Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Korkunun sebebi bilinmeyenmidir yoksa bilinenden korkarmıyız?

Estel_Anorien

Öne çıkan mesajlar

Okumaya usendim acikca mesajlari
kendi dusuncemi sooleyip kacicam
biz bilinmeyenden deil, bilmekten korkariz
O kirmizi gozlerin ne oldugunu ogrendigimizde cok gec olacaktir, bunedenle onun ne oldfugunu asla ogrenmeyecegimizi, ve bize bir zarar vermeyecegini bilsek, korkmayiz[hline]Bir çöpümüz var diye heryerin çöp kokmasına ben de karşıyım!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Volfied, 07 September 2003 01:16 tarihinde demiş ki:
...bir zarar vermeyecegini bilsek korkmayız[/i]

bilsek diyorsun volfi.. bilmedigin için korkuyorsun. Haklısın bir zarar vermeyecegini bilsen korkmazsın.[hline]Ben eskiden, evimin hemen arkasındaki top oynadığım boş araziyi geri istiyorum. Yıkın üstüne yapılan evleri
Sosyal ağlarda paylaş

O kırmızı gözlü şeyin bana zarar vereceğini bilsem onun bana zarar vermesinden endişe duyarım. Ormanda yürürken bi ayı saldırsa endişe duyarım beni öldürmesinden. Ama ormanda sadece bi ayı görsem o zaman korkarım saldırıp saldırmayacağını bilmediğim için[hline]Ben eskiden, evimin hemen arkasındaki top oynadığım boş araziyi geri istiyorum. Yıkın üstüne yapılan evleri
Sosyal ağlarda paylaş

köpek kovalarkenki korkunun sebebi ısırılma korkusudur bilinmeyenin korkusu deil :p
ısırlmaktan korkar we kaçarız ehhe. yada tekme atarız ölür köpek :p
neremizi ısıracağını bilmediimizden daha bi korkarız tamam :)
bilinmeyenden daha çok korkulur,bilindikçe korku da azalır. ama acıdan korku genelde(30 kere ısırılmadıysan) azalmaz...
yani bi komando köpekten korkmaz çat die kırar mesela boynunu o da alışkanlık we tecrübe tabi..[hline]Güçlü ve şanslı olanlar genellikle yalnız olanlardır... -Xar
Bir çöpümüz var diye heryerin çöp kokmasına karşıyım ben de...
Sosyal ağlarda paylaş

edi ihtimalden niye korkiim ihtimali biliyorum. orda duran ihtimal degil ki ayı. ayının saldırıp saldırmayacağını bilmiyorum o yüzden korkarım. ayının saldırma ihtimalinden değil. Sly bi köpek kovalarken kaçmamızın sebebi acıyı hissetmekten endişe duymamızdır.Acıyı bilirsin. Potansiyel acıyıda bilirsin dolayısıyla endişe duyarsın ve kaçarsın.[hline]Ben eskiden, evimin hemen arkasındaki top oynadığım boş araziyi geri istiyorum. Yıkın üstüne yapılan evleri
Sosyal ağlarda paylaş

yok abi o mantık ayrı bişi
aşağı bakınca tırsarım geri kaçarım meslea :p
bu arada köpekten falan kaçmadım daha kaçarsan kovalıo çünkü küçükken bi kere başıma geldi :p
bi daha kaçmadım durup bişi yapmadan öyle bakınca bişi yapmıolar genelde.[hline]Güçlü ve şanslı olanlar genellikle yalnız olanlardır... -Xar
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sly-Bünye, 07 September 2003 01:35 tarihinde demiş ki:
yok abi o mantık ayrı bişi
aşağı bakınca tırsarım geri kaçarım

Tırsıp geri kaçarsın çünkü sebebi aşağı düşme endişesidir korku değil.[hline]Ben eskiden, evimin hemen arkasındaki top oynadığım boş araziyi geri istiyorum. Yıkın üstüne yapılan evleri
Sosyal ağlarda paylaş

Korku yetersiz bi kelime aslında.Ama korku denince bi refleks anlaşılır mesela sokakta yuruosun ve elemanın teki tepene atladı mesela o zaman vücüdundaki kaslar gerilir adrenalin salgılanmaya başlanir ter bezleri çalışmaya başlar ve böylece adamın sana saldırması durumuna hazırlanırsın.Bu reflekstir ama mesela aynı sokakta kırmızı gözleri gördün bu gerilimdir.Birinci tür korkunun aksine insana özgüdür çünkü insan basit bir mantıkla bu gözlerin sahibinin ona zarar vericeğini düşünür.Bu durumdada insan yapay bir korku yaratır birinci korku türünde ne oluyosa o olur.Uçak korkusu,yükseklik korkusu,açık alana kapalı alana korkuları yaşanılan çevreye göre gelişen tamamen psikolojik korkulardır normal korkularla alakası yoktur mesela bende yükseklik korkusu var ve 8. katta oturuyorum ve camdan dışarı baktığımda düşmeyeceğimi kesinlikle bilsemde korkuyorum.Bu bir tür şartlanmadır diğer tür korkularla alakası yoktur.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sly-One, 07 September 2003 01:34 tarihinde demiş ki:
ben endişe duyarsam bişiden durup düşünürüm
ama köpek kovalarsa kaçarım birader ne endişesi bariz 3.5

