Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cıvıtmıs hıcbır ıse yaramayan bır egıtım sıstemı ınatcı aptal bır M.E.B. bı halta yaramayan kıtaplar

Apache

Öne çıkan mesajlar

eğitim sistemi tam anlamıyla boş. burada felsefe dersini savunan arkadaşlar felsefe dersini değil felsefeyi savunuyor. sizin okulunuzda felsefe dersi değişik işleniyor olabilir ama milli eğitime göre felsefe dersi düz ezber ters tarih. düşünmek yok fikir üretmek yok. felsefe dersi dediğin daha öncekilerin fikirlerini kısaca öğrenirsin ondan sonra kendi fikirlerini üretirsin. aptal aptal şu ne demiştir bu ne demiştir değildir olay.

başlıkta da gayet açık yazıyor hiçbir işe yaramayan eğitim sistemi. eve birçok ders pek işinize yaramıyor ilerde.

ama birinin dediği gibi işte gençken beynini uğraştırıp geliştirmeye yarayabilir o mantıklı
Sosyal ağlarda paylaş

Estel
Ama şöyle bir baktıgında bir kişi öss icin yasıyor. Bu bır gercek.

Bonepart

Okulla ilgili tek sorunumuz . Mesela kaç meslek vardır¿ 50 yada 100 dıyelım misal olarak. Yani 1-2-3-4-5-6-7-8-9-........ mesleğini yapıcak insanda aynı dersi goruyor . 10-11-12-13-14 ve 100 e kadar farklı ıslerle ugrasıcak adamda aynı dersi goruyor. Bence sacma .[signature][hline]"keko içiysen kendinden geçiysen"
sdasweqr ea
$aban matrix Revolutions
Sosyal ağlarda paylaş

ha bu arada bizde var yabancı da yok diye birşey yok

örneğin biz unide critical thinking diye bir ders alıyoruz felsefe yani. mesela bugün sınavı vardı plato freud fln içerik esasy filan yazılıyor ve bu ders doğrudan doğruya amerikadan alınma bir üniversite. amerikadaki birçok üniversitede zorunluymuş yani

ha gel gör ki kadın bize resmen kitabı okuyun ezberleyin gelin diyor. halbuki böyle sisteme koyiim ben critical thinking böyle olur mu. sen adamın düşüncelerini ezberlemeyeceksin mantığını öğreneceksin ondan sonra kendi yorumlarını geliştirip yazacaksın ama nerdeeee.
ha tabi bu bizim hocanın mallığı o ayrı konu
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Raid3r, 15 January 2004 22:01 tarihinde demiş ki:
eğitim sistemi tam anlamıyla boş. burada felsefe dersini savunan arkadaşlar felsefe dersini değil felsefeyi savunuyor. sizin okulunuzda felsefe dersi değişik işleniyor olabilir ama milli eğitime göre felsefe dersi düz ezber ters tarih. düşünmek yok fikir üretmek yok. felsefe dersi dediğin daha öncekilerin fikirlerini kısaca öğrenirsin ondan sonra kendi fikirlerini üretirsin. aptal aptal şu ne demiştir bu ne demiştir değildir olay.

başlıkta da gayet açık yazıyor hiçbir işe yaramayan eğitim sistemi. eve birçok ders pek işinize yaramıyor ilerde.

ama birinin dediği gibi işte gençken beynini uğraştırıp geliştirmeye yarayabilir o mantıklı

+1 . Amacımız zaman kaybını sıfıra indirmek. Yaptığı işi cok iyi yapan öğrenciler yetiştirmek ve kimsenin hayatını öss ye bağlamamak. Bunun sonucunda kültürlü ve gelişmiş bir toplum. Bunun icin eğitim sistemi değişmeli.[signature][hline]"keko içiysen kendinden geçiysen"
sdasweqr ea
$aban matrix Revolutions
Sosyal ağlarda paylaş

Deli zaman kaybını sıfıra indirmek mi?

Bak yenibirşeyi öğrenmeyi yeni bir mekana gitmek gibi düşün.. Nek ar çok okursan o kadar farklı yer görürüsn ve düşünürken aa şurada şu vardı diyip bununla yeni düşünceler üretebilirisn.

