbas etmeye çalışıyorlar, tam ve gerçek saydamlık sağlanana kadar devlete baskı sağlamak gerekiyor" diyebilirsin.
Bu seçim çok önemli, çünkü dışarıdan siyasi bir baskı gelmedikçe, başka ülkelerin vatandaşlarının eleştirileri pek iplenmez. Baskıyı yaratanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olması gerekiyor ki, devletin işleyişinde saydamlık sağlanabilsin. Yoksa yarın öbür gün sizin de kardeşiniz, abiniz, karınız/kocanız, babanız/anneniz fikirlerinden dolayı 15 yaşında bir çocuk tarafından öldürülebilir, cinayetin altında yatan kişiler de sizinle aynı sokaklarda aynı özgürlükle dolaşabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Antimodes52 said:
"Biz Ermeni değiliz ki, Türk'üz Türk!" diye tutturanlara da sorarım ben

Kimsenin böyle bir gazı yokki zaten? Maxi ile Penth ne gayet güzel açıklamış aslında.. Onlara ek olarak, Hrant Dink cinayeti ÖDP ve diğer tatlısu solcularına siyasi malzeme oldu.. Kaçı suikasttan önce Agos gazetesini alıp okudu? Kaçı Hrant'ı savundu?

Neden Türk halkının bu cinayetten utanması gerektiğini söylüyor bu solcu müsveddeleri? Hrant Dink bizim vatandaşımız değil mi, Türk halkının bir parçası değil mi? Hepimiz Ermeniyiz sloganı bu yüzden ayrılıkçı bir slogandır, Dink cinayetini istismar eden tatlısu solcularının ürünüdür..
Sosyal ağlarda paylaş

eğer devlet bir aydına-tehdit aldığını bile bile-koruma sağlamıyorsa,gelen ihbarları önemsemiyorsa ve bu olaya münferit bir olay diyorsa ben bi sorumluluk ararım.hrant dink fransa'da öldürülmedi,sonuç olarak türkiyede bir türk vatandaşı tarafından öldürüldü,kimin sorumluluğunda olmalı bu olay türkiye devleti dışında ?
Sosyal ağlarda paylaş

işin komik tarafı diyaspora, ermenici yabancılar ve türkiye'deki ermeni patrikliği dostane tutumlarından dolayı hrant dink'ten nefret ederdi. kendisi öldürüldü hrant dink birden canciğer oldu, şehit oldu onlar için. bir koz bu kadar güzel kaybedilir. bravo, altıpastaki topu taca vurduk.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 yıl sonra ...
  • Yeni Oluştur...