Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Franz Kafka Dava

Masticore

Öne çıkan mesajlar

Okuyanınız varmı önce onu sorıyım ? :)

Bugun bitirdim fakat hiç birşey anlamadım kitaptan. Anlayanınız varsa öğrenmek istiyorum.
*kitaptaki dava neden açıldı ?

*Joseph K. kitabın sonunda polisin yanına kaçmak varken niye ölüme doğru gitti ?
*her karşılaştığı kişi onun davasını ve kendisini nerden biliyor?

Daha bunun gibi bi ton sonuçsuz kalmış soru var kitap'ta ya :S
Sosyal ağlarda paylaş

Masticore said:
Okuyanınız varmı önce onu sorıyım ? :)

Bugun bitirdim fakat hiç birşey anlamadım kitaptan. Anlayanınız varsa öğrenmek istiyorum.
*kitaptaki dava neden açıldı ?

*Joseph K. kitabın sonunda polisin yanına kaçmak varken niye ölüme doğru gitti ?
*her karşılaştığı kişi onun davasını ve kendisini nerden biliyor?

Daha bunun gibi bi ton sonuçsuz kalmış soru var kitap'ta ya :S

evet mükemmel ötesi bir kitap.
Kafka yargıyı, düzeni, hukuku öyle güzel bir dille anlatmış ki acımasız düzenin parçalarını kendi hayatlarınızda da buluyorsunuz.

Dava sembolik bir şey orada ne konuda dava açıldığını kendiside bilmiyor ama insanın onurunu lekeleyen bir olay olarak aktarılıyor. Yani dava suçlama gibi
Yani bir defa dava denilen şeyin şu an ki hukuk sistemine uyarlama öyle kimse avukat tutayım hakkımı savunayım, boşanma davası açayım gibi bir şey değil.

Dava orada sistemin gücünü temsil ediyor.
ki hatırlarsan bu sistemle ilgili rahip mükkemmel ötesi bir hikaye anlatıyor işte aynısı.
Polisin yanına kaçmadı sorusunu anlayamadım yalnız zaten sonunda, görev verilen onu öldürdü yani sistemin işleyişi...

Bu kitap üzerine çok iyi tartışmalar yapılabilir. Sende sorularını ister ö.m. den ister burdan yazmaya devam et.

Bence Kafka Dava adı altında insanoğlunun kendi doğasını nasıl karaladığını anlatıyor. Bunların içinde kimlik ve özgürlük sorunları var ve yargının nasıl korku mekanizmasına dönüşebileceğini anlatıyor.

Yada sisteme ayak uydurmadan yaşamaya çalışan insanların sistemden silinişleri. Bkz. Türkiye'de devlet-tebaa ilişkisi
Ve kitapta komik ve önemli olan şey ise, Kafka'nın etrafındakilere nasıl insanlıktan uzak yaşamaya devam ettiklerini gözlerine sokmak istemesidir bence
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...