Ama pardon doğru sana para kandırmayan koluna hatun takmayan bilgi gereksiz...

Dosdoğru düşünüyorsun sadece, bak şu iki dize üstünde biraz kafa yor sana yararını göreceksin
"Ne Kadınlar sevdim,
Zaten yoktular"
Sosyal ağlarda paylaş

Dnöüp hayatıma şöyle bir göz atalım,
Evet çok fazla şey yapmışım, ama ben hayyatta iiy mi kötü mü olduğumu ekip listesinde benim ismimin yzadığı organizasyonlarda filan aramam mesela yada yaptığım yazsam 4 sayfayı geçecek aktivitelerde ya da 3.6 olan not ortlamamda...
Benim esas ölçütüm şudur: İnsanların hayatlarında ne kadar iz bıraktım onlara neler kazandırdım ve onlardan neler öğrendim...

Ve evet lisede öğrendiğim daha doğrusu bana tanıştırılan yazarlar ve fikirleri hayatım boyunca kullanıcam, hatta kullanıyorum şu zamanda bile.
Ama mesela sen cuamrtesi akşamı The Wall un filmini arkadaşlarınla iziliiyp sonra filmin kurgusunu ya da albümün içeriğini tartışmayı gereksiz bilgi olark görürüsn dimi? ne kazandıracak ki sana The Wall'u dinlemek üstünde düşünmek... Bana hem bir farklı bakış açısı hem de o kadim dostla nerde görüşürsek görüşelim iki kelimeyle hemen hatırlayacağımız sımsıcak anılar kazandırdı...

Deli anlamadığın şey şu bak, bugün okudğun hr kitap izlediğin her film düşünce üretebileceğin bir havuz meydana getiriyor. Bu havuz ne adar genişse o kadarç ok düşünce üretebilirsin... VE ANLARSIN, ki anlamak en büyük mutluluktur
Sosyal ağlarda paylaş

said:
BonePART, 15 January 2004 22:41 tarihinde demiş ki:
zaman kaybını o lamaya foruma girmemeye baslayarak baslasan mesela
bizde nbolcak bu adamın hli diye dusunmeyerek nbaslarız
okay
hade sen girme foruma emsaj atma
bizde seni dusunmucez

Geçmişimde herkes gibi bazı hatalar yaptığım icin su an aksamları boş zamanım olabiliyor.[signature][hline]"keko içiysen kendinden geçiysen"
sdasweqr ea
$aban matrix Revolutions
Sosyal ağlarda paylaş

o dandrik felsefe derside olmasa insanlar felsefe kelimesinin anlamını "felsefe yapma lan" cümlesindeki gibi saçmalamak olarak algılıycaklar.

evet felsefe sana dümdüz para kazandırmaz ama para kazandıracak olan teknik, bilime, bilimse götgöte bi şekilde felsefeye dayanır. en basidinden olayları neden-sonuç ilişkisi içerisinde inceliyor olmanın sebebi determinizmin düşünülmüş olmasından dolayıdır. annatabildim?
Sosyal ağlarda paylaş

Bende Ö.S.S'yi umursamıyorum fazla mesela.
Hayatım Ö.S.S'ye falan değil.
Burdaki kimsenin hayatı Ö.S.S'ye bağlı değildir, olamaz da zaten.
Çünkü sen bunları yazarken onlar ders çalışıyor olurdu Ö.S.S için.

Insanın küçük yaştan tek bir hedefe endekslenmesi çok çok zor bir olay.Yani kendi isteği ile.Hiçbir çocuk ;

"Ulan ben kız peşinde koşmayacam.Çıkıp futbol oynamayacam.Bilgisayar başında oturmayacam.ÖSS kasıcam." demez.

Diyenler var.Onlar neden böyle diyor?
Aileler beyin yıkıyor.

Her zaman dediğim birşey vardır.

"Turkish education system is simple for simple minded people..."

Gerçekten etrafından etkilenmeyen bir birey böyle şeylere endekslenemez.Imkanı yok...

Benim hayat felsefem nedir?
Şu anı en iyi şekilde yaşamak.Yaşam ile ölüm arasındaki zamanı en iyi şekilde değerlendirmek.

Ileriyi ve şimdiyi nasıl mutlu olacaksam ona göre yaşıyorum.Ileriyi temel olarak düşünüyorum.Yani temel öğeler var üniversite hede hödö gibi...