Köpeğin seni ısıracağından endişelenirsin. Acıyı hatırlarsın ve yusuf yusuf kaçarsın.[hline]Ben eskiden, evimin hemen arkasındaki top oynadığım boş araziyi geri istiyorum. Yıkın üstüne yapılan evleri
Sosyal ağlarda paylaş

hiç ısırmasa da kaçarım
bilinmemesi gerekmiyo birşeyden korkmak için şunu bi anlayıwer estel.
yani girmiyo kafana görüorum da sok şunu kafana yani ehhe.
adrenalin salgılanmazdı o zaman köpekten kaçarken. yada yüksek yerden aşağı bakınca.
korku hissi nedir bilirim yani..[hline]Güçlü ve şanslı olanlar genellikle yalnız olanlardır... -Xar
Sosyal ağlarda paylaş

pek bakmadım cevaplara.
ama düşüncemi belirtmeden önce kendimce korkuyu tanımlicam. korku, bireyin zarar görebileceği bi durumla karşı karşıya kalacağını öğrendiğinde gösterdiği reaksiyondur. adrenalin pompalanır, kaslar gerilir, beden her an fırlamaya ya da savaşmaya hazır hale gelir. köpeklerle arası iyi olmayan bi insanın, üzerine doğru koşan ve hırlayan bi köpeği gördüğünde hissettiği duygu budur. bir arslanla karşılaşan antilobunkine yakın bi duygudur bu. sonuçta amacı bireyi korumaktır.

endişe, aileniz eve geciktiğinde ve onlara ulaşamadığınızda hissettiğiniz kötü histir. karnınızda bi yumru varmış gibi hissedersiniz. rahatsız olursunuz. yavrusunu kaybeden bi hayvanı onu aramaya iten şeyle yakın bi duygudur bu. sosyal yaratıkların birarada kalmalarını sağlayan önemli bi duygudur -bu sayede birbirlerini gözetirler.

bilinmeyen korkusuna gelince. bu tecrübe ile gelişen bişey. herhangi bi canlının yavrusunu düşünün. herşeyi inceler, herşeyle oynamaya çalışır ya da yemeyi dener. büyüdükçe farkına varır ki herşey aynı güzellikte değil. bazıları yenmiyo ve bazıları da sizi yemeğe çalışıyo. dolayısıyla zamanla temkin ortaya çıkar. artık bilmediği bişeyle karşılaşınca onu testeder. dürtükler, koklar, ısırır bişeyler yapar ve ne olduğunu anlar. ondan sonra ondan korkması gerekip gerekmediğine karar verir. sonuçta bilinmeyen karşısında gösterilen tepki zaman geçtikçe meraktan temkine doğru kayar.

insanın farkı hayal gücü. aslında bilinmeyene gösterdiğimiz tepkiler diğer canlılardan farklı değil (merak->temkin). fakat bizim hayal gücümüz ve kültürel altyapımız var. gece sokakta yürürken karşımızda bi çift kırmızı göz gördüğümüzde gerçekte olmasa da içimizden onun ne olduğunu, ve tehlikeli olduğunu biliriz. dolayısıyla karanlıktaki bi çift göz imgesi ilk paragrafta belirttiğim reaksiyonları doğurur. muhtemelen kaçarız. benzer imgeler benzer tepkileri yaratabilir.

özetle korku, bir tehlike karşısında gösterilen korunma içgüdüsü gibi bişeydir. tehlikeli olduğunu bildğimiz şeyler karşısında korkarız. ne olduğunu bilmediğimiz şeyleri merak ederiz. herhangi bi ipucu yoksa temkinle yaklaşıp onun bizim için tehlikeli olup olmadığını anlamaya çalışırız. tehlikeli olduğuna karar verirsek bu prosedürü çalıştırır ve ondan korunmaya çalışırız.

budur...[hline]You have questions, my friend, but are you prepared for the answers?
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Diablo, 07 September 2003 01:50 tarihinde demiş ki:
death cok komik herhalde kopegin ölmesi
hoşuna gitti bakıom[hline]Head, 03 August 2003 18:00 tarihinde demiş ki:
babs mutluluga giden bir gateye ne dersin
Elenaor-Wizard of the Hun

kopeklerden nefret ederim de ondan her cinsinden :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...