Ben bırakın Ö.S.S'yi derslerime bile çalışmam.Yani vakit kaybı olarak görmüyorum yanlış anlamayın.Ders çalışıcağıma gider arkadaşlarımla içer dağıtırım misal olarak.Yani bazı şeylerin arkasına koyuyorum ders'i ve öss'yi.Benim için sosyal yaşam öss olayından daha önemli bir olay.

Mesela, şimdi bir çocuk var.Ailesi beynini yıkamış.Çocuk sadece ders çalışıyor hiçbir şey yapmıyor başka.Düşünün lise yıllarınız?En güzel yıllarınız.Bir sınava çalışmakla geçiyor.Saygı duyarım seçimine ama bana mantıksız geliyor.

Peki benim seçtiğim yok doğru mu?Eh, aslında biraz yanlış.ÖSS olmasada derslerime azda olsa çalışmam lazım bence.Öyle daha rahat ama biraz daha zevksiz bir hayatım olabilirdi.

Yaşadığınız her zevkli an için mutlaka bir bedel ödersiniz.Ben lise yıllarımı süper geçiriyorum.Ama ileride bedelini azda olsa ödiyeceğim sanırsam.Bilmiyorum kesin değil.Ama kendimi garantiye almasam böyle birşey yapmazdım.Yani yurtdışında okuma ihtimalimde var çünkü...

Video meliora proboque deteriora sequor...

Yani daha iyi yolu görüyorum.Ama daha kötüsünü tercih ediyorum...

Zevklerim için...[signature][hline]He shall appear to thee and thou shall know him.He is no son of God, he is the son of the earth.
Facito aliquid operis, ut semper te Diabolus inveniat occupatum.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
BonePART, 15 January 2004 22:06 tarihinde demiş ki:
lise meslek okulu deildir
lise genel kultur okuludur
lisede genel olarak bişiler orenir
unide işine yonelirsin
eger lisede meslek okumak isteiyosan
turkiyede bi suru meslek lisesi war
onlara gitseydin

işte eğitim sistemimizin olayı burda, genel lise genel kültür okuludur, teknik liseler ise meslek okuludur fakat günümüzde universite okumayana iş yok fakat başka ülkelerde teknik liseden mezun olmuş bi insan asgari ücretten daha yüksek maaşlar alabiliyor. liseden cok yapılması gereken değişiklikler ilk okulda 5-10 saat matematik fen fln çok gereksiz şeyler bunların yerine çocuğun kişiliksel gelişimini hızlandırcak türde şeyler yapılmalı, çocuk 8. sınıfa geldiğinde kişiliği tam olarak oturmuş olmalı ki ona göre meslek secimi yapıp bir liseye yönelsin, şahsen 2 sene önce lgs kastım ankara nın en iyi 2. okuluna girdim ve ne olacağıma daha bu sene başında karar verdim, grafik tasarım veya resim istiyorum ama okuduğum okul gayet alakasız rehberlikci gel seni mimar yapalım diyo salak ya..
ben öss ye kasmıyorm ki bahane olamaz, zaten sizin öss ye kasıp kasmamanızda önemli değil, önemli olan herkezin o sınav stresini yaşaması.
ülkemizde aşılması gereken engel "uni. okumayana düzgün iş yok" gürüşüdür bence. ne zaman bu aşılır, universitelere yığılma olmaz böylece öss de kalkar, lgs ye hiç girmiyorum, nerde eğitimde fırsat eşitliği yürü bre[signature][hline]In the grace... of the love
we rise in pain...
and death is not far away
soon we'll sleep
and never wake up again...
Sosyal ağlarda paylaş

oeh halkimiz abartmayi sever tabii
tamam tonla eksigi aksagi vardir, dogrudur.
koca bir okullar aginda en kotuleri ornek gosterip hepsini oyleymiscesine varsaymak hic dogru degil
"supper bi egitim sistemiimiz var" dedigim yok, ama son 20 yila bakarsaniz ciddi bi gelisim gorursnuz[signature][hline]W.A.N.D.E.R.E.R.: Wireless Artificial Neohuman Designed for Efficient Repair and Efficient Reasoning
